Güncel
Yükleniyor...
Dünyanın En Büyük 5 Gölü

Dünyanın En Büyük 5 Gölü

 


Heybetli boyutları ve ihtişamlı duruşları ile insanların ruhunu tazeleyen, ülkelerin gelişimine katkı maddesi sağlayan göller en hoş doğal oluşumlardan biridir. Göllerin yüz ölçümünün artması ile ekonomi, tarım ve hayvancık faaliyetlerine olan katkısı da aynı oranda artmaktadır. Göller öyle fazla koldan gelen nehirler ile beslenirler. aynı zamanda fazla geniş alanlara yayılan göller öyle fazla kültürü tanımayı sağlar.

Heybetli boyutları ve ihtişamlı duruşları ile insanların ruhunu tazeleyen, ülkelerin gelişimine katkı karşılayan göller en güzel doğal oluşumlardan biridir. Göllerin yüz ölçümünün artması ile ekonomi, tarım ve hayvancık faaliyetlerine olan katkısı da aynı oranda artmaktadır. Göller pek fazla koldan gelen nehirler ile beslenirler. bununla beraber fazla geniş alanlara yayılan göller böylece çok kültürü tanımayı sağlar.

Dünyanın En Büyük 5 Gölü 

Hazar Gölü

Hazar Gölü 319,000 kilometrekarelik bir alana yayılıp dünyanın en büyük tuz gölü olma özelliğini taşımaktadır. İran, Azerbaycan, Kazakistan ve Rusya sınırları içerisinde yer alan Hazar Gölü’nü İran’ın Gilan bölgesinde görmek ve etrafında oturmak mümkündür. Azerbaycan’ın Bakü ilinde de Hazar Gölü’nü bakmak mümkündür. Göl üstünde motorlu kayık ve jet ski gibi şeyler kullanılabilir. Gölün büyüklüğünden nedeniyle Hazar Deniz’i de denmektedir.

Lake Superior (Superior Gölü)

82,200 kilometrelik alana yayılan tatlı su gölü Kanada-Amerika sınırları aralarında yer alır. aynı zamanda Buzul Devri’nden kalan balık türlerini bünyesinde barındıran bir göldür. Dünyanın en büyük göklerinden biri olan Superior Gölü kış aylarında buz tuttuğu için üstünde gezinti yerine getirmek mümkündür. Gölün etrafı yeşiller içerisindedir. Tekne ile gezinti yapma faaliyetine epeyce pozitif istek bulunmaktadır. Göl kıyıları Kanada’nın cenneti olarak adlandırılır. bununla beraber gölün Algolama Bölgesi’nde fazla sayıda doğa yürüyüşleri yapılmaktadır. Göl boyunca düzenlenen Agawa Kanyon Tren Turları bulunmaktadır. Bu turlar ile benzersiz doğa görüntülerine rastlamak mümkündür.

Victoria Gölü

Dünyanın En Büyük 5 Gölü 

Doğu Afrika ’da bulunan bu göl, Tanzanya, Uganda ve Kenya almak üzere 3 ülkenin sınırlarında yer alır. Ama en büyük bölümü Kenya ’da yer alır. Afrika ’nın en büyük, dünyanın ise en büyük 3.gölüdür. Toplam 68800 metrelik alana sahip bu göl, pek fazla hayvan çeşidine ev sahipliği yapar. Göl kenarları birbirinden oldukça farklı özelliklere sahiptir. Gölün güney kısımlarında 90 metrelik uçurumlar yer alır. Gölü, İngiliz kaşif John Hanning Speke bulmuş ve Victoria adını vermiştir.

Lake Huron Gölü

59.600 km² alana sahip olan bu göl, Kuzey Amerika ’da yer alır. Yılın bazı aylarında göl buz tutar. Dünya ’nın en büyük 4. Gölü olan Lake Huran Gölü, adını bölgede yaşamış Huron halkından almıştır. Dünya ’da en fazla adaya sahip olan göldür. Kış aylarında göl kenarında buz pateni ve kayak sporu yapılır. Gölün kenarlarında öyle fazla tatil alanları yer alır. Bu göl, ABD- Kanada sınırını belirler. Gölün yer aldığı bölgede yaşamış insanların büyük çoğunluğu balıkçılıkla uğraşır.

Michigan Gölü

Dünyanın En Büyük 5 Gölü 

Amerika Birleşmiş Devletleri ’nde bulunan Michigan Gölü, Dünya ’nın en büyük 5. Gölüdür. Gölün kuzeyinde yer alan Mackinac Boğazı sayesinde Huron Gölü ’ne bağlanır. Yılın kış aylarında buz tutan bu göl, her mevsim şiddetli fırtınaya maruz kalır. Gölün alanı 58.016 km², derinliği ise 281 metredir. İsmini Michigan Eyaletinden almamıştır. Tam tersi eyalet ismini bu gölden almıştır. Michigan Kızılderili dilinde büyük su anlamına kazanç. Her mevsim yoğun su trafiğine sahiptir.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: