Güncel
Yükleniyor...

Pek çoğumuzun hayali olan ve merak ettiği bir soru olan yabancı dil nasıl öğrenilir sorusuna bu yazımda değinmek istiyorum. Ama öncelikle şunu belirtmek istiyorum ben de henüz yabancı dil öğrenme sürecindeyim ve bu süreç içerisinde faydalandığım ve okuldaki yada kurslardaki eğitime göre daha verimli olan yöntemlerden bahsedeceğim. Neden tam yabancı dil bilmeden bize teknik vermeye çalışıyorsun derseniz amacım öğrenme sürecinde faydalandığım ve işe yaramayan yöntemlerden size bahsetmektir. Böylelikle sizde verimli ve faydalı yöntemler ile bu sürecin içerisine girebileceksiniz gereksiz yöntemlerden uzak kalarak.

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

Yabancı dil öğrenmenin en kolay ve verimli yolu duyarak öğrenmektir. Okullarda ve kurslarda ise bu duruma çok nadir rastlanır. Zira okullarda ve kurslarda öğretilmeye çalışılan dil bizlere zorluk çıkarır. Bunun sebebi de dil bilgisini öğreterek insanlara ilgili dili öğretmeye çalışmaktır. Biz ise daha kendi dilimizin dil bilgisi kurallarını bilmiyoruz bilsek te tam olarak aşina değiliz. Bir başka dilin dil bilgisi kurallarını öğrenerek o dil konuşmaya başlamak oldukça mantıksız geliyor bana haliyle.

Bu şekilde de yabancı dil öğrenen olsa da sayısının çok fazla olduğunu düşünmüyorum. Eğer öğrenmişse de okulda değil de kurslarda öğrendiğini düşünürüm. Zira kurslarda ki eğitim okuldakine göre bence daha iyi. Lisede 0(sıfır) olan İngilizce dersim kursta ise en iyi düzeydeydi. Fakat yine de dil bilgisi ve kelime öğrenmekten öteye gidemedim. Kelime öğrenmek önemli fakat sadece kelime ezberlemek ile dilin bütününü öğrenemeyiz.

Yabancı dil öğrenmenin en iyi yolu ise o dilin konuşulduğu ortamda olmak veya o ülkede yaşamaktır. En iyi yabancı dil öğrenme yöntemi daha öncede söylemiş olduğum gibi duyarak ve hatta nadirde olsa akılda kalanlar ile bir cümle kurmaya, konuşmaya çalışarak olandır.

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?
Yabancı Dil Öğrenmek

Bununla beraber eğer böyle bir imkana sahip değilseniz yine de seçenekler bitmiş değildir. Zira yabancı dil olan bir dizi veya film izleyerekte dilinizi geliştirebilirsiniz. Bazıları türkçe altyazılı orjinal dil film izleyerek bunu yapar. Benim size önerim ise örneğin ingilizce öğrenmek istiyorsanız ingilizce konuşmalı ve ingilizce altyazılı olan film izlemenizdir. Böylelikle kurulan cümlelerin ve kelimelerin nasıl yazıldığını da öğrenmiş olursunuz.

Bir diğer yandan sevmiş olduğunuz şarkıları ezberleyebilir ve hatta o şarkıları tercüme edebilirsiniz. Başta biraz zor gelse de süreç ilerledikçe tıpkı bende olduğu gibi size de kolay gelecektir. Diğer tüm yabancı dil öğrenme tekniklerini ise farklı bir alt başlıkta sizlere sunmak istiyorum.

Yabancı Dil Öğrenme Teknikleri

Yabancı dil öğrenmek tekniklerini bir liste halinde sıralamak gerekirse;

 • Öğrenmek istediğiniz dilde hikayeler ve makaleler okumak.
 • İngilizce haber izlemek. Örnek olarak VOA. VOA ile yabancı dilde sunulan haberi altyazı olarak ta takip edebilirsiniz.
 • Youtube veya farklı video platformları üzerinde basit dil öğretme yöntemleri veren kanalları takip etmek. Bu konuda benim önerim Ferhat Yıldız’dır. Youtube üzerinden bakabilirsiniz.
 • Öğrenmiş olduğunuz kelimeleri bir deftere not etmek. Bu kelimeleri cümle kurmaya çalışarak değerlendirmek.
 • Sanal eğitmen edinmek. Örneğin dil öğretme bazlı uygulamaları telefona indirmek ve bu uygulamalar üzerinden ana dili ingilizce veya herhangi bir dil olan kişiler ile görüşmeler yapmak.
 • Telefonunuzu ve kullanmakta olduğunuz sosyal medya hesaplarınızı öğrenmek istediğiniz dile çevirip kullanmak. Bu başta zorlayıcı olsa da ilerleyen süreçte oldukça keyifli bir hal alabiliyor.
 • Bir Dil Ne Kadar Sürede Öğrenilir?
 • Bir dilin ne kadar sürede öğrenildiği kişiden kişiye değişen bir durumdur. Eğer gerekli emeği ve çabayı kısa sürede verirse daha kısa vadede sonuçlar elde edebilir. Fakat gerekli çalışmayı seyrek veya sık sık yapmıyorsa bu durumda tahmin edildiği üzere daha uzun bir vadede öğrenme eylemi meydana gelecektir.


Elbette ki yabancı dil öğrenme sürecinde dilin öğrenme şekli ve yöntemleri de bir dilin öğrenme sürecini de uzatabilir veya kısaltabilir. Verimli, faydalı ve işe yarar yöntemler ile öğrenme girişimine girdiyseniz kısa sürede öğrenebilirken, yanlış ve öğrenme eylemini uzatacak yöntemleri deniyorsanız daha uzun bir sürede öğrenme gerçekleşebilir.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

1 yorum

 1. Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim Emirhan Bey. Devamını bekliyoruz.

  YanıtlaSil