Güncel
Yükleniyor...
Amerikalı bir usta olan Mark Rothko soyut eksperyonist sanat anlayışını benimseyerek bu yönde eserler ortaya koymuştur. Rusya’da 1903 yılının Eylül ayında dünyaya gelmiştir. Eserlerinde görünmeyen dışavurum anlayışını benimsemiş ve daha çok 2. Dünya Savaşı sonrası yapmaya başlanıştır. Görünmeyen dışavurumun en iyi kaynağının renkler olduğunu öne sunarak Renk Alanı Resimlerinin gelişmesine ve duyurulmasına katkı maddesi sağlamıştır. Böylece fazla alanda kendini göstermeyi başarmış çok manâlı bir ressamdır. Bilhassa yaptığı eserlerde hiçbir figür ve çizgiye yer vermeyerek sadece renklerin uyumunu ele bölge eserler oluşturmasıyla ilk zamanlar büyük tepki alıp beğenilmese de sonra bu alana olan ilgi artınca beğeni toplamaya başlamıştır. Sanat ile ilgili durmadan eğitim almıştır. Ama hayatının bir bölümünde radikal bir kararla üniversiteyi bırakarak hiçbir şey yapmadan sadece gezinmiştir. daha sonra ise önemli bir ressam olan Max Weber’in yanına eğitim görmeye başlamıştır. Manâlı sanatçıların yanında eğitim gören bir ad olsa da çoğunlukla kendi kendini eğiten bir birey olmuştur.

Usta Mark Rothko Kimdir?

Mark Rothko, gerek eserleri lüzum yaşam biçimi ile çok sıra dışı bir insandır. Döneminde ufak bir alanın çalışması için deha bu kayda değer ressama koskocoman paralar önerge edilmiştir. Maddi durumu fazla fena olmasına karşın bunu kabul etmemiştir. Bu yaptığı ile hiçbir süre sanatından ve sanatçılığından imtiyaz vermediğini herkese kanıtlamıştır. Rothriko tekrar tekrar bir zorluk içinde bulurdu kendini. Ayrıca hayatı keza de duyguları defalarca bir karışıklık içinde geçip gitmiştir. Bu karışıklık halini resimlerine ve eserlerine de yansıtmayı başarmıştır. Eserlerinin sevilme yönlerinden biri de insanların içerisindeki karmaşayı soyut bir yolla dışa vurmasıdır. Rothriko için duygu yoğunluğu her şeyin üzerinde yer alırdı. Lakin bu işi kabul etmek durumunda kaldı. Yaptığı resimler ile restoranda açık bir hava yaratmak yerine insanların içini kapatacak ve iştahını kaçıracak şekilde yapmıştır. Resimlerinde çoğunlukla tuvalleri tek renge boyayıp içerilerine diğer şekiller ve çizgiler çizerdi. İlk zamanlar hiç istenmeyen ve herkesin eleştirisini bölge bu resimler aradan 6-7 yıl geçmesinden sonradan adi fiyatının adeta 3 katına çıkmıştır. Bu şekilde yüksek fiyat ile de öyle fazla alıcıya ulaşmayı başarmıştır.

Mark Rothko Kimdir? 

Mark Rothko Eserleri

Manâlı ressamlardan biri olan Mark Rothko eserleri bakımından fazla fazla kişiye hitap etmese de sonradan bu eserler fazla fazla alaka görmüştür. Zor bir hayat geçiren Mark Rothko bu zorluklara rağmen hiçbir zaman bıkmadan hayatın bir yerinden yakalamaya çalışmıştır. bununla beraber hiçbir şeyi sanattan üstün tutmamıştır. Fazla fazla sefalet çekse zeka paraya ilgi duymamış ve para için farklı işlere yeltenmemiştir. Sanatından önce usta kişiliği ile insanları etkilemeyi başarmış döneminin en kayda değer sanatçılarından biridir. Eserlerini yapmaya 2. Dünya Savaşı’ndan daha sonra başlamıştır. Dönemindeki kişilerden fazla pozitif etkilenmemiştir. Kendi sanat anlayışı içinde kendi benliğini bulmaya çalışan bir insandır. Eserlerinde daha fazla renkler hâkim kılınmıştır. Figürler göstermek yerine renk dokunuşları ile resimler yapmıştır. En önemlilerinden biri Mark Rorthko adsız 06 numaralı eseridir. Bu eserinde daha fazla kırmızı ve tonlarının hâkim olma sebebi ateşi ve yangını anlatmasından kaynaklıdır. Öteki eserlerini saymak gerekirse Mark Rothko no 13, Mark Rothko Kırmızı ve Turuncu, Mark Rothko No 37, Mark Rothko No 16, Mark Rothko isimsiz 05, Mark Rothko isimsiz 03, Mark Rothko isimsiz 04, Mark Rothko No 17, Mark Rothko No 14, Mark Rothko isimsiz 02, Mark Rothko No 5, Mark Rothko isimsiz 01 gibi eserlerdir. Bu eserleri ile dönemin en çok konuşulan ve en çok hayran eden ressamı olmuştur.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: