Güncel
Yükleniyor...
Aktinik Keratoz Önleme ve Tedavi Yöntemleri

Aktinik Keratoz Önleme ve Tedavi Yöntemleri

Aktinik keratozun nedeninden kaçınmak, deri durumunun önlenmesinde anahtarıdır. Durumun birincil nedeni güneş ışığından gelen ultraviyole (UV) radyasyondur ve böylece güneşten korunma, cilt durumunun önlenmesinde çok önemlidir. Bu cilt hastalığını önlemenin en etkili yolu, güneş ışığına maruz kaldığında yeterli deri koruma yöntemlerini uygulamaktır. Uygulanan teknikler, cildi güneş ışığında UV ışınlarından korumaya ve önlemeye muavin olabilir. …

Aktinik keratozun nedeninden kaçınmak, cilt durumunun önlenmesinde anahtarıdır. Durumun ilk nedeni güneş ışığından gelen ultraviyole (UV) radyasyondur ve bu nedenle güneşten korunma, cilt durumunun önlenmesinde fazla önemlidir. Bu cilt hastalığını önlemenin en etkin yolu, güneş ışığına maruz kaldığında tatmin edici deri koruma yöntemlerini uygulamaktır. Uygulanan teknikler, cildi güneş ışığında UV ışınlarından korumaya ve önlemeye asistan olabilir. Aktinik keratozu önlemeye muavin teknikler aşağıdaki gibidir:
• Güneş ışığına uzun zaman maruz kalmaktan sakınmak
• Uygun koruyucu kıyafet giymek
• Cildin açıkta kalan bölgelerinde güneş kremi uygulamak
Genel olarak, güneş ışığı ve UV radyasyonunun en dinç olduğu ve cilt hücrelerine zarar verme olasılığı en yüksek olduğu saat 10: 00-14: 00 aralarında gölgeli alanlarda durmak en iyisidir.

Yerinde Giyinmek

Cildi güneşten gözetmek için yerinde kıyafetlerin giyilmesi, özellikle dış ortamda çalışan kişiler için önemlidir. Bu bireyler güneşte ortalamadan fazla daha fazla vakit harcarlar ve kümülatif maruziyet bu hastalığa neden olur. Giyim önerileri arasında uzun kollu bir gömlek, geniş çevrili bir şapka ve güneş gözlüğü yer alır. Güneş gözlükleri aktinik keratozu önlemeye asistan olmasa da, gözleri güneş ışığına maruz kalmaktan gözetmek için önemlidir.

Aktinik Keratoz Önleme ve Tedavi YöntemleriGüneş Koruyucu Göstermek

Güneş kremi, cildi güneş ışığında UV radyasyonundan gözetmek için fazla faydalıdır ve en iyi sonuçlar için güneş koruyucusunun kullanılması gereken şekilde birkaç manâlı faktör vardır ve bu faktörler aşağıdaki gibidir:
• Ayrıca UVB hem de UVA tarzı radyasyonundan koruyacak yüksek koruma faktörlü güneş kreminin kullanılması
• Sıradan durumda cilde maruz kalan bölgelerde güneş koruma faktörü (SPF) +15 ya da daha yüksek kullanmak,
• Uzun süreli açık hava etkinlikleri için SPF30 + veya üstü göstermek,
• Güneşe çıkmadan en az yarım saat önce güneş kremi sürmek,
• Kişi fazla artı yüzüyor veya terliyorsa, güneş kremini iki saatte bir veya daha sık kullanmak,
Aktinik keratoz en sık yaşlılarda ortaya çıksa da, hassas cilde sahip ufak çocuklar için güneşten korunma fazla önemlidir. Bunun nedeni, ciltlerinin daha basit zarar görebilmesi ve güneşe maruz kalmanın sonunda aktinik keratozun ortaya çıkmasına neden olabilmesidir. Güneş ışığına benzer şekilde, bronzlaşma yatakları için kullanılan radyasyon genellikle UV ışınları içerir ve cilde çok zararlı olabilir. Aktinik keratozun önlenmesine yardım etmek için bronzlaşma salonlarından kaçınılmalıdır.

Diğer Nedenler

Güneş ışığından gelen UV radyasyonuna ek olarak, aktinik keratozun farklı alanlara yönlendirilmiş başka potansiyel nedenleri vardır. Durumu önlemek için, bu nedenlerden de kaçınılmalı veya sadece elbette gerekli olduğunda kullanılmalıdır. Bu nedenler aşağıdaki gibidir:
• X ışınları
• Kemoterapi ve immünosupresanlar gibi ilaçlar
• Polisiklik aromatik hidrokarbon (PAH) gibi endüstriyel kimyasallar
Düzenli Kontroller
Hastaların, aktinik keratozun erken belirtilerini fark edebilmeleri için derilerindeki değişiklikleri takip etmeleri önemlidir. Bunu yaparken, skuamöz hücreli karsinom (SCC) gibi daha önemli durumlara ilerlemeyi önleyebilirler. Ilave olarak, aktinik keratoz belirtileri görüntü olasılığı en yüksek olan 40 yaş üstü yetişkinler için profesyonel cilt muayenesini taşıyan yıllık bir denetim önerilir. Bu, özellikle güneş ışığına maruz kalan alanlara odaklanarak bütün cildin genel bir incelemesini içerir.

Aktinik Keratoz Çare Seçenekleri

Aktinik keratozun tedavisi, spesifik duruma ve semptomların şiddetine bağlı olarak değişir. Muhtemel çare seçenekleri arasında topikal kremler, jeller, kriyoterapi, küretaj ve eksizyon bulunur. Aktinik keratozun karakteristik yamalarını tedavi etmek ya da dahil etmemek tekrar tekrar gerekli değildir. Hastalar için rahatsız edici semptomlara neden olmuyorlarsa, en iyi önleme yolu, daha fazla değiştirme olup olmadığını değer biçmek için dikkatli bir bekleme tekniği kullanmak olabilir. Bu durumda, hastalara etkilenen bölgede yamaların çabuk büyümesi, kanama, ağrı veya ülser oluşumu gibi herhangi bir değişiklik fark edildiğinde daha fazla tıbbi çare almalılardır.

Topikal Tedaviler

Topikal kremler ve jeller, hücrelerin nekrozuna niçin olarak olağandışı cilt yamalarını çıkardıkları için aktinik keratozu tedavi etmek için kullanılır. Birkaç hafta her tarafında günlük olarak yapılması gereken, cildin etkilenen bölgelerine kolayca uygulanmasıdır. Belli dozaj ve uygulama, kullanılan formülasyona bağlıdır ve kullanılabilecek birkaç mahsul vardır. Bu ürünler aşağıdaki gibidir:
• Kremler: 5-florourasil krem veya imikimod krem
• Jeller: diklofenak jel ya da ingenol mebutat jel
Jel kremi uygulamasından önce ve daha sonra elleri iyice yıkamak önemlidir. Kremin ya da jelin bölgedeki bayağı cilt hücreleri üzerindeki etkisine ast olarak deride yanma veya su toplaması gibi yan etkiler oluşabilir.

Kaldırma Teknikleri

Aktinik Keratoz Önleme ve Tedavi YöntemleriÇoğu durumda, aktinik keratozun giderilmesi önerilmektedir ve bu en yaygın olarak skuamöz hücreli karsinoma dönüşebileceği endişelerinden kaynaklanır, ama ara sıra kozmetik amaçlarla da yapılabilir. Akışkan nitrojen ile deri lekelerinin dondurulmasını taşıyan kriyoterapi, hasarlı deri hücrelerinin kabarmasına ve dökülmesine niçin olarak çalışır. Küretaj, anormal deri yamalarının bir küret ile kazınarak çıkarılmasıdır ve hücreler kazınırken duygusal azaltmak için genellikle yerel uyuşturma ile yapılır. Bu yöntem, daha kalın yamalar veya erken aşama kanserler için idealdir. Koter, genellikle küretaj sonrası uygulanan, hücrelerin çıkarılmasından sonra kanamayı önlemek için ısı kullanılan, genellikle arkasından ufak bir iz bırakan bir tekniktir.
Eksizyon, genellikle kanserli olabileceğine dair bir kararsızlık olduğunda, deri yamasını kesmek için kullanılan bir tekniktir. Bu, lokal anestezi aşağı bir neşter ile yapılır ve sonradan bere dikişlerle kapatılır. Hem küretaj ayrıca de eksizyonla, genellikle kanserli tanıyı tasdik etmek ve daha ileri çare önerilerini rehberlik etmek için çıkarılan ve mikroskop aşağı incelenen kısımdan bir deri örneği alınır. Aktinik keratoz tedavisinde bazen kullanılabilen birkaç başka çare türü de vardır. Ve fotodinamik terapi (PDT), hücrelerin nekrozuna yol açan alana uygulanan ışığa aklıselim bir kremi etkinleştirmek için bir ışık kaynağı kullanır. Ek olarak, deri yamalarını bir lazer ışınıyla hariç tutmak için lazerle yüzey onarım kullanılabilir.

Tedavi Sonrası

Aktinik keratoz tedavisinin gerisinde, durumu kötüleştirebileceği ve yeni yamaların oluşumuna niçin olabileceği için, hastaların cildini gelecekte UV radyasyonuna maruz kalmaktan korumaları çok önemlidir. Hastaların UV radyasyonunun en kuvvetli olduğu saat 10.00 ile 14.00 arasında dıştan kalmaktan kaçınmaları önerilir. Güneşte kalmak gerekliyse, uzun kollu gömlek ve geniş cepheli şapka gibi uygun koruyucu giysiler giymelidirler. Güneş kremi uygulaması bulutlu günlerde bile önemlidir. Son olarak, hastalar ciltlerinde herhangi bir değiştirme olup olmadığını yoklama etmeli ve sıra dışı bir şey fark ederlerse tıbbi takviye almalıdır.
Aktinik Keratoz Önleme ve Tedavi Yöntemleriözetle solar keratoz olarak da tanıdık aktinik keratoz, kronik güneş ışığına maruz kalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkan kuru ve pullu bir deri lekesidir. Bu duruma sahip çoğu birey, kayda değer semptomlar göstermez ama koşul, ciddi vakalarda çare olmaksızın bir tür deri kanseri, skuamöz gözenekli olan karsinoma ilerleyebilir. Aktinik keratoz durumunda derideki lekelerin çapı birkaç milimetreden birkaç santimetreye kadar değişebilir ve genellikle pembe, kırmızı veya kahverengidir. Yamayı çevreleyen alan kalınlaşır ve bir takım durumlarda yama deriden boynuz veya sivri gönder biçiminde çıkar. Yeni yamaların ortaya çıkması gibi herhangi bir değişikliği değerlendirmek için hasta tarafından cildin kendi kendine kontrollerinin ahenkli olarak yapılması da önemlidir. Ayrıca hastalar, herhangi bir kayda değer değiştirme fark ederlerse tıbbi destek almalılardır.

Litaratür:
nhs.uk/conditions/solar-keratosis/Pages/Introduction.aspx
aad.org/public/diseases/scaly-skin/actinic-keratosis
dermnetnz.org/topics/actinic-keratosis/
skincancer.org/skin-cancer-information/actinic-keratosis

Yazan: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: