Güncel
Yükleniyor...
Yeni koronavirüs nedeniyle ortaya meydana çıkan, ölümcül bir solunum yolu sorunu olan Covid-19 ’un birçok semptom bulunabilir. Belirtilerin çeşitleri ile şiddeti herkeste aynı olmayabilir. Covid-19 ’da, solunum yetmezliği ve kuru öksürük gibi solunum yollarını ilgilendiren semptomlara ilave olarak bir takım duyuların kaybedilmesi gibi semptomlar da görülebilir. Covid-19 salgınının başlarında, SARS-CoV-2 virüsü ile enfekte olan çoğu kişinin, diğer semptomlar göstermeden bile koku alma duyularını kaybettiği ortaya çıkmıştır. Araştırmacılar hem, enfekte olmuş şahısların tat duyularını ve kimyasal olarak tetiklenen duyumları tespit etme yeteneklerini kaybedebileceklerini keşfetmişlerdir. Yaklaşık Olarak bir sene sonradan, bir takım kişiler hala bu duyuları geri kazanamamış ve koku almaya başlayanların bir kısmında normalde hoş olmayan kokular hoş olanların yerini almıştır.

Koku veya Tat Kaybı COVID-19’un Erken Belirtisi midir?

Grip ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlar sırasında koku ve ağız tadı duyularının etkilenmesi olağandışı bir şart değildir. Fiilen, sinüs enfeksiyonları ve soğuk algınlığı durumunda geçici koku kaybının yaşanma oranı % 60 ’tan fazladır. Koku alamayan kişilerde büyük oranda damak zevki duyuları da negatif etkilenmektedir. Araştırmacılar tat kayıplarının büyük bir çoğunluğunun koku duyusunun azalmasıyla benzer olduğunu varsayım etmektedir. Bunun sebebi tat alma duyusuyla koku alma arasında yakın bağlantı bulunmasıdır.


Covid-19 olan insanlarda koku duyusu bir anda kaybedilebilmektedir. Buna başlıca damak zevki kaybı da eklenmektedir. Bu belirtiler burunda tıkanıklık veya burunda sızıntı olmaksızın gözlenebilir ve Covid-19 için bir erken belirti sayılabilir. Yakın zamanda yapılan bir incelemede Covid-19 hastası olan 11.054 kişi üzerinde çalışılmış olan 8 araştırma değerlendirilmiştir. Bu incelemelere kadar Covid-19 ’un diğer belirtilerinden önce çoğunlukla lezzet ve koku kaybı görülmüştür. Koku alamama durumu hafif geçen Covid-19 hastalığının bir göstergesi olarak kabul edilebilir.

Covid-19’'daki Koku ve Tat Kaybının Sebepleri Nelerdir? 

COVİD-19 Olanlar Niçin Kokulara Duyarlılıklarını Kaybeder?

Mekanizmalar tamamiyle anlaşılamamış olsa da koronavirüs burundaki nöronları destekleyen hücreleri enfekte ettiğinde koku kaybının meydana geldiği konusunda yeni bir zihin birliği vardır. Araştırmacılar koku kaybını öncelikle Covid-19’un bir belirtisi olarak tanımladıklarında, virüsün beyindeki koku soğancığına (Olfaktör Bulbus ) sinyaller gönderen burundaki koku algılayıcı nöronları enfekte ettiğinden ve virüsün böylece beyne erişebileceğinden üzüntü etmişlerdir. aynı zamanda, Covid-19 olan 4 kişideki otopsi çalışmaları virüsün arada bir beyne ulaştığını göstermiştir. Boston, Massachusetts’teki Harvard Tıp Fakülte ’sinde nörobiyolog olan Sandeep Robert Datta liderliğindeki bir ekip bunun yerine burundaki duyusal nöronları destekleyen hücrelerin (sustentaküler hücreler) muhtemelen virüsün bulaştığı yer olduğunu bulmuştur. Datta ve meslektaşları sustentaküler hücrelere odaklanmıştır çünkü SARS-CoV – 2, hücrelerin yüzeylerinde ACE2 adı verilen bir reseptörü hedefleyerek saldırmaktadır ve sustentaküler hücrelerin bu cins reseptörlere sahiptir. Koku duyusu nöronlarında bu reseptörler yoktur. Bu, koronavirüsün destek hücrelerini enfekte ettiğini, nöronları savunmasız ve besinlerden yoksun bıraktığını göstermektedir.


Covid-19’un koku kaybına niçin olduğu diğer yollar da olabilir. Örneğin, İtalya’daki bir araştırma ekibi, koku ve tat kaybının interlökin-6 adı verilen bir inflamasyon sinyal molekülünün kan seviyelerinde bir büyüme ile aynı anda meydana geldiğini göstermiştir. Geçen Aralık ayında (2020) yayınlanan bir otopsi çalışması, Covid-19 olan kişilerin koku soğancığına sızdıran kan damarları gibi açık iltihap belirtileri göstermiştir.


Bilim insanlarının kokuyla ilgili mekanizmalar hakkında bir takım fikirleri olsa da, koronavirüsün lezzet duyusunu ve kemestezi (mukoza zarındaki ve derideki kimyasal hassaslık) nasıl etkilediği hakkında fikirleri azdır. Tat ve kemestez, kokudan öbür duyulardır oysa üçü de bir yiyecek ya da içeceğin tadının, lezzetinin nasıl olduğunun anlaşılması için birleşir. Lezzet, olarak dildeki tat reseptörlerine dayanır fakat kemestez diğer mekanizmaların yanı sıra duyusal sinirlerdeki iyon kanallarına dayanır ve bunların Covid-19’a tepkileri çok pozitif çalışılmamıştır.

Covid-19’'daki Koku ve Tat Kaybının Sebepleri Nelerdir? 

Covid-19’da Görülebilen Tat ve Koku Kayıpları Yaygın mıdır?

İleri yaştaki bireylerde koku veya lezzet kayıplarının yaygınlığı düşüktür. Kadın ve erkekler arasında bu kayıpların görülme sıklığında bir ayrım bulunamamıştır fakat bir takım incelemeler kadınlarda daha sık olduğunu belirtmektedir. Belirli yüzdeler, araştırmalar aralarında değişiklik göstermektedir fakat çoğu araştırma koku kaybının yaygın bir belirti olduğunu öne sürmektedir. 2020 ’de Haziran ayında yayınlanan bir inceleme, Covid-19 olan 8.438 kişiden data toplamış ve %41’inin koku kaybı yaşadığını bildirmiştir. Ağustos ‘ta yayınlanan bir başka çalışmada Covid-19 olan 100 kişiye koku açıklama testi uygulanmıştır. Katılımcıların % 96 ’sında bazı koku alma bozuklukları ve %18’inde koku duyusunun tam kaybı (anosmi) bildirilmiştir. Genelde bu hastalar koku alma duyularını aniden kaybettiklerini söylemektedir. Bu koşul semptomun Covid-19 ile benzer olduğuna dair bir ipucudur. Bir Takım araştırmacılar, koku kaybının Covid-19 için bir tanı testi olarak kullanılması gerektiğini söylemektedir.

Koku ve Tat Duyusu Nasıl Deneme Edilebilir?

Lezzet ya da koku alma duyularını kaybetmiş olduğu konusunda endişelenen kişiler test amacıyla evlerde bulunabilen bir takım maddeleri kullanabilirler. Koku duyusunu test etmek için kahve çekirdekleri, sarımsak ve tarçın gibi karakteristik, kuvvetli bir kokuya sahip besinlerden biri veya kokulu bir mum, bebek pudrası gibi bir unsur seçilebilir. Lezzet duyusunun test edilmesi için de tatlı (çikolata gibi), ekşi (limon gibi bir narenciye), acı (kahve ya da biber gibi) ve tuzlu ( kraker gibi) bir yiyecek kullanılabilir. Seçilen herhangi bir öğenin tadını ya da kokusunu almakta zorlandığını fark eden bir kişi lezzet ya da koku alma kaybı sorunu yaşıyor olabilir. Bu belirtilerin ani gelişimi Covid-19 için erken bulgu olabilir. Enfekte olabileceğinden üzüntü edenler doğrulanması için öncelikle aile hekimine, onun önerisi doğrultusunda en yakın hastaneye ulaşıp deneme yaptırmalıdır.

COVID-19 ’da Bozulmuş Duyular Ne Vakit Geri Döner?

Covid-19’'daki Koku ve Tat Kaybının Sebepleri Nelerdir? 

Soğuk algınlığı, grip gibi enfeksiyonlarda 3-7 gün arasında iken Covid-19 ’a tabi olarak artan lezzet ya da koku kayıpları daha uzun sürmektedir. Hafif vakalarda 8-9 gün devam edebileceği saptanmıştır. Sorunu yaşayanların % 98 ’inde belirtiler genelde 28 güne kadar ortadan kalkmaktadır. Geçen Temmuz ayında yayınlanan bir çalışmada, koku alma bozukluğu olan Covid-19’lu şahısların % 72’si, lezzet bozukluğu olan kişilerin% 84’ü koku duyularını bir ay sonra geri kazandıkları bildirmiştir. Londra’daki guy’s ve St Thomas Hastanesi’nde kulak, burun ve Boğaz Danışmanı Claire Hopkins ve meslektaşları benzer şekilde duyuların hızlı bir şekilde geri döndüğünü gözlemlemiş, bir ay her tarafında 202 hastayı takip etmiş ve %49’unun bu vakit dahilinde en ince ayrıntısına kadar iyileştiğini ve % 41’inde ilerleme olduğunu bulmuşlardır. Diğer hastalar için semptomlar daha ciddidir. Hopkins, duyuları hemen geri dönmeyen bir takım insanların durumunun uzun bir zaman boyunca ağır ağır iyiye içten gittiğini söylemektedir. Bir kişi koku duyusunu geri kazandığında, kokular genel olarak hoş olmayan ve onları hatırladıklarından bambaşka olarak, parosmi adı bahşedilen bir fenomen olarak kaydedilmektedir. Hopkins, bu insanlara her şeyin fena kokabileceğini ve etkisinin aylarca sürebileceğini açıklama etmektedir. Bazı hastalar aylarca adamakıllı anosmik kalır ve nedeni açık değildir. Hopkins, bu durumlarda koronavirüs enfeksiyonunun koku duyu nöronlarını öldürmüş olabileceğini öne sürmektedir.

Kimyasal Duyulardaki Daimi Kayıplar İnsanı Nasıl Etkiler?

Konu hakkında diğer duyu organlarındaki kayıplar kadar iyi çalışılmasa da, araştırmacılar sonuçların önemli olabileceğini bilmektedir. Kimyasal duyulardaki kalıcı kayıpların bir etkisi, insanları yiyecek zehirlenmesi ve yangın gibi tehlikelere aleyhinde savunmasız bırakmasıdır. Örneğin, anosmi olan millet bozulmuş besinleri ve dumanı daha az algılayabilir. 2014 yılında yapılmış olan bir egzersiz, anosmili kişilerin, koku duyularını kaybetmeyen kişilere tarafından bozulmuş besinler yemek gibi tehlikeli bir durum yaşama olasılığının 2 kat yüksek olduğunu bulmuştur.


Diğer etkilerin ölçülmesi daha zordur. Çoğu insan kaybedene kadar kokunun hayatlarındaki önemini kabul etmemektedir. Yiyeceklerin lezzetini anlayamamak açıkçası büyük kayıptır, ama öteki duyumlar da önemlidir. Örneğin, bir ebeveynin çocuğuna yeni doğan bebek kokusu yoluyla bağlanamaması durumunda fazla şey kaybedilmektedir. Tahlilci doktorlar koku alamama bozukluğunun buhran ile bağlantılı olduğunu da söylemektedir ancak ilgili biyoloji ile ilgili mekanizma belirsizdir.

Covid-19 ’da Başka Hangi Belirtilere Dikkat Edilmelidir?

Covid-19’'daki Koku ve Tat Kaybının Sebepleri Nelerdir? 

Lezzet ve koku kaybı haricen Covid-19 vakalarında kuru öksürük, yüksek alev, yorgunluk, solunum yetmezliği, ağzılar ve sızılar, üşüme, titreme, boğaz ağrısı, baş ağrısı, burunda akış veya tıkanma, mide bulantısı, kusma ve ishal gibi semptomların görülmesi yaygındır ve önemsenmelidir. Covid-19 olabileceğini düşünen bir kişi belirtilerle ilgili görüşmek için doktora başvurmalıdır. Doktor, yapılması gereken testler ve pozitiflik durumunda kişinin kendisine nasıl bakması gerektiği gibi konularda tavsiyelerde bulunacaktır. Eğer hafifse Covid-19 hastaları genelde evde tedaviye alınmaktadır. İleri yaşta olan kişilerde ya da diyabet, KOAH, obezite, kalp hastalığı gibi başka sağlık sorunu olanlarda ara sıra şart ciddileşebilir. Nefes alma zorluğu, geçmeyen bir göğüs ağrısı veya göğüste basınç, dudaklarda, tırnaklarda ve yüzde mavileşme veya morarma, bilinç bulanıklığı, uyanmada veya kurnaz kalmada zorluk yaşanması durumlarından biriyle karşılaşan kişiler derhal takviye istemelidir.

Tat veya Koku Duyusu Kaybının Öteki Sebepleri Neler Olabilir?

Covid-19’dan başka bu duyuların kaybedilmesine sebep olabilen diğer faktörler de vardır. Bu faktörler aşağıdadır:


–Sigara içilmesi
-Grip, soğuk algınlığı, sinüs enfeksiyonları
-Burun polipleri
-Alerjiler
-Kafa travmaları
– Alzheimer, Parkinson, multipl skleroz gibi nörolojik sorunlar
– Antibiyotikler, antihistaminikler, tansiyonu aranjör bir takım ilaçlar
– Cushing, hipotiroidizm gibi hastalıklarla bağlantılı hormonsal şartların değişmesi
-Yirmilik dişlerin çekilmesi, sinüs operasyonları
-Boyun veya baş kısmındaki tümörler ve bu bölgelerdeki kanserlerin tedavisine karşın radyasyon uygulamaları
-Bir Takım kimyasallara ya da çözücülere maruz kalınması

Kaybedilen Duyular Geri Kazanılabilir mi?

Birkaç oturmuş çare dıştan insanların onları bitmiş öğrenmesi için düzenli olarak reçete edilen kokuları kokladıkları bir koku eğitimi ek bir çare seçeneği olarak uygulanmaktadır. Bu tür bozuklukları olan bir takım insanlarda koku işlevini iyileştirebileceğine dair salgından önce kanıtlar olsa da herkes için işe yaramamaktadır. Mevcut ilaçlar sınırlıdır ama, Covid-19 enfeksiyonunun erken evrelerindeki ırk için, koku kaybının büyük ölçüde burun hücrelerinin iltihaplanmasından kaynaklanabileceği durumlarda, yapılan bir ön araştırmaya göre steroidler yararlı olabilir. Uzun vadeli araştırmalarda, bilim insanları koku verici kimyasalları algılayan ve beyne elektrik sinyalleri gönderen burun içine gömülü bir aygıt olan bir koku alma implantı geliştirmeye çalışmaktadır. Cihazın kliniklerde sunulmasına hala uzun yıllar olduğu söylenebilir. Bilhassa, araştırmacılar implantın beynin hangi bölgelerini uyarması gerektiğini anlamalıdır, bu yüzden hala üzerinde çok çalışılması ve netleştirilmesi gerekmektedir.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: