Güncel
Yükleniyor...

 


Şato, Avrupa ’da eski zamanlarda bir yerin derebeyinin ikamet ettiği görkemli yapılardır. İlerleyen tarihlerde şatolar, asillerin ikamet ettiği bir yapı haline gelmiştir. Savaşlardan korunmak için etrafı kalın duvarlarla örülmüştür. Genelde 1500 ’lü yıllarda yapı edilen bu yapıların çoğu dirençli yapısı tamamen günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Şatolar günümüzde sadece turizm alanında kullanılır. Dünya üstünde yer alan en görkemli …

Şato, Avrupa ’da eski zamanlarda bir yerin derebeyinin ikamet ettiği ihtişamlı yapılardır. İlerleyen tarihlerde şatolar, asillerin ikamet ettiği bir inşa haline gelmiştir. Savaşlardan korunmak için etrafı kalın duvarlarla örülmüştür. Çoğunlukla 1500 ’lü yıllarda yapı edilen bu yapıların çoğu dirençli yapısı tamamen günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Şatolar günümüzde yalnızca turizm alanında kullanılır. Dünya üstünde bulunan en ihtişamlı şatolar aşağıda sıralanmıştır.

Neuschwanstein Şatosu

Avrupa'da Yer Alan Görkemli Şatolar 

Bu 6 katlı şato Almanya‘nın Füssen yakınlarındaki Hohenschwangau kasabası yakınlarında bulunur. Yüksek bir tepeye kurulan bu şato 19. yüzyılda yapılan bir kaledir. Bu şatoda kullanılan tarz Neo-romantizm stilidir. Günümüzde bu şatoya fazla sayıda turist akın etmektedir. Neuschwanstein Şatosu 5 Eylül 1869 yılında inşaatına başlanan ve 23 sene sonradan kullanıma hazır ayla gelmiştir. Bu şatonun yapımına Bavyera Kralı’nın isteği üstüne başlanmıştır. bununla birlikte bu kral böylece fazla kalenin inşaatının başlatılmasını da sağlamıştır. Bavyera Kralı’nın bu şato ve kale inşaatlarının düşüncesiz harcamalar olması gerekçesi ile kralı hapsedilmiştir. Bu güzel şato Almanların olağanüstü mimarisini gözler önüne sunmaktadır. Neuschwanstein Şatosu’nun halka açıldığı tarih Kral Ludwig’ın öldüğü 1886 yılında gerçekleşmiştir. Açıldığından bu yanlamasına yaklaşık olarak 60 milyondan artı ziyaretçi almıştır.

Miramare Kalesi

Carl Junker kadar tasarlanan bu kale, 1856 yılında İtalya ’nın Trieste kentinde inşa edilmiştir. Şato neo-gotik tarza sahiptir. Kalenin 22 hektarlık kısmında muazzam bir botanik bahçesi yer alır. 3 katlı olan kalenin odalarında ilk günkü mobilyalar bulunur. İkinci Dünya Savaşı esnasında hasar görmüş ve restore edilmiştir. aynı zamanda bu savaşta Amerika Birleşmiş Devletleri karargâhı olarak kullanılmıştır. Günümüzde müze olarak kullanılan bu kale, yılda ortalama 300 bin turist ağırlamaktadır.

Egeskov Şatosu

Avrupa'da Yer Alan Görkemli Şatolar 

Danimarka ’nın Fyn Adası ’nda yer alan bu şato, 1554 senesinde Frands Brackenhaus tarafından tasarlanmıştır. Count’s Feud Savaşı ’nda savunma amaçlı yapı edilen bu yapı, gölün içine kurulmuştur. Etrafı en ince ayrıntısına kadar surlarla buruşuk olan Egeskov Şatosu bir köprü ile karaya bağlanır. Şatonun çevresinde 200.000 m² alana sahip olan bir park bulunur. Şato günümüzde müze olarak kullanılır. Danimarka ’nın gözde turistik mekânlarından biri olan Egeskov Şatosu, bir yılda binlerce turist ağırlamaktadır.

Guaita Şatosu

San Marino sınırları içerisinde bulunan bu şato, 11. Yüzyılda inşa edilmiştir. Kurulduğu yıllarda cezaevi olarak kullanılmıştır. Ülkenin en yüksek noktasında bulunan şatonun denize olan yüksekliği 750 metredir. Bulunduğu şehre kuş bakışı bir seyir imkânı veren şato, günümüzde turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. 1970 ’li yıllara kadar cezaevi olarak işlevini sürdürmüştür. Günümüzde için sadece turizm amaçlı hizmet verir.

Chambord Şatosu

Avrupa'da Yer Alan Görkemli Şatolar 

Fransa ’nın Loire bölgesinde yer alır. 16.yüzyılın sonlarına doğru Kral I. François ’in ricası üzerine inşa edilmiştir. Şatonun yapımı 25 sene sürmüştür. Şatonun mimari özellikleri o dönemde yapılan şatoların mimarisiyle benzerlik gösterir. Kurulduğu yıldan 19.yüzyıla kadar imparatorların ikamet yeri olarak kullanılan bu şato 19.yüzyılda askeri hastane olarak kullanılmıştır. Schwerin Sarayı, bu sarayın mimari tarzından esinlenerek inşa edilmiştir. Şatoda yaşamış Mareşal Moritz, ava düşkünlüğü nedeniyle şatonun bahçesine av alanı kurmuş ve günümüze kadar bu alan korunmuştur. Yılda milyonlarca turisti ağırlayan bu şato, 1981 yılından bu yana UNESCO Dünya Miras Listesi ’nde yer almaktadır.

Mont Saint, Michel Şatosu

Fransa ’nın Rennes kentinde yer alan bu şato, 800 ’lü yıllarda inşa edilmiştir. 700 sene boyunca eklemeler yapılmış ve günümüzdeki haline kavuşmuştur. Orta Devir ’da kilise olarak hizmet vermiştir. Asır Savaşları ’nda büyük hasar almasına rağmen ayakta kalmış ve şehrin işgaline engel olmuştur. İlerleyen yıllarda gerçekleşen Fransız İhtilali sırasında hapishane olarak kullanılmıştır. 1877 yılında yapılan bir köprü ile şato karaya bağlanmıştır. Uzun yıllar cezaevi olarak kullanılan bu inşa, günümüzde turistik amaçla kullanılmakta ve yılda milyonlarca turist ağırlamaktadır.

Castel Sant ’Angelo: Roma Kutsal Melek Şatosu

123 yılında İmparator Hadrian kadar İtalya ’nın başkenti Roma ’da yapı edilmiştir. İlk olarak abide mezar olarak kullanılan bu yapı ilerleyen yıllarda hapishane olarak kullanılmıştır. Cem Sultan ’da bir zaman bu hapishanede rehin olarak tutulmuştur. Kurulduğu ilk yıllarda Roma ’nın en yüksek binasıydı. 1800 ’lü yıllarda şatonun tepesine Mikail Heykeli yaptırılmıştır. Şatonun önünde, şatoyu karaya bağlayan 2 adet köprü yer alır. 2009 yılında gösterime giren, aynı adlı romandan uyarlanan Melekler Ve Şeytanlar filmi de bu şatoda çekilmiştir. 1906 yılından günümüze kadar müze olarak kullanılan bu inşa, turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: