Güncel
Yükleniyor...
İnvaziv Duktal Karsinoma (IDC) Nedir?

İnvaziv Duktal Karsinoma (IDC) Nedir?

İnvaziv duktal karsinoma (IDC), infiltre karsinom ya da invazif meme kanseri olarak da bilinirken, bu tür en yaygın meme kanseri türüdür. Bu kanser türü göğsün süt kanallarında gelişmeye başlar ve kanallardan çıkarak çevre dokuları istila edebilir. İstilacı terimi, kanserin kanalların ötesine yayıldığı anlamına kazanç. Oysa bu, İnvaziv duktal karsinoma’nın göğüslerin ötesine yayıldığı, hatta lenf düğümlerini ya da …

İnvaziv duktal karsinoma (IDC), infiltre karsinom ya da invazif meme kanseri olarak da bilinirken, bu tür en yaygın meme kanseri türüdür. Bu kanser türü göğsün süt kanallarında gelişmeye başlar ve kanallardan çıkarak çevre dokuları istila edebilir. İstilacı terimi, kanserin kanalların ötesine yayıldığı anlamına gelir. Fakat bu, İnvaziv duktal karsinoma’nın göğüslerin ötesine yayıldığı, hatta lenf düğümlerini veya kan damarlarını istila ettiği anlamına gelmez. Ve faz 0 meme kanseri (karsinoma in situ) invazif değildir, aşama 1’den 4’e kadar bütün meme kanserleri invazif olarak kabul edilir. invaziv duktal karsinom daha az yaygın olarak aşina dört türü vardır ve bunlar aşağıdaki gibidir:

Medüller Duktal Karsinom

Nadir görülen bu kanser türü meme kanserlerinin yalnızca yüzde üç ila beşi medüller duktal karsinom olarak teşhis edilir. Ur genellikle bir mamografide ortaya çıkar ve daima bir yumru gibi hissedilme. bununla birlikte meme dokusunda süngerimsi bir değiştirme gibi hissedilebilir.

İnvaziv Duktal Karsinoma (IDC) Nedir?Müsinöz Duktal Karsinom

Bu meme kanseri türü, memedeki kanser hücrelerini de taşıyan mukoza ürettiğinde ortaya çıkar. Hücreler ve mukoza bir bitkiler meydana getirmek için birleşir. Saf müsinöz duktal karsinom, daha yaygın IDC türlerinden daha iyi bir prognoz taşır.

Papiller Karsinom

Papiller Karsinom, esas olarak 60 yaşın üzerindeki kadınlarda ortaya meydana çıkan çok iyi bir prognozlu meme kanseridir.

Tübüler Duktal Karsinom

Tübüler Duktal Karsinom, meme kanseri teşhislerinin yalnızca yüzde ikisini yaratıcı IDC’nin nadir bir tanısıdır. İsmi, kanserin mikroskop aşağı nasıl göründüğünden gelir . Tübüler meme kanseri çok iyi bir prognoza sahiptir.

İnvaziv Duktal Karsinoma Prevalans

Bildirimlere tarafından İnvaziv duktal karsinoma, tüm invaziv meme kanserlerinin takriben 10’undan 8’ini oluşturmaktadır. Bu tür meme kanseri her gurubunda gelişebilirken genellikle tanı yaşı ortalama 55 ’dir. birçok kişi tanı anında 55 yaşın üzerindedir. Bu keza kadınları hem de erkekleri etkiler ve erkek meme kanserlerinin yaklaşık % 80’ini oluşturur.

İnvaziv Duktal Karsinoma Bulgu ve Bulgular

Önerilen herhangi bir rutin taramaya ilave olarak aylık olarak birey kendi kendine meme muayenesi (KKMM) gerçekleştirmek, meme sağlığına dikkat etmek için en iyi yoldur. Kişi için neyin bayağı olduğunu ve göğsünde nasıl bir değişiklik olduğunu anlamak, meme kanserinin erken belirtilerini tanımak için fazla önemlidir. Kendi kendine meme muayenesi esnasında genel olarak bulunabilecek meme kanseri belirtileri vardır. İnvaziv duktal karsinoma da belirtiler aşağıdaki gibidir:
• Memenin tamamında ya da bir kısmında şişme
• Deri tahrişi
• Çukurlaşma (portakal kabuğu dokusuna sahip)
• Göğüs veya meme başı ağrısı
• Meme ucu geri çekilmesi
• Memede ya da meme ucunda kırmızı, pullu ve veya kalın deri
• Süt dışarıda meme başı akıntısı
• Koltuk altı yumru
Spesifik olarak invazif duktal karsinom, birkaç ayrı şekilde ortaya çıkabilir ve uyarı edilmesi gereken özel durumlar vardır. Bu durumlar aşağıdaki gibidir:
• Areola veya göğüs çevresinde sert, engebeli, baştan savma şekiller
• Çevreleyen göğüs dokusuna yapışık hissedilen ve hareketli görünebilen bir yumru, bu sadece infiltre ettiği doku ile hareket eder
Genellikle meme ağrısı iyi huylu olan bir kitleden kaynaklanabilirken bilinenin aksine bu ağrının nedeni meme kanseri olabilir. Bu sebepten nedeniyle bu ağrının sebebin belirlenmesi için meme ağrısı fark edildiği vakit erken dönemde muayene yaptırılması önemlidir.

İnvaziv Duktal Karsinoma Nedenleri

IDC’nin altında yatan nedenler tam olarak bilinmemektedir. Araştırmacılar, bazı hormonal, çevresu baskını ve yaşam tarzı faktörlerinin, sigara içme, fena beslenme ve göğse evvelden radyasyon dahil meme kanseri riskini artırdığını düşünmektedirler. bununla birlikte, çoğu kişi bu cins tanıdık risk faktörleri olmadan meme kanseri geliştirebilir.
Bir Takım durumlarda İnvaziv duktal karsinoma, belirtilmiş servet alınan özniteliklere izlenir ve bunlar aşağıdaki gibidir:
• Meme kanseri geni 1 (BRCA1) veya meme kanseri geni 2 (BRCA2) , iki tümör baskılayıcı gen
• Kanser hücresi büyümesini destekleyen bir gen reseptörü olan insan epidermal çoğaltma faktörü reseptörü 2’yi (HER2) üreten ErbB2 mutasyonu

İnvaziv Duktal Karsinoma (IDC) Nedir?İnvaziv Duktal Karsinoma Teşhisi

Kendi kendine meme muayenesi ya da klinik tetkik esnasında göğüste kitle ayrım edildiğinde, uygun bir şekilde denetim ettirmek en iyisidir. Neyse oysa, tüm göğüs topaklarının % 8’i kanser değildir ve bunun yerine hastalığı taklit edebilecek iyi huylu (kanserli olmayan) sorunlarla ilgilidir. Diğer % 20 için, eğer meme kanseri erken tanı edilirse, hayatta kalma şansı genellikle çok yüksektir. İnvaziv duktal karsinom net bir teşhis için kullanılan bir takım testler vardır ve bu testler aşağıdaki gibidir:
Mamogram
Mamografi, memenin görüntülerini meydana getirmek için X ışınları kullanır. Öteki röntgen türleri gibi, mamogramlar da meme dokusu yoğunluğuna alt olarak siyah, gri ve beyaz tonları gösterir ve alışılagelmiş yağ dokusu koyu gri görünür. Meme kanserinden ya da iyi huylu meme koşullarından etkilenen doku daha yoğun, daha açık gri ve beyaz görünür. bu nedenle, İnvaziv Duktal Karsinoma çekilen mamogramda beyazlaşan bir yumru olarak görünebilir. aynı zamanda, ot gibi yaşama hücreleri ara sıra kitlenin sınırları içinde kalmaz, yakındaki meme sorununu istila eder ve görüntülere flu görünebilir.
Yüksek çözünürlüklü ultrason
Memenin ultrasonla görüntülenmesi, iyi huylu meme durumlarını ve meme kanserini saptama etmeye yardımcı olabilir. Eğer mamografide anormal veya alışılmadık bir şart söz konusu ise genellikle ultrason çekilmesi gerekmektedir. Ultrason yararlıdır çünkü görüntüler herhangi bir yönden görüntülenebilir. IDC süresiz, sivri uçlu (yüzey “sivri uçlu”) bir kütle olarak görünür.
Göğüs MRG
Manyetik rezonans görüntüleme (MRI), göğüs dokusunun görüntülerini olmak için manyetik görüntüler ve radyo dalgaları kullanır. Meme kitlesi ya da anormalliği hakkında daha pozitif veri edinilmesi için MRI uygulanır. Meme MRG’leri, bilhassa meme dokusunun fazla sık görüldüğü yaşlar olan genç yaşlarda faydalıdır.
Göğüs biyopsisi
Mamogramda ya da diğer görüntülemelerde şüpheli bir şey görüldüğünde biyopsi yapılır. Bu usul mikroskop aşağı incelenmek üzere büyümenin minik bir kısmının elde edilmesini içerir. Biyopsi, ayrıca meme kanserinin hem de meme kanseri gibi görünen şeyin gözden kaçmadığından belli edinmek için önemlidir.

İnvaziv Duktal Karsinoma (IDC) Nedir?İnvaziv Duktal Karsinoma Tedavi

Herhangi bir meme kanserini çare etmenin amacı kanser hücrelerinden kurtulmak ve nüksü önlemektir. İnvaziv duktal karsinoma ’nin dağıtılmış tedavi yöntemleri vardır ve bunlar aşağıdaki gibidir:
• Cerrahi: Bir lumpektomi, kanserin ve etrafındaki minik bir dinç doku alanının çıkarılmasını içerir ve mastektomi ise bütün meme kaldırır.
• Kemoterapi: Kemoterapi ilaçları ameliyattan önce tümörü küçültmek ve kanseri ameliyat edilebilir ışık halkası getirmek için kullanılabilir. Kanserli dokuların bitmiş nüks etmesinin engellenmesi için cerrahi işlemden sonrada verilebilir.
• Radyasyon: Radyasyon tedavileri, kanser hücrelerinin geri dönmesini durdurmak için ameliyat ve kemoterapi sonrası verilir.
• Hormon tedavisi: Kanser hücrelerinde spesifik hormon reseptörleri varsa kayıtlı ilaçlar verilebilir.
• Hedefli tedavi: HER2 kanser hücreleri, Herceptin (trastuzumab) gibi hedefe karşın tedavi ilaçları ile çare edilir.
Göğüs kanseri için ilk tedavileri tamamladıktan daha sonra, kontroller birkaç yıl devam eder. Ot Gibi Yaşama östrojen veya progesterona duyarlıysa, 10 yıla kadar hormon tedavisi alınması gerekebilir. Birey osteoporoz gelişmediğinden belirlenmiş elde etmek için menopoza giriyorsa, kemik yoğunluğu taramalarının yanı sıra, hala sahip olduğu herhangi bir meme dokusunda mamografi çektirmeye devam etmelidir.

Litaratür:
nationalbreastcancer.org/invasive-ductal-carcinoma
cancerresearchuk.org/about-cancer/breast-cancer/stages-types-grades/types/invasive-breast-cancer

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: