Güncel
Yükleniyor...

 


Esrarengiz dini yaşantısı, Tunç devrine damga vuran devlet ve siyaset anlayışı ve yüz binlerce turist tarafından ilgi ile gezilen günümüze kadar gelmiş şaşma uyandırıcı yapıları ile Eski Mısır merak ve hayranlık uyandırmaktadır. Peki, Antik Mısır sahiden bu kadar şaşma uyandırıcı olduğu içten muydu? Aşina bilgilerin tümü doğru mu yada eksik olan bilgiler var mı? Antik …

Gizemli dini yaşantısı, Tunç devrine damga vuran devlet ve siyaset anlayışı ve yüz binlerce turist kadar ilgi ile gezilen günümüze kadar gelmiş hayret uyandırıcı yapıları ile Eski Darı merak ve hayranlık uyandırmaktadır. Peki, Antik Mısır doğrusu bu kadar şaşkınlık uyandırıcı olduğu doğru muydu? Aşina bilgilerin hepsi dürüst mu yada eksik olan bilgiler var mı? Antik Mısır lüzum turizm gerekse tarih açısından daima merak konusu olmuştur.

Antik Mısır, genel olarak bilinenden olur ya de daha hayret vericidir. Bu hayret verici genel kültür bilgileri nden bazıları şunlardır

Yazının Bulunması

Cümbür Cemaat yazının Sümerliler tarafından buluş edilip ortaya atıldığını bilir bu doğrudur. Fakat yazı az daha aynı dönemlerde Darı’da da mevcuttur. Bu sebeple tarihçiler tarafından Sümer ’den 50 sene sonraya yani M.Ö 3150 yılında tarihlendirilmiştir.

Tek Tanrı Güneş Tanrısı mı?

Bilindiğinin aksine Darı ’da tek bir Güneş tanrısı yoktur. Yer altının ve yer üstünün almak üzere iki güneş tanrısı vardır: Amon ve Ra

Dini Reform

Mısır ’da Firavun Akhenaton vaktinde bir dini reform üretilmiş ve tüm tanrıların üzerinde tek bir tanrı olan Aton ’a tapılması istenmiştir.

Tarihteki İlk Antlaşma

Tarihte tanıdık ilk antlaşmalardan biri Darı ve Hititler arasında yapılan Kadeş antlaşmasıdır.
Antik Mısır ’ın büyük düşmanı Hititlerdir. Suriye bölgesi için savaşırlar. Ege kavimlerinin istilasını durdurabilen tek devlet Antik Mısırdır.

Mısırı oluşturan ve onun kültürünü var eden her yıl taşan Nil nehridir. Mısır gerçekten tek bir alan değildir. Altında ve Yukarı Mısır almak üzere ikiye ayrılır ve iki öbür kültür yaşatılır. Mısırda kölelik bir yaşam tarzına dönüşmüştür. Köleler işçi olarak çalışıp akşam kendi evlerine gider ve ücret alırlardı.

Antik Mısır ’da yanlış hesaplamalar sonucu yamuk yapılan bir eğik piramit mevcuttur. Bu uzaylıların parmağı olduğu gibi iddiaları yıkmaktadır.

Doktor Tanrı

Mısır’da tıp ve eczacılık çok gelişmiştir. Bazı hekimler öldükten sonradan tanrı olarak tapınım görmüştür. Mısırda ölüler dünyası soğuk ve karanlıktır. Piramitler birer mezar olarak yapı edilmiştir.Ölümden sonra hayat inancı mevcuttur. Bu bakımdan olsa lüzum İslan dini ile birçok özellikleri benzetilmektedir.

Krallar

Antik Mısır ’ın ilk kralı hakkında net veri yoktur. Firavunlara tanrı olarak tapılır. En kuvvetli firavunlardan biri Ramses ’dir. Darı Firavunları üvey kardeşleri ile evlenebilirler. Halkın firavunların tersine kardeşleri ile evlenmesi dürüst karşılanmaz. Yani bir nevi kraliyet ailesine tanınmış bir ayrıcalık gibi düşünülebilir.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: