Güncel
Yükleniyor...
Medine’de İlk Namaz Nerede Kılındı?

Medine’de İlk Namaz Nerede Kılındı?

 


Kuba mescidini Medine’de bulunmakta, Kuba Mescidi’nin birincil mescit olduğunu bilinmekte fakat Peygamberimizin Medine’de birincil namazını da orada kıldığı bilinmektedir. Normalde ise Peygamberimiz Medine’de birincil namazını Kuba mescidinin 500 metre kadar zıt istikametinde yer alan Ben-i Uneyf Mescidi diğer adı ile Musabbah Mescidinin bulunduğu yerde kılmıştır. Unutulmuş Bir Sünnet Hicrete bakıldığı süre 15 günlük bir seyahat söz …

Kuba mescidini Medine’de bulunmakta, Kuba Mescidi’nin ilk mescit olduğunu bilinmekte ama Peygamberimizin Medine’de birincil namazını da orada kıldığı bilinmektedir. Normalde ise Peygamberimiz Medine’de ilk namazını Kuba mescidinin 500 metre kadar zıt istikametinde yer alan Ben-i Uneyf Mescidi öteki adı ile Musabbah Mescidinin bulunduğu yerde kılmıştır.

Unutulmuş Bir Sünnet

Hicrete bakıldığı vakit 15 günlük bir yolculuk laf konusu. Hicretin ilk 3 günü Sevr mağarasında, arkasında 8 günü yolculukta ve son 4 günü Kuba köyünde geçmiştir. Peygamberimizin bir hususiyeti vardı o da şu idi; Bir şehre girildiği zaman önce sabahleyin namazı vakti sabah namazı kılınıp şehre böylece girilirdi. Öğle, akşam veya yatsı vakti girilmezdi,bakıldığında eski Türk devletlerinde bu uygulanıyordu. Örneğin; Büyük Selçuklularda Sultan Alparslan’ın oğlu, Melikşah hükümdar olduğu zaman Bağdat’a öncelikle girecektir, Abbasi Halifesi kendisini karşılayacaktır. Ama apar topar Bağdat’a girip Halifenin sarayına uğramamıştır, gece sabaha içten Bağdat önlerine orduyla gelip çadırlar kurarak orada beklemiş, arkasında sabahleyin olunca Sultan Melikşah sabah namazını kılıp sonradan Bağdat’a girmiştir. Bağdat’a girilince hemen Halifenin yanına gidilmemiştir. Önce Ebu Hanefi hazretlerinin yanına uğrayarak onun kabrini ziyaret etmiştir, daha sonra Abdülkadir Geylani hazretlerinin kabrine uğrayıp ondan sonradan Halifeyi ziyarete sarayına gitmiştir. Bu olaya bakıldığı zaman unutulmuş bir Peygamber sünneti olduğu görülmektedir.

Medine’de İlk Namaz

Medine'de İlk Namaz Nerede Kılındı? 

Peygamberimizde aynısını yapmıştır. Hicretin Medine’den önceki son durağı Kuba köyüdür. Kuba’daki ilk adımda Kuba köyünün girişinde yer alan Ben-i Uneyf’tir. Buraya Ben-i Uneyf denilmesinin sebebi ise Ben-i Uneyf kabilesi burada yaşadığı içindir. Medine’de 2 büyük kabile bulunmaktaydı, ilki Evs diğeri ise Hazrec kabilesi idi. Evs kabilesine bağlı bir minik kabile Uneyf Kabilesiydi. Burası onların bölgesiydi o gece daha sabahtan namazının vakti yeni girmişti, Peygamberimiz Hz. Ebubekir ve yanlarındaki yardımcılar ile Kuba’ya antre yapıyorlar. Ardındaki İslamın Medine’deki ilk namazı burada kılınıyor. Ben-i Uneyf Mescidin’de, öteki adıyla Musabbah Mescidi. Sabaha içten kılınan namaz, sabahleyin karşılanan bir yer, anlamına gelmektedir.

İnşa Edilmiş İlk Mescit

Arkasından sabahtan namazı kılındıktan sonradan Kuba’ya içten ilerleniyor ve orada tam 4 gün kalınıyor, bu 4 gün baştan başa iki bambaşka sahabenin evinde konaklıyorlar. O kadar alıngan bir insan olduğu şu olaydan anlaşılmakta; O sahabelerden biri evli diğeri ise bekar, evli olan sahabenin evinde geceyi geçirmiştir, sabahtan ise bekar sahabenin evinde konaklamıştır. Çünkü evli sahabe gündüz çalıştığından dolayı, eşi ise evde yalnız bulunmaktadır. Bu durum yerinde karşılanmadığı için sabah vakti bekar olan sahabenin evinde konaklamıştır. Peşinde o zamanlar Kuba ahalisinin hurmaları kuruttukları bir alanın olduğu yere dört duvardan birincil Kuba Mescidi yapı edilmiştir ve Peygamberimiz kişisel olarak inşasında çalışmıştır.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: