Güncel
Yükleniyor...
COVID-19, Soğuk Algınlığı, Grip ve Alerji Arasındaki Farklılıklar

COVID-19, Soğuk Algınlığı, Grip ve Alerji Arasındaki Farklılıklar

  COVID-19, grip, soğuk algınlığı ve mevsimsel alerjiler aynı birçok belirtinin görülmesine niçin olmaktadır. Burunda akıntı ve göz kaşıntısı varlığında kişinin Covid-19 olduğu anlamı çıkarılamaz lakin öksürük, alev ve bitkinlik varsa, COVID-19 olduğu düşünülebilir. öte taraftan, bu belirtiler mevsimsel gribe veya alerjinin varlığına da muhabere edebilir. Grip, soğuk algınlığı ve Covid-19 ’un belirtileri benzese de her …

 

COVID-19, grip, soğuk algınlığı ve mevsimsel alerjiler aynı çoğu belirtinin görülmesine neden olmaktadır. Burunda sızıntı ve göz kaşıntısı varlığında kişinin Covid-19 olduğu anlamı çıkarılamaz lakin öksürük, alev ve bitkinlik varsa, COVID-19 olduğu düşünülebilir. öte yandan, bu belirtiler mevsimsel gribe veya alerjinin varlığına da muhabere edebilir. Grip, soğuk algınlığı ve Covid-19 ’un belirtileri benzese de her birinin sebebi ayrı virüslerdir. Belirtiler gösteren kişinin hangi hastalığa sahip olduğunu anlayışlı olmak zordur. Yazının devamında bu hastalıkların yayma şekilleri, belirtilerinin farklılıkları ve önleme yollarına ilişkin bilgiler yer almaktadır.

COVID-19, Dağıtım ve Çare ŞekliCOVID-19, Soğuk Algınlığı, Grip ve Alerji Arasındaki Farklılıklar

COVID-19 ya da koronavirüs adlı bulaşıcı solunum yolları hastalığına SARS-CoV-2 virüsü sebep olmaktadır. Yakın temas durumunda insandan insana zahmetsizce bulaşır. Virüs, nefes alış verişi, öksürme, hitabe, şarkı söyleme ya da hapşırma esnasında salınan çok minik damlacıklarla yayılmaktadır. Rahatsızlık keza solunum yolu hem de virüslü parçacıklarla bağlantı eden yüzeyler ya da nesnelere dokunma aracılığıyla yayılabilir lakin bu nesil yayılma esas dağıtım şekli değildir. Burun akıntısı, geniz akıntısı, yüz ağrısı, gözlerdeki kaşıntı hem soğuk algınlığında ayrıca de alerjide görülebilir lakin Covid-19 ’a özgü değildir. COVID-19’da en yaygın belirtiler kuru öksürük, dermansızlık ve ateştir. Bir Takım hastalar boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, cisim ağrısı, burun akıntısı ve ishal bildirmiştir. Covid belirtileri virüsün bulaşmasından sonra, 2 ile14 gün arasında görülmektedir. Rahatsızlık Denetleme ve Önleme Merkezleri (CDC), koronavirüs veya COVID-19 hastalığında altında bulunan 11 asıl belirti olduğunu belirtmiştir.
-Alev,üşüme, titreşim
-Kuru öksürük
-nefes darlığı, nefes alma zorluğu
-Bitkinlik
-Adale veya gövde ağrıları
-Baş ağrısı
-Boğaz ağrısı
-Koku veya tat kaybı
-Burun tıkanıklığı, burun akıntısı
-Mide bulantısı veya kusma
-İshal
DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü: WHO) bazı kişilerdin enfekte olduktan sonra bir semptom göstermediğini, rahatsız hissetmediğini belirtmektedir. yine de bu kişiler, kendilerini hasta hissetmese bile virüsü çevresindeki kişilere bulaştırabilirler.
Grip, soğuk algınlığı ve Covid-19 veya yeni koronavirüs hastalığı arasındaki en önemli fark, Covid-19 ’da nefes darlığının görülmesidir. solunum yetmezliği, zatürree (pnömoni) gelişmeden önce ortaya çıkar. Gripte durum zatürreeye kadar ilerlememişse nefes darlığı görülmeyecektir. Görüldüğü durumlarda mutlaka doktorla iletişime geçilmelidir. Soğuk algınlığında ateş yükselirse solunum yetmezliği ara sıra gelişebilir. Yaşlılarda, yüksek tansiyonlularda, şeker hastalarında, kalple ilgili sorunları olanlarda Covid-19 daha önemli seyredebilir. Nefes darlığının yanı sıra göğüste sancı veya basınç, dudaklarda veya yüzde mavilik (kanda oksijen eksikliğine işaret eder), kafa karışıklığı, uyanamamak gibi durumlar çok ciddidir ve ivedi bakım gerektirir.
Covid-19 ’da vakaların birçok hafiftir ve 2 hafta sürebilir. Remdesivir, Covid-19 ’un tedavisi için onaylanmış bir antiviral ilaçtır. Bunun dışındaki bir takım ilaçlar da ancak hastalığın şiddetinin azalmasını sağlayabilir. Geçtiğimiz günlerde Çin ’den gelen COVID-19 aşısı için acele dilekçe izni verilmiş ve başta sağlık çalışanlarına birincil dozu uygulanmaya başlamıştır.

COVID-19 ve Soğuk Algınlığı Arasındaki FarklarCOVID-19, Soğuk Algınlığı, Grip ve Alerji Arasındaki Farklılıklar

Keza soğuk algınlığı hem de COVID-19 ’un sebebi virüslerdir. Soğuk algınlığının sebebi rinovirüslerdir. Her iki hastalığa sebep olan virüslerin dağıtım yolları ve ortaya çıkan belirtileri benzerdir. Soğuk algınlığı belirtileri genel olarak virüs alındıktan sonraki 1-3 gün aralarında ortaya çıkar. Soğuk algınlığının belirlenmiş bir tedavisi olmasa da reçetesiz satın alınabilen ağrı kesiciler ve dekonjestanlar belirtilerin azalmasını sağlayabilir. Bol değişken alınması ve dinlenme de iyileşmeyi kolaylaştırır. Soğuk algınlığı durumunda kişiler genelde 3-10 gün arası bir zamanda iyileşebilir fakat bazen 2-3 hafta sürebilir.

COVID-19 ve Mevsimsel Alerjiler Arasındaki Farklar

Mevsimsel alerjilerin sebebi virüsler değildir. Mevsimsel alerjiler, çimen veya ağaç polenlerine maruz kalmakla tetiklenen bir bağışıklık sistemi reaksiyonudur. Mevsimsel alerjiler ile Covid-19 ’un belirtileri benzeyebilir ama çoğu çeşitlilik da bulunmaktadır. Mesela Covid-19 ’da nefes alma zorluğu ya da nefes darlığı görülse de mevsimsel alerjilerde kişide astım ve başka bir solunum rahatsızlığı yoksa bu tip belirtiler görülmez. Alerjide alev ve beden ağrısı görülmez. Alerjilerde birkaç hafta sürebilen hırıltılı solunum, aksırık, kaşıntılı gözler, öksürme, boğazda sızı, bitkinlik gibi daha kronik semptomlar göze çarpmaktadır. Çare için reçetesiz veya reçeteli temin edilebilen antihistaminikler, dekonjestanlar ve nazal steroid spreyler kullanılır. Keza kişiler polenlerin çok olduğu zamanlarda kapıları ve pencereleri kapatmalı, içeride kalmalı, alerjenlere maruz kalmaktan kaçınmalıdır. Bir Takım alerjiler aylarca devam edebilir. Mevsimsel alerji sorunu yaşayanlar cerrahi ya da bez yüz maskesi de takarak da kendini korumalıdır. Büyük çiçek tozu parçacıkları geçemese de ufak çiçek tozu parçacıkları maskeden geçebilir. Her kullanımın gerisinde cerrahi maske kullanılıyorsa atılmalı, bez maskeler ise çiçek tozu parçacıklarını onarmak için yıkanmalıdır.

COVİD-19 ve Grip Arasındaki FarklarCOVID-19, Soğuk Algınlığı, Grip ve Alerji Arasındaki Farklılıklar

Grip de tıpkı Covid-19 ’daki gibi virüslerle (influenza A ve B virüsleri ile), benzer şekilde yayılan bir solunum yolu hastalığıdır. Her ikisinin de belirtileri birbirine benzeyebilir. Benzerliklerinden nedeniyle hastalığın tamamiyle hangisi olduğunun bilinmesi zordur ancak teşhise yardımcı olan bazı testler yapılmaktadır. Bir kişide her iki hastalığın virüsünü aynı anda almış olabilir. Virüs bulaşan şahısların bir kısmında bulgu görülmez bazı kişilerde ise hafif ya da daha şiddetli belirtiler görülebilir. Grip belirtileri virüsün alınmasından sonradan 1-4 gün içinde ortaya çıkabilir. Koronavirüsler mevsimsel gripten fazla soğuk algınlığı ile benzerlik taşır. Buna rağmen Covid-19 belirtileri grip belirtilerine (öksürük, ateş, burun akıntısı, boğaz ağrısı, tıkalı burun, gövde veya kas ağrıları, yorgunluk, baş ağrısı) daha çok benzer. Grip, Covid-19 ’daki gibi şiddetli nefes darlığı yapmaz. Yeni koronavirüste nefes darlığı yüksek ateş belirtisinden sonraki 5-10 gün içinde oluşmaktadır.
Griple karşılaştırılırsa Covid-19 daha ciddi bir durumdur. Çocuklarda multisistem enflamatuar sendrom ve kanda pıhtılaşma gibi gripte görülmeyen farklı belirtiler görülebilir. Grip tedavisi Covid-19 ’dan bambaşka olarak birkaç çeşit antiviral ilaçla yapılabilir, ateşi devirmek için genelde asetaminofen önerilmektedir. Bunlardan başka mukusu incelten öksürük şurupları ya da pastiller kullanılabilir. Burun tıkanıklığına karşı da antihistaminikler menfaat sağlayabilir. Kişiler, Covid-19 ile gribi birbirinden parçalamak güç hatta imkânsız olduğundan her yıl grip aşısı yaptırmalıdır, bu nedenle en azından gribe yakalanma riski en üye indirimli olur. Bu aşılar grip olmayı belirlenmiş önlemese de hastalığın hafif seyretmesini ve belirtilerin ciddiyetini azaltabilir.

COVID-19, Soğuk Algınlığı ve Gripten Nasıl Kaçınılabilir?

Covid-19, grip ve soğuk algınlığı durumlarından korunmanın birkaç standart yolu mevcuttur. Riski azaltabilecek önlemler aşağıdadır:
-Kişiler kendi evlerinde yaşayanların dışarıya başka kişilerle yakın temasta bulunmaktan (2 metreden yakında olmaktan) kaçınmalıdır.
-Haricen, market, pazar yerleri gibi topluluk olunabilecek mekânlarda mutlaka maske kullanılmalıdır.
– Eller mutlaka çoğu kez ve asgari 20 saniye her tarafında sabunla ve suyla yıkanmalı ya da içki bazlı (minimum % 60) bir dezenfektan kullanılmalıdır.
-Kapalı ve kalabalık mekânlardan kaçınılmalıdır.
-Öksürme, aksırık sırasında ağız, burun bir kez kullanılan mendille ya da imkân yoksa dirseğin iç tarafıyla kapatılmalıdır.
-Gözlere, ağza ve burna dokunulmamalıdır.
– Elektrik düğmeleri, kapı kolları, elektronik aletler, masa, sandalye gibi bağlantı riski yüksek eşyalar her gün temizlenmeli, bu tip yerlere dokunduktan daha sonra eller de dezenfekte edilmeli veya yıkanmalıdır.
– Grip aşısı her sene içten zamanda yaptırılmalıdır. Yeni geliştirildiği ve yakın zamanda insanlara uygulanmaya başladığı için bundan sonraki yıllarda olasılıkla her yıl Covid-19 aşısının da yaptırılması önerilecektir.
Mutasyon geçirdikten daha sonra Covid-19 ’un bulaşıcılığı artmıştır. Basit bulaşması ölümlerin de artmasına yol açar çünkü toplumun genelinde demin bağışıklık oluşmamıştır. Önemli Covid vakaları ölümcül olabilen pnömoniye sebep olabilir. Kişiler hasta hissediyorsa, COVID-19’a COVID-19, Soğuk Algınlığı, Grip ve Alerji Arasındaki Farklılıklaryakalandığını düşünüyorsa doktora gitmeli, bu durumda olanlar ya da test yapılmış ve covid-19 bakımından pozitif çıkmış olan kişiler yayılmayı durdurmak amacıyla 15 gün karantinada kalmalı, başkalarıyla temas etmemelidir. Soğuk algınlığı öldürücü değildir, mevsimsel alerjiler de tehlikeli değildir fakat bıktırıcı veya bezdiricidir. Dünya Sağlık Örgütüne tarafından (DSÖ) grip, dünyada yılda 290.000 ile 650.000 kişinin ölümüne niçin olmaktadır. Unutulmamalıdır ki önleyici tedbirlere uyulması sağlıklı kalmayı, COVID-19, soğuk algınlığı ve gribe yakalanma riskini azaltmayı sağlayacaktır.

Kaynakça:
https://www.healthline.com/health-news/flu-allergies-coronavirus-different-symptoms
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/coronavirus/in-depth/covid-19-cold-bulanık-and-allergies-differences/art-20503981

Yazar: Müşerref Özdaş

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: