Güncel
Yükleniyor...
Akıllı Üretim Sistemlerinde Çalışanların Ödüllendirmesi

Akıllı Üretim Sistemlerinde Çalışanların Ödüllendirmesi


Zeki Imal sisteminde insan kaynaklarının yönetimi, çalışanlara açık açık kayıtlı hakları karşılığında onların göstereceği performans beklentisinden oluşmaktadır. Zeki üretimde yöneticiler ise çalışanlarının performansını yakından izlemeleri ve değerlendirmeleri gerekir. Bu değerlendirme, adil bir derecelendirmeyi dikkate alır, ödülleri verir ve belirli meslek hedeflerine varmak için çalışanı sorumluluk sahibi miktar. Bu tür değerlendirmenin tek amacı, yenilik gerçekleştirmek ve aralıksız iyileştirmeyi …

Zeki Imal sisteminde insan kaynaklarının yönetimi, çalışanlara dobra dobra belirtilmiş hakları karşılığında onların göstereceği performans beklentisinden oluşmaktadır. Akıllı üretimde yöneticiler ise çalışanlarının performansını yakından izlemeleri ve değerlendirmeleri gerekir. Bu değerlendirme, adaletli bir derecelendirmeyi dikkate alır, ödülleri verir ve belirli iş hedeflerine gelmek için çalışanı sorumluluk sahibi miktar. Bu nesil değerlendirmenin tek amacı, buluş yerine getirmek ve aralıksız iyileştirmeyi desteklemektir). Akıllı İmalat ve Endüstri 4.0 devriminde, insan sermayesi yönetimi, çalışanlara varlık olarak değer veren organizasyon kadrosuna bir yaklaşım olarak görülüyor. Bu cins bir organizasyon, insan sermayesini, mevcut değeri ölçülebilen ve gelecekteki değeri yatırım aracılığıyla artırılabilen varlıklar olarak algılamaktadır. İnsan sermayesi, Akıllı Imal ve Endüstri 4.0 devriminde üretkenliği çoğaltmak için bir katalizör görevi görür. Akıllı Imal ve Endüstri 4.0 devrimi, kuruma layık katan kavramları ve özetleri gerçeğe dönüştürmek için zorunlu beceri, data ve yeteneklere sahip insan sermayesi yahut hayatta kalamaz. Zeki Imal ve Endüstri 4.0 devriminin başarısı veya başarısızlığı, iyice insan sermayesinin kendi başarısına ve üretkenliğine nasıl katkıda bulunduğuna bağlıdır. İnsan sermayesi, Akıllı İmalat ve Endüstri 4.0 devriminin yetkinlik, veri ve becerilerinin kolektif değerini temsilcilik eder. Bu onarım, Akıllı Üretim ve Endüstri 4.0 devrimine değişim yeteneği kazandıran yaratıcılık ve yeniliğin kaynağıdır. Zeki Üretim ve Endüstri 4.0 devriminin başarılı olması için, çalışan merkezli yaklaşımları Zeki Üretim ve Endüstri 4.0 devrim stratejileriyle haritalamak çok önemlidir.
Zeki Imal ve Endüstri 4.0 devriminde onlardan (çalışanlardan) kurtulmak olası değil. Sahiden, kuruluşlar yaratıcı çalışanlarından en iyi şekilde yararlanmayı öğrenmedikçe, er veya geç iflas başvurusunda bulunacaklardır. Aynı şekilde, eğer kuruluşlar sadece dost canlısı ve yönetimi basit çalışanları işe alır ve yükseltirse, bu cins kuruluşlar en iyi ihtimalle vasat olacaktır. Bunun nedeni, bastırılmış veya bastırılmış yaratıcılığın zararlı örgütsel büyüme olmasıdır. Her kuruluş yeniliği önemsediğini iddia ederken, fazla azı marifetli çalışanlarını sevindirmek ya da en azından üretken tutmak için gerekenleri yapmaya hazırlanmış. Öyleyse, yaratıcı çalışanları dahil etmenin ve elde tutmanın anahtarları nelerdir? Hangi biçimde ya da yapıda olursa olsun, ödüllerin Zeki Üretim ve Endüstri 4.0 devrimi için yaratıcı insan sermayesini motive ettiği ve elinde tuttuğu görülmelidir. Akıllı Üretim Sistemlerinde Çalışanların Ödüllendirmesi
Çalışanların becerikli olmaları konusunda yiğitlik verilmelidir
Çalışanların zaman yeni şeyler denemelerine izin verilmelidir. Bu benzer çocukların yeni şeyler keşfetmesini sağlandığı dönemler gibidir. Cesaretlendirilmeli ve marifetli olmaya teşvik edilmelilerdir. Her ne kadar yaptıkları birincil etapta makul olmayan gibi olsa da, ilham verilmelidir. Ancak bu inovasyonun, yardımsever olduğu enpoze edilerek yapılmamalıdır çünkü yaratıcılık, değişkenlik, tehlike ve denemeden gelir. Yani becerikli halk doğal deneycilerdir, bu yüzden denemelerine, deneme etmelerine ve oynamalarına müsade verilmelidir. Bunun nedeni, test ile ilişkili maliyetlerin olması, ama bunların icat yapmamanın maliyetinden daha düşük olmasıdır.
Çalışanlar beyin fırtınası yapmaya özendirme edilmelidir. Yöneticiler, becerikli bir çalışanı kendileri gibi biriyle çalışmaya Akıllı Üretim Sistemlerinde Çalışanların Ödüllendirmesizorlayarak kendilerini en kötüsünü yaparken bulmamalıdır. Çalışanlar fikirler için rekabet edecekleri, daima beyin fırtınası yapacakları ya da sonunda birbirlerini görmezden gelecekleri için bu nesil bir eylemin başarısız olması muhtemeldir. bununla birlikte, yöneticiler yaratıcı çalışanı doğrusu can sıkıcı veya geleneksel olan meslektaşlarıyla çevrelememelidir, onları anlamaz ve başarısız olurlar. Buna paralel olarak, son çalışmalar ekiplerin birbirlerinin bakış açısına açık ve en becerikli şekilde performans belirten çeşitli üyelerden oluştuğunu öne sürmektedirler. Öyleyse cevap, fikirlerine meydan okuyamayacak kadar geleneksel, fakat onlarla işbirliği yapacak kadar acayip meslektaşları ile yaratıcı çalışanları desteklemektir. Bu meslektaşları ayrıntılara ve bayağı yürütme süreçlerine uyarı etmesi gerekir.
Çalışanların değerinde katacakları çalışmalara katılması sağlanmalıdır. Yenilikçiler doğal olarak daha artı vizyona sahip olma eğilimindedir. Her şeyin daha büyük resmini görürler ve olayların niçin manâlı olduğunu (açıklayamasalar bile) anlayabilirler. Bunun dezavantajı, değersiz işlere karışmayacaklarıdır. Çalışmaya karşın bu ya daima ya hiç yaklaşımı, yalnızca değerle beslendiğinde iyi performans bildiren yaratıcı çalışanların iki kutuplu karakterini yansıtmaktadır. Bu girişim diğer çalışanlar için de geçerli olabilir çünkü herkes adilane bir konuya yönlendirildiğinde daha yaratıcıdır. aynı zamanda, herhangi bir organizasyonda, ilginç işler yapmakla daha az ilgilenen çalışanlar vardır; basitçe içeri ve dışarı saatlerce çalışmaktan memnunlar ve dış ödüllerle teşvik edilmeleri gerekir. Kuruluşlar, bu çalışanlara anlam yükleyecekleri işlerin verilmesini sağlamalıdır.
Çalışanlardan gelen baskıyı ortadan kaldırmak gerekir. Akıllı Üretim ve Endüstri 4.0 devrimi, çalışanlara işte daha artı hür ve esneklik verilmesini gerektirir, çünkü bu genelde bir öncü buluş olan yaratıcılığı artırır. Zeki Imal ve Endüstri 4.0 devrimindeki yöneticileri, yapıya, düzene ve öngörülebilirliğe eğilmeye aleyhinde uyarmaktadır ve bu tür yöneticileri muhtemelen becerikli değiller olarak adlandırmaktadır. Bunun nedeni, işçilerin spontane ve öngörülemeyen durumlarda daha marifetli performans göstermeleridir. Yöneticiler, yaratıcı çalışanları kısıtlamamalı ya da onları süreçleri, kuralları, prosedürleri veya yapıları izlemeye zorlamamalıdır. Akıllı Üretim ve Endüstri 4.0 devrimi, çalışanların uzak ve alışılagelmiş saatler dışında çalışmasını gerektirir; vurgulanan nokta, yöneticilerin çalışanların nerede olduğunu, ne yaptıklarını ya da nasıl yaptıklarını sormamaları gerektiğidir.
Çalışanları para ile mükâfatlandırmak yerine farklı ödüllendirme yöntemleri bulunmalıdır.
İçsel ve dışsal motivasyon arasında bir ilişki olduğunu belirten kanıtlar vardır. Son yirmi yılda, psikologlar güya “fazla gerekçelendirme” etkisi için, yani daha yüksek dış ödüllerin bir kişinin gerçek ya da içsel ilgisini azaltarak performansı zayıflattığı işlem için ikna edici yardım bulgular tespit etmiştir. En önemlisi, iki büyük ölçekli meta-tahlil, görevler doğal olarak anlamlı olduğunda (ve yaratıcı görevler kesinlikle bu durumda olduğunda), dış ödüllerin bağlılığı zayıflattığını göstermiştir. Bu ayrıca yetişkinler ayrıca de çocuklar için geçerlidir, bilhassa de insanlar yalnızca bir görevi yerine getirdikleri için ödüllendirildiklerinde gerçekleşmektedir. aynı zamanda, olumlu geribildirim (iltifat) tahsis etmek, geri bildirim dürüst olarak görüldüğü sürece içsel motivasyona hasar vermez. kısaca; İnsanlara sevdikleri şeyi yapmaları için ne kadar fazla para verirseniz, onu o kadar az severler.
Marifetli çalışanları şaşırtacak tarzda karmaşık işler verilmAkıllı Üretim Sistemlerinde Çalışanların Ödüllendirmesielidir
Çok az şey yaratıcı kişiler için sinir bozucu olabilir. Yaratıcı insanların özellikleri, daha eksik değerli olsa bile doğal olarak kalıcı bir değişim aramalarıdır. Her gün hedeflemek için öbür bir rota izlerler, bazen yolda kaybolurlar ve bir restoranda veya otelde, aslında sevmiş olsalar bile bir siparişi asla tekrarlamazlar. Yaratıcılık, belirsizliğe karşı daha yüksek toleransla bağlantılıdır. Becerikli ve mucit karmaşıklığı severler ve basit şeyleri kompleks yapmaktan ziyade karmaşık ayla getirmeyi severler. Bir soruna çözüm çağırmak yerine genellikle bin çözüm veya bin sorun üretmeyi tercih ederler. böylece yöneticilerin becerikli çalışanlarını şaşırtmaya devam etmeleri gereklidir; bunun olmaması durumunda, yöneticiler en azından kendi hayatlarını daha az öngörülebilir kılmak için tatmin edici kaos yaratmalarına müsade vermelidir.
Çalışanların kendilerini manâlı hissetmelerini sağlanmalıdır.
Bu dünyadaki sorunun çoğu, organizasyonda önemli olmaya çalışan insanların bir sonucudur. Ve bunun nedeni, başkalarının değerini takdir etmemesidir. Adalet herkese benzer şekilde davranmak değil, beğenmek ve onlara değerlerini vermekle alakalıdır. Her kuruluşun yüksek ve düşük potansiyelli çalışanları vardır, ama sadece yetkin yöneticiler ve liderler bu nesil çalışanları belirleyebilir. Yöneticiler veya liderler bu cins çalışanların yaratıcı potansiyelini fark edemezlerse, çalışanlar katkılar açısından daha kıymetli hissettikleri diğer organizasyonlara geçeceklerdir.
böylece, Zeki Imal ve Endüstri 4.0 devriminde, kuruluşların başarılı bir şekilde rekabet yapabilmek için bu yeni cins çalışanları ödüllendirme ve yönetme yöntemlerini değiştirmeleri gerekmektedir. Becerikli çalışanlarınızı yönetebilmek, ola ki yöneticilerin marifetli çalışanların başkalarını yönetmesine izin vermesi gerektiği anlamına gelmeyebilir. Kanıtlar, doğal yenilikçilerin ya da mucitlerin, öteki çalışanların liderliğini teslim etmelerini garanti edecek liderlik becerilerine sahip olmadıklarını göstermektedir. Bunun nedeni, iyi liderler ile marifetli insanların profillerinin epeyce ayrı olmasıdır.
Diğer insanlarla iyi ilişki kuramayan, oysa cihazlarla iyi performans bildiren bu nesil yaratıcı insanlara örnek Steve Jobs’tan alınabilir. Hem, birçok Google mühendisi önderlik veya yönetim pozisyonuyla adamakıllı ilgilenmemektedir. Kurumsal yenilikçilerin veya kurum içi girişimcilerin başarılı liderler olmalarını engelleyen psikopatik özelliklerin çoğunu sergiledikleri görüşü kanıtlanmıştır. Bu manzara denetleme edilemezler, anti sosyaldirler, kendini arayan ve diğer çalışanların refahına yanıtlamak konusunda genellikle çok performansa sahiptirler. Fakat bu becerikli çalışanlar iyi yönetilir, motive edilir ve özendirme edilirse, icatları birçok kişiyi hoşnut edecek düzeydedir.
Zeki İmalat ve Endüstri 4.0 devriminde insan sermayesinin oynadığı önemli role ilişkin güçlü bir kanıt sunmaktadır. Zeki Üretim ve Endüstri 4.0 devriminde, çoğu kuruluşun başarısı ya da başarısızlıkları büyük ölçüde beşeri sermayelerinin nasıl yönetildiğine bağlıdır. Bunun nedeni, Zeki Imal ve Endüstri 4.0 devriminin, çalışanların makinelerle etkileşimlerinin gündemde olduğu bir bölge sağlamasıdır. Değişik oyuncular ve aktörler arasında birbirine bağlılık vardır. Oluşturulan arayüzler, işçiler ve makineler arasındaki bağlantı noktaları haline gelir. Zeki Üretim ve Endüstri 4.0 devriminin özellikleri, marifetli çalışanlar gerektirir. Bunlar marifetli olmayan ama bununla birlikte akıllı ve bu cins ortamlarda nasıl çalışılacağı konusunda tekno sahibi olan işçilerdir. Bu tür çalışanlar bir eğitim sistemiyle yetiştirilir.
Zeki İmalat ve Endüstri 4.0 devriminde insanları işe alma ve yönetme ile ilgili tüm faaliyetleri ilgilendiren bir kavram, insan sermayesi yönetimi veya daha bakımlı anlamda insan kaynakları yönetimi olarak kabul edilir. Mevcut ve gelecekteki pazar ihtiyaçlarını karşılayacak bir işgücü , gerekli yetkinliklerin tanımlanmasını önermektedir. Zeki İmalat ve Endüstri 4.0 devriminin en ileri teknolojisiyle tanımlanan şekilde, bir bireyin işle ilgili görevler ve zorluklarla etkin bir şekilde başa çıkması için gereklilik duyduğu beceriler, yetenekler, data, tutumlar ve motivasyonlar gibi yetkinlikler sağlar. Ilave olarak, Akıllı Üretim ve Endüstri 4.0 devrimi, Nesnelerin Teknolojisine (ToT), insan-makine etkileşimlerine, teknoloji-teknoloji ara yüzlerine, ağa bağlı sistemlerin iyi anlaşılmasına, yaratıcılığa ve yenilikçiliğe iyice sabit kişileri gerektirir.

Kaynakça:
https://www.mmsonline.com/articles/the-role-of-employee-incentives-in-successful-automation
https://www.intechopen.com/books/digital-transformation-in-smart-manufacturing

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: