Güncel
Yükleniyor...


"Son dönemde uğraş ettiğimiz koronavirüsün en keskin şikayeti olan nefes darlığı, öyle çok önemli hastalığın da habercisi olabilir. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hande İkitimur, nefes darlığı ve nedenleri ile ilgili kayda değer bilgiler verdi."
nefes darlığı; astım, KOAH gibi sadece solunum sisteminin bir yakınması olmayıp  kalp hastalıklarında, anemi ve kan hastalıklarında, adale güçsüzlüğü ile seyreden nörolojik hastalıklarda da çoğunlukla karşımıza çıkmaktadır.  böylece nefes darlığı oluştuğunda vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalıdır.

Nefes alıp verirken ayrım etmek solunum yetmezliği işareti olabilir

Nefes alıp devretmek yani solunum olayı beyin sapı göre düzenlenen ve istem dışı gerçekleştirilen bir durumdur. Kişinin nefes alıp verdiğini fark etmesi nefes darlığına yani dispneye muhabere edebilir ve altta yatan birçok hastalığın habercisi olabilir.

Solunum yetmezliği nedeni tespit edilmeli

Ilk Kez solunum yetmezliği acele ve önemli bir hastalıkla ilişkili olup olmadığı sorgulandıktan daha sonra muayene ve gerekli laboratuvar tetkikler yapılmalıdır. Hastayı dinleyip solunum yetmezliği yakınmasını kaydettikten ve gerekli tetkikleri isteyip sonuçları değerlendirdikten sonra bir hastalık tanısına ulaşamadığımız zamanlarda panik hücum ilk olarak psikiyatrik hastalık varlığı da araştırılmalıdır. Hastadan nefes darlığı ile ilgili alınan hikaye esnasında psikiyatrik rahatsızlık belirtisi veya psikiyatrik ilaç kullanımı olup olmadığını sorgulamak hastanın yakınması için erken dönemde uygun branşa sevk edilmesine ihtimal sağlayacaktır.

Ani çoğalan nefes darlığına dikkat

Nefes darlığının açığa çıkma şekli ve ne kadar süredir devam ettiğini bilmek ivedi tedavi gerektirecek çoğu hastalığın tanınmasına muavin olmaktadır. Örneğin, ani büyüyen nefes darlığına eşlik eden hırıltılı solunum astım ve yürek yetersizliğinin belirtisi olabilir. Çok süratli gelişen nefes darlığı ve göğüs ağrısı durumunda yabancı cismin soluk borusuna kaçabileceği veya kişinin yürek krizi geçirebildiğini bizlere haber vermektedir. Yavaş ilerleyen solunum yetmezliği daha çok solunum sistemi hastalıklarında gördüğümüz bir durumdur.

Çoğu hastalığın işareti olabilir

nefes darlığı en fazla astım ve bronşit hastalıklarında gördüğümüz yakınmalardandır. Astım ataklarla seyreden bir hastalıktır, dolayısıyla nefes darlığı sürekli olmaz ve genellikle tetikleyen faktörlerle tesadüf sonrası ortaya çıkar. Sigara, enfeksiyonlar, alerjenler, reflü, gerginlik gibi tetikleyici faktörler sonrası solunum yetmezliği ortaya çıkar ve sabaha aleyhinde artan öksürük ve hırıltılı solunumun eşlik etmesi solunum yetmezliği tanısının astım nedenli olduğunun habercileridir. Öteki kayda değer bir nefes darlığı nedeni de son yıllardaki manâlı bir sağlık sorunu olan KOAH yani kronik tıkayıcı akciğer hastalığıdır. KOAH tüm dünyada önemli bir hastalık ve ölüm nedenidir. solunum yetmezliği bu hastalık da fazla erken dönemde başlamakta ama hastalar solunum yetmezliği nedeni olarak sigara içimi, ihtiyarlık ve eksik hareket etme gibi nedenleri öne sürdükleri için hastalık tanısı zorlama konulmaktadır.

nefes darlığı özellikle yürek hastalıklarının manâlı yakınmalarındandır, bu nedenle hastaya kalp hastalığı olup olmadığı mutlaka sorulmalıdır. solunum yetmezliği anemi, tiroit bezi hastalıkları, adale hastalıkları gibi çoğu hastalık için de haberci bir yakınmadır. Obezite yani şişmanlık da kayda değer nefes darlığı nedenlerindendir, hastalar özellikle günlük faaliyetlerini sürdürürken artan ve gitgide artarak çoğalma gösteren solunum yetmezliği yakınması nedeni ile hekime başvurmaktadır.Uyku apne hastalığında da solunum yetmezliği manâlı sızlanma olup gece horlama ve gece uykuda nefes durması eşlik etmektedir.

Dinlenme esnasında görülen nefes darlığı ciddiye alınmalı

Kişinin alıştırma kapasitesi nefes darlığının derecesini yansıtmaktadır. Dinlenme sırasında olan nefes darlığı en ağır nefes darlığıdır. Hastanın nefes darlığı yakınmasını anlatırken konuşması, vücut pozisyonu da nefes darlığının derecesi hakkında veri verir. Cümlelerini tamamlayamayan ve kelimeler ile kesik kesik, yavaş yavaş konuşan ve tetkik esnasında sırtüstü sedyeye yatamayan oturma ihtiyacı duyan birinde nefes darlığının önemli olduğu düşünülmelidir.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: