Güncel
Yükleniyor...
Karakafes Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları

Karakafes Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları

 


Karakafes yağı, siyah, şalgam yarı bir kök ve minik çan şeklinde çiçekler taşıyan Boraginaceae familyasından bir ot olan karakafes otundan (Symphytum officinale) elde edilir. Bitki, şifalı bir casus olarak hareket ederek halk ve nebati tıpta yaygın başvuru bulmuştur. Karakafes akarsu formunda mide problemlerinin yanı sıra ülser, ağır adet dönemleri, ishal, kanlı idrar, inatçı öksürük ve …

 Karakafes yağı, siyah, şalgam sözde bir kök ve minik çan şeklinde çiçekler taşıyan Boraginaceae familyasından bir ot olan karakafes otundan (Symphytum officinale) elde edilir. Bitki, şifalı bir casus olarak hareket ederek halk ve bitkisel tıpta yaygın başvuru formu bulmuştur.
Karakafes çay formunda mide problemlerinin yanı sıra ülser, ağır adet dönemleri, ishal, kanlı idrar, inatçı öksürük ve hatta kanser ve göğüs ağrısının tedavisinde yardım etmek için kullanılmaktadır. Fakat uzmanlar, bu çayın tüketilmesinin, pirolizidin alkaloidleri (PA) adı bahşedilen madde içerdiği için karaciğere zarar verebileceğinden hatta ölüme yol açabilen dolayı tüketilmemesi konusunda uyarı yapmaktadırlar.
Karakafes, kayda değer bir nebati ilaç olarak kabul edilirken, içindeki bazı toksik bileşenler sebebiyle tartışmalıdır ve bu da ABD Yiyecek ve İlaç Dairesi’nin (FDA) perhiz takviyelerinde oral karakafes kullanımını kısıtlamasına niçin olmuştur. İkilem, karakafes yağının erdemlerinin, onu çevreleyen güvenlik endişelerini göz önünde bulundurarak nasıl değerlendirmesi gerektiğidir. Topikal olarak kullanıldığında cilt kaygılarını ve ağrıyı çare etme potansiyeli göstermiştir.

Karakafes Yağı Nedir?

Karakafes Yağının Faydaları ve Kullanım AlanlarıKarakafes yağı, siyah, şalgam güya bir kök ve büyük, kıllı, geniş yapraklı, minik, çan biçiminde çiçekler içeren Boraginaceae familyasına ait fazla yıllık bir bitki olan karakafes otundan (Symphytum officinale) elde edilir. Bitki Avrupa’ya özgüdür ve hendekler ve akarsu kenarları gibi ıslak, çimenli yerlerde yetişir. Tipik olarak İrlanda ve İngiltere’de hendeklerde ve dere kenarlarında bulunur, oysa aynı zamanda Kuzey Amerika ve Batı Asya’da da bol miktarda büyür.
Bitki, iyileştirici bir casus olarak özellikleri nedeniyle halk ve bitkisel tıpta yaygın başvuru formu bulmuştur. Mesela yağı, merhemler için bir temel olarak idealdir ve halk tıbbında yaraları ve cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılmıştır.

Karakafes Yağı Kullanımı

Karakafes otunun yardımsever özelliklerinin birçoğu, Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre, iltihabı azaltmada ve sağlıklı cildi korumada işe yarayabilecek diğer maddelerle birlikte yeni cilt hücresi büyümesini teşvik etmeye tezgâhtar olan bir madde olan yüksek allantoin içeriğine atfedilmektedir. Karakafes merhemleri, çürükleri iyileştirmeye ve kasları ve bağları çekmeye yardımcı olmak için kullanılmıştır.
Eskiden karakafes dere formunda mide problemlerinin yanı sıra ülser, ağır adet dönemleri, ishal, kanlı idrar, inatçı öksürük ve hatta kanser ve göğüs ağrısının tedavisinde yardımcı olmak için kullanılıyordu. Ama uzmanlar, pirolizidin alkaloidleri (PA) adı verilen ve karaciğere zarar veren ve ölüme yol açabilen toksik maddeler içerdiğinden, tüketilmesi konusunda uyarı yapmışlardır. FDA’ya kadar, PA’lerin ağızdan kullanıldığında alıngan ceset dokularında kanserojen olabileceğine dair kanıtlar bile vardır. FDA, bunu 2001 yılında, üreticilere bu bitkiyi diyet takviyelerine koymamaları konusunda uyaran bildirimler yapmıştır. Bugün Amerika Birleşmiş Devletleri’nde karakafes sadece krem ve merhemlerde satılmaktadır; İngiltere, Avustralya, Kanada ve Almanya gibi ülkeler de karakafes içeren ağızdan ürünlerin satışını yasaklanmıştır.
Ama bu, yaygın olarak kullanılan karakafes ürününün, yani yağının olan potansiyel iyileştirici etkilerini göz ardı etmek anlamına gelmez. Karakafes yağı doğal olarak yara iyileşmesini ve deri sorunları yardımcı olabilir. Hem döküntü (çocuk bezi döküntü dahil) çizilme gibi, böcek ısırıkları (bilhassa örümcekler) ve sığ yaraların iyileştirilmesinde de faydalıdır. Bunun yanına artrit, kas ağrıları, bel ağrısı ve ağrılarından kaynaklanan ağrıyı hafifleten bir masaj merhem olarak yardımcı kabul edilir.

Karakafes Yağı Bileşimi

Karakafes Yağının Faydaları ve Kullanım AlanlarıKarakafes bitkisi, cildin yeniden büyümesine yardımcı olduğu düşünülen, ilk kez allantoin almak üzere, ayrıca rosmarinik asit ve tanenler de taşıyan maddeler içerir. Daha önce belirtildiği gibi, karaciğer için toksik olabilen pirolizidin alkaloidler (PA’ler) de içerir.

Karakafes Yağının Faydaları

Karakafes yağının cilde veya sağlık durumuna tarafından sınıflandırılan öbür faydaları şunlardır:
Deri döküntülerinde kullanımı
Karakafes yağı döküntülerin tedavisinde yardımcı olabilir. bununla beraber, derin yaralar söz konusu olduğunda titiz olunmalıdır. Yağ, cildin o kadar süratli iyileşmesine asistan olabilir ancak, yeni doku içeride derin iyileşmeden önce yarayı kaplayabilir ve bu da çıban ya da cilt enfeksiyonuna niçin olabilir. Keza karakafesin kırık ciltte kullanılmasına karşısında uyarılar olduğunu da unutulmamalıdır, çünkü PA’ları cilt kadar hala emilebilir.
Ağrı ve iltihapta kullanımı
Eğer enfeksiyon kaynaklı ağrı ve iltihaplanma varsa ancak karakafes yağı ilk elden göstermek istenmiyorsa, şu şekilde uygulanabilir; 4 bardak doğranmış karakafes yaprağı ve sapları dörtte bir fincan jojoba, badem veya zeytinyağı gibi taşıyıcı yağla karıştırılır. İçindeki karakefes otları süzmeden önce yağa pamuklu bir bezle batılır ve iltihaplı olan bölgeye sarılır. Ağrıyı ve iltihabı azaltmaya muavin olması için uygulamadan önce bu pamuklu bez dondurularak da bu bölgeye uygulanabilir. Sarılan bölgede karakafes yağlı bezin minimum 30 dakika kalması gerekir.
Kemik kırılmalarında kullanımı
Karakafes yağı, yüzeysel yaraların tedavisine yardımcı olmanın yanı sıra, kaburga kırığı gibi alçı yapmanın muhtemel olmadığı gövde bölgelerindeki kırık kemikler ya da yırtık bağlar için de kullanılmaktadır. Aracısız Olarak cilde uygulanabilirken bu şekilde potansiyel olarak daha seri iyileşme sağlar. Ayrıca yaralanmış olabilecek yırtık kasların her yerde yapılandırılmasına muavin olduğu da belirtilmektedir.

Karakafes Yağı Nasıl Yapılır?

Karakafes Yağının Faydaları ve Kullanım Alanları2 kadeh indirilmiş karakafes yaprağını 4 kadeh zeytinyağında sabit bir sıcaklıkta(110 derece) iki ila üç hafta demlenerek nebati bir yağ infüzyonu oluşturulabilir. daha sonra yapraklar süzülerek temiz, kuru bir şişeye dökülmelidir.
bununla birlikte soğuk sıkım karakafes yağıda evde yapılabilir. Bunun için şu adımları izlemek gerekir;
Malzemeler:
• •8 ons karakafes yaprağı (yüzde 70)
• •4 ons karakafes kökü (yüzde 30)
• •Tabii sızma zeytinyağı, örtmek için takriben 16 ons
Karakafes otunun kökler doğranarak parçalanmalı, yapraklar ise elle ayrılmalıdır. Bunu soğuk infüzyon yöntemiyle yapmak için, tüm otlar 16 onsluk bir cam kavanoza koyulmalı ve üzerini zeytinyağı ile kapatıp çalkalanmalıdır. Yaklaşık 28 gün bu şekilde bekletildikten sonra süzgeçle ya da eski bir tülbent parçası ile yapraklar süzülmelidir. sonradan kavanozun ağzı sıkıca kapatılmalı ve karanlıkta saklanmalıdır.
Soğuk sıkım yağ elde edilirken şunlara uyarı edilmelidir;
• Mümkünse bu amaçla taze kurutulmuş otlar kullanılmalıdır
• Taze, kuru karakafes kökü olmak için, kuru havalarda kökü kazınmalıdır. sonradan bu kökler azıcık su ve sebze fırçası yardımı ile temizlenmelidir. Ardından ince ince doğranmalı ve bir gecede bir kağıt torba üzerine bekletilmelidir.
• Taze kuru yapraklar olmak için, hasat edildikten daha sonra kiri bir havluyla silinmeli ve tüm gece kurumaya bırakılmalıdır.

Karakafes Yağı Nasıl İşlev Görür?

Eski bir Avrupa halk ilacı olan karakafes, başlıca deri bakımına odaklanan çoğu geleneksel ve aktüel kullanıma sahiptir. Bu olumlu etkilerin birçoğunu, hücreli büyümesine niçin olan müsilajinöz bir iyileştirici madde olan yüksek miktarlarda allantoin’e bağlamak önemlidir. Müsilajinöz olan karakafes genellikle yaraların iyileşmesine yardımcı olmak, yara izlerini önlemek ve mevcut olanları tedavi etmek, ayrıca cildin kuruluğunu ve dökülmesini azaltmak için kullanılır. Yağ, bir anti-enflamatuar, bir ağrı kesici ve burkulma ve kırık kemiklerin iyileşmesine muavin olarak çalışıyor gibi görünmektedir. Ayrıca atopik dermatit, sedef hastalığı ve egzama tedavisine muavin olmada etkililik gösterir. Bütün bu potansiyel faydalar, büyük ölçüde bitkide yer alan PA’lar veya toksik, karaciğeri imha eden maddeler sebebiyle yutulmadan yok topikal kullanım aracılığıyla elde edilir.

Karakafes Yağı Güvenli midir?

Karakafes yağı, ufak miktarlarda bere olmayan bir cilde uygulandığında tehlikesiz görünmektedir. Karakafes otunda bulunan zehirli kimyasalların hala ciltten geçebileceğini, bu nedenle ciltte çatlak olduğunda veya büyük miktarlarda uygulandığında emilebileceği unutulmamalıdır. Karaciğer hasarına, akciğer hasarına ve kansere neden olabilen PA’ları sebebiyle karakafes yağını ağızdan edinmek güvenli değildir. FDA, ek üreticilerin herhangi bir oral karakafes satmamasını nasihat etmektedir.
Bunun yanında çiftçilerle ilgili bir topluluğunun formunda; karakafes otundaki pirolizidin alkaloidlerinin (PA), kaba şaka gibi tanıdık zehirli bitkilerde bulunanlardan daha az toksik olduğunu ve PA’lerin laboratuar deneyleri dışarıda kansere niçin olup olmadığını sorguladığını iddia edilmektedir. Bu yüzden karakafes yağının topikal kullanımına ast kalınmalı ve karakafes bazlı herhangi bir ürünü yutmaktan kaçınılmalıdır. Yaşlılar ve çocuklarla birlikte gebe ve emziren kadınların da bu yağın kullanımından kaçınması en tehlikesiz yoldur.

Karakafes Yağının Ast Etkileri

Karakafes ile geleneksel ilaçlar arasındaki etkileşime dair bilinen hiçbir bilimsel rapor yoktur. Ancak karaciğere hasar verme riskinin artması nedeniyle karakafes ürünleri kullanılırken karaciğer sorunlarına neden olduğu bilinen bir takım şifalı ur (kava, takke ve kediotu gibi) kullanılmamalıdır.

Kaynakça:
https://www.indigo-herbs.co.uk/natural-health-guide/benefits/comfrey
https://lovelygreens.com/how-to-make-comfrey-oil-controversial/#:~:text=Skin%2Dhealing
https://www.natureinbottle.com/product/comfrey_oil

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: