Güncel
Yükleniyor...
Eikosapentaenoik asit, omega-3 yağ asididir. 20: 5 (n-3) kısaltması ile anılırken üç değerlikli timndonik asit ismine sahiptir. EPA, beş cis çift bono ve 20 karbon zinciri ile kimyasal yapıda bir karboksilik asittir. İlk çift tahvil, omega ucundan üçüncü karbona yerleştirilir. Tromboksan-3, prostaglandin-3 ve lökotrien-5 eikosanoidler için öncü görevi gören çoklu doymamış bir yağ asididir. Eikosapentaenoil etanolamidin hem öncü hem de hidrolitik dağılma ürünüdür. Bu yağ asidi, ringa balığı, uskumru, halibut, ton balığı, morina karaciğeri, somon, fok balığı ve balina yağını içeren soğuk su balıklarının etinde bulunur.

Eikosapentaenoik Asit Nedir? 

Koroner arter hastalığı gibi bir takım kalp rahatsızlıkları için alınır, yürek krizini tedavi eder ve çok yüksek kan yağlarının seviyelere sahip kişilerde trigliserit olarak bilinen seviyeleri düşürür. bununla birlikte kişilik bozukluğu, şizofreni, bunalım, Alzheimer hastalığı ve uyarı eksikliği hiperaktivite bozukluğu gibi zihinsel problemler için de faydalıdır. Yaşlılarda oluşan görme kaybı, astım, sedef hastalığı, diyabet ve kistik fibrozun önüne geçer. Kanserli kişilerde prostat kanseri, akciğer kanseri ve ceset ağırlığı için de faydalıdır. Yüksek tehlikeli gebeliklerde menopoz semptomlarını ve yüksek tansiyonu düşürür.

Eikosapentaenoik Asidin Sağlık Faydaları

Eikosapentaenoik asit (EPA), birkaç omega-3 yağ asidinden biridir ve somon gibi soğuk suda yağlı balıklarda bulunur. Dokosaheksaenoik asit (DHA) ile birlikte balık yağı takviyelerinde de elde edilebilir. Omega-3 yağ asitleri, kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olan sağlıklı bir diyetin parçasıdır. Diyetde daha artı EPA edinmek, koroner yürek hastalığı, yüksek trigliseritler (kandaki yağlar), yüksek kan basıncı ve iltihaplanma üzerinde olumlu etkilere sahiptir. Lakin birçok kişi diyetlerinde yeterince omega-3 yağ asidi almamaktadır. bununla birlikte eikosapentaenoik asidin sağladığı bazı faydaları vardır ve bunlar aşağıdaki gibidir:


Uyarı eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB)
Çocukların beyinlerinin akıcı bir şekilde gelişmesi için omega-3 yağ asitlerine ihtiyaçları olduğu için, araştırmacılar balık yağının DEHB semptomlarını azaltıp azaltmayacağına bakmışlardır. Fakat günümüze kadar faklı sonuçlar elde edilmiştir. Yapılan bir çalışmada balık yağının asistan olabileceği gösterilmiştir, ama birçok kişi çalışmadan önce çalışmayı yarım bırakmıştır.
 

Depresyon
Yapılan araştırma, balık yağının buhran belirtilerini azalttığını göstermektedir. Başka bir çalışmada ise semptomları azaltan etil-EPA adı bahşedilen bir EPA türü olabileceğini bildirmektedir.
 

Kalp hastalığı
Balık yağı, kalp hastalığı olanlar için yardımsever bulunmuştur ve bu hastalığa yakalanma olasılığını düşürür. Balık yağında yer alan Omega-3 yağ asitleri, trigliseridleri ve kan basıncını düşürmeye, kan pıhtılaşma riskini azaltmaya, arterlerin sağlığını iyileştirmeye, arterleri daraltan ve yürek hastalığına niçin olan atardamar plağı miktarını azaltmaya asistan olur. Amerikan Yürek Derneği, haftada iki defa yağlı balık tüketilmesini önermektedir. Yağlı balıklar aralarında ringa balığı, somon, sardalya, göl alabalığı ve albacore ton balığı bulunur. Kalp hastalığı olan kişiler, diyete daha pozitif balık eklemek için balık yağı takviyesine ihtiyaç duyar.
 

Romatizmal eklem iltihabı
Yapılan farklı alanlara yönlendirilmiş minik çaplı araştırmalar, balık yağının romatoid artritin neden olduğu semptomları ve iltihabı azaltmaya asistan olduğunu göstermektedir. Oysa eklem hasarının daha da kötüye gitmesini engellemez.
 

Menopoz
Yapılan bir çalışma, EPA’nın menopozlu kadınlarda sıcak basma sayısını günde 1,58 azalttığını göstermektedir fakat sıcak basmaların şiddetini düşürmediği de gözlemlenmiştir.
 

Adet sancısı

Eikosapentaenoik Asit Nedir?
 

Balık yağı, düzenli olarak tüketildiğinde adet krampları nedeniyle ağrıyı azaltır.
 

Raynaud sendromu
Yapılan incelemeler, yüksek dozlardaki balık yağının, Raynaud sendromu olduğunda, ayak parmaklarını ve parmakları soğuğa karşısında daha az aklıselim ayla getirebileceğini göstermiştir. Yüksek dozlar yalnızca doktor gözetiminde önerilir.
 

Lupus
Yapılan ufak çaplı bir egzersiz, balık yağının lupustan eklem ağrısını ve yorgunluğu azalttığını göstermektedir.
 

Diğer durumlar
EPA’nın böbrek ve akciğer hastalıkları, obezite, tip 2 diyabet, anoreksiya nervoza, Crohn hastalığı, yanıklar, osteoporoz, osteoartrit ve kolorektal kanserin erken evreleri üstünde olumlu etkileri vardır.

Perhiz Kaynakları

EPA, somon, ton balığı, uskumru, sardalya, kabuklu deniz ürünleri ve ringa balığı dahil olmak üzere soğuk suda yağlı balıklarda bulunur. Yiyecek ve İlaç Dairesi’ne (FDA) kadar bu balıklardan bazıları düşük seviyelerde cıva içermesine karşın, her hafta birkaç porsiyon balık yemek yemek sağlıklı kişiler için hiçbir tehlike oluşturmaz ve birçok sağlık yararı sunar. Hamile olan ya da hamile kalmayı planlayan kadınlar, Atlantik uskumru, köpek balığı, kılıç balığı ve kiremit balığı yemekten kaçınmalı ve 6 ons’dan eksik yemelidir. Bu balıklar civa bakımından daha yüksek olma eğilimindedir.


Cıva ve öteki toksinleri deneme eden üreticiler göre üretilen yüksek nitelikli balık yağı takviyeleri, aynı cıva kontaminasyonu riskine sahip değildir. Etiketleri dikkatlice okunmalı, saflık olup olmadığı yoklama edilmelidir. bununla beraber EPA, DHA (dokosaheksaenoik asit) ile birlikte balık yağı kapsüllerinde mevcuttur ve bir takım ticari ürünler, tazeliğini gözetmek için E vitamini de içerebilir.
Anne sütüyle beslenen bebekler, eğer anneleri diyetinde yeterince EPA alıyorsa, yeterli miktarda alırlar. Yetişkinler de ise tatmin edici jurnal EPA alımı günde asgari 220 mg olmalıdır. Diyette haftada 2 ila 3 porsiyon yağlı balık, bu da günde takriben 1.250 mg EPA ve DHA ile aynıdır. Balık yağı takviyeleri günde 3.000 ila 4.000 mg standartlaştırılmıştır. Mg balık yağı ile benzer olmayan DHA ve EPA seviyelerini denetlemek için mutlaka etiketleri okunmalıdır. Varfarin (Coumadin), klopidogrel (Plavix) ya da aspirin gibi kan inceltici ilaçlar alan kişiler veya hemofili hastaları güvenli doz kullanımı için dokrundan data almalılardır. Bazı balık yağı takviyeleri keza tazelik için E vitamini içerir ve ürünün son faydalanma tarihinden sonra kullanılmamalıdır.

Önlemler

Balık yağı kapsülleri ayrıca DHA keza de EPA’ya sahiptir. Çocuklar için hekim önermediği sürece EPA taşıyan takviyeler verilmemelidir, çünkü erken gelişim esnasında DHA ve EPA arasındaki sağlıklı dengeyi bozar. Ayrıca kanama riskini artırabileceğinden kan inceltici ilaçlarla birlikte alınmadan önce danışılmalıdır. bununla birlikte Epa ’nın kullanılmaması gerektiği bazı durumlar vardır ve bunlar aşağıdaki gibidir:


• EPA bir çocukta, gebe veya emziren kadınlar kullanmamalıdır,
• Balık Yağı kanama olasılığını artırır, kan inceltici bir hap kullanıldığında EPA kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır,
• Alkol almaktan kaçınılmalıdır,
• Bulantı, mide ekşimesi, ishal, geğirme, kaşıntı, deri döküntüsü, burun kanaması, eklem veya sırt ağrısı ve kas ağrısı gibi ast etkilere neden olabilir.

Eikosapentaenoik Asit Nedir? 

Muhtemel Etkileşimler

Balık yağı kan basıncını düşürebilir, böylece reçeteli kan basıncı ilaçlarının etkilerini daha güçlü hale getirebilir. Balık yağı takviyelerindeki EPA kanama süresini artırdığından balık yağı bu ilaçların daha zinde hareket etmesini sağlayabilir. Aynı sorun tek başına DHA alımları içinde geçerlidir. Kan incelticiler aralarında warfarin (Coumadin), clopidogrel (Plavix) ve aspirin bulunur. Teorik olarak, balık yağı takviyeleri kan şekeri seviyelerini düşürebilir ve şeker hastalığı ilaçlarının daha enerjik hareket etmesini sağlayabilir. diyabet varsa balık yağı almadan önce belli doktora danışılmalıdır.


Aspirinle birlikte alınan balık yağı, bir takım yürek hastalıklarının tedavisine tezgâhtar olabilir, ancak bu kombinasyon kanama riskini de artırabilir. Bu kombinasyonun kişiye yerinde olup olmadığını bakmak için doktoruna danışmalıdır. Keza Omega-3 yağ asitleri, genelde nakil alıcılarında reddi önlemek için kullanılan siklosporinin bazı emrindeki etkilerini azaltabilir. Hâlihazırda alınan ilaca yeni şifalı bitki örtüsü veya takviyeler eklemeden önce danışılması önemlidir.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: