Güncel
Yükleniyor...
Dünyanın En Muhteşem 10 Tren İstasyonu

Dünyanın En Muhteşem 10 Tren İstasyonu

 


Demiryolu istasyonları insanların bir gününü aşmak için genel olarak ideal yerler arasında değildir. Çünkü tren istasyonlarının gürültüsü ve kalabalığı, mümkün olan en kısa sürede insanların oradan ayrılmak istemesi için tatmin edici sebeplerdir. Oysa, sadece kaostan fazlasını sunan bazı tren istasyonları vardır. Bu tren istasyonları mimari eserlerin yanı sıra tarihi eserlerdir. Aşağı dünyanın en müthiş tren istasyonlarından 10 …

Demiryolu istasyonları insanların bir gününü geçirmek için genel olarak ideal yerler aralarında değildir. Çünkü tren istasyonlarının gürültüsü ve kalabalığı, olası olan en kısa sürede insanların oradan terketmek istemesi için yeterli sebeplerdir. Ancak, sadece kaostan fazlasını sunan bazı tren istasyonları vardır. Bu tren istasyonları mimari eserlerin yanı sıra tarihi eserlerdir. Aşağıda dünyanın en mükemmel tren istasyonlarından 10 tanesi ve özellikleri hakkında bilgiler bulunmaktadır:

1. Kuala Lumpur Tren İstasyonu, Kuala Lumpur/Malezya

Arthur Benison Hubback göre tasarlanan bu istasyonun inşaatı 1917’de tamamlanmıştır. Arapça, Hint ve Avrupa okullarını birleştiren farklı alanlara yönlendirilmiş mimari tarzların bir buluşma yeridir. İlk bakışta saray gibi göründüğü için bu yapıyı tren istasyonu olarak kabul etmek zordur. Yeni Kuala Lumpur Merkez İstasyonu’nun açılışıyla, bu istasyon artık taşıt açısından öne çıkan bir alan değil, güzelliği için çoğu ziyaretçiyi kendine çekmeyi başaran bir alan olmayı başarmıştır.

Dünyanın En Muhteşem 10 Tren İstasyonu 

2. Kanazawa İstasyonu, Kanazawa/Japonya

1898 istasyonunun yenilenmesiyle Kanazawa istasyonu dünyadaki mimarların dikkatini çekmiştir. Japonya‘daki Kanzawa istasyonu epeyce modern mimarisi ile açılışta öyle fazla eleştiriye maruz kalmıştır çünkü eski kale kentine yerinde olmadığı düşünülmüştür. Fakat dünyanın en büyük tren istasyonlarından biridir. 2005 yılında yenilenen, özellikle bacakları tsuzumi davullara ve büyük kubbeye eş devasa davul yapılı kapısı ile uyarı çekmektedir.

3. CFM Tren İstasyonu, Maputo/Mozambik

Bu listedeki bulunan tek Afrika tren istasyonu olan Mozambik’in başkentindeki CFM istasyonu, Portekiz mimarisinden ağır bir şekilde etkilenmiştir. Alfredo Augusto Lisboa de Lima, Mário Veiga ve Ferreira da Costa kadar 1916’da tamamlanmıştır. İstasyon meşhur İşçi Meydanı’na bakmaktadır. CFM istasyonunda bir buharlı lokomotif koleksiyonu vardır. Ayrıca arada bir konserler ve sergiler için bir mekân olarak hizmet vermektedir.

4. Sirkeci İstasyonu, İstanbul/Türkiye

Mimar August Jasmund göre tasarlanan bu istasyon 1890’da açılmıştır. Boğaz’ın yakınında yer alan bu Türk istasyonu, Art Nouveau ve Oryantal mimarisinin bir karışımı içinde yapı edilmiştir. Vitray pencereler ve saat kuleleri, çok eskiden Paris ’i İstanbul ’a bağlayan ünlü Orient Express ’in sona durağındaki istasyon olması bilhassa muhabere özellikleri aralarında yer almaktadır.

Dünyanın En Muhteşem 10 Tren İstasyonu

5. Gare du Nord, Paris/Fransa

Dünyanın en güzel şehirlerinden birinin de en güzel tren istasyonlarından birine sahip olduğunu söylemeye gerek yoktur. 1864 yılında açılan Gare du Nord, çok iyi bir mimari başarıdır. Neoklasik tasarımı, onu süsleyen dekorasyonlarla tamamlanmaktadır. Bunlar, cephedeki demiryolu hattı kadar hizmet bahşedilen varış noktalarını temsilci 23 kadın heykelini içerir.

6. Antwerp Merkez, Anvers/Belçika

Dünyanın en güzel tren istasyonlarından biri olan Antwerp Central 1905’te açıldı. Başta Louis Delacenserie göre tasarlanan Mimari stillerin bir birleşimidir. Umma salonundaki masif kubbe Delacenserie’nin en ilgi çeken bölümlerindendir, tren istasyonu Clement van Bogaert göre tasarlanmıştır. Ve karakola dışarı giden sırça viyadük mimar Jan Van Asperen göre tasarlanmıştır. Bu Belçika yapısı, birçok ankette en hoş tren istasyonu olarak seçilmiştir.

7. Atocha İstasyonu, Madrid/İspanya

Dünyanın En Muhteşem 10 Tren İstasyonu 

1851 yılında açılan bu istasyona Atocha Meryem Ana’ya adanmış bir kilisenin adı verilmiştir. Alberto de Palacio Elissagne ve Gustave Eiffel göre tasarlanmıştır. Atocha istasyonunu eşsiz yapan, etrafındaki minik bir ormana benzeşen geniş bir bahçe şeklindedir. İspanyol mimar Rafael Moneo kadar planlanmış, yüzlerce bitki türüne ve nadir hayvanlara konut sahipliği yapmaktadır. Hem 2004 Madrid bombalamalarının kurbanları için bir anıtı vardır.

8. St. Pancras Uluslararası Tren İstasyonu, Londra/İngiltere

Demiryollarının katedrali’ olarak bilinen St. Pancras International, 1868’de açılmıştır. O zamandan beri çeşitli zamanlarda tadilattan geçmiş, ancak eski cazibesini korumayı başarmıştır. Viktorya dönemi mimarisiyle meşhur, çoğu şaheser ile dekore edilmiştir. İstasyonun kemerli mimarisi o zamandaki en büyük tek açıklıklı yapısıdır ve dış cephesi Renaissance Hotel kadar işgal edilmiştir. İstasyonda hem çok sayıda dükkan ve lokanta bulunmaktadır.

9. Chhatrapati Shivaji Tren istasyonu, Mumbai/Hindistan

UNESCO dünya mirası listesine giren tek demiryolu istasyonu olan Chhatrapati Shivaji Terminus, mimari bir zafer örneğidir. Frederick William Stevens kadar geleneksel Babür ve Viktorya dönemi Gotik mimarisinin bir karışımı içinde tasarlanan 1888’de açılmıştır. Eskiden Victoria Terminus olarak adlandırılmıştır. Maratha kralı Shivaji’nin adını bölge istasyon, günde takriben üç milyon yolcunun kullandığı Hindistan’ın en işlek yerlerinden biri.

10. Grand Central Terminali, New York/ABD

Reed ve Stem ve Warren ve Wetmore mimari firmaları kadar tasarlanan New York’taki bu tren istasyonu, dünyanın en popüler turistik yerlerinden biridir. Grand Central Terminal, yılda 20 milyondan fazla ziyaretçi çekmekte ve onu maksimum on turist noktasından biri haline getirmektedir. 44 platform ve 67 pist ile dünyanın en büyük tren istasyonudur ve Beau-Arts tarzında tasarlanan mevcut bina, 1913 yılında tamamlanmıştır. bir zamanlar sanat galerileri ve müze barındırmakta olan bir inşa olmuştur. Bu demiryolu istasyonu uyumlu olarak üstteki listelerde bir yer bulmayı başaran bir yapıdır ve Godfather ve Black in Men gibi çoğu filmde gösterilmiştir.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: