Güncel
Yükleniyor...
Aktinik şelitis, güneşe maruziyetle hasarlı dudakların, bilhassa dudağın vermilyon sınırının durumunu tarif etmek için kullanılan terimlerdir. Bu durumdaki şahısların dudakları kuru, çatlamış gibi görünür. Dudaklarda hem lezyonlar ya da ülserler bulunur ve keskin vermilyon sınırı bulanıklaşır. Bu rahatsızlık, üç faktöre alt iltihaplı dudak durumudur, hem dudak ve deri rahatsızlıklarının enfeksiyonu, gıda yetersizliği ya da alerji, toksin, ilaçlar ve yaralanmalardan kaynaklanır.

Dudak yüzeyi tüylü deri, vermilyon sınırı, oral mukoza ve vermilyondan oluşur. Daha Alçak veya alt dudağın vermilyon kısmı, dudak yüzeyi sık veya fazla güneş ışığına maruz kaldığında kurur, çatlar, dağılır ve iltihaplanır. Bu kanser öncesi ya da kötü huylu durum, aktinik şelitis olarak kategorize edilir. Bu hastalıktan mustarip hastalarının ortak semptomları kuru ve çatlamış dudaklara sahip olmalarıdır. Ultraviyole (UV) maruziyetinin niçin olduğu aktinik keratoza, ciltte pullu ya da kırılgan bir büyümeye eğilimlidirler. Aktinik şelitis aynı zamanda güneş keratozu olarak da bilinir ve hastalarının yaklaşık % 6-10’unda keza dudaklarda skuamöz hücre karsinom (SCC) gelişebilir; SSC ise aşırı güneşe maruz kalma nedeniyle vücudun her uygun meydana gelen bir deri kanseridir.

Aktinik Şelitis Nedir? 

Aktinik Şelitis Genel Risk Faktörleri

Aktinik şelitis hastalığını bir takım kişiler daha fazla risk altındır ve bunlar nedenler aşağıdaki gibidir:
• Beyaz tenli kişilerde aktinik şelitis gelişme riski daha yüksektir,
• UV ışınlarının kronik olarak maruz kalması, bu hastalığın en manâlı risk faktörlerinden biridir,
• Sigara içenler, sıcak ya da subtropikal bölgelerde yaşamış, bilhassa de açık hava çalışanları, bu hastalıkla güçlü bir ilişkiye sahiptir,
• Kötü ağız sağlığı ve bütün oturmayan protezler de bu soruna neden olabilir,
Genellikle erkeklerde ve yaşlılarda ortaya çıkan bu şart erkeklerde kadınlara göre üç kat daha yaygındır, çünkü erkekler güneşe daha pozitif maruz kalırlar ve kendilerini korumak için çok az kozmetik kullanırlar ya da hiç kullanmazlar.

Vaka Analizi

UV radyasyonunun uzun süre maruz kalınması da cildi daha elastik yapar ve çil oluşturur, bu da aktinik şelitise niçin olur. Tütün kullanıcılarının tarihinde, Kafkasyalılar sıklıkla bu hastalıkla özdeşleşmişlerdir. 2004 yılında 50 yaş ve üzeri inşaat işleri, balıkçılık veya çiftçilikle uğraşan dış mekân çalışanları tütün kullanıcıları arasında bir araştırma yapılmıştır. Bunların aralarında 65 kişilik bir gruba aktinik şelitis teşhisi konulmuş, erkek ve kadın arasındaki oran 12: 1 çıkmıştır.
İleri yaşta oysa kişiler % 46,1’i sigarayı dudaklarının sağ tarafında tuttukları için dudaklarının sağ tarafında lezyonlar olduğu bildirilmiştir. Ayrıca orta derecede displazi ile kavgacı SCC arasındaki bir aşamada % 72,3 bulunmuş ve hastaların geri kalan % 27,7’sinde hafif bir epitel displazisi görülmüştür.

Aktinik Şelitis Özellikleri

Görünüşüne bağlı olarak, aktinik şelitisin değişik özellikleri vardır ve bunlar benzersiz görünümler, perioral ya da intraoral görünümler ve ekstra oral görünümler olarak sınıflandırılır:
 

Özgün görünümler
Bu görünüş şekli iyileştirici olmayan ülsere bir alana sahip daha alçak dudak ve ölçekleme veya beyaz lekeler benzersiz özelliğidir. Vermilyon sınırı olmaksızın daha alçak dudakta soğanlı bir şişkinlik belirir ve aktinik şelitis ilerledikçe kurur.
 

Perioral ve intraoral görünümler
Bu görünümde lezyonlar dudağın perioral bölgesindeki dokularda bulunur ve ileri vakalarda ıslak bir çizgi alanına uzanabilirler. Görünüş ülsere lezyonlarla birlikte yüksek, keratotik ve huysuzdur. Bazen bu hastalığın daha aşağı dudaktaki yapısı kırmızı ve beyaz lezyonların bir kombinasyonu gibi görünür ve bu şart ülser oluşturabilir.
 

Ağız dışı görünümler
Bu dudak normal durumdayken alt dudakta küçük bir ince çizgi (vermilyon sınırı) görülür; ama sıkça güneşe maruz kalındığında doku tahrip olur. Bu ince çizgiler kaybolurken beyaz lekeler oluşturur ve pürüzlü, pullu ülkü gelir.

Aktinik Şelitis Nedir? 

Aktinik Şelitis Belirtileri ve Nedenleri

Kadınlara ve çocuklara kıyasla başlıca 20 yaşın üzerindeki erkekleri, yaşlıları çoğunlukla dışarıda çalıştıkları için, başlıca sıcak tropik bölgelerde ve çöller gibi kuru yerlerde yaşayan insanları etkiler. Risk altında olanlar aralarında bağışıklığı düşük, ten rengi açık olanlar ve bir organ nakli geçirenler sayılabilir. Tanı konulduktan daha sonra, bu hastalığın tedavisine mümkün olduğunca erken gitmek önemlidir. Ilk Olarak tedavi bir takım ağrılara, şişliklere ve diğer etkilere neden olabilir, oysa bunlar tedaviler tamamlandıktan daha sonra tedavi edilir. Karbondioksit lazer buharlaşma, elektro cerrahi ve kriyocerrahi dâhil çare için birçok yöntem vardır.

Aktinik Şelitisin Belirtileri

İlk aşamalarda semptomlar fark edilmeyebilir, ama bir ay ya da bir yıl sonradan yavaşça ortaya çıkar. Daha Aşağı dudaklarda o kadar çok sorun yaşanabilir ve bir takım yaygın semptomları vardır ve bunlar aşağıdaki gibidir:


• İlk aşamada dudaklar kurur ve dudak kuruluğu, nem eksikliği anlamına kazanç.
• Dudaklar genellikle kırmızı renktedir, ancak bu hastalığa sahip olanlar için dudaklar anormal derecede kırmızı görünür veya dudak rengi tek tip olmayabilir. Ayrıca dudağın bir takım kısımları beyazlaşır ve soluklaşır.
• Ilk Olarak dudaklarda ağrı ve açıklanamayan lezyonlar oluşur,
• Değişken birikmesine alt olarak dudakların anormal bir şekilde genişlemesi olabilir,
• Şişlik sebebiyle dudaklar bilhassa daha alçak kısımda kalınlaşma görünür,
• Dudaklardaki keskin çizgi veya sınır kaybolur,
• Dudaklar kurudukça kişiler daha aşağı dudaklarında sıkça çatlama ve kanama problemleriyle aleyhinde karşıya kalırlar,
• Bilhassa dudak ürünlerini uygularken kanama gibi zorluklarla karşılaşılır,
• Yüzde ya da dudak çevresinde olduğu gibi vücudun diğer bölgelerine de yayılma olasılığı vardır,
• Durum kötüleştiğinde, hasta bir kaşıntı ve yanma hissi yaşar,
• Birey yemek yeme, çiğneme ve yutmada zorluklarla karşılaşabilir.

Aktinik Şelitisin Esas Nedenleri

Güneşten gelen mor ötesi (UV) ışınları zararlı radyasyondur ve buda AC’nin başlıca nedenidir. UV-A, UV-B ve UV-C edinmek üzere üç nesil ultraviyole ışın vardır. Atmosferin katmanları bu zararlı ışınları engeller ya da filtreler. 100-290 nm aralığında bulunan UV-C atmosferik tabakalar kadar neredeyse tamamen engellenir, sırasıyla 320-400 nm ve 290-320 nm aralığında uzanan UV-A ve UV-B atmosfere nüfuz eder. Keza aktinik şelitisin nedenlerine katkıda bulunur. İki UV radyasyonu (UVA ve UVB) arasında UVB, aktinik şelitisi indüklemede manâlı bir rol oynar.
UV radyasyonuna aşırı maruz kalma, epidermis hücresel katmanının değişmesine ve peşinde dudakların epitel hücrelerinde DNA’nın hasar görmesine niçin olur. Değişmeli ultraviyole radyasyon cilde maruz kaldığında, hücrede yer alan antijen aktivitelerinin baskılanmasına ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına niçin olur. Bu da hücresel hasarın ve DNA mutasyonunun saptanmasına yol açar.
Aktinik Şelitis Nedir? 

Düşük melanine sahip kişiler aktinik şelitis cilt etkilenmeye fazla eğilimlidir. Bu tür şahısların daha açık tenleri vardır ve bu da güneşe maruz kalmaya fazla aklıselim olabilir. Bu, daha sonra bu hastalığı destekleyen ilgili faktörlerle ilişkilendirilen güneş yanıklarına niçin olur. Bunun yanına aktinik şelitisin oluşmasına neden olan bazı nedenler vardır ve bunlar aşağıdaki gibidir:
• Tütün ve sigara, aktinik şelitis durumuna ve ağız ülseri gibi diğer ilgili hastalıklara ve keza ağız kanserine yol açan toksik maddeler içerir. Sık veya uzun süreli kullanımı olan kişiler, daha eksik kullanıcılara kıyasla yüksek aktinik şelitis riski altındadır.
• Ağzı pak tutmak ve her türlü ağız hastalığından uzak durmak, ağız hijyeninin en iyi uygulamasıdır. Ahenkli fırçalama ve diş temizliği peşine düşüp takip edilmelidir.
• Dudak kremi, ruj gibi dudaklarda kullanılan pek fazla kozmetik mahsul çeşidi vardır; bu nesil ürünler kimyasal maddeler içerir. Bu enerjik kimyasal maddeler dudakta alerjik reaksiyonlara ve tahrişe niçin olabilir bu yüzden aktinik şelitise neden olabilir ya da daha kötüleştirebilir.
• Yanlış oturan protezlerin doğrusu aktinik şelitis üstünde bir etkisi yoktur; ancak, bütün oturmayan protezlerin uzun süreli kullanımı yoğun tahrişe, enfeksiyona ve iltihaplanmaya niçin olabilir ve bunların hepsi bu hastalığa yol açabilir.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: