Güncel
Yükleniyor...
Gelecekte Yapay Zeka İş Dünyasını Nasıl Etkileyecek?

Gelecekte Yapay Zeka İş Dünyasını Nasıl Etkileyecek?

Yapay akıl (AI), araştırma laboratuvarlarından tez çıkıp iş dünyasına giriyor. Yüzlerce nişteki sektör liderleri, herif etkileşimlerini için sohbet robotları kullanan çağrı merkezlerinden, üçkâğıt faaliyetlerini saptamak için saniyeler içinde sayısız data noktasını analiz eden bankalara kadar suni zekanın potansiyelini kullanıyor. Müşteri Avatarını Meydana Getirmek İş dünyasının ileri gelen şirketleri, veriler aracılığıyla daha bilinçli meslek kararları …

Yapay akıl (AI), araştırma laboratuvarlarından tez çıkıp meslek dünyasına giriyor. Yüzlerce nişteki sektör liderleri, alıcı etkileşimlerini geliştirmek için sohbet robotları kullanan çağrı merkezlerinden, üçkâğıt faaliyetlerini tespit etmek için saniyeler içinde sayısız veri noktasını tahlil eden bankalara kadar yapay zekanın potansiyelini kullanıyor.

Tip Avatarını Oluşturmak

İş dünyasının ileri gelen şirketleri, veriler aracılığıyla daha bilinçli iş kararları elde etmek ve herif davranışına ilişkin daha iyi tahminler gerçekleştirmek için bu teknolojiden yararlanırken, müşteriler de suni zekânın kullanımına gitgide artarak daha pozitif alışıyor. Yakın tarihli bir ankete göre, müşterilerin % 51’i şirketlerden beklentilerinin bundan böyle suni zekâdan etkilendiğini bildirmektedir. Yapay zekanın geleceği meslek kurallarını değiştirecek şekilde belirlendiğinde, kuruluşların suni zekanın faydalarından daha iyi yararlanması için nasıl hazırlanacaklarını bilmesi gerekiyor. İşte bu konuda bilinmesi gerekenler;

Günümüzde İşletmeler Suni Zekayı Nasıl Kullanıyor?

Gelecekte Yapay Zeka İş Dünyasını Nasıl Etkileyecek?Ara Sıra, değişik önde gelen sektör oyuncuları, yapay zekânın ilgili nişlerinde sunduğu fırsatlardan yararlanmak için günden güne daha istekli olmaktadırlar. Son derece iyi tanıdık cihaz öğrenimi (ML) şirketi SparkCognition’ın kurucusu ve CEO’su Amir Hussain, suni zekanın bir cins yazılımın tekrar doğuşu olarak tanımlıyor. Hatta bu yazılımın kendi başına kararlar veren, programcılar göre öngörülmeyen durumlarda bile hareket edebilen bir yazılım biçimi olduğunu belirtiyor. Yapay zeka, geleneksel yazılımın aksine daha geniş bir karar verme kabiliyetine sahiptir.
Suni zekanın bu gibi özellikleri, suni zekayı dağıtılmış endüstrilerde son derece değerli bir varlık haline getiren birçok özellikten bazılarıdır. Suni akıl; bir rüzgar türbününün onarıma ihtiyacı olduğunu belirlemek gibi kompleks görevlerden, bir ziyaretçinin ve personelin yollarını bulmasına yardımcı olmak kadar kolay görevlere kadar gerçekleştirebilir.
Bunun yanında yapay akıl, sağlık sektöründe de büyük bir potansiyel gösteriyor , Genellikle büyük miktarda veriyi yakalayan sağlık sistemlerinde lullılıyor, bu da bilhassa de hastaları eski teknolojiler kadar uğraştırmıyor. Mesela, akıllı cihazlar, uzaktan izlenmekte olan hastalara takılan sensörlerden bilgi toplamaktadır. Bu veriler sonra alet öğrenme algoritmalarıyla bağlamsallaştırılır ve hastanın yaşamsal durumlarını izlemek ve buna tarafından daha dürüst karar vermesi için doktorlara ya da pratisyen hemşirelere iletiliyor.
Bu gibi karmaşıklığı günden güne artan teknolojilerde, güvenliğin sağlanmasının da gitgide şiddet bir hal alıyor. Bu güvenlilik sorununun çözecek siber güvenlik uzmanına her firmanın sahip olmasının da imkansız olmuyor. İşte bu durumda yapay akıl burada da giderek daha önemli bir rol oynuyor.Gelecekte Yapay Zeka İş Dünyasını Nasıl Etkileyecek?
AI bununla beraber tip ilişkileri yönetimi (CRM) ortamını da değiştieiyor. Yazılım sistemleri, hassas ve güncel kalmak için genellikle kalifiye personel müdahalesi gerektirir. Ancak suni zeka bu platformlarla entegre ettiğinde, bayağı bir CRM sistemi, işletmeleri ilişki yönetimi oyunlarının zirvesinde tutan otomatik düzenleyen ve kendi kendini güncelleyen bir sisteme dönüşüyor.
Suni zekanın meslek dünyası üzerindeki etkisi çoktan başladı ve artmaya devam edecek. Örneğin, piyasada zaten AI destekli sohbet robotları sunan aniden pozitif şirket bulunmaktadır.Örnek olarak bir avukat web sitesine girildiğinde, bu chatbot özellikleri soruların yanıtlanmasına yardımcı olabilir. Ve en sık sorulan soruları cevaplayarak destek potansiyelini yükseltebilir ve müşteri memnuniyeti sağlayabilir. AI, bir şekilde her sektöre dokundu ve etkileri geniş detaylı oldu ve olmaya da devam edecek.

Uyarı Edilmesi Gereken Yapay Zeka İş Trendleri

İş dünyasında rekabeti kıyasıya çetin bir arenadır. Bu arena içerinde yer almak ve yükselmek isteyen firmaların çağın gerektirdiği yeniliklere açık olması gerekir. Yapay zekâda bunlardan biridir. İş dünyasında dikkat edilmesi gereken yapay zeka trendleri şu şekilde sıralanabilir;

Yapay zeka destekli çiplerin yükselişi
En iyi sonuçları karşılamak için suni zekânın özel işlemcilere bağımlılığı, yapay akıl destekli yongaların yükselişini kolaylaştırdı. En süratli merkezi işlem birimleri (CPU’lar) bile bir AI modelini eğitme hızını artırmayabilir. Yapay zeka özellikli uygulamaların yürütülmesini süratli gitmek için AMD, Intel, NVIDIA ve Qualcomm gibi yonga üreticileri özel yongalar gönderecek. Bu çipler, diğerleri aralarında görme, bilgisayar doğal dil işleme ve tavır tanıma gibi senaryolar için optimize edilecektir. Sağlık ve araba endüstrilerinden gelen uygulamalar, istihbarat sağlamak için yakın gelecekte bu çiplere güvenerek çalışacaklardır.
Otomatik makine öğreniminin önemi
Yakında ML tabanlı çözümleri daha alçak üst edecek bir trend AutoML’dir. Makine öğreniminde otomasyon , temel olarak iş analistlerini ve geliştiricileri, ML modellerini eğitmenin tipik sürecinden geçmeden kompleks durumları ele alabilecek alet öğrenimi modellerini geliştirmeleri için güçlendirecektir.
AI göre AIOps aracılığıyla DevOps’un otomasyonu
Son teknoloji uygulamalar ve altyapı göre oluşturulan fazla sayıda jurnal verisi, indeksleme, arama ve analitik için yakalanır. Elde edilen bu muazzam bilgi kümeleri, kalıplar ve iç görüler bulmak için toplanabilir ve ilişkilendirilebilir.
Yapay zekanın diğer çoğalan teknolojilerle yakınsaması
2020, AI’nın Blockchain ve Internet of Things (IoT) ile yakınsamasına ilişkin daha artı misal görebilir. Gerçekte, kendi kendine dışarı giden arabalar, IoT AI ile yakından ilgilidir ce bu anlamda kesintisiz araştırmalar yapılmaktadır. Karar vermede kullanılan programlar, AI modelleri tarafından desteklenmektedir ve arabaların reel zamanlı data toplamak için kullandığı sensörler IoT kadar etkinleştirilir. Son olarak, derin öğrenme AI algoritmaları bu birleştirilmiş verileri kullanarak kararlar verir.
Derin öğrenme, en manâlı yapay akıl becerisi olacak
Derin öğrenme bilgisine sahip AI işlerine olan talep seri bir şekilde artıyor. Derin öğrenme, insan beyninin yapısını ve işlevini modelleyerek çalışan suni asap ağları olarak tanıdık algoritmalar geliştiren bir nesil makine öğrenmesidir. Bu önümüzdeki birkaç sene içinde en manâlı AI becerisi haline gelecektir.

İşletmeler Yapay Akıl Destekli Bir Geleceğe Nasıl Hazırlanmalıdır?

Derhal, teknolojinin nasıl gelişeceğini çakmak birazcık zordur, oysa birçok bilirkişi kadar keza akıl olan bir konu vardır o da; bu teknolojilerle adi yapılan görevlerin daha da kolay ayla geldiğidir. Bu basitçe, robotlar gibi gelişmiş yapay zeka uygulamalarının günlük görevleri tamamlamada son derece yardımsever olacağı ve bu da iş dünyasında ölçeklenebilirliği kolaylaştıracağı anlamına kazanç.
Curation Zone’un CEO’su ve kurucusu Russell Glenister ’ a tarafından AI, sürücüsüz arabalar gibi bir zamanlar imkansız olduğu düşünülen şeyleri muhtemel kılmaya başlıyor. Ve sürücüsüz otomobiller, her ikisi de temel kolaylaştırıcılar olan eğitim verilerine ve süratli GPU’lara (grafik işleme birimleri) erişim nedeniyle bir reel haline geldi. Sürücüsüz arabaları eğitmek için koskocoman miktarda içten veri gereklidir ve eğitimi üstlenmenin anahtarı hızdır. Beş yıl önce işlemciler çok yavaştı, oysa GPU’ların piyasaya sürülmesi her şeyi olası ayla getirdi.
Gelecekte Yapay Zeka İş Dünyasını Nasıl Etkileyecek?Glenister ’a kadar; GPU’lar daha hızlı hale gelecek ve bütün dünyada yapay akıl yazılımının uygulamalarını geliştirecek. Bu anlamda çabuk süreçler ve çok sayıda temiz data, yapay zekanın başarısının anahtarıdır. Nara Logics’in kurucu ortağı ve CTO’su Dr. Nathan Wilson gibi öteki analistler, yemek sanayisi gibi tanıdık faaliyetlerde bu teknolojinin devrim yaratmanın zirvesindedir. Wilson, suni zekanın bir lokanta kadar kullanıldığında, mesela orada bulunan konukların ilgi alanlarına tarafından hangi müziğin çalınacağına karar devretmek için kullanılabileceğini öngörmektedir. Aynı şekilde, AI, teknolojinin kalabalığın estetik tercihlerini öngördüğü şeye dayanarak duvar kağıdının görünümünü bile değiştirebilir.
Uzmanlara göre yapay zeka dijital teknolojiyi, insanların alıştığı ekrana hapsedilmiş, iki boyutlu formdan çıkaracağını öngörmektedirler. Bunun yerine, birincil kullanıcı ara yüzü bir bireyi çevreleyen fiziki etraf haline gelecektir. Bugüne kadar internet dünyası kullanıcıları bir oyunu oynamak, bir web sayfasıyla etkileşim kurmak veya bir e-kitap okumak için tekrar tekrar iki boyutlu bir ekrana güvendi. Acilen ise suni akıl ve nesnelerin interneti birleşimiyle olacak olan şey, ekranın ana arayüz olmayacağı yani etraf böylece olacağıdır. İnsanlar sürekli online olacak ve etrafındaki ve deneyimler tasarlayacaklar Yani binalar ya da içindeki toplantı odaları kafalarındaki gibi kendileri tasarlayacaklar. Bunlar gelecekte görülebilecek 3B deneyimler olacaktır.
neticede, AI’da meydana gelen gelişmeler, işletmelerin ve genel olarak toplumun daha geniş bir dizi genel sorunla başa çıkmasına kısa sürede tezgâhtar olacak şekillerde etkilerini hissettirmeye başlayacak. Bu cins ilerlemeler, keza beceriklilik keza de uyarlanabilirlik gerektiren daha bileşik fiziki görevleri otomatikleştirmeyi de mümkün kılacaktır. Suni zekâ teknolojisi önümüzdeki beş ila 10 yıl içinde adamakıllı olgunlaşmamış olsa da, kuşkusuz şimdi düşünülene(hayal edilene kadar) göre fazla daha büyük şansın dönmesi getirme yolundadır.

Kaynakça:
https://www.businessnewsdaily.com/9402-artificial-intelligence-business-trends.html
https://www.apogaeis.com/blog/how-artificial-intelligence-will-change-business-forever/
https://www.smallbusinessrainmaker.com/small-business-marketing-blog/artificial-intelligence-in-business-its-benefits-now-and-in-the-future

Yazan: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: