Güncel
Yükleniyor...
Kırmızı Pancardaki Nitratın Eşsiz Sağlık Etkileri

Kırmızı Pancardaki Nitratın Eşsiz Sağlık Etkileri

Pancar kökü suyu enerji, kan akışı ve daha fazlasına muavin olur. Günümüzde kırmızı pancar kökü suyu, sağlıklı besin alışkanlıkları seçenler için enerji kelimesi ile aynı anlamlı bir hale gelmiştir. Kırmızı pancar tarihsel yolculuğu her tarafında, öteki yiyeceklerde bulunmayan veya eksik yer alan farklı alanlara yönlendirilmiş besinler içermektedir. Diyetinde şekeri ve lifsiz karbonhidratları sınırlayanlar olur ya de pancar tüketmekten kaçınırlar. Bu bir …

Pancar kökü suyu enerji, kan akışı ve daha fazlasına muavin olur. Günümüzde kırmızı pancar kökü suyu, sağlıklı besin alışkanlıkları seçenler için enerji kelimesi ile sinonim bir ülkü gelmiştir. Kırmızı pancar tarihsel yolculuğu her tarafında, öteki yiyeceklerde bulunmayan ya da az yer alan değişik besinler içermektedir. Diyetinde şekeri ve lifsiz karbonhidratları sınırlayanlar ola ki de pancar tüketmekten kaçınırlar. Bu bir hatadır çünkü pancarın sayısız faydası vardır.

Kırmızı Pancar Niçin Diyete Eklenmeli?

Organik pancar, altı önemli nedenden dolayı jurnal diyette bir yer edinmeyi hak eder. Bu nedenler;
• Sağlıklı, bayağı bir enflamatuar yanıtı özendirme etmeye tezgâhtar olurlar.
• Vücutta ve beyinde sağlıklı kan akışını teşvik etmeye muavin olurlar.
• Vücudun doğal detoksifikasyon süreçlerini desteklerler.
• Bağışıklık ve hücre sağlığı desteklerler.
• Beyin nöroplastisitenin veya yeni sinirsel yolları oluşturmak için yeteneğini teşvik eder
• C vitamini, folat, potasyum ve mangan bakımından varlıklı bir gıdadır.
• Peki, pancarları bu kadar özgün ve değerli bir sebze yapan şey nedir?
Ayrıca nitratlar, betalain adı verilen biyoaktif pigmentler ve öteki yardımcı fitokimyasal bileşikler içermektedir.

Pancardaki Nitratlar

Kırmızı Pancardaki Nitratın Eşsiz Sağlık EtkileriPancardaki antioksidanlar, nitritin negatif etkilerine aleyhinde korunmaya muavin olur. Pancar, potansiyel sağlık yararlarının çoğunu ifade eden bir nitrat kaynağıdır. Lakin olasılıkla pastırma, sosisli sandviç ve jambon gibi bitmiş etlerin de nitrat içerdiği ve sağlık için potansiyel olarak tehlikeli olduğunu bilinir. Peki, fark nedir?
Bütün nitratlar vücutta nitritlere dönüşür. Nitritler, işlenmiş etlere eklenen koruyucu sodyum nitritte bulunur ve keza içme suyu, gübre, kanalizasyon temizleme tesisleri ve septik sistemlerde de doğal olarak ortaya çıkabilir. İşte işlenmiş ya da bitmiş etlerdeki nitritlerle ilgili sorun budur. Bu yiyecekler ısıtıldığında veya pişirildiğinde, nitritler tehlikeli bir madde olan nitrozaminlere dönüşebilir. böylece ambalaj etiketinde listelenen sodyum nitritli etlerden kaçınılması tavsiye edilir.
Pancarda doğal olarak oluşan nitratlar, yenildiğinde ağızdaki bakteriler göre nitritlere dönüşür, ancak benzerlikler orada biter. Pancar, nitritlerin sağlıksız etkilerine karşı koruyucu bir tesir karşılayan yüksek düzeyde antioksidan ve bitki besinleri içerir. Bu kıymetli besinler doğru pancardaki dönüştürülmüş nitritler gibi sağlık için bir korkutma oluşturmaz. İşlenmiş etler, gübreler ve içme suyundaki nitritlerin tersine, pancarlarda doğal olarak oluşan nitratlar sağlık açısından faydalar sağlar.
Pancar, yiyeceklerde yer alan en yüksek nitrat seviyelerinden birini içerir ve bu gerçek bir artıdır. Pancar yendiğinde, gövde bu nitratları ‘nitrattan nitritten nitrik okside (NO) yol’ olarak bilinen yolla nitrik okside veya NO’ya dönüştürür.

Nitrik Oksit: Sağlıklı Kan Akışının Anahtarı ve Öteki Potansiyel Faydalar

Kırmızı Pancardaki Nitratın Eşsiz Sağlık Etkileri
Pancardaki nitratlar vücuttaki ve beyindeki sağlıklı kan akışını destekler. Kan damarlarının içine bakacak olunursa, endotel adı verilen ince bir hücre tabakası görülür. Bu endotel hücreleri, kalpten kılcal damarların en küçüğüne kadar bütün dolaşım sistemini hizalar. Bu hücrelerin içinde, sürekli olarak amino asit olan L-arginin’den nitrik oksit veya NO adı verilen çözünür bir gaz üretilir. Bu gaz, NO, vücudun her hücresinde bulunan manâlı bir sinyal molekülüdür. Aşağıdakilerde kayda değer bir rol oynar:
• Kardiyovasküler sağlığı destekler.
• Bayağı endotel fonksiyonu teşvik eder
• Sağlıklı kan akışını teşvik etmek için damarların ve arterlerin sağlıklı genişlemesini teşvik eder
• Hücrelerin kuvvet merkezlerini ya da mitokondriyi korur
• Kırmızı kan hücrelerinin birbirine yapışmasını önler
Nitrik oksit, kan damarlarınızın gevşemesine muavin olur ve daha iyi kan akışı için damarlarınızın çapını artırır. Sağlıklı kan akışı, beyninize ve organlarınıza oksijen ve besinler karşılamak için fazla önemlidir. Kanın bağışıklık sistemini ve kasları besler ve oksijenize eder, kalbin atışını sürdürmesine asistan olur. En önemlisi, kanın atıkları ve karbondioksiti taşır. Nitrik Oksit ve sağlıklı kan akışı her ikisi de enerji üretimi ve genel sağlık için gereklidir. Açıktır ki, sağlıklı kan akışı olmazsa, beyindekiler de dahil almak üzere hücrelerin ve organların işlevleri tehlikeye girebilir.

Sağlıklı Kan Akışı ve Beyin

Araştırmalar, egzersizle birlikte pancar suyunun beyne daha fazla oksijen verilmesine yardımcı olduğunu göstermektedir. Beyin vücuttaki en fazla oksijen istek eden organlardan biridir. Nitrik oksit vücudun oksijen gerektiren kısımlarına gittiğinden, çokça NO’ya sahip olunur, bu da beyin potansiyel olarak üstünlük sağlayabilir.
55 yaş ve üstü 26 erkek ve kadın üzerinde yapılan yakın tarihli bir araştırma, pancar suyunun egzersizle birleştirildiğinde beyin sağlığını nasıl etkilediğini incelemiştir. Bu birey grubu, çalışmadan önce uyumlu alıştırma yapmadılar. Egzersiz esnasında katılımcılar, haftada üç defa pancar suyu içtikten bir saat sonradan bir koşu bandında 50 dakika yürüdüler. Araştırmacılar, altı haftalık çalışmanın sonunda şunları saptama etmişlerdir;
• Pancar suyunun egzersizle birleştirilmesi kan akışını artırdı ve beyin dokularına daha fazla oksijen iletmiştir.
• Pancar suyu tüketen grubun vücutlarında çalışma sonrası plasebo grubuna göre fazla daha yüksek nitrat ve nitrit seviyeleri vardır.
• Pancar suyu içen ve alıştırma yapan grup, daha genç yetişkinlere daha fazla benzeşen beyin ağlarına sahipti, bu da daha artı nöroplastisite veya yeni sinir yolları oluşturma yeteneği olduğunu düşündürmüştür.
Bu bulgular pancar tüketiminin bilhassa yaş ilerledikçe daha önemli olduğunu belirlemektedir.

Pancar Suyu Genel Sağlığı İyileştirmeye Nasıl Yardımcı Olabilir?

Kırmızı Pancardaki Nitratın Eşsiz Sağlık EtkileriAraştırmacılar, nitrik oksit bakımından zengin pancar suyunun, geliştirilmiş NO fonksiyonu ve yardımsever vasküler etkilerle bağlantılı olduğunu bulmuşlardır. Pancar suyu tüketmek potansiyel olarak aşağıdakileri desteklemeye yardımcı olabilir:
• Kaslara, beyne, kalbe ve öteki organlara optimum kan akışı.
• Beyne ve vücuda oksijen ve gıda iletimi artırır
• Nitrik oksidi artırabilecek artmış plazma nitrat seviyeleri
• Arter duvarlarının esnekliği
• Zaten olağan aralıkta olan sağlıklı kan basıncı seviyeleri
Üstelik, pancardaki nitratların NO’ya dönüşümü süratli bir şekilde gerçekleşir. Sonuçlar için günler ya da haftalar beklemek yoktur. Ancak unutulmamalıdır, alışılagelmiş pancar suyu optimal bir pancar kaynağından daha azdır çünkü şeker oranı yüksektir, bu da vücudun birincil yakıtı olarak yağ ışıklandırma yeteneğini bozabilir ve ikincil mitokondriyal disfonksiyona neden olabilir.

Kan Akışını Artırma İhtiyacının Nedenleri

Her 10 yılda bir, vücudun nitrik oksit yapma kabiliyetinin takriben yüzde 10’unu kaybeder. Yaşlanma, vücudun NO üretme yeteneğini etkiler. Ortalama olarak, SAD (Standart Amerikan Diyeti) yiyen tipik Amerikalılar, her 10 yılda bir nitrik oksit yapma yeteneklerinin yüzde 10’unu kaybederler. Bunun nedenleri;
• Güneşe eksik maruz kalma, daha düşük NO üretimine neden olabilir. Cilde çarpan güneş ışığı (UV), cildiniz, kardiyovasküler ve mitokondriyal sağlık için hayati öneme sahip olan nitrik oksidi kan dolaşımına bırakır.
• Stres atardamarları daraltabilir, kanı kalınlaştırabilir ve kan damarı astarlarına hasar verebilir, bu da kanın daha basit akmasını zorlaştırır.
• Fazla oturma, organlara ve dokulara dışarı giden kan dolaşımını yavaşlatır.
• Çalışma eksikliği, pelvisdeki ve bacaklardaki kanın birikmesine ve durgunlaşmasına niçin olabilir.
• Sigara içmek kan hücrelerine zarar verirken, kalbin ve kan damarlarının yapısına ve işlevine hasar verir.
Pancar gibi yiyeceklerden tatmin edici nitrat edinmek nitrik oksit yerine getirmek için önemlidir, ama çalışma gerçekleştirmek da önemlidir. Nitrik oksidi artmak için yapabilecek en iyi egzersizlerden biri, nitrik oksit dökümüdür. Bu çalışma nitrik oksidin şahane metabolik faydalarını sağlayacağından, her gün günde birkaç kere yapılması tavsiye edilir. Bunların yapılması yalnızca 3 dakika sürer!
İçme ve duş suyun florür ve klor varsa, NO’yu toksik ve yıkıcı nitrik asit dahil öteki maddelere dönüştürebilir. Ahenkli güneş ışığına maruz kalmak daha fazla yol almak, alıştırma gerçekleştirmek, stresi idare etmek, yoga ve derin nefes egzersizleri sağlıklı kan akışını teşvik etmek için atılabilecek değerli ilk adımlardır. Jurnal diyete pancar eklemek, atılabilecek bir diğer önemli adımdır. Bunun gibi basit adımlar atmak, kendinizi daha dinamik hissetmenize ve daha net, daha odaklanmış bir zihnin keyfini çıkartmaya asistan olabilir. Böylelikle kalbin, beynin ve kasların en iyi şekilde çalışması için ihtiyaç duydukları oksijen ve besinlerle beslemeyle muavin olunur.

Pancardaki Şeker

Taze pancardan yapılan pancar ve meyve suyu şeker bakımından yüksektir ve bu, sağlıklı kan şekeri seviyelerini gözetmek için potansiyel bir üzüntü olabilir. Pancar yüzde 36 kolay karbonhidrat veya şeker içerdiğinden, fazla artı şeker ve lifsiz karbonhidrat tüketmeden büyük miktarlarda yiyip içilemez. Ama pancarları fermente ettiğinizde ilginç bir şey olur. Mayalanma işlemi esnasında oluşan yararlı bakteriler, doğal olarak oluşan şekerlerin çoğunu tüketirken pancarın değerli besinlerini el değmeden bırakır. Mayalanma, glikoz içeriği alkole dönüştüğü ve daha sonra tez buharlaştığı için pancardaki basit karbonhidratları etkin bir şekilde uzaklaştırır. Bu, yüksek seviyelerde şeker içerebilen diğer fermente edilmemiş pancar tozlarının tam tersidir!
Fermente Pancar Toz, organik kurutulmuş pancar köklerinden üretilmiş bir alıngan, kontrollü bir operasyon kullanılarak imal edilmektedir bu kesmeler optimum noktada fermantasyondur. Tekrar ürünle, normalde pancarda yer alan yüksek şeker olmadan taze pancarın bütün sağlık artırıcı faydalarını elde edilmiş olunur. Fermantasyondan önce 5 gram porsiyonda 2 gram şeker varken, fermantasyondan sonradan, bu rakam porsiyon başına 10 mg’ın altına düşer. Ayrıca, yapılan testlerde hayret verici bir buluş yapılmıştır, bu da fermantasyon, pancarları konsantre ederek pancarın nitrat içeriğini iki katından pozitif artırdığıdır. Tümü bu kadar değildir. Mayalanma süreci yararlı bakteri ve enzimler ekler ve pancardaki bir takım beslenme maddelerini vücudun kullanması için daha pozitif biyoloji ile ilgili olarak kullanılabilir ışık halkası getirir.

Organik Fermente Pancar Tozu Manâlı Bağışıklık ve Gözenekli Olan Sağlığını Destekleyen Besinler İçerir

Organik pancar, sağlığı teşvik etmek için nitrattan fazlasını içerir ve organik fermente pancar tozu da iyi bir kaynaktır. Sebepleri şunlardır;
• Pancara koyu kırmızı rengini veren ve sağlıklı gözenekli olan büyümesi ve işlevi için zinde takviye sağlayan karotenoidler, fenolik asitler ve flavonoidler gibi fitokimyasal bileşikler içerir.
• Vücudun doğal Evre 2 detoksifikasyon sürecini cesaretlendirmek ve oksidatif strese karşısında korunmaya yardım etmek için yüksek oranda biyoaktif betalain pigmentleri ve kükürt taşıyan amino asitleri içeren antioksidan bileşikler içerir.
• Sağlıklı bağışıklık fonksiyonunu cesaretlendirmek için C vitamini, lif, potasyum ve manganez içerir.
• Folat, özellikle hamileler için ve kalp damar sağlığını cesaretlendirmek için kayda değer bir B vitamini içerir.
Ve organik pancardan yapıldığı için, genetiği değiştirilmiş içerikler yoktur. Fermente pancar tozunun her 5 gram porsiyonu 40 gram ya da yaklaşık 1/3 fincan tüm, taze pancar köküne eşdeğerdir. Hepsinden iyisi, organik fermente pancar tozumun kullanımı kolaydır. Nitrat açısından varlıklı, enerji artışı için jurnal smoothie ’lere bir kaşık eklemek, su ya da diğer içeceklerle karıştırılabilir.

Fermente Pancarların Sunduğu Tüm Avantajlardan Nasıl Yararlanılır?

Kızmızı pancarın içeriği her yaş için faydalıdır. İçeriğindeki nitrik oksit seviyelerinden maksimum düzeyde yararlanmak şunlara sağlar;
• Sağlıklı, adi bir enflamatuar cevap
• Vücutta ve beyinde sağlıklı kan akışı
• Vücudun doğal detoksifikasyon süreçleri
• Bağışıklık ve hücreli sağlık
• Beyin nöroplastisitesi ya da yeni sinir yolları oluşturma yeteneği

Kaynakça:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4425174/
https://www.mdpi.com/2076-3921/9/10/960/pdf

Yazan: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: