Güncel
Yükleniyor...
Gripte Erken Belirtiler, Rahatlama Yolları, Risk Faktörleri ve Komplikasyonlar

Gripte Erken Belirtiler, Rahatlama Yolları, Risk Faktörleri ve Komplikasyonlar

Cümbür Cemaat grip olma ve bölüştürme riski altındadır. Grip, kişileri işten veya okuldan uzaktan tutabilir, bir veya iki hafta baştan başa epeyce mutsuz hissetmelerine niçin olabilir. Grip vücudun boğaz, burun ve akciğerler, bronşlar gibi bambaşka bölümlerinde tesir gösteren grip virüslerinden kaynaklanır. Bu virüsler, grip olan kişiler öksürüp hapşırırken veya konuşurken damlacıkların havaya ve yakınlardaki insanların ağızlarına …

Herkes grip olma ve dağılım riski altındadır. Grip, kişileri işten veya okuldan Gripte Erken Belirtiler, Rahatlama Yolları, Risk Faktörleri ve Komplikasyonlaruzakta tutabilir, bir veya iki hafta her tarafında oldukça mutsuz hissetmelerine niçin olabilir. Grip vücudun boğaz, burun ve akciğerler, bronşlar gibi bambaşka bölümlerinde tesir bildiren grip virüslerinden kaynaklanır. Bu virüsler, grip olan kişiler öksürüp hapşırırken ya da konuşurken damlacıkların havaya ve yakınlardaki insanların ağızlarına ya da burunlarına ulaşmasıyla yayılır. Üzerinde grip virüsü yer alan bir yüzeye veya nesneye dokunup ardından kendi ağzına, gözüne veya burnuna dokunduğunda da kişiler grip olabilir. Kişiler gribi, hasta olduğunu bilmeden, semptomların ortaya çıkmasının 1 gün öncesinden başlayarak hastalandıktan 5 ile 7 gün sonrasına kadar yayabilir. Bir Takım kişilerin (ufak çocuklar, bağışıklık sistemi zayıflamış olanlar) virüsü başkalarına dağıtım süresi daha uzundur.

Erken Grip Belirtileri

Grip (influenza) semptomları genellikle bir anda ortaya çıkar. Gribe ait erken belirtiler saptama edilebilirse virüsün yayılması önlenebilir ve rahatsızlık daha artı kötüleşmeden tedaviye başlanabilir. Erken belirtiler şunlardır:
-Takâtsizlik
-Gövde ağrıları, üşüme ve titreşim
-Öksürük (genellikle kuru)
-Boğaz ağrısı
-Ateş
-Gastrointestinal problemler
-Baş ağrısı
Çocuklara has bazı erken belirtiler de bulunmaktadır.
Altında grip belirtilerinin nasıl rahatlatılabileceği hakkında bilgiler yer almaktadır.
1-Ani ya da fazla yorgunlukGripte Erken Belirtiler, Rahatlama Yolları, Risk Faktörleri ve Komplikasyonlar
Kış ayları geldiğinde günlerin kısalıp güneş ışığının yeryüzüne daha eksik ulaşması nedeniyle halsiz hissedilebilir. Ani ve aşırı bitkinlik gelişmesi gribe ait erken bir belirtidir ve başka belirtilerden daha önce görülebilir. Yorgunluk soğuk algınlığının da bir belirtisidir fakat genellikle grip ile birlikte olduğunda şiddeti yüksektir. Yorgunluk, aşırı halsizlik durumu alışılagelmiş aktivitelere engel olabilir. Aktiviteler sınırlandırılıp gövde dinlendirilmeli, okuldan veya işten bir iki gün kadar izin alınmalı ve yatakta kalınmalıdır. Dinlenmek bağışıklık sistemini güçlendirebilir, virüsle savaşmaya muavin olabilir.
2-Cisim ağrıları, üşüme ve titreşim
Cisim ağrıları, üşüme ve titreşim gribin yaygın semptomları arasındadır. Grip virüsüne yakalanmış olan bir birey yanlışlıkla beden ağrılarından diğer bir şeyi, örneğin yaptığı bir antrenmanı sorumlu tutabilir. Beden ağrıları, genelde sırt, baş ve bacaklarda olsa da vücudun diğer bir kısmında da kendini kesin edebilir. Beden ağrılarıyla birlikte üşüme hissedilebilir. Gripte alev yükselmeden önce de titreşim görülebilir. Bu belirtileri gören kişi bir battaniye ile kendini sarıp beden ısısını artırabilir ve üşüme hissini azaltabilir. Karoser ağrıları bir takım reçetesiz sızı kesicilerle giderilebilir.
3-Öksürük
Kalıcı ve kuru öksürük gribin erken bir işareti sayılabilir. Grip virüsünün hırıltılı solunum a ve göğüs sıkışması ile birlikte öksürüğe sebep olduğu da bilinmektedir. Öksürürken mukus ya da balgam çıkarılabilir. gerçi grip olanlarda erken dönemde üretken öksürük (mukuslu veya balgamlı nemli öksürük) nadirdir. Amfizem ya da astım gibi bir takım solunum problemleri olanlar daha ayrı komplikasyonların ortaya çıkmasını önleyebilmek için doktoruna danışmalıdır. Balgamın kötü koktuğu veya renkli olduğu fark edilirse doktorla iletişime geçilmelidir. Gripte zatürree ve bronşit gibi komplikasyonlar oluşabilir. Öksürük şuruplarıyla öksürük sakinleştirilebilir. Şahısların kendisini ve boğazını bolca su, kafeinsiz dere gibi içeceklerle sulu tutması rahatlatıcı olabilir. Enfeksiyonun yayılmaması için öksürürken her zaman bir kırpıntı kullanılmalı, ağız kapatılmalı ve eller derhal yıkanmalıdır.
4-Boğaz ağrısı
Gripten kaynaklanan öksürük boğazda ağrıya sebep olabilir. İnfluenza (grip) dahil bazı diğer virüsler, öksürüğe yol açmaksızın boğazın şişmesine sebep olabilir. Gribin erken döneminde boğaz kaşınabilir, tahriş de olabilir. Yiyecekler ya da içecekler yutulurken acayip bir his laf konusu olabilir. Boğaz ağrısı varsa, viral enfeksiyonun ilerlemesiyle daha kötü ülkü gelebilir. Tavuk suyu ile hazırlanan şehriye çorbası, kafein içermeyen çay ve su tüketilmelidir. Hem bir kadeh ılık su içine 1 dere kaşığı tuz ve yarım nehir kaşığı karbonat ilave edilip eritilerek gargara yapılabilir. İşlem iki saat ara ile tekrarlanabilir.
5-Alev
Alev, vücudun enfeksiyon ile uğraş ettiğini gösterir. Gripte ateş genel olarak 38 santigrat derecenin üzerindedir. Alev, erken evrede sık görülse de grip olan herkeste ateşi olmayabilir. Virüs çoğalmaya devam ederken alev olmadan veya ateşli titremeler yaşanabilir. Genellikle ibuprofen ve asetaminofen alev düşürmede etkilidir ama virüs üstünde etkili değildir.
6-Gastrointestinal problemler
Gribin erken semptomları boğaz, baş ve göğüs altına kadar uzanabilir. Bir Takım Gripte Erken Belirtiler, Rahatlama Yolları, Risk Faktörleri ve Komplikasyonlarvirüs türleri midede bulantıya, ağrıya, kusmaya veya ishale sebep olabilir fakat bu tip belirtiler çocuklarda yetişkinlerden daha yaygındır. Dehidrasyon veya vücudun susuz kalması, kusmanın ve ishalin tehlikeli bir sonucudur. Vücudun susamış kalmaması için ilk olarak su içilmelidir. Ayrıca şeker ilavesiz meyve suları,spor içecekleri, kafein içermeyen çaylar ve et suları içilebilir.

Çocuklarda Grip Belirtileri

Mektep çağındaki çocuklarda ve ergenlerde grip belirtileri yetişkinlerinkine benzer. Bunlardan diğer çocuklarda aşağı açıklanmış olan, tıbbi müdahaleyi gerektiren farklı bazı belirtiler de görülebilir.
-Yeterince değişken içmemesi
-Gözyaşları olmadan ağlaması
-Uyanmaması ya da etkileşimde bulunmaması
-Yemek Yemek yiyememesi
-Döküntü ile birlikte ateş (39,5 ile 40 santigrat arası) olması
-İdrar yapmakta zorluk çekmesi
Mektep öncesi çocuklarda ve bebeklerde semptomları diğer virüslerin niçin olduğu enfeksiyonlara çok benzediği için soğuk algınlığı ile gribi ayırt etmek kuvvet olabilir. Her ikisinde de çocuklarda boğaz ağrısı, öksürük, ceset ağrıları oluşabilir. Grip semptomları daha şiddetli olabilir. Çocukta yüksek ateş ya da şiddetli başka semptomların olmaması gribin değil soğuk algınlığının varlığını gösterebilir. Çocuklarda büyüyen bir semptom ile ilgili endişeler varsa, çocuk doktoruna danışılmalıdır.

Doktor Ne Zaman Görülmelidir?

Takvim grip aşısı için: 6 aylık bebekler ve yaşı büyük olan, bilhassa risk grubuna dâhil olan cümbür cemaat, grip aşısı elde etmek için her sene doktorunu ziyaret etmelidir. Bunun için en iyi vakit, aşının sonbaharda hazır olmasından anında sonradır.
Grip belirtileri gelişirse: Kişiler hastalanırsa, özellikle de komplikasyon riski yüksekse antivirallerle çabuk çare elde etmek için muhtemel olan en kısa sürede bir doktora ulaşmalıdır. Antiviraller, gribin şiddetini ve hastalığın süresini azaltma konusunda etkilidir.
Grip komplikasyonları için: Zatürree (pnömoni), grip virüsü veya vücudun savunma sistemi grip nedeniyle zayıfladığında akciğerlere giren bakterilerden kaynaklanabilir. Aşağıdaki durumlar ortaya çıkarsa bir doktora gidilmelidir:
-Nefes almakta zorluk çekiliyorsa
-Öksürük sonucu göğüs ağrısı yaşanıyorsa
-Sarı, yeşil ya da kanlı balgam öksürülüyorsa
Öksürük geçmezse: Grip belirtileri ortadan kalktıktan daha sonra haftalarca ya da aylarca süren bir öksürük olabilir ve geceleri uyutmayabilir. Bu öksürük astım yarı semptomlarla ilişkilendirilmiştir ve astım ilaçları ile çare edilebilir. Bu cins bir öksürük varsa bir uzmana danışılmalıdır.

Acele BelirtilerGripte Erken Belirtiler, Rahatlama Yolları, Risk Faktörleri ve Komplikasyonlar

İlerleyici özelliği nedeniyle grip semptomları kötüye gidebilir. İnfluenza (grip) virüsüne karşı herkesin verdiği tepki farklıdır. Şahısların genel sağlık durumu belirtilerin şiddetini etkileyebilir. Herhangi bir kişi aşağıdaki belirtileri gösteriyorsa acilen tıbbi takviye alınmalıdır:
-Göğüs ağrısı
-Nefes almada zorluk
-Mavimtırak cilt ve dudaklar
-Şiddetli dehidrasyon
-Baş dönmesi ve kafa karışıklığı
-Tekrarlayan ya da yüksek ateş
-Kötüleşen öksürük

Gripte Mümkün komplikasyonlar

Semptomlar genel olarak 1-2 haftada geçer. Yüksek risk grubuna dâhil olanlarda bazen ek komplikasyonlar görülebilir. Mümkün komplikasyonların bazıları şunlardır:
-Akciğer iltihaplanması
-Bronşit
-Sinüzit
–Kulak enfeksiyonu
-Ensefalit

İyileşme Süresi

Çoğu insan gripten bir ya da iki hafta içinde kurtulur, ancak diğerleri, bilhassa yaşlılar, öteki semptomlar geçtikten sonradan bile uzun süre çelimsiz hissedebilir. Uzmanlar alev düşüren hap alınmaksızın 24 saat baştan başa ateşsiz kalıncaya kadar okula veya işe geriye dönülmemesini önerir. Alev olmasa da, öteki belirtiler düzelinceye kadar dinlenmek, evde kalmak uygundur. Kişiler yorulmadan jurnal sıradan aktivitelerine devam edebiliyorsa okula ya da işe dönülebilir. İyileşme süresi herkeste aynı olmayabilir. Antiviral ilaçlarla iyileşme süresi hızlanabilir ve hastalığın şiddeti azaltılabilir. İyi hissettikten sonra birkaç hafta daha bezginlik hissedilebilir ve öksürük sürebilir. İyileşmenin peşinde semptomlar baştan geri gelir ya da şart kötüleşirse mutlaka doktora gidilmelidir.

Grip Risk Faktörleri

Astım ya da öteki akciğer hastalıkları varsa, gripten kaynaklanan komplikasyonların gelişme riski daha yüksektir. Grip, tehlike grubundaki cümbür cemaat için çok önemli sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır. İnsanları yüksek tehlike altına sokan bir takım hastalıklar şunlardır:
-Astım, KOAH, bronşektazi veya kistik fibroz gibi kronik akciğer hastalıkları
–Kalp hastalığı
-Kronik böbrek hastalığı
-Şeker Hastalığı veya öteki kronik metabolik bozukluklar
-Morbid obezite
-Şiddetli anemi (orak hücre kansızlık dahil)
-Bağışıklığı baskılayan hastalıklar (HIV, AIDS) veya tedaviler (steroidler, kemoterapi)
-Karaciğer hastalıkları
-Uzun zaman aspirin tedavisi gören çocuklar ve ergenler
Kronik akciğer hastalığı olanlar gibi komplikasyon riski daha yüksek olan kişiler, hemen tıbbi takviye almalıdır. Hasta olduktan sonra hemen başlandığında semptomları azaltabilen antiviral ilaçlarla tedavi edilebilirler.

Gripte Erken Belirtiler, Rahatlama Yolları, Risk Faktörleri ve KomplikasyonlarGrip Nasıl Önlenebilir?

Grip virüsü önlenebilir. Grip aşısını her yıl yaptırmak korunmak için iyi bir yoldur. Grip aşısı, hamile kadınlar da dâhil elde etmek üzere 6 aylık ve üzeri herkese önerilir. Grip mevsiminde, solunum yolunda hastalığa yol açan virüslerinden korunmak manâlı bir önceliktir. Enfekte olan kişiler öksürdüğünde veya hapşırdığında virüslü damlacıkların çevreye yayılmasıyla rahatsızlık başkalarına bulaşır. Damlacıklar yakın mesafedeki insanlara ve takriben 2 metre uzaklıktaki yüzeylere kadar ulaşabilir. Damlacık içeren hava solunarak ya da damlacıkların temas ettiği, bulaştığı nesnelere dokunularak virüse ve hastalığa maruz kalınabilir. Tedbir olarak gripli insanların yanında bulunmamak gerekir. Hasta olan kişiler, özellikle ateşi yüksek olanlar evde kalmalı, başkalarını korumak için öksürürken, hapşırırken ağız mendille veya dirseğin içiyle kapatılması, eller yıkanmalı, ağza veya buruna dokunma sıklığı azaltılmalıdır.

Kaynakça:
https://www.healthline.com/health/cold-bulanık/early-bulanık-symptoms#prevention
https://www.lung.org/lung-health-diseases/lung-disease-lookup/influenza/symptoms-causes-and-tehlike#:~:text=What%20Causes%20the%20Flu%3F,of%20people%20who%20are%20nearby.

Yazar: Müşerref Özdaş

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: