Güncel
Yükleniyor...

Çocukluğu ve Gençliği

Charles Darwin'in Eğitim Hayatı 

Charles Robert Darwin İngiltere ’nin Shropshire kentinde 12 Şubat 1809 ’da doğdu. İsmini birkaç sene önce ölmüş olan amcası (Charles) ve babasından (Robert) almasına karşın çocukluğu baştan başa ailesi ona Bobby ismiyle seslendi. Okul hayatında utangaç ve çekingen olmasına rağmen evinde ilgi odağı olan eğlenceli ve haylaz bir çocukluk geçirdi. Sekiz yaşında iken annesi Susannah ’ı kaybetti.

Daha çocukluk yıllarında kimyaya alaka duyan Darwin abisiyle birlikte evlerinin garajında kimya laboratuvarı kurdular. Bilimsu baskını çalışmaların temel prensiplerini burada öğrenmeye başladı. Abisi sonradan Cambridge Üniversite ’sinde tıp okumak için evden ayrıldı.

Mezun olduğu yılın yazını hekim olan babasının yanında muavin olarak çalışarak geçirdi. Kendisi istememesine rağmen sonradan babası göre Edinburgh Üniversitesi ’ne tıp okuması için gönderildi. Ama eğitiminden öyle memnun değildi çünkü keza kan görme korkusu vardı hem de tıp eğitimini bıktırıcı bulmuştu. Okulda ilgi duyduğu tek alan ise profesör Thomas Hope ’un verdiği kimya dersleriydi.

Darwin ’in yabanî hayata, hayvanlara ve doğaya aleyhinde ilgisinin başlaması arkadaşı John baştan sona oldu. Güney Amerikalı olan arkadaşıyla tropikal yağmur ormanları, hayvanlar ve doğa hakkında yaptıkları sohbetler bu hayata karşısında Darwin ’in ilgisini arttırmıştır.

Charles Darwin'in Eğitim Hayatı

Darwin tıp eğitiminin ilk yazını Gilbert White ’ın “The Natural History of Selborne” (Selborne ’un Doğa Tarihi) okuyarak geçirdi. Doğa hayatına ilgisi bir kat daha arttı. Keza kuşlar ve yaşam alanları hakkında detaylı gözlemlerini yazdığı notlar tutmaya başladı.

Abisi anatomik yapı eğitimi için Londra ’ya gittiği için üniversitenin ikinci yılında yalnızdı. Darwin zamanının çoğunu üniversite müzesinde bitki örtüsü ve hayvanlar üstüne çalışarak geçirdi. Hem jeoloji dersleri almaya başlamış lakin garip bir şekilde bu konuyu bıktırıcı bulduğu için yeniden jeoloji dersleri almamaya ant etmiştir.

O sene İskoç bir zoolog olan Robert Grant ile yakın dost oldular. Grant ile yaptıkları sohbetler doğruca Darwin denizlerdeki canlılık hakkında bilgiler ediniyordu. Keza, bir Lamarck hayranı olan Grant, Darwin ’in kafasını Lamarck ’ın evrimsel fikirleri ile doldurmaya başladı.

Darwin ilk bilimsel konuşmasını Plinian Topluluğu ’nun bir toplantısında yaptı. Konuşmasının konuları; kendi keşifleri olan alg hayvanı larvalarının yüzebilmesi ve sülük yumurtalarının eski istiridye kabuklarının içindeki siyah lekelerde kayabilmesi üzerinedir. Konular çok cazibeli olmasa da bu hitabe Darwin ’in bilimsel hayatı için bir ilkti.

Darwin o yıl zaten fazla sevmediği tıp okulunu tamamen bıraktı. Sonra Londra ’ya gitti ve oradan da amcasıyla birlikte Paris turuna çıktı. Okulu bırakması bir doktor olan babasının hoşuna gitmemiş ve avare gezmesindense onu teoloji okuluna gönderdi.

Darwin her ne kadar burada okumaya başlasa da derslerini yeniden pek ciddiye almadı. Manâsız zamanlarının çoğunu böcek toplayarak, Shakespeare okuyarak ve arkadaşlarıyla akşam partileri vererek geçirdi.

Kuzeni, William Darwin Fox, onu Cambridge ’de bitkibilimsel profesörü olan John Stevens Henslow ile tanıştırdı. Darwin profesörün derslerine katılmaya başladı ve kısa zamanda doğa tarihinin bağımlısı oldu.

giderken kendini matematik konusunda çok zayıf hissettiği için birkaç haftalığına özel ders almaya başladı. bununla birlikte haşere toplama ve balık tutmayla da ilgilenmeye devam etti. Yazı Cambridge ’den arkadaşlarıyla okuma turunda geçirdi. Bu sırada ruhbanlık okumayla ilgili şüphelerinden arkadaşına bahsetti.

Charles Darwin'in Eğitim Hayatı 

Okul zamanını teolojik çalışmalar yaparak geçirse de aradaki zamanlarını Londra ’daki zooloji bahçelerini gezerek, haşere toplamaya devam ederek geçiriyordu.

Londra ’da meşhur entomolog Frederick Hope ile tanıştı ve böcekler hakkında tartışarak günler geçirdiler. Hatta Hope, ona, koleksiyonu için 100 ’den pozitif yeni haşere türü verdi.

3 yılın peşinde final sınavlarına girdi ve iyi skorlarla sınavları geçti. Hatta 178 öğrenci arasından 10. olarak teoloji okulunu bitirdi. Mektep sonrası kırsal bir bölgeye yerleşip bir yana bir kilisede rahiplik yaparken, anlamsız zamanlarında da bitki ve haşere koleksiyonunu genişletmeyi düşünmeye başladı.

Bu sıralarda okuduğu iki kitap, onun hayatında büyük etkisi oldu. Bu kitaplardan biri Paley ’in tabî teoloji hakkındaki kitabıdır. Diğeri ise Alexander von Humboldt ’un Güney Amerika maceralarını anlattığı kitabıdır. Önceleri rahiplik yapmayı düşünen Darwin şu anda ise tropik yağmur ormanlarını gezme hayalleri kurmaya başladı. Profesör Henslow da, eğer meraklı ise, yağmur ormanlarına yolculuk düzenlemesi konusunda Darwin ’i cesaretlendirdi.

Henslow ’un tavsiyesine uyan Darwin, Kanarya Adaları ’nı keşfetmek için bir okyanus gezisi planladı. Ayrıca kendisi ile birlikte gitmesi için Henslow ’u ikna etmeye çalıştı. Yeni doğan bir çocuğu olduğu için Henslow bu geziye katılamadı fakat gezisi boyunca Darwin ’in ihtiyacı olacağını düşündüğü için onu yerbilim alanında çalışan Adam Sedgwick ile tanıştırdı.

Darwin mezuniyet işlemlerini bitirmek ve gezisi üzerine çalışmak için Cambridge ’e geri döndü. Adam onu derslerine katılmaya davet etti. Adam ’ın derslerine katılan Darwin önceden hoşuna gitmeyen jeolojiyi burada sevmeye başladı.

Tropikleri kimsesiz keşfetmek istemeyen Darwin, arkadaşı Marmaduke Ramsey ’i birlikte Kanarya Adaları ’na gitmeye razı etti.

Darwin yaz tatilini aşmak için evine döndü. Bu sırada çarçabuk jeoloji pratik dersi olmak için profesör Sedgwick ile birlikte bir haftalık geziye çıktı. Bu gezide öğrendikleri çok hoşuna gittiği için etrafı jeolojik açıdan çözümlemek için çıktığı bir yolculukta Barmouth ’daki arkadaşlarını görmeye gitti.

giderken fazla şanssız bir olay yaşandı ve arkadaşı Ramsey öldü. Bu durumda Darwin ’in hayalini kurduğu seyahat suya düşmüş ve aylarca yapılan hazırlık nafile gitmiş oldu.

Beagle Yolculuğu

HMS Beagle 1820 ’de suya indirilen İngiliz Kraliyet Donanmasına ait bir araştırma gemisidir. 3 tane araştırma yolculuğuna çıkmıştır. Geminin kaptanı Robert FitzRoy, geminin 2. yolculuğunun doğa tarihi araştırmaları adına canlı örnekleri biriktirmek için bir fırsat olduğunu düşünüyordu. Bu yüzden yolculuk her tarafında kendilerine katılacak iyi eğitimli ve bilimsel araştırmalar yapacak bir doğa bilimcisi aramaktaydı.

Kaptan FitzRoy ’un doğa bilimci bulma ricası profesör Henslow ’a ulaştı. Henslow genç ve gelecek vadeden bir doğa aşığı olan Charles Darwin ’i öğüt etti.

Barmouth ’daki yolculuğundan yeni dönen Darwin, evde Henslow ’dan gelmiş olan mektupla karşılaştı. Mektupta HMS Beagle adlı geminin Güney Amerika sahillerini dolaşacağı 2 yıllık (Ilk Olarak 2 yıl olarak planlansa da seyahat toplam 5 yıl sürmüştür.) bir yolculuk olduğu ve kendisinin gemiye doğa bilimci olarak davet edildiği yazıyordu.

Charles Darwin'in Eğitim Hayatı

Arkadaşının trajik ölümünden sonradan böyle bir bilim serüvene atılmak için umutları sönen Darwin için bu seyahat bulunmaz bir fırsattı. Davetiyeyi büyük bir mutlulukla kabul etti. Yalnız üniversiteden yeni mezun olmuş bir öğrenci olan Darwin ’in bu yolculuğun masraflarını karşılayabilmesi imkânsızdı. Bu yüzden geziye çıkabilmek için babasının yardımına ihtiyacı vardı. Bu yüzden babasından izin alması gerekiyordu. Oysa, bu yolculuğun da, mektep yıllarında olduğu gibi Darwin ’in anlamsız hayallerinden biri olduğunu düşünen babası ilk olarak karşı çıksa da sonunda seyahat masraflarını karşılamayı kabul ederek Darwin ’e müsade vermiş oldu.

Bu Nedenle Darwin, kendisini, evrim fikrinin babası yapan ve uzun zamandır hayalini kurduğu bu önemli yolculuğa çıkmış oldu.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: