Güncel
Yükleniyor...

Bu önemli sanatçı özellikle dadaizm ve reel üstü sanat akımının en önemli temsilcileri aralarında yer alır. Böylece çok sanat tarzı ile ilgilenmiştir. Bu sanat dalları şairlik, grafik sanatçılığı, ressamlık ve heykeltıraşlık olmuştur. Max Ernst daha çok hakiki ile gerçek dışı iç içe geçirerek bu tarzda eserler ortaya koymayı seçim etmiştir. Özellikle doğa, kuşlar, ağaçlar ve böcekler …

Bu kayda değer ressam özellikle dadaizm ve gerçek üstü sanat akımının en önemli temsilcileri arasında yer alır. Pek fazla sanat tarzı ile ilgilenmiştir. Bu sanat dalları şairlik, grafik sanatçılığı, ressamlık ve heykeltıraşlık olmuştur. Max Ernst daha çok gerçek ile hayali iç içe geçirerek bu tarzda eserler ortaya koymayı seçim etmiştir. Bilhassa doğa, kuşlar, ağaçlar ve böcekler ile ilgili konularda boyut kazandıran eserler ortaya koymuştur. Resimlerinde en fazla yer verdiği canlılar kuşlar ve bunları takip eden ise ormanlardır. Doğa ile ilgili şeylere öbür bir merakı ve ilgili bulunur. Bunu sebebi ise oldukça etkileyicidir. Fazla sevdiği kuşunu bir sabah uyandığında odasında ölü bir şekilde bulmuştur. Ama benzer gün içinde bir müjde de yaşamıştır. Kuşunun öldüğü gün kız kardeşi dünyaya gelmiştir. Bu doğrultuda kuşlara çok artı alaka duymaya ve insanların hayatlarını değiştirebildiklerine inanmaya başlamıştır. En büyük buluşlardan biri olan frotaj tekniğini bu manâlı artist 1926 yılında bulmuştur.

Max Ernst Kimdir? 

Max Ernst’ın Hayatı

Alman olan Max Ernst 1891 yılında dünyaya gelmiştir. Alman bir ailenin 6. çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Babası sağır ve dilsizler okulunda bir resim öğretmeni olduğu için artist bir aileye doğmuştur. En büyük şanslarından birinin bu aileye doğduğu olduğunu böylece fazla kere ifade etmiştir. 1909 yılında üniversite eğitimine başlamıştır. Üniversite hayatında sanat, bilim, edebiyat ve felsefe üstüne eğitimler almıştır. Disiplinli bir alıştırma düzeni olduğundan nedeniyle her dalda büyük bir başarı yakalamayı başarmıştır. Psikiyatr olarak yoluna devam etmiştir. Bir gün zihinsel engellileri ziyarete gitmiştir. Bu ziyareti esnasında sanatını gösterip herkesi etkisi altına almayı başarmıştır. 1914 yılında ise çalışmalarını tamamlamıştır. sonradan ise 1. Dünya Savaşı esnasında savaşa katılmış ve hem doğu ayrıca de batı cephesinde savaşmıştır. Savaştan sonradan ise Münih’e geçerek burada gerçeküstücülük üstüne derin araştırmalara girmiştir. Bu incelemeler sonucu sanat anlayışını bu yönde değiştirerek bu tarzda eserler vermiştir.

Max Ernst Sanatında Kolajresim

Fotoğraf alanında fazla başarılı olan Max Ernst sanatında kolajresim alanında da çok büyük bir galibiyet yakalamış çok kayda değer bir sanatçıdır. Sanata atılışının ve sanat üzerine kendini geliştirmesinin ilk aşaması kolajresim olmuştur. Kendine özgü çok öbür ve güzel eserler çıkararak herkes kadar ufak yaşında büyük başarılar yakalamıştır. Kendisine özgü bir teknik olan buluntu tekniğini fazla güzel bir şekilde resme meç etmiştir. Lüzum nesneleri lüzum imgeleri ve gerekse kullandığı renkler ile çok beğeni toplamıştır. Sanata antre aşaması olan kolajresim onun yükselmesi ve tanınması için atılan birincil adımdır. Yaptığı resimler ile bilinçaltına yerleşen duygu ya da düşünceleri dışa vurumu sağlayan veya kişiyi geçmişteki bir olaya sürükleyen imgeler ve nesneler seçmiştir. Hayatında öyle fazla kapının açılmasına imkân karşılayan sanat dalı kolajresim olmuştur. sonra ise frotajı birincil keşfeden usta olma özelliği ile tanındı. Sanatçının keza tekniği ayrıca de sanat tarzı böylece fazla kişinin misal alacağı bir sanatçı olmasına sebep olmuştur. Kendisi de pek çok sanatçıdan etkilenmiş lakin sanat eserlerinde bu etkiyi hiçbir süre kesin etmemiştir.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: