Güncel
Yükleniyor...
Cilt Bakımında Çinkonun Kullanımı ve Faydaları

Cilt Bakımında Çinkonun Kullanımı ve Faydaları

 


Sağlıklı bir deri için diyette eksik miktarda da çinko olmak gereklidir. Ama yapılan araştırmalara tarafından taramaya katılan şahısların yaklaşık % 12’si çinko eksikliği riski altındadır. Çinko, kepek, siğiller, pişik oluşumunu yönetmede ve güneşin zarar görmesini önlemede etkilidir. Hem sivilce, saç dökülmesi, egzama ya da sedef hastalığına karşısında etkin değildir.Çinko, medyada soğuk algınlığından kansere kadar her şeyi …

Sağlıklı bir deri için diyette eksik miktarda da çinko almak gereklidir. Ancak yapılan araştırmalara kadar taramaya katılan kişilerin yaklaşık % 12’si çinko eksikliği riski altındadır. Çinko, kepek, siğiller, pişik oluşumunu yönetmede ve güneşin hasar görmesini önlemede etkilidir. Ayrıca sivilce, saç dökülmesi, egzama ya da sedef hastalığına karşısında etkin değildir.
Çinko, medyada soğuk algınlığından kansere kadar her şeyi iyileştirebilecek mucize bir madde olarak lanse edilmektedir. Faydaları bazı durumlarda aşırı gösterişli olsa da, incelemeler bu iddiaların çoğunu desteklemektedir. Aslında çinko, dağıtılmış deri sorunlarının tedavisinde uzun süredir kullanılmaktadır ve ticari olarak temin edilebilen kepek şampuanları ve mineral güneş kremlerindeki aktif bileşenlerden biridir. Bu yazıda çinkonun cilt bakımından faydaları hakkında bilgiler bulunmaktadır.

Günlük Çinko Alım İhtiyacı Ne kadardır?

Çinko bir mineraldir ve “temel eser element” olarak kabul edilir, çünkü insanlarda sağlık için ufak bir arz gereklidir. Vücuttaki bir dizi fonksiyondan sorumludur ve 100’den pozitif enzimin uyarılmasına tezgâhtar olur. Bağışıklık sisteminin akıcı çalışması için de gereklidir. Cisim, bağışıklık sisteminin enfekte ya da kanserli hücrelere tepkisini denetçi ve düzenleyen T lenfositlerini (T hücreleri) aktive etmek için çinkoya gereklilik duyar. Uzmanlar göre çinko için önerilen jurnal kalım miktarı kadınlar için günde 8 mg ve erkekler için 11 mg’dır. Yaygın çinko kaynakları arasında kırmızı et, tavuk ve balık bulunur. Çinko desteği topikal kremlerin yanı sıra hap biçiminde de mevcuttur.

Çinko Eksikliği

Cilt Bakımında Çinkonun Kullanımı ve FaydalarıDünya genelindeki nüfusa bakıldığı süre çinko eksikliği yaygın bir durumdur. Bazı gelişmiş ülkelerde çinko eksikliği diğer ülkelere kadar daha az görülse de, genel nüfusun takriben % 12’si, özellikle fakir topluluklar risk altındadır. Yaşlılarda bu oran % 40’a çıkmaktadır. Çinko eksikliğinin belirtileri şunları içerir:
• İştahsızlık
• Saç kaybı
• Sinirlilik
• Sert, kuru cilt
• Çelimsiz bere iyileşmesi
• Değişen tat duygusu
• İshal
• Mide bulantısı
• Bozulmuş bağışıklık fonksiyonu
Yukarıdakilere ilave olarak, çinko eksikliği olan çocuklar bodur çoğalma ve bilişsel gelişim gibi çoğu sorun yaşayabilir.

Çinko ve Dermatolojik Sağlık Koşulları

Çinkonun açıklanmış cilt rahatsızlıklarının tedavisinde yardımsever olabileceğini belirten bazı kanıtlar vardır, ancak etkinliğini doğrulamak için daha pozitif çalışmaya gereklilik vardır. İşte bugüne kadar bilimsel olarak elde edilen bilgiler;
Güneş hasarı önleme: Çinko oksit, çoğu güneş koruyucu losyonda faal bir bileşendir. Güneşin zararlı ultraviyole ışınlarını ciltten uzağa saçarak ve yansıtarak çalışır.
Akne: 2017 yılında Miami Üniversitesi’nde araştırmacıları tarafından yapılan bir açıklama çalışmasında akne tedavisinde çinko tedavisi etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Ama, inceledikleri çalışmalardaki birdenbire pozitif sorun sebebiyle, araştırmacılar içten tasarlanmış çalışmalar yapılıncaya kadar akne için çinko tedavisi öneremezler.
Akrodermatit enteropatika: Bu, ağız ve anüs çevresinde kızarıklık (püstüler dermatit), hem ishal ve olağandışı tırnaklarla karakterize nadir bir hastalıktır. Beden bağırsaktan çinkoyu ememez ve bu da çinko eksikliğine neden olur. Çinko takviyeleri, bu hastalığın semptomlarını yönetmede etkin görünmektedir.
Siğiller: Birkaç alıştırma, viral siğillerin tedavisinde oral çinko takviyelerinin etkinliğini göstermiştir. British Journal of Dermatology’de 2002 yılında yapılan bir çalışmada, oral çinko sülfat ile çare edilen hastalarda yaygın, plantar ve düzlem siğilleri adamakıllı temizlenmiştir. diğer taraftan 2010 araştırmasında Dermatoloji Dergisi yayınlanan, keşif sahipleri keza çinko pat diye nongenital verrukalarda karşı etkili olduğu ve herhangi bir ciddi bağlı etkiye sahip olduğu sonucuna varılmıştır. bu nedenle çinkonun farklı alanlara yönlendirilmiş siğil türlerinin tedavisi için faydalı olduğu görülmektedir.
Saç kaybı: Daha düşük çinko seviyelerinin erkek ve kadın tipi saç dökülmesiyle ilişkili olduğu bulunmasına karşın, çinko takviyelerinin bu sorunu azaltmada veya çözmede muavin olduğu görülmemektedir.
Egzama (pullu, kaşıntılı cilt): Egzama, çocuklarda en sık görülen bir durumdur. Egzamalı çocukların çinko seviyelerinin düşük olduğunu belirten bir takım kanıtlar vardır. bununla birlikte, araştırmalar oral çinko takviyelerinin çare olarak yardımsever olup olmadığını henüz doğrulamamıştır.
Sedef hastalığı (kırmızı, tahriş olmuş deri): Topikal veya oral çinkonun sedef hastalığı için etkili olduğu görülmemektedir.
Melazma (yüzdeki kahverengi lekeler): Çinko, melazmanın tedavisinde standart hidrokinon tedavisi kadar etkin değildir.Cilt Bakımında Çinkonun Kullanımı ve Faydaları
Cilt kırışıklığı : Kırışık ciltlerin tedavisinde % 10 C vitamini, asetil tirozin, çinko sülfat, sodyum hiyalüronat ve bioflavonoid taşıyan bir deri kreminin kullanımı için bir tedarik yardım vardır. Yüz kırışıklıklarına böyle bir karışım kullanmak, takriben üç ay sonradan görünümlerini azaltır.
Bebek bezi isiliği: Pişikli bebekler için oral ve topikal çinko iyileşmeyi hızlandırıyor gibi görünmektedir.
Kepek: Bir 2001 egzersiz Amerikan Cildiye Akademisi Dergisi’nde kafa derisi-stratum korneum (SC) ultrastrüktürün üzerindeki derinin dış tabakasında kepek tarzı anormallikleri incelenmiştir. Bu anormalliklerin kepek sorunu yaşamış şahısların dökülmesine katkıda bulunduğu düşünülmektedir. Piyasada satılan çinko pirition taşıyan şampuanla tedavi edildiğinde, bu anormalliklerin çözüldüğü görülmektedir. bununla birlikte, kepeğin spesifik nedenleri belirsizliğini korumaktadır bu yüzden daha pozitif çalışmaya gereklilik vardır.

Çinko ve Yara İyileşmesi

Çinko eksikliği olan şahısların yaşadığı bir sorun, yavaş bere iyileşmesidir. Olur Ya de çinko takviyelerinin veya topikal çinkonun yaraların daha seri iyileşmesine muavin olabileceği öne sürülmüştür.
Yanıklar
Bir 2006 çalışmada Irak’taki yanık kurbanlarının o yanık yaşayan kişlerin kanlarındaki çinko düzeyleri azalmıştı bulunmuştur. IV aracılığıyla çinko takviyesi bahşedilen yanık hastaların, antioksidanlarda bir çoğalma olmuşturç Antioksidanlardaki artma, iyileşme süresinin iyileşmesine karşılık gelmiştir.
Diyabetik etap ülserleri: Etap ülserleri, diyabet olan kişiler için önemli bir sorundur. Çinko, ülser boyutunu azaltabilir ve daha çabuk iyileşmelerine muavin olabilir. Çinko ve diyabetik etap ülserleri üstüne 2017 yılında yapılan bir araştırmadan elde edilen veriler, çinko takviyesi bölge grubun but ülserlerinde teftiş grubuna kadar daha büyük bir boyut azalması yaşadığını göstermektedir.
Bacak ülserleri: 2014 yılında yapılan bir çözümleme çalışması, oral çinko sülfatın arteriyel ve venöz ayak ülserlerinin iyileşmesine yardım etmek için plasebodan daha etkin olmadığı sonucuna varmıştır. bununla birlikte, 2000 yılında yapılan bir çalışma, çinko takviyelerinin, düşük serum çinko seviyesine sahip kişilerde bu tür ülserlerin iyileşmesinde yardımsever olabileceğini göstermektedir.

Çinkonun Tabi EtkileriCilt Bakımında Çinkonun Kullanımı ve Faydaları

Cilde uygulanan ve günde 40 mg’dan fazla olmayan miktarlarda ağızdan alınan terapötik çinko, birçok insan kadar iyi tolere ediliyor gibi görünmektedir. aynı zamanda, bazıları çinko tedavisi ile aşağıdaki semptomları yaşayabilir:
• Mide bulantısı
• Kusma
• İshal
• Ağızda metalik bir lezzet
• Böbreklere ve mideye hasar
Hem çizik veya çatlak cilde uygulanırsa şunlara neden olabilir:
• Yanma
• Batma
• Kaşıntı
• Karıncalanma
Çinko desteğini bir tedavi olarak denemek isteyen hastalar bunu doktorlarının rehberliğinde yapmalıdır. Günlük 225 mg’dan pozitif çinko almak güvenli değildir ve kandaki bakır seviyelerini düşürebilir. Hem demir işlemeyi değiştirebilir, bağışıklık sistemi etkinliğini azaltabilir ve yüksek yoğunluklu lipoproteinlerin kan seviyelerini düşürebilir.

İlaç Etkileşimleri

Çinko, bir takım ilaçların işlevine müdahale edebilir. Aşağıdaki ilaçları kullanan hastalar çinko tedavisine başlamadan önce doktorlarını bilgilendirmelidir. Bu ilçalr şunlardır;
Antibiyotikler: Çinko, gastrointestinal sistemde kinolon ve tetrasiklin antibiyotiklerle etkileşime girerek emilimlerini bozar. Bunu durdurmak için antibiyotiği çinko almadan en düşük dört ila altı saat önce alınmalıdır.
Penisilamin: Bu, romatoid artriti tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Çinko, bu ilacın ne kadarının bağırsaklarda emildiğini azaltır. Bunu durdurmak için penisilamin’den iki saat önce çinko alımalıdır.
Sisplatin (Platinol-AQ): Çinkonun etkisiz ülkü getirdiği ve kanser hücrelerini yok etmede etkinliğini azaltan bir kemoterapi ilacıdır.
Integrase inhibitörleri: Integrase inhibitörleri, HIV’i idare etmek için kullanılır; çinko, bu ilaçların kan seviyelerini düşürdüğü görülmektedir. Daha düşük kan seviyeleri, etkinliklerini tehlikeye atabilir.
Tip 2 şeker hastalığı ilaçları: Şeker Hastalığı ilaçları ile birlikte çinkonun alınması kan şekerini fazla düşük seviyelere düşürme etkisine sahiptir.
Hiç kararsızlık yok oysa çinkonun sağlık için şarttır. aynı zamanda, değişik cilt rahatsızlıklarını yönetmede etkili olup olmadığı hala bilimsel bir ağız dalaşı konusudur. Çinko alımını yardım olarak almak veya topikal çinko losyonları veya merhemleri cilde dilekçe düşünülüyorsa, öncelikle uzmana başvurulmalıdır.

Kaynakça:
https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/zinc-for-acne#:~:text=Zinc%20is%20an%20essential%20mineral,the%20best%20form%20for%20you.
https://aestheticmed.co.uk/site/featuresdetails/the-effect-of-zinc-on-skin
https://www.medicalnewstoday.com/articles/zinc-for-acne

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

0 Yorumlar: