Güncel
Yükleniyor...
Donald Duck’ın Tarihi

Donald Duck’ın Tarihi

Disney deyince, ilk akla Mickey Mouse’u ya da Minnie Mouse akla gelmektedir. Fakat ara sıra çabalarıyla hatırlanmayan bir başka manâlı karakter daha vardır, oda Donald Duck ’tır. Donald Duck, bütün zamanların en ünlü ve en sevilen Disney karakterlerinden biridir, ancak karakterin nereden geldiği ve Walt Disney Dünyasında niçin bir farenin yanına oturmak için bir ördek karakteri oluşturulmaya karar …

Disney deyince, ilk akla Mickey Mouse’u ya da Minnie Mouse akla gelmektedir. Ama bazen çabalarıyla hatırlanmayan bir diğer manâlı kişilik daha vardır, oda Donald Duck ’tır. Donald Duck, bütün zamanların en meşhur ve en sevilen Disney karakterlerinden biridir, oysa karakterin nereden geldiği ve Walt Disney Dünyasında niçin bir farenin yanına oturmak için bir ördek karakteri oluşturulmaya karar verildiği merak konusudur.
Belki de hiç kimse bunu düşünmemiştir, ancak birçok becerikli seçimin ardından her zaman bir sebep ya da acayip bir hikâye vardır. Bu makalede, bu ünlü ördek karakterinin nereden geldiği ve bu karakterinin Disney Dünyasında neyi temsilcilik ettiğini dair bilgiler yer almaktadır.

Donald Duck'ın TarihiDonald Duck Karakteri Nereden Geldi?

Donald Duck karakterinin konsepti, Clarence Nash’in (seslendirme sanatçısı) ördek sesi olarak adlandırdığı şarkıları okuduktan daha sonra Walt Disney göre oluşturulmuştur. Clarence Nash’in ördek sesi Disney’in dikkatini çeken kızgın ve dargın tonlar taşıyor oluşuymuş. Disney, fazla saygılı ve kibar bir şahsiyet olan Mickey Mouse’dan daha olumsuz bir şahsiyet yaratmayı düşünülmüş. Clarence’in ördek sesinin tonu bu ateşli karaktere ilham vermiş ve Donald Duck kavramı buradan kaynaklanmıştır.

Donald Duck’ı Kim Resmetti?

Bu ördeğin birincil ve ilk illüstrasyonlarını yaratıcı sanatçılar Al Taliaferro, Carl Barks ve Don Rosa ’dır. Donald Duck’ın son haliyle olan şeklinin birincil çizimi Mayıs 1934 sayılı Good Housekeeping dergisi halka açıklanmıştır. Reklam, birincil filmi The Wise Little Hen ’in gelecek galasını takdim etmek oluşturulmuştur ve ilk uzun metrajlı filmi 9 Haziran 1934’te ekranlarda gösterime girmiştir.

Donald Duck’ın Kim Seslendir?

Kişilik Clarence Nash’in sesinden esinlendiği için 1934 yılında Donald’ın sesi olması istenmiş ve 1983 yılına kadar Donald’ın sesi olmaya devam etmiştir. Ne yazık ki 1983 yılında Clarence, Donald Duck olarak emekli olmaya hazırlanmıştır, bu yüzden Disney sanatçısı Tony Anselmo’yu Donald Duck gibi konuşması için eğitmiştir. Bu kompleks bir göre olmuştur çünkü ördek sesini dinlemek bazen oldukça şiddet olabilir ve mükemmelleştirmek için aylarca eğitim gerekir.

Donald’ın Sesi Nasıl Kayıt Edildi?

Bu eşsiz sese yardımcı olmak için, Neumann TLM-170 adlı özel bir mikrofon kullanılmıştır. Bu mikrofon, Donald’ın sesinin işaretlerini ve yüksek tonlarını azaltmaya yardımcı olarak daha yumuşak, daha dairesel bir ses oluşturmuştur. Bu, ses aktörlerinin ses kalitesi hakkında fazla pozitif kaygılanmak zorunda kalmadan hala Donald rolüne girebileceği anlamına gelmektedir.

Donald Duck’ın Kişiliği

Donald Duck’ın kişiliği, Mickey Mouse’unkinden ayırt edilebilir şekilde öbür olacak şekilde oluşturulmuştur. İyi seçimler yapmaya çalışsa da çoğu zaman bir turşuya düşer, ancak gerçi bunun onu üzmesine izin vermez ve Mickey Mouse kadar iyi olmaya çalışır.

Donald Duck ile Birlikte Karakterler

Dumbella adında ikiz bir kız kardeşi vardır ve onunla birlikte Duckburg, Calisota, ABD‘de yaşamaktadır. tekrar tekrar bir kavgaya karşısında duran ancak otuzlu yılların sonlarında kendisine ekranda katılan sevgili Daisy Duck kadar tekrar tekrar sakin tutulan karmaşık bir karakterdir. sonradan Donald’ın üç afacan yeğeni Huey, Dewey ve Louie onlara katılmışlardır.

Donald’ın İkinci Adı Var mı?

Donald’ın ikinci adı olduğu doğrudur; Donald Fauntleroy Duck ve bildirildiğine tarafından resmi bir ikinci adı olan tek Disney karakteridir. 1942 yapımı Donald Gets Drafted filminde kamuoyuna duyurulmuştur.

Donald Duck'ın TarihiDonald Neden Denizci Kıyafeti Giyiyor?

Bu, Donald’ın şovlarında her yerde eden bir tema ve ikonik kıyafeti ile bağlantılıdır. Yalnızca bir denizci şapkası ve kırmızı fiyonklu bir gömlek giymektedir ve kusur pantolon ve kundura yoktur. Disney’in kıyafet seçiminin arkasındaki mantık basitçe ördeklerin keza yaşayıp keza de suda çalıştıkları için denizcilerle bir bağlantısı olmasıdır. Bu gevşek bir bağlantı olmasına rağmen, Donald Duck, 1987 ve 1990 yılları arasında yayınlanan Duck Tales ‘te Donanmaya katılmıştır.

Donald’ın Şan Yolu

Ekranlara ilk gelmesinden yalnızca 6 yıl sonradan 1940’lı yıllara gelindiğinde, Donald Duck, Mickey Mouse’tan daha fazla çizgi film bölümü yayınlanmıştır. Gerçekte 128’den fazladır, bu rakamın içinde Mickey ve Donald’ın birlikte ortaya çıktığı günler yer almamaktadır. Donald Duck, Mickey Mouse’dan 6 yaş küçüktür lakin Disney Evreninde bir süperstar haline gelişmiştir. Keza Disney emsallerinden daha fazla olan 7 uzun metrajlı filmde başrol oynamıştır. Donald Duck uzun senelerdir kendi dizi ve bölümlerine sahip olmasına karşın, karakteri çizgi filmler aralarında atlamıştır. İşte bu yüzden kendisini öteki Disney karakterlerinin yanına her türden özel kısa filmde ve bölümde yer aldı.
1944 yılında karakteri, José Carioca ve Panchito Pistoles ile birlikte Üç Caballeros ‘un belli başlı karakterlerinden biri olarak ortaya çıkmıştır. Bu, Güney Amerika ’da gezilerek bu iki amigoyla çekilen birincil canlı aksiyon ve birincil uzun metrajlı flim deneyimidir. aynı zamanda Disney’in ilk canlı aksiyon girişimi olmuştur ve sonuç olarak iki yüksekokul ödülüne aday gösterilmiştir. Bunun için herhangi bir ödül kazanmamış olmasına rağmen, daha önce 1943 yılında Donald animasyon kısa filmi Der Feuhrer’s Face ile ilk Oscar ödülünü kazanmıştır. Bu, Nazi karşıtı bir çizgi film olduğu için orijinal olarak NutziLand’deki Donald Duck olarak adlandırılmıştır.
Çoğu birey Donald’ı bir Disney karakteri olarak tanımaktadır, fakat bunun Disney Universe dışarıda ün kazanma iddiası vardır. Özel bir lisans anlaşması ile Oregon Üniversitesi Atletik programının bir parçası olarak Oregon Ördeklerinin maskotu olarak yıllarca görünmüştür. Bu maskot Disney’in Donald Duck’ını temel alsa da, şapkasında Oregon yazar yeşil ve sarı bir kıyafet giydiği için çeşitlilik göstermektedir. Donald Duck, Disney evreninde sevilen bir kişilik olmaya devam etmektedir, ancak kökleri zamanla unutulacağı da merak konusu olabilir. Bir şeyi yalnızca orada olmak ya da hayatımızın bir parçası olarak kabul etmek kolaydır, fakat nereden geldiğini keşfetmeye süre ayrıldığında genellikle cümbür cemaat şaşırır. Birlikte büyüdüğümüz karakterleri yaratmak için çok fazla hafıza ve süre harcanmaktadır.

Donald Duck’ın Evrimi

Donald Duck ilk çıkışını 9 Haziran 1934 yılında olmuştur ve o zamandan beri hayranları tarafından sevilen bir çizgi karakterdir. Ve bütün zamanların en fazla yayınlanan süper kahraman olmayan çizgi roman karakteridir. Ayrıca öteki Disney karakterlerinden daha pozitif film ve kısa filmde yer almaktadır. On yıllar her tarafında bu ördek sürekli kalmış, her zaman mavi bir denizci kıyafeti giymektedir, ancak katiyen pantolon giymemiş ve öğretmenden ordu subayına kadar böylece çok rol üstlenmiştir. Donald’ın yaratılışından bu yanlamasına çıktığı yolculuğu ve nasıl bugünün ördeği haline geldiğini takip edilmektedir.
1930’lu Donald Duck ilk görünümünü 1934 yılında The Wise Little Hen’de yapmıştır. Donald’ın bugün bildiğimiz ve sevdiğimizden sadece azıcık bambaşka olduğunu söylemiştir. Ilk Olarak uzun ince bir gagası ve uzun boynu vardı. İlk karikatüründeki amacı sadece hikâyeye hizmet etmekti; karakteri az önce geliştirilmemişti. Donald Duck, birincil ortaya çıkışından yalnızca 3 sene sonra, bilhassa çizgi romanlara yönelik 18 sayfalık kendi hikâyesini yazmıştır. Benzer sene birincil solo çizgi filmi Don Donald’da rol almıştır. Tasarımı daha dairesel ülkü gelmiş ve bu yeni Donald o zamandan beri büyük ölçüde aynı kalmıştırdı. Bu noktada kendi afacan ve huysuz kişiliğini almıştır.
Donald Duck'ın Tarihi1940’lı yıllarda fiilen Donald’ın on yılı olmuştur. Diğer bir çizgi film karakteri tarafından meçhul bir yıldızlığa yükselmiş ve tartışmasız en popüler Disney figürü olmuştur. İkinci Dünya Savaşı esnasında, Disney üretimi önlemek zorunda kalırken, Kanada savaş bonoları satarak ve birkaç Amerikan propaganda filminde oynayarak savaşan ruhu temsilcilik etmiştir. Bu filmlerden biri ona En İyi Kısa Film dalında Akademi Ödülü kazandırmıştır. Film başarısının yanı sıra, 40’lı yıllarda kendi çizgi romanını da almış, bugün hala çocuklar ve yetişkinler göre sevilen bir dizi Donald Duck çizgi romanı serisini başlatmıştır. Çizgi roman karakteri, animasyonlu ördeğin ateşli kişiliğinden geliştirilmiş ve uzaklaştırılmıştır. Çizgi romanlarda, Donald çok daha iyi gelişmiş duygulara ve açıklama edilmiş konuşmaya sahip olarak ortaya çıkmıştır. Duckburg dünyasına yerleştirilmiş, zengin amcası Scrooge McDuck ve yeğenleri Huey, Dewey ve Louie de dâhil olmak üzere arkadaşları ve ailesi tarafından kuşatılmıştır.
1950’li yıllarında Savaştan daha sonra Donald’ın ünü yok olmamıştır. Televizyon dizilerinde oynamaya başlamış, matematik ve geometri gibi konuları öğreten çeşitli öğretici filmleri de çekmiştir. 1960’lar ve ardından Donald, Walt Disney’in ölümünden sonradan filmlere ara vermiş ve 1983 yılına kadar ekrana bir daha çıkmamıştır. 2004 yılında Hollywood şöhret yürüyüşünde kendi yıldızı ile ödüllendirilmiş ve filmlerde, dizilerde yer almaya devam etmiştir hatta bugünlerde çizgi romanları yayınlanmaya devam etmektedir. Donald Duck’ı ilk ortaya çıkışından beri niçin sevilen ve nesiller boyu onu gelecekte uzun vakit sevmeye devam edeceklerini bilmek zor değildir. Koleksiyona yeni bir çizgi roman, orijinal şaheser veya merak ekleyerek bu ördeğe duyulan sevgi farklıdır.

Litaratür:
headstuff.org/culture/history/disney-studios-war-story-donald-duck
screenrant.com/donald-duck-military-history

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: