Güncel
Yükleniyor...


Daha önce gezi edenlerin yeniden gitmek istedikleri, gitmeyenlerin ise daim merak yerlerden biri olan Güney Kore gerek zengin kültürü gerekse de çok eskilere dayanan gelenekleri ile bütün dünyanın en gözde ülkelerinden biridir. 5000 yıllık sanat ve kültür geçmişi ile mutfağından müziğine, el sanatlarından mimarisine kadar böylece çok alanda bambaşka özellikleri ile büyük merak uyandırıyor

Daha önce gezi edenlerin bir daha gitmek istedikleri, gitmeyenlerin ise daim merak yerlerden biri olan Güney Kore lüzum zengin kültürü gerekse de çok eskilere dayanan gelenekleri ile bütün dünyanın en gözde ülkelerinden biridir. 5000 takvim sanat ve kültür geçmişi ile mutfağından müziğine, el sanatlarından mimarisine kadar pek çok alanda ayrı özellikleri ile büyük merak uyandırıyor.
Birçok özellikleri sebebiyle dünyanın özgün ülkeleri aralarında yer alan Güney Kore, kendine has kültürü ile hayran bırakıyor. Kültürel özellikleri her ne kadar bizim coğrafyanın insanlarına farklı gelse de insanların birbirlerine duydukları saygı ve kültürlerine bağlılığı eskilerden günümüze Güney Kore kültürünü ve medeniyetini yaşatıyor.

Güney Kore Kültürünün Temel Taşları

Güney Kore Kültürü 

Mistik Uzaktan Doğu dediğimizde akla gelen Güney Kore, kültürel olarak her ne kadar dünyanın öteki ülkelerinden ayrı bir çizgiye sahip olsa da her kültürde olduğu gibi Kore kültürünün oluşumunda aynı hususlar laf konusudur.

Ayrı İnançlar

Hristiyanlık dini Güney Kore ’de yaygın bir dindir. Birçok birey gerçekten Güney Kore ’nin Budist nüfusunun daha pozitif olduğunu düşünür fakat sanılanın tersine Budizm, Şamanizm, Kore Şamanizmi, Konfüçyanizm ülkenin öbür noktalardan eşit olarak yayılmış durumda.

Güney Kore Bayrağı

Güney Koreliler bayraklarına ‘Taegeukgi ’ ismini vermişlerdir. Bayrağın üstündeki simgeler her ne kadar kafa karıştırıcı olsa da her birinin birer anlamı vardır. Bayrağın ortasındaki yuvarlak Yang felsefesine almaktadır. Arka plandaki beyaz renk ise barışı simgeler. Yuvarlağın etrafında bulunan 4 trigram ise ateş, su, cennet ve dünyayı temsilcilik etmektedir.

Güney Kore Mutfağı

Yalnızca Güney Kore ’nin yok bütün Uzak Doğu ülkelerinin vazgeçilmez besini pirinçtir. Ama bunun yanı sıra su ürünleri de ülkede sıklıkla tüketilmektedir. Buna ek olarak et ve tavuk da Güney Kore mutfağının bir parçasıdır. Özellikle balık ürünleri, Güney Kore ’nin bir yarımada olmasından dolayı sıklıkla tüketilmektedir. Kore mutfağının bir diğer özelliği ise ocak başı kültürüdür. Dillere destan olan çayları ise keza lezzeti ayrıca sağlıklı içeriği ile büyük ilgi görmektedir. Güney Korelilerin yemek pişirme yöntemleri çoğunlukla kızartma ya da kavurmadır. Kim Chi milli yemekleridir.

Güney Kore Mimarisi

Güney Kore mimarisi fazla eskilere dayanmaktadır ve kendine has özelliklere sahip olması sebebiyle de her zaman büyük fark yaratmaktadır. Son derece başarılı olan mimari yapıları son dönemlerde eski ile yeniyi birleştirerek moderniteyi en iyi şekilde yansıtır. Geleneksel Kore evleri ise ‘Hanok ’ adı ile bilinmektedir. Bu evler ahşap, kaya ve topraktan yapılır.

Kültürel Kıyafetler: Hanbok

Köklü bir geçmişe sahip olan Kore halkının en tanıdık miraslarından biri geleneksel kıyafetleridir. Bu kıyafetler hanbok adı ile bilinmektedir. Özel günlerde giyilen bu kıyafetler doğal renkler kullanılarak renklendirilmekte ve her biri doğanın renklerini yansıtmaktadır. Hem çocukların birincil doğum gününde keza de 60. yaş günlerinde giyilir.

Müzik ve Dans

Güney Kore Kültürü 

Güney Kore geleneksel müzikleri ‘Gugak ’ adı ile bilinmektedir. Güney Kore halk şarkıları ise ülkenin tarihi ile geleneklerinin birleşimi olarak halkın ruhunu yansıtmaktadır. ‘Minyo ’ adını bölge bu nağmeler yumuşak melodilere sahiptir. Halk dansları arasında Pungmul ise eskilere dayanan köklü bir danstır. Dansın amacı, millet aralarında birlik ve beraberliği sağlamaktır.

Origami ve Diğer El Sanatları

Kâğıt katlama sanatı olarak bilinen Origami, Güney Kore kültürünün önemli bir parçasıdır. Ülkede Jong le Nara Origami müzesi de bulunmaktadır. Buna ilave olarak binlerce yıllık geçmişe sahip olan seramik ve çömleklerin yapımı da Kore kültüründe manâlı bir yere sahiptir.

0 Yorumlar: