Güncel
Yükleniyor...
Ne Tür Kedi Kumu Kullanmalıyım?

Ne Tür Kedi Kumu Kullanmalıyım?

Evde kedi doyurmak isteyenlerin en fazla merak ettiği sorulardan biri “Ne cins kedi kumu kullanmalıyım? sorusudur. Özellikle kedinize uygun bir kum kullanmanız hem kedinin sağlığı hem de evde yaşayanların sağlığı açısından önemlidir. Örneğin toplanabilir kedi kumu topaklar meydana getirmek için yani nemi emmek üzere tasarlanmıştır. Genel olarak kullanılması önerilen en iyi kedi kumu çeşitlerinden biri budur. …

Evde kedi beslemek isteyenlerin en fazla merak ettiği sorulardan biri “Ne cins kedi kumu kullanmalıyım? sorusudur. Özellikle kedinize yerinde bir kum kullanmanız hem kedinin sağlığı ayrıca de evde yaşayanların sağlığı açısından önemlidir. Mesela toplanabilir kedi kumu topaklar oluşturmak için yani nemi emmek üzere tasarlanmıştır. Genel olarak kullanılması önerilen en iyi kedi kumu çeşitlerinden biri budur. Genellikle çoğu kokuyu önleyebilir. bununla birlikte pat diye çok bambaşka koku çeşidi sunan kumlarda vardır. bununla birlikte kedinin idrarı kullanılan çoğu kumda kabın dibine çökmektedir.
Bir Takım kedi kumu türleri iri yapıya sahip olabilir. Bu durumda ise kedinizin cinsine yerinde olduğundan kesin olmanız gereklidir. Kedilerin cins yapısı ayrı olduğu için kimisi yumuşak kum isterken kimisi doğası gereği iri taneli kum istemektedir. Muhakkak bilgi için elbette bir veterinere danışmak yardımcı olacaktır.

Ne Tür Kedi Kumu Kullanmalıyım?Kedi Kumunuz Çevre Dostu Olmalı

Çevre dostu kedi kumları genel olarak, odun talaşı, saman, kum ve gazete gibi doğal malzemelerden yapılmaktadır. Bu kumlar diğer kedi kumu çeşitleri kadar işe yarasa da ne yazık ama kokuyu önleyemezler. Hatta bazıları keskin şekilde idrarı emerek topaklanma yapar. Bu durumda çevre dostu kedi kumu uygulamak isterseniz içine karbonat karıştırmanız gereklidir.Böylece fena kokuyu önleyebilirsiniz. Bu cins kedi kumu şu dönemlerde kullanılabilir:
• kedi yavrusu yetiştirmek,
• dışkı örneği almanız gereken hasta kediler için,
• ya da atıkları doğal bir ortamda imha etmek isterseniz,
bu cins kedi kumlarını kullanabilirsiniz.

Kokulu Kedi Kumu mu Yoksa Kokusuz mu Tercih Edilmeli?

Billindiği gibi bütün hayvanların kendine has bir kokusu vardır. bununla beraber kedileri düşünürsek yoğun parfüm kokusunu sevmeyen hayvanlar olduğunu söyleyebilir. Parfümlü kedi kumları kedilerin gözlerini sulandırabilir ve hatta onları hasta bile yapabilir. Bunun için kedinizi iyi tanımanız gereklidir. Bu gibi durumlarda hayvan kuma yerine getirmek yerine yatağınıza veya banyo küvetinize pisleyebilir. Bu durumda bir veterinerden destek almanız iyi olacaktır.
Peki dorusu nasıl olmalıdır? Genel önerge kokusuz ya da hafif kokulu kedi kumu kullanılmasıdır. bununla beraber alınan kumun içerisine koku önleyemek için doğal karbonat tozu eklenebilir. Kesinlikle veterinerden hazırlanmış katkılar da alabilirsiniz.

Kedi Kumu Tanecik Yapısı Ne Olmalıdır?

Doğal olmayan kedi kumları kil içerdiğinden en ince ayrıntısına kadar tozsuz tutmak zordur. Büyük tanecikli bile olsa nakliye aşamasında alacağı darbeler neticesinden ister istemez toz boyutunca parçalanacaktır. Bu şart tozsuz diye alınan kedi kumlarında görülmektedir. Buna rağmen tozsuz kedi kumu seçim etmeniz kediniz için yararlı olacaktır. Huysuz durumda kedinizin sinüsleri tıkanabilir. aynı zamanda kumu değiştirirken de çok toza maruz kalabilirsiniz.
Kedi kumunun tanecik boyutu da öenmlidir. Genel olarak tüm boyutlar kedi türleri açısından sıkıntı oluşturmasa bile bazı bilinmesi gereken durumlar şunlardır:Ne Tür Kedi Kumu Kullanmalıyım?
• Kedinizin yaşı ilerlemiş ise yumuşak yerler ister. Bunun için en ufak taneli boyutu seçebilirsiniz,
• Yeni doğan kediler hassas olur ve bu nedenle yumuşak, küçük taneli kum kullanabilirsiniz,
• Özellikle sinüsleri daha küçük olan bir takım kedi ırkları vardır. Sinüs tıkanlamarını durdurmak için tozsuz kum veya tozlu ise büyük taneli kumlar seçilebilir,
• Bazı kediler sadece bir markayı tercih eder. Bilhassa yetişkin olanlarda bu şart sık görülür. Bunun için tüm çeşitlerden azıcık koyup hangi markayı seçtiği belirlenebilir,

Kedi Kumu Seçiminde Sonuç

Genel olarak bütün kedi kumları fabrikasyon olduğu için sağlık açısından yararlıdır. bu nedenle doğru kum seçimi için muhtemel ise bir baytar yardımı alınmalıdır. bununla beraber kediniz yetişkin ise çoğalma döneminde ne kullanıldığını bilmenizde yarar vardır. Kedinizin kumunu mümkünse jurnal değiştirmeniz iyi olacaktır. Hepsinden önemlisi kedinizin sağlık durumunu kotrol altına almanız ve veterinerinizin dediklerini yapmanız ayrıca sizin için keza kediniz için önemlidir.

Kaynakça:
en.wikipedia.org/wiki/Litter_box
www.wikihow.com/Choose-a-Kitty-Litter
www.petfinder.com/cats/bringing-a-cat-home/choose-cat-litter/

Yazan: Ömer Fidan

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: