Güncel
Yükleniyor...
Gazlı İçecekler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gazlı İçecekler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 


Kola, gazoz gibi içecekleri cümbür cemaat duymuş ve içmiş ve hatta çeşitli içilebilir formlarına aşina olabilir. Peki, gazlı içecekler hakkında neler bilinmektedir? Gerçekten bunlar nelerdir? Gazlı içecekler ve diğer gazlı alkolsüz içecekler genellikle karbonatlı su (çözünmüş karbondioksitli su), bir çeşit tatlandırıcı ve doğal ya da suni tatlandırıcı içerir. En kolay haliyle, karbonatlı su, karbonatlanmış (basınç aşağıda, …

Kola, gazoz gibi içecekleri herkes duymuş ve içmiş ve hatta çeşitli içilebilir formlarına bilinen olabilir. Peki, gazlı içecekler hakkında neler bilinmektedir? Aslında bunlar nelerdir? Gazlı içecekler ve öteki gazlı alkolsüz içecekler genellikle karbonatlı su (çözünmüş karbondioksitli su), bir çeşitlilik tatlandırıcı ve doğal ya da yapay tatlandırıcı içerir. En kolay haliyle, karbonatlı su, karbonatlanmış (basınç aşağı, karbondioksit gazı ile doldurulmuş) sade sudur. Karbonatlı su, sade sudan daha fazla karbondioksit içerir. Karbonatlama süreci o tanıdık küçük baloncukları, bununla beraber vücudu daha asidik yapmayan kuvvetsiz bir asit olan karbonik asit üretir.

Gazlı İçecekleri, Gazlı veya Köpüklü Yapan Nedir?Gazlı İçecekler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Karbondioksitin rengi yoktur ve tatsızdır. Karbonatlama işlemi esnasında oluşan karbonik asit, sevilen eğlenceli köpüğü ve o karıncalanma hissini yaratan şeydir. İçecek ne kadar soğuk ve kapağı ne kadar sıkı olursa meşrubat o kadar gazlı olacaktır. Suyun kaldırabileceği en fazla karbondioksit litre başına takriben 8 gramdır. Dolayısıyla, pozitif karbondioksit olduğunda, basınç özgürlük kalıncaya, karbondioksit dışarı çıkıncaya ve içeceğin gazı bitinceye kadar suda kalacaktır. Karbonatlaşma doğal olarak da meydana gelebilir. Bu, topraktan karbondioksiti emen doğal olarak karbonatlanmış maden suyu için geçerlidir. Karbondioksitin içeceğe yüksek basınç seviyesinde pompalandığı bir işlem esnasında oluşturulan karbonasyon ya da karbonatlaşma insan yapımı da olabilir. Kutu daha sonra karbonatlanmayı içeride yakalamak için kapatılır.

Gazlı İçecekler Nereden Gelmiştir?

Karbonasyon süreci ilk olarak 1767’de İngiltere’de Joseph Priestley adlı bir adam göre icat edilmiştir. Işlem, 1786 yılına kadar ticarileştirilmemiştir. Gazlı içecekler başlangıçta 1835’te satışa sunulmuştur, bu bununla beraber insanların gazlı içeceklerine aroma katmaya başladığı zamandır. Bu gerçekleştikten sonra, aromalı gazlı içecekler Batı kültüründe bir dayanak noktası ve çoğu tüketicinin tercih ettiği içecek haline gelmiştir. Ilk Olarak, gazlı içecekler yalnızca şişelerde saklanmıştır çünkü karbondioksiti teneke kutuların içindeki temas yerlerinden geçmeye çalışmadan içeride tutmak güç bir iştir. Günümüzde, gazlı içecekler şişelerde ve kutularda bulunabilir.

Gazlı İçecekler Hakkında Bilmeniz GerekenlerKarbonatlı (Gazlı) Su İçmenin Faydaları

Karbonatlı su, vücudu nemlendirmede sade kaynak suyu ya da saf su kadar etkilidir. Gereken miktarda su içmek de yaşamsal önem taşır, bu nedenle maden suyu yeterince istikrarsız içilmesine muavin oluyorsa karbonatlı suların içilmesi sağlıklı elde etmek için olumlu bir adımdır. Çok pozitif gazlı içecek içmek şişlik hissedilmesine niçin oluyorsa, alım sade su ile dengelenmelidir. Tonik, soda ve maden suyu genellikle sodyum, mineral veya tatlandırıcılar içerir. Bu yüzden bakımlı şekeri önlemek için içeceklerin etiketlerini okumak çok önemlidir. Aşağıda, doğru olanın bulunmasına yardım etmek için karbonatlı, gazlı içeceklere genel anlamda değinilmiştir.
Seltzer
Seltzer suyu, karbonatlanmış sade sudur. Seltzer, doğal olarak oluşan karbonatlı suyun şişelendiği ve satıldığı Almanya‘da ortaya çıkmıştır. Fazla popüler olmuş bu yüzden Avrupalı göçmenler onu Amerika Birleşmiş Devletleri’ne götürmüştür. Seltzer genellikle ek mineraller içermez, bu da markaya bağlı olmasına rağmen, daha hakiki bir su tadı verir. Nötr profili nedeniyle, bir takım markalar seltzer suyunu bazen doğal meyve esansları ve yağları kullanarak tatlandırılır.
Soda
Seltzer suyu gibi, soda da karbondioksitin eklendiği olağan sudur. bununla birlikte, tadı arttırmak için potasyum bikarbonat, potasyum sülfat veya sofra tuzu gibi mineraller sodaya eklenir. Bu alkali maddeler, asitliğini nötralize etmek ve doğal olarak oluşan maden suyunun lezzetini taklit etmek için karbonatlı suya eklenir.
TonikGazlı İçecekler Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Tonik içeceği karbonatlanmıştır ancak öteki karbonatlı seçeneklerden ayrı olarak ilave tatlandırıcılar ve aromalar, örneğin, kınakına ağaçlarının kabuğundan izole edilen bir alaşım olan kinin içerir. Kinin, tonik içeceğine acı tat veren bir kimyasaldır. Tonik, hastalığın yaygın olduğu tropikal bölgelerde sıtmayı önlemek için geçmişte (önemli ölçüde daha yüksek miktarda kinin içerdiği zamanlarda) kullanılmıştır. Bugün, kinin, tonik içeceğinde acı bir tat atamak için yalnızca küçük miktarlarda bulunur. Tonik genellikle tadı iyileştirmek için yüksek fruktozlu darı şurubu veya şekerle tatlandırılır. Bu içecek genellikle kokteyller için (özellikle cin veya votka ile yapılanlarda) bir karıştırıcı olarak kullanılır.
Maden suyu
Maden suyu, yer altı kaynaklarından gelen sade ya da köpüklü su anlamına gelebilir ve doğal olarak oluşan mineraller içerir.
Aromalı maden suyu
Bazı tip maden sularına meyve aromaları eklenir. Birçoğuna şeker veya suni tatlandırıcılar da eklenir. Eklenmiş tatlandırıcılar içerip içermediğini kavramak için etiketler okunmalıdır. Meyve aroması asitliği artırabilir, bu nedenle mide hassasiyeti olanlar bunlardan kaçınılmalıdır.

Gazlı İçeceklerin Sağlık İçin Negatif Etkileri Var mıdır?

Karbonatlı su veya gazlı, asitli içecekler ferahlatıcı olsa da bir takım insanlar bunların sağlık için fena olabileceği endişesini taşımaktadır. Gazlı içecekler hakkında bazı iddialar bulunmaktadır. Bunlardan birincisi, kemiklerden kalsiyumu çalabilmesidir. Bir diğeri ise diş minesini aşındırabilmesidir. Yeniden bir diğeri, mideyi tahriş edebilmesidir. Bu endişeler, gazlı içecekler veya kola olarak da tanıdık gazlı alkolsüz içeceklerin sağlık üzerindeki etkileri üzerine yapılan geçmiş çalışmalardan kaynaklanmaktadır. Bunlar kimyasal maddeler ve suni ya da doğal şekerler bulunduran içeceklerdir. Çalışmalar fiilen karbonatlı alkolsüz içecekleri kemikteki daha düşük mineral yoğunluğu ile ilişkilendirmiştir lakin suçlunun karbonatlaşma değil alkolsüz içeceklerdeki fosforik asit olduğunu göstermişlerdir. Çalışmalar ayrıca, alkolsüz içeceklerin süt gibi yüksek oranda kalsiyum içeren gıdaların yerini aldığında kemik sağlığının kötüleşebileceğini ortaya çıkabileceğini göstermiştir. Bambaşka bir araştırma, diş erozyonunun karbonatlaşmadan değil, gazlı içeceklerin çoğundaki yüksek asit içeriğinden kaynaklandığını bulmuştur. bununla beraber, aromalı karbonatlı su diş minesinin çürümesine katkıda bulunabilir. Tatlandırıcılar ya da aroma vericiler suyu kayda değer ölçüde daha asidik ayla getirir, bu da diş minesinin aşınmasına neden olur. Doktorlara kadar kola ve diğer gazlı içecekler negatif sağlık etkileriyle ilişkili olsa da, karbonatlaşma kendi başına zararlı değildir.
Gazlı İçecekler Hakkında Bilmeniz GerekenlerHerkesin gözde gazlı içecekleri vardır. Bazıları sodayı, diğerleri tonik ve hatta şampanyayı sever. Tümü de kabarcıklıdır ve kendine tarafından tatminkârdır. Çoğu maden suyu çeşidi daha sağlıklı akıcı alma seçenekleridir çünkü şekerli içeceklerden daha az kalori ya da tatlandırıcı içerirler. bununla beraber, bu gazlı içeceklerde yer alan karbondioksit, bazı insanlarda gaz ve şişkinliğe katkıda bulunabilir. bu nedenle, fazla fazla gazlı meşrubat içtiğinde mide rahatsızlığından felakete uğramış olan kişiler için bu içecekleri azaltmanın veya diğer bir sağlıklı değişken kaynağı seçmenin zamanı gelmiş olabilir. Sonuçta, bu içecekler normal atmosferik basınç koşullarında karbondioksit açığa çıkaran efervesan sıvılardır.

Litaratür:
https://sodastream.com/blogs/sodastreams-sparkling-blog/carbonated-beverages
https://www.healthline.com/nutrition/carbonated-water-good-or-bad#bone-health
https://www.eatthis.com/difference-club-soda-vs-seltzer-sparkling-water/

Yazar: Müşerref Özdaş

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: