Güncel
Yükleniyor...
En Çok Uygulanan Diyet Türleri

En Çok Uygulanan Diyet Türleri

 


Yaz aylarının gelmesi ile kadınlar ve erkeklerin kilo verme sürecine girmeleri başlamaktadır. Zayıflamak için en ideal yöntem ise vücuda uygun bir diyet programı ve uyumlu egzersizdir. Bunun için de çok sayıda diyet programı bulunur. Bazı perhiz programları yağ, karbonhidrat ve kalori miktarı alınarak hazırlanırken bazıları ise iştah kapatmaya karşın yapılmaktadır. Bu diyet programlarından insanların …

Yaz aylarının gelmesi ile kadınlar ve erkeklerin kilo verme sürecine girmeleri başlamaktadır. Zayıflamak için en ideal yöntem ise vücuda yerinde bir perhiz programı ve ahenkli egzersizdir. Bunun için de çok sayıda diyet programı bulunur. Bir Takım diyet programları yağ, karbonhidrat ve kalori miktarı başlıca alınarak hazırlanırken bazıları ise iştah kapatmaya yönelik yapılmaktadır. Bu diyet programlarından insanların kendi beslenme alışkanlıkları ve uygulamasını daha ideal bulduklarını seçerek, ahenkli bir şekilde uygulamaları gerekir. Fakat her diyet her insana iyi gelmeyebilir. Birinde çok büyük menfaat karşılayan bir diyet diğerinde hiç tesir göstermeyebilir. Bunun en temel sebebi ise metabolizma ve beden alışkanlıklarıdır. İyi bir araştırma yapıp daha sonra belirlenen diyete başlamakta fayda var.

Paleo Diyeti

En etkin ve en çok kullanılan diyetler aralarında bulunan paleo diyeti tarımın gelişmediği dönemlerdeki yiyecekleri yemesini öneren bir diyettir. İşlenmemiş yiyecek ve içecekler ile bir takım hastalıkların tedavi edilebileceğine inanıldığı için bu perhiz epeyce tercih edilen bir diyet olmuştur. Paleo diyetinde tüketilmemesi gereken ürünler şeker, bitmiş yiyecek, tamamlanmış süt ürünleri ve tahıllardır. Tüketilmesi gereken gıdalar ise adamakıllı yağsız ve sağlıklı ürünler olma temeline dayanır. Sebze, kuruyemiş ve meyveler paleo diyetinde çok fazla seçim edilen ürünlerdir. Bu diyet insanlara zorlama gelirse daha basit bir versiyonu olan tatlı patates ve patates gibi ürünlerin kullanımı şeklindedir. Paleo diyeti ile belde incelme ve büyük bir kilo kaybı söz konusu olur.

En Çok Uygulanan Diyet Türleri 

Vegan Diyeti

Vegan diyetinde hayvansal ürünlerin tamamını sağlık ve çevresel sebepler ile kısıtlama söz konusudur. Vegan kişiler hiçbir şekilde et, süt, yumurta gibi hayvan ürünleri tüketmezler. Vejetaryenliğin en sıkı kurallı şekillerinden biri olan veganlık fazla artı kullanılan ve çok büyük oranda kilo kaybını sağlayan bir perhiz şeklidir. Peynir altı suyu, süt, kazein, yumurta ve kazein gibi ürünleri en ince ayrıntısına kadar reddetmektedir ve katiyen tüketilmemektedir. Vegan diyetinde öteki diyetlere kadar kalori sayma gibi bir şart laf konusu olmayıp vakit içerisinde kilo verildiği görülmektedir. Bunun sebebi ise içerisinde fazla eksik miktarda yağ içermesi ve fazla yüksek miktarda lifli beslenme tüketmesi ile sağlanır. aynı zamanda uzun bir zaman yok tutmayı sağlayan gıdalar tüketildiği için fazla fazla yemek yemek yedirmeyen bir diyettir. Öteki diyet çeşitlerine oranla vegan perhiz karoser ağırlığı ile ilişkili işleyen bir diyet programıdır.

Düşük Karbonhidrat Diyeti

En fazla kullanılan diyetler arasında yer al düşük karbonhidrat diyeti çok fazla kilo kaybını karşılayan bir diyettir. Çok eski yıllardan bu yandan bol miktarda kullanılan bir diyettir. Bu diyetin temelinde karbonhidrat tüketimini jurnal maksimum 30-140 gram arasında olmasına dayanır. Düşük karbonhidrat diyetinin temel amacı karbonhidrat tüketimini azaltarak vücudun enerji ihtiyacını yağ ile karşılayıp yağ yakımını hızlandırmaktadır. Bu diyette karbonhidrat çok eksik miktarda alınırken yağ ve protein alımına karışılmaz. Aşırıya kaçmadan istedikleri kadar tüketmeleri mümkündür. Düşük karbonhidrat diyetinde fazla şişman ve obez durumunda olan insanların aniden çok büyük kilolar vermeleri mümkündür. Normal durumda vücudun en temel güç kaynağı karbonhidratken karbonhidrat yokluğunda yerini yağlar alır. Yağ da enerji olarak kullanılınca etkili bir zayıflama mümkündür.

Dukan Diyeti

En çok kullanılan diyetlerden biri olan dukan diyeti zayıflamak için en ideal diyetlerden biri olmuştur. Kilo kaybı için iki faz olunur. Bunlar düşük karbonhidratlı ve yüksek proteinli besin şeklidir. Bu aşamaların her ikisinde de diyete bağlılık ve istikrar çok önemlidir. Bu diyetin temek amacı yulaf yemek yemek ve fazla yüksek proteinli yiyecekleri sınırsız olarak tüketmektir.


Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: