Güncel
Yükleniyor...


Tüketicilerin büyük bir kısmı, acil vaziyetlerin yanı sıra günlük harcamaları ödemek için kredi kartı kullanıyor. Pek çok kredi kartı, puan kazanmaya destekçi olurken, harcamaları takip ve inceleme etme gibi avantajlar da sağlıyor. Ancak kredi kartlarının şuursuz ve yanlış kullanılması belli dezavantajları da birliktesi getiriyor.

Limit aşımı, kredi kartının yanlış kullanımına yaygın bir örnek olarak gösterilebilir, özellikle de şayet farkında olmadan ve sıklıkla yapılıyorsa. Zira kredi kartında reelleşen limit aşımı, ek faiz ödemeyi gerektirdiği gibi kredi notuna da hasar verebiliyor.

Peki, kredi kartında limit aşımı olursa ne olur ve limit aşımı sorununa karşı hangi tedbirler alınabilir? Bu yayında, kredi kartı limit aşım faizi hakkında bilmeniz gerekenlerden bahsedeceğiz.

Kredi Kartında Limit Aşımı Olursa Ne Olur?

Kredi kartı limitinizi aşmanız halinde, aşılan meblağa limit aşım faiz oranı üzerinden faiz işletilmeye başlar. Toplam borç bakiyeniz, bankanız tarafından kartınıza temin edilen limite düşene kadar limit aşım faizi işlemeye devam eder. Limit aşım faiz oranı %1.46’dır. Limit aşım faizi aşılan kısmı kapattığınız güne kadar borcunuza günlük olarak işletilir.

Tam bunlara ek olarak kredi kartı limitinizi aşmanız, kredi notunuzu da negatif etkileyebilir. Çünkü kredi notunuzun belli bir kısmı kredili limit kullanım oranı faktörüne göre tanımlanır ve limit aşımı bir yana, banal kart limitlerinizin bile tamamını kullanmanız kredi notunuzu negatif tesirler. Bu sebeple kredi notunuzun düşmemesi için limit aşımı yapmaktan ve limitlerinizin tamamını kullanmaktan sakınmanız ehemmiyetlidir.

Kredi Kartı Limit Aşımı Nasıl Kontrol Edilir?

Kredi kartı limit aşımını hakimiyet etmek için dönemsel olarak adresinize veya elektronik posta adresinize gönderilen kart ekstrenizi kontrol edebilirsiniz. Limit aşımı kredi kartı ekstresi içerisini bakılabilir. Bunun dışında, kredi kartını kullandığınız bankanın internet şubesi ya da mobil uygulaması üzerinden de limit aşımı hakimiyetini sağlayabilirsiniz.

Kredi kartı limit aşımının yanı sıra güncel limit aşım faiz oranlarını da kart ekstreniz veya kredi kartı kuruluşunuzun internet sayfasını bilebilirsiniz. Pek Çok banka limit aşım faiz oranını doğrudan bu adla belirtirken, bazı bankalar ise ekstre ve bilgi edindirme sayfalarında bu kaleme yer vermiyor. Şayet, limit aşım faiz oranını doğrudan bakamıyorsanız, alışveriş faiz oranı açıklamasına bakabilirsiniz. Zira bankanız limit aşım faiz oranını bu biçimde belirtmiyorsa limit aşımı yapmanız vaziyetinde aşılan meblağa alışveriş faizi işletecektir.

Limit Aşımının Önüne Geçebilmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

En başta, şayet henüz öğren veya anımsa kredi kartı limitinize göz atmanız iyi bir fikir olacaktır. Kredi kartı limitinizi bildikten sonra aylık harcamalarınızı kart limitinizi geçmeyecek biçimde ayarlamaya çalışabilirsiniz.

Buna ek olarak, kredi kartı hesap kesim tarihini bilmeniz de büyük ehemmiyet taşıyor. Çünkü, hesap kesim tarihi alakalı harcama döneminin kapattığı gün olarak kabul ediliyor ve alakalı günün ardından yapacağınız harcamalar, sonraki dönem ekstresine yansıtılıyor. Kredi kartı limitinizin tamamını kullandığınız örnek bir senaryoda, hesap kesim tarihinden evvel borcunuzun tümünü veya bir kısmını ödeyerek yapacağınız harcamalar limit aşımı yapmanıza neden olabiliyor.

Kredi kartı limitiniz aylık harcamalarınız için yeterli gelmiyorsa ve sıklıkla limit aşımı problemi ile yüz yüze kalıyorsanız, kart limitinizi çoğaldırmayı düşünebilirsiniz. Bu hususta daha fazla bilgiye lüzum dinliyorsanız kredi kartı limit tanımlama sayfamızdaki esas bilgilere göz atabilirsiniz. Ancak, kredi kartı limitinizi çoğaldırmaya karar vermeden evvel finansal sıhhatiniz için kesinlikle mevcut kazanç-borç gidişatı ve kart limit ya da limitlerinizi göz önünde bulundurmayı unutmamalısınız.

Yatırım İşlemlerine Başlayın

Fiyatsız Yatırım Simülatörü ile yerli veya yabancı pay tahvilleri, altın, dolar ve endeks işlemleri gibi tüm alternatiflerde yatırım kabiliyetlerinizi test edin. Kendi paranızı tehlikeye atmaya başlamadan evvel yatırım işlemlerinizi sanal bir ortamda reelleştirin, reel piyasada lüzum dinleyeceğiniz pratiğe sahip olana dek tüm taktikleri uygulayın ve yatırım yapmayı bilin.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: