Güncel
Yükleniyor...

Mektep korkusu, okula yeni başlayan ve ailelerinden birincil defa uzaktan kalacak olan çocukların yaşadığı heyecanın, anne babadan ayrılma korkusu ile birleşmesi ile çocukta endişe yaratan bilhassa okul öncesi dönem çocuklarının yaşadığı (4-7 Yaş) bir problemdir. Sizler de o yıllarınızı düşünerek empati kurmaya çalışırsanız, bu korkuyu yaşamış çocuğunuzu daha iyi anlayabilirsiniz.

Çocuklardaki Okul Korkusu Hakkında Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Yapılan bilimsel çalışmalar mektep korkusunun çocuklar arasında yalnızca %2 ’lik bir kısmında görüldüğünü göstermektedir. Düşük bir olasılık gibi görünse de çocuğun bu korkuyu yaşaması ebeveynlerin korkulu rüyasına dönüşebilir ve çocuğun bütün eğitim yaşantısındaki öyküyü değiştirebilir. bu nedenle ailelerin okula yeni başlayan çocuklarına kendi tedirginliklerini emin etmeden profesyonel bir şekilde yaklaşmaları gerekmektedir.

Çocuğun Okul Korkusu Yaşamasında En Belirgin Nedenler

* Çocuklar gerçekte değişik ortamlara girmeyi severler lakin anne-babalarının bu anlarda yanlarında olmalarını isterler. Çünkü yalnız kalmaktan ve anne babalarının onlara verdiği güvenden yürüyüp gitmek istemezler. Sahiden birincil ilk önce yaşadıkları duygu terk edilme korkusudur. böylece çocuğa okulun tehlikesiz bir yer olduğu ve eğitimi bittiğinde tekrar yanınızda olabileceğini ve bu durumun haftanın 5 günü tekrarlayacağını anlatmalısınız.

Çocuklardaki Okul Korkusu Hakkında Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

* Eğer anne-baba çocuğa aşırı bağımlı ise ve çocuğu da böyle yetiştirmişse çocukta da benzer duygular gelişecektir. Onlardan ayrıldığında anne-babasına fena bir şey olacağı düşüncesi çocuğu okula gitmekte gönülsüz kılar.

* Ebeveynler çocuğu kendilerine bağımlı yetiştirmiş ve o güne kadar çocuklarına mesuliyet vermemişlerse çocuktaki özgüvensizlik okuldan korkmasına sebep olur.

Okul Korkusu Yaşamış Çocuklarda Görülebilecek Belirtiler

Çocuklardaki Okul Korkusu Hakkında Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

– İştahsızlık, agresif tepkiler, alınganlık,
– Uyku halindeyken huzursuzluk,
– Mektep ile ilgili konularda konuşmak istememe,
– Nedensiz yere gözyaşları içinde dikkat çekmeye çalışma,
– Okula gitmemek için karnım ağrıyor başım ağrıyor midem bulanıyor gibi bahaneler uydurma vb. davranışlar okul korkusu yaşamış çocuklarda görülen en keskin belirtiler olarak gözlenmektedir.

Okul Korkusu Yaşayan Çocuğunuz İçin Çözümler

– Okula gitmenin amacı ve okula gitmemesi durumunda nelerden mahrum kalacağı çocuğa anlayabileceği bir dille anlatılmalıdır.
– Okula gitmeye direnmesi halinde imtiyaz vermeden okula gitmesi sağlanmalıdır. Çünkü verilen tavizler bunu sonra da kullanmasına neden olabilir.
– Sadece birkaç gün onunla okula gidip çıkışta alınmalıdır. Bu durumun geçici olduğu çocuğa anlatılmalıdır.
-Suçlayıcı ve küçümseyen tavırlardan kaçınılmalı ve çocuğun davranışları diğer çocuklarla karşılaştırılarak ona bu konuda açıklama yapılmamalıdır. ” Bak Ahmet, Ayşe hiç ağlıyor mu ? Kocaman oldun okuldan korkuyorsun vb” tabirler çocuğunuzu okuldan daha fazla uzaklaştıracaktır.
– Çocuğa her zaman zor verecek cümleler kurulmalıdır. Başaracağına inandığınızı ona en önce siz hissettirmelisiniz. Negatif yargılardan olduğunca uzaktan bir davranış sergilemeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Çocuklardaki Okul Korkusu Hakkında Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

– Abes zamanlarda bambaşka etkinlikler ve oyunlarla çocuğa nasıl vakit geçireceği öğretilebilir. Böylece çocuğunuzun size olan bağımlılığı azalır.
– Arkadaş çevresi ile sosyal etkinliklerde bulunması sağlanabilir.
– Çocuğun durumu ile ilgili öğretmeninden, mektep psikoloğundan çoğu kez veri ve tavsiyeler alınmalıdır.
– Yukarıda belirtilmiş yaklaşımların denenmesine rağmen okul korkusu sürekli çocuklar için çocuk psikiyatristinden takviye alınmalıdır.

Unutmayalım ki; çocuklarımızın yalnızca desteğe ihtiyacı var. Onları bağımlı bireyler olarak geliştirmek ileride çözümü zor psikolojik sorunlara neden olabilir.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: