Güncel
Yükleniyor...

2021 yılındaki okuma listenize eklediğiniz takdirde zihninizin kıvrımlarında yeni lezzetler bırakacak 17 kitabı bir araya getirdik dostlar. İyi okumalar! 

Anekdot: Kitap özetlerinden tanıtım bültenlerinden yararlanılmıştır. Sıralama ise herhangi bir manâ ifâde etmemektedir. 

1. "Sür Pulluğunu Ölülerin Kemikleri Üstünde", Olga Tokarczuk

2021 Yılında Okunacak En İyi 17 Kitap

"Janina, uzak bir Polonya köyünde, karanlık kış günlerini astroloji çalışarak, yıldız haritalarını inceleyerek, William Blake ’in şiirlerini tercüme ederek ve varlıklı Varşova sakinlerinin yazlık evlerine göz kulak olarak geçirir. İnsanlar yerine hayvanlarla zaman geçirmeyi seçim eder, fazlasıyla acayip ve münzevi tavırları kimilerine tarafından “kaçık”lıktır. Bir gün komşusu Koca Ayak gizemli bir şekilde ölü bulunur. Gelecek günler daha da olağandışı ölümleri beraberinde getirir. Şüpheler ve soru işaretleri yükselirken Janina, tuhaf teorileriyle kendini soruşturmanın göbeğine yerleştirir. Birileri ona kulak verseydi her şey böyle mi olurdu ancak…"

2. "Beyaz Zenciler", Ingvar Ambjørnsen

2021 Yılında Okunacak En İyi 17 Kitap

"Beyaz Zenciler uyku tulumları, sırt çantaları ve bira kasalarıyla Çingene hayatı yaşayan dumancılar, beyazcılar, asitçilerdir... Beyaz Zenciler şairdir, çılgındır, hayal kurmayı ve küfretmeyi severler: Onları en iyi polisler tanır!.. Beyaz Zenciler, mahkûm edildiğimiz rezil, yoz televizyon dizilerine benzeşen hayatlardan; eğitim, kariyer, başarı ve benzeri cüce düşüncelerden dehşet ederler... Beyaz Zenciler sevgi edebiyatı yapmazlar, severler: Tüm enerjilerini kendilerini garantiye almak için harcayanların hiçbir zaman anlayamayacağı kadar çok severler... Beyaz Zenciler aslında 'düzen karşıtı'dırlar, bütün ideallere ve ideolojilere karşı ihanet içindedirler. Onlar toplum dışına atılmamışlardır, orada, 'imkânsızın kıyısında öfkeli ve çarpık bir hayat' yaşamayı seçmişlerdir..."

3. "Yaman Adam", Miguel de Unamuno

2021 Yılında Okunacak En İyi 17 Kitap

"Bazıları vardır, sevmedikleri halde sevilmek isterler; kendini feda eden kadından uçsuz bucaksız bir sevgi ve sadakat beklemekte haklı olduklarını sanırlar. Bazıları vardır, meşhur bir güzelle evlenirler; niçin? Onunla böbürlenmek, onu yanlarında bulundurmak, ehlileşmiş bir dişi aslan gezdirir gibi onu beraberlerinde gezdirmek ve, – İşte benim kraliçem! Bakın, bana ne kadar da itaatli, ne kadar ast, diyebilmek isterler de onun için. Hiç bu kafada bir insan, kraliçesini sevebilir mi?"

4. "Tokyo'nun Son Çocukları", Yoko Tawada

2021 Yılında Okunacak En İyi 17 Kitap

"Yaşlıların sonsuza dek yaşadığı, çocukların da bir türlü serpilip büyümediği bir dünya… Ödüllü yazar Yoko Tawada, Tokyo ’nun Son Çocukları ’nda çağın gerçeklerinden yola çıkarak bir gelecek hayali kuruyor. Öyle bir gelecek fakat bu, ağaçlar zehirli meyveler veriyor, 'Yaşayalım Yeter Günü' kutlanıyor, Japonya dış dünya ile tüm bağlarını kesmek zorunda kalıyor, erişkin ve çocuk kavramları tekrar tanımlanıyor. İnsanlar, sağ kalabildikleri her ortamda yaşayabilse de doymuş batmış yaşıyorum çağırmak için bundan fazlası gerekiyor ve değişen dünyayla birlikte anlamlar, algılar da dönüşüyor."

5. "Benim Durumumdaki Erkekler", Per Petterson

2021 Yılında Okunacak En İyi 17 Kitap

"Parçalanan bir hayatın zalim fakat şefkat batmış portresi... Karısı çocuklarını da alıp onu terk ettikten daha sonra Arvid Jansen, tutunacak fazla az şeyinin olduğunu ayrım eder. Abes evini, yatağını, hayatını yadırgar; kim olduğunu öyle de bilmediğini anlar. Gençlik günlerinin ardındaki şehirde dolaşır, sarhoş olur, barlarda ısrarla peşine düştüğü kadınlarla yatağa girdiğindeyse ne yapacağını bilemez. İlk ayrıldığında neşeli bir galibiyet duygusu içeren karısı da ondan çok öbür durumda değil gibidir. Sadece üç kızlarından en büyüğü ebeveyninin kim olduğunu görüyor, ama ne onlara takviye edebiliyor ne de onlardan yardım alabiliyordur...Norveçli yazar Per Petterson ’un öteki yapıtlarıyla da konuşan Benim Durumumdaki Erkekler ele aldığı hikâye kadar anlatma biçimindeki inceliklerle de öne çıkıyor."

6. "Çelik Fırtınalarında", Ernst Jünger

2021 Yılında Okunacak En İyi 17 Kitap

I. Dünya Savaşı ’na genç bir teğmen olarak katılan Alman edebiyatının büyük ve tartışmalı ismi Ernst Jünger, bu savaştan on dört bere, beş madalya ve birçoklarınca “ola ki de yazılmış en iyi savaş anlatısı” olarak tanımlanan bir başyapıtla, Çelik Fırtınalarında ile döner. Kitap yayımladığında az önce yirmi beş yaşında olan Jünger için, savaş edebiyatına farklı bir ebat kazandırmasından dolayı “20. yüzyılın Homeros ’u” bile denilmiştir.

7. "Mutasyon Hastanesi", Stanislaw Lem

2021 Yılında Okunacak En İyi 17 Kitap

Mutasyon Hastahanesi, Stanislaw Lem ’in kimliğini “ele veren” bir kitap. Meşhur yazarın otobiyografik ögeler taşıyan bu birincil romanı İkinci Dünya Savaşı ertesinde, 1948 ’de yayımlandı. Savaşı, iktidarı, ahlâkı, insanlığı ve medeniyeti sorguladığı Mutasyon Hastanesi, onun yabancısı olmadığı bir dünyayı anlatıyor. Almanlar ülkesini işgal ettiğinde Lem 18 yaşındaydı ve tıp eğitimi görüyordu. Savaş sebebiyle eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı; bir süre otomobil tamircisi ve kaynakçı olarak çalışıp hayatını idame ettirdi.Olay bir hastanede geçer. Ülkesi işgal altında, gelecek konusunda endişeli ve ailesinden farklı düşen genç bir doktor taşradaki bir fikir hastanesinde göreve başlar. Hekimler us sağlıklarını gözetmek için pencerelerini dış dünyaya kapamış, kendilerini mesleklerine ve görünmeyen felsefi tartışmalara vermişlerdir. Ancak bütün çabalarına rağmen, dünyanın kötülüklerinden ve hayatın çelişkilerinden kendilerini koruyamazlar. “İçeride” yaşananların “dıştan” yaşananlardan bir farkı yoktur. Değişim Hastanesi, Lem ’in bibliyografyasında hak ettiği şöhreti yakalayamayan, fakat bu sanatçı yazara ve yazma serüvenin çıkış noktasına ilişkin garip ipuçları veren, önemli bir kitap.

8. "Manves City", Latife Tekin

2021 Yılında Okunacak En İyi 17 Kitap

Manves City, Türkiye ’nin büyük şirketlere teslim olan bir beldesinde, Erice ’de yaşananları gözler önüne seriyor. Yıllar sonra hapisten çıkıp memleketine dönen Ersel, dev üretim tesislerinin ve fabrikaların ele geçirdiği bir Erice ’yle karşılaşır. Yuvası dağılmış olan Ersel kayıplara karışan üvey kızının peşine düşer. Bu yürek parçalayıcı yolculuğunda, yerel bir gazetede yazılarıyla halkın sesi olan çocukluk arkadaşı Nergis, ona eşlik edecektir.

9. "Utanç", John Maxwell Coetzee

2021 Yılında Okunacak En İyi 17 Kitap

J.M. Coetzee, okuruna yumuşak bir roman sunmuyor, sert bir öy­kü anlatıyor. İnanılmaz güzellikte fakat gamlı bir öy­kü. Utanç, bir kız öğrencisiyle ilişkiye giren Profesör David Lurie ’nin düşüşünü anlatıyor. Okul yönetimince savunması istenen David, kendisini savunmadan, suçlamaları okumayı bile reddederek hakkındaki iddia­ların yer aldığı belgeleri imzalar. Yalnızca okulu değil, o kenti de terk ederek kızı Lucy ’nin çiftliğine sığınır. Çiftlikteki yaşama koşullarına ve millet ayrımının yeni boyutlar aldığı bir topluma ahenk sağlama yolunda inançsızca sürdürdüğü çabaları, bir gün kızıyla birlikte uğradığı vahşi bir saldırıyla kesintiye uğrar. Romanda Lurie ’nin bireysel öyküsü ile Güney Afrika ’nın öyküsü iç içe geçiyor; beyazıyla siyahıyla bütün Afrikalıların bildikleri kuralların hepsi tersine dönüyor, çarpıtılıyor. Utanç, doğrusu insan olmanın ne anlayış geldiğini arayan bir roman. J.M. Coetzee, insanın içine işleyen gerçekleri yalın ama vurucu bir üslupla dile getirirken yaşamış en iyi romancılardan biri olarak anılmayı yargı ediyor.

10. "Deniz Benim Kardeşim", Jack Kerouac

2021 Yılında Okunacak En İyi 17 Kitap

Amerikan edebiyatına damgasını vurmuş efsanevi bir yazardan yıllarca okurunu beklemiş bir birincil roman: Deniz Benim Kardeşim.Jack Kerouac, demin yirmi yaşındayken kaleme aldığı bu 'kayıp' romanda Beat Kuşağı'nın tanrısal kitabı Yolda'nın temelini atıyor, uçsuz bucaksız bir dünyada özgürlük sarhoşluğuna dair ilk deneyimini olduğu gibi sayfalara taşıyor... Deniz kabarıyor, ufuk bulanıyor, tehlike kol geziyor ola ki fakat Kerouac'ın kahramanları, ölümün gölgesine inat, bazen bir arabanın gezgin koltuğuna kurulup bazen de bir geminin güvertesinde dikilip bilinmezliğe meydan okuyor. Şişeler devrilir, kalpler kırılır ve kafalar her daim karışırken hayat, olanca temposu, sınırsız coşkusuyla kahramanları sarıp sarmalıyor ve onları mucizesine karşılıklı ediyor. Pek bir mucize ki bu, toz toprak içinde bir yolun kenarında bekleyerek geçirilen huzursuz saatleri, izbe barlarda içilen biraları ve düş kırıklıklarının duvarlarda paralanan şişelere yansımasını kapsıyor, lakin her daim, 'daha, daha, daha' dedirtiyor. O Kadar bir mucize fakat, ölümünden onca sene sonradan, bizleri Kerouac'ın bu ilk romanıyla buluşturuyor.

11. "İtalyan Kızı", Iris Murdoch

2021 Yılında Okunacak En İyi 17 Kitap

Edmund Narraway, annesinin ölümünün ardından yıllar sonra çocukluk evine döner. Oysa bu ziyaretin mutluluğu uzun sürmez, ailesinden uzak yalnız bir hayatı seçmesine niçin olan gerginlikler ağır ağır su yüzüne çıkmaya başlar. Olayların perdesi aralandıkça, Edmund kendini yasaklanmış ilişkiler, gizli tutkular ve utanç verici sırlarla örülü bir ağa saplanmış bulur.Booker Ödüllü yazan Iris Murdoch, bu romanında sorumluluğu ve özgürlüğü, travmayı ve iyileşmeyi aile kavramı üzerinden ustalıkla sorguluyor. İtalyan Kızı, mutsuz bir ailenin karanlık sırlarıyla yüzleşme ve kördüğümlerinden kurtulma çabasını anlatan mizah batmış, düzgün bir roman.

12. "Aramızda Bir Bahçe Yakınlığı", Çiyil Kurtuluş

2021 Yılında Okunacak En İyi 17 Kitap

Çiyil Kurtuluş özel bir öykü anlayışını sürdürüyor. Onunki cüretkâr bir dil ve anlatım biçimi. Yalın mı yalın yazıyor fakat bildiği hayatlardan çıkardığı ayrıntıları kaçırmadan okunması gerekiyor. bu arada sözcük zenginliğini de atlamadan. Uzak bakıldığında yere yakın görünüyorsa yanına gidince yüksekte durduğu fark edilebilir. Öykünün tek kelime fazlası ya da eksiği olmamalı denir, Aramızda Bir Bahçe Yakınlığı bunun iyi bir örneği.Şimdiki zamanların yaşam tarzı içine sıkışmış ırk, kadınlar ve erkekler, hep bozulmanın eşiğinde duran ilişkiler, kırılgan hayatlar. Aslında bilindiği düşünülen ama böylece az yazılan günümüz hayatları. Yazarının uzakta durup yazdığı, okurun duygusunu hissederek okuduğu öyküler.

13. "Sinan ’ın Tekkesinde Ölüm", İvo Andriç

"Sinan ’ın Tekkesinde Ölüm", İvo Andriç

Sinan ’ın Tekkesinde Vefat, Balkanlar ’ın Nobel ödüllü büyük yazarı İvo Andriç ’in son dönem hikâyelerinden oluşan özgün bir seçki.Müslüman Türkler, Ortodoks Slavlar, Katolik Hırvatlar, Yahudiler ve Fransisken papazların beraber var olduğu Saraybosna ’daki çocukluk ve gençlik yıllarından biriktirdiği anıları belirgin bir anlatım yetisiyle hikâyeleştiren Andriç, Sinan ’ın Tekkesinde Ölüm ’de Balkan coğrafyasının gündelik hayatından canlı portreler sunuyor. Bambaşka kimlikleri içeren bir ortak yaşam imkânını betimleyen hikâyelerde Balkanlar ’ın tarihsel, sanatsal ve insanî zenginliği ortaya seriliyor. Sinan ’ın Tekkesinde Vefat ’de Balkan coğrafyasından bütün dünyaya açılan bir müşterek yaşam umudunu bulacaksınız.

14. "Normal İnsanlar", Sally Rooney

"Normal İnsanlar", Sally Rooney

Connell ve Marianne, İrlanda ’nın ufak bir şehrinde yaşayan, benzer okula dışarı giden iki genç. Connell okulun en popüler ve başarılı öğrencilerindenken Marianne içedönük, sevilmeyen, hatta dışlanan bir tip. İkili bir gün sohbet etmeye başlar ve bu sohbet gitgide artarak uzar, ikisinin de hayatını değiştirecek bir ilişkiye dönüşür. Sıradan İnsanlar dostluk, ortak çekim ve aşk üstüne bir roman. Sally Rooney lise yıllarından üniversiteye uzanan bir ilişkinin kaydını tutuyor; toplumda yer edinme ve özgürleşme mücadelesi veren, birbirlerinden katiyen bambaşka kalamayan, oysa hoşlanmak için de çetin sınavlar vermek zorunda kalan iki gencin hikâyesiyle bir kuşağı temsilcilik ediyor.

15. "Suç", Ferdinand Von Schirach

"Suç", Ferdinand Von Schirach

“Jim Jarmush, Çin imparatoru hakkında bir film yapmaktansa köpeğiyle yürüyüşe meydana çıkan bir adamın filmini yapmayı tercih ettiğini söylemişti bir keresinde. Benim durumum da tıpkı böyle. Canice davaları hakkında yazıyorum, yedi yüzden artı savunma yaptım. Ama gerçekte insan hakkında yazıyorum; onun başarısızlığa uğraması, suçluluğu ve ihtişamı hakkında…”Ferdinad von Schirach mesleği gereği, yelken direği şeyler yapmış ve yaşamış basmakalıp insanlarla ilgileniyor. Suça bulaşıp çizginin öteki tarafına geçen masum insanları savunuyor ve onların nefes kesici hikâyelerini nefes kesici bir yalınlıkla kaleme alıyor.“Schirach o kadar üstün, açık ve anlaşılır yazıyor fakat, yarı hayatı baştan başa başla bir şey yapmamış. Doğaüstü bir anlatıcı, çünkü insanlara ve kaderlerine güveniyor… Ufak çapta yazılı sinema.”

16. "Siren", Giuseppe Tomasi di Lampedusa

"Siren", Giuseppe Tomasi di Lampedusa

Yirminci asır dünya edebiyatının başyapıtlarından Leopar ’ın yazarı Giuseppe Tomasi di Lampedusa bu kez okurunu çocukluk anıları ve öyküleriyle büyülüyor. Siren, anı ile anlatının, kişisel tarih ile toplumsal belleğin iç içe geçtiği; yazarın öyküleme gücünün, muzipliğinin ve ironisinin her satırda duyumsandığı bir okuma serüveni taahhüt ediyor. Kitabı yayına hazırlayan Gioacchino Lanza Tomasi yazarın edebî gücünü, “Lampedusa ’nın hitabe sanatı, köhne retorikten olabildiğince uzakta. O, mitik zamandan laf eder; tanrıların insanlarla konuştuğu, birincil günahın türümüzün kökeninde barınan, suçları yaratan öğenin henüz olmadığı zamandan," sözleriyle ifade ediyor.

17. "İnsanın Kusurları", Nathan H. Lents

"İnsanın Kusurları", Nathan H. Lents

Sık sık insan bedeninin ne kadar olağanüstü olduğunu duyar, ona düzülen övgüleri dinleriz. Bedenimizin incelikli işleyişine dair kitaplar raflarımızı doldurur. Ancak bütün o şaşılacak kadar güzel yönleri bir yandan, insan bedeninin milyonlarca yıllık evrim sürecinde ortaya çıkmış belirgin kusurları da var. Amerikalı bilim insanı Nathan H. Lents işte bu kusurların hikâyesini anlatıyor.İnsan retinası niye ters? Diğer hayvanlara kıyasla üstteki solunum yolu enfeksiyonlarına niçin daha açığız? Bedenimizde neden gereksiz kemikler var? Dizlerimiz, sırtımız ve belimiz niye çoğu kez sorun çıkarıyor? Çoğu hayvan tek çeşit besinle bütün ihtiyacını karşılayabilirken biz neden "dengelenmiş" beslemek zorundayız? İnsanda neden fonksiyonel genlerin yanı sıra bir o kadar da bozuk, işlevsiz gen var? DNA'mız niye geçmiş enfeksiyonlardan kalan milyonlarca virüs "enkazı" içeriyor? Primatlar içinde niçin bebek ve anne ölüm oranı en yüksek olan cins biziz? İnsanın bağışıklık sistemi niye kendi bedenine bu denli sık saldırıyor? Baş tacı edilen beynimiz yanılgılara ve kötü kararlar vermeye neden bu denli yatkın?"Ama kulağa ne kadar acayip gelirse gelsin, kusurlarımızın kendine has bir güzelliği var," diyor Lents. "Bizi biz yapan şey kusurlarımız. Bu kitapta ele alacağımız kusurlar, hayat mücadelesinde kazandığımız galibiyetlerden geriye doğru kalan yara izleridir. Bizler şansımız düşük olduğu halde bu baki evrimsel çatışmadan sağ çıkanlarız; onca riske karşın dört milyar yıldır azimle sürdürülen direnişin ürünleriyiz. Kusurlarımızın hikâyesi başlı başına bir savaş hikâyesidir."

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: