Güncel
Yükleniyor...

Oleik asit, cisim göre doğal olarak üretilen bir omega-9 yağ asididir. Keza en yüksek seviyeler de zeytinyağı ve diğer yemeklik yağlarda ya da bir takım gıdalarda da bulunur. Asit türü en fazla kalp hastalığını durdurmak ve kolesterolü devirmek için kullanılır. bununla beraber kanseri ve diğer durumları önlemek için kullanılabilirken, bu diğer kullanımları destekleyecek iyi bir bilimsel delil yoktur.

Oleik asit, zeytinyağı ve daha yüksek seviyelerde oleik asit içeren kanola yağı veya ay çiçek yağı gibi oleik asit taşıyan diyet(Akdeniz diyeti gibi) ve yağlarla karıştırılmamalıdır. Oleik asit içeren yağlar, diyetteki dolu yağların yerini edinmek için kullanılırken, sağlık faydaları arasında kolesterolü devirmek, vücuttaki iltihabı azaltarak yürek koşullarını iyileştirmek sayılabilir.

Oleik Asidin Tabi Etkileri ve Güvenliği

Oleik asit ağızdan alımlarında, yiyecek miktarlarında kullanıldığında güvenlidir. İlaç olarak ağızdan alındığında ise oleik asidin tehlikesiz olup olmadığını anlamak için yeterli güvenilir araştırma az önce yoktur. Bunun yanına gebelik ve emzirme döneminde bu yağ asidini içere hap ve takviyelerin kullanımının tehlikesiz olup olmadığını belirleyen de yeterli bilgi yoktur.

Oleik Asit 

Oleik Asidin Gıda Kaynakları

Oleik asit, vücutta, dağıtılmış hayvanlarda veya bitkilerde, katı ve sıvı yağlarda doğal olarak bulunan omega-9 yağ asididir. Renksiz ve kokusuz bir yağdır oysa kullanımda rengi sarımtırak olabilir. Kimyasal olarak oleik asit, 18: 1 cis-9 lipit sayısı ile kısaltılmış tekli doymamış omega-9 yağ asidi olarak kategorize edilir. Ayrıca CH3 (CH2) 7CH = CH (CH2) 7COOH formülüne sahiptir. Adı, yağ anlamına gelen Latince oleum kelimesinden türemiştir ve doğada yaygın bir yağ asididir. Oleik asit birçok gıdada trigliserid formunda bileşen olarak kullanılır.
Bu asit esansiyel olmayan bir yağ asididir, yani insan vücudu kadar doğal olarak üretilir. Omega-9 sınıfı tekli doymamış yağ asitlerinin temel bir üyesidir ve diyeteki cis-izomer tekli doymamış yağların % 92’sini oluşturur. Sabunda, sodyum tuzu olarak oleik asit, emülsifiye edici ajan olarak önemli bir bileşendir, keza yumuşatıcı olarak da kullanılır. Farmasötiklerde, küçük miktarlarda oleik asit eksipiyan olarak kullanılır ve aerosol ürünlerinde çözünürleştirici ya da emülsifiye edici ajan olarak kullanılır. Ticari olarak losyon, oleatların hazırlanmasında ve farmakolojik çözücü olarak kullanılır. Düşük erime noktasına sahip bir katıdır ve iki kristal form kabul edilmiştir. Uzun zincirli bir karboksilik asittir ve molekülü, cis konfigürasyonlu C9 ve C10 arasında bir çift bağı çevreler.

Oleik Asit Tarih ve Kökeni

Oleik asit kelimesi, zeytinden türetildiğini veya zeytinle ilgili olduğu ifade edilir. Öyle çok kabuklu yemiş türünde oldukça çok bulunur, hem bir feromone kadar bir takım haşere türleri için bir dikkat işareti olarak kullanılan çürüyen haşere gövdeleri kadar yayılır.

Oleik Asidin Sağlık Yararları

Oleik asidin çoğu keşfedilen sağlık yararları vardır ve bunlar aşağıdaki gibidir:
 

Kan basıncını düşürür
Zeytinyağı, kan basıncını düşürerek kalp damar sağlığını iyileştirmede faydalıdır. Yapılan egzersiz, zeytinyağının hipotansif etkilerinin yüksek oleik asitten kaynaklandığını göstermektedir. Incelemeler oleik asit alımının, G proteini aracılı sinyali kontrol eden ve kan basıncını aranjör membran lipid yapısını düzenlediğini göstermektedir. Yüksek oleik asit içeriği, kan basıncını düşürmekten sorumludur.
 

Kolesterolü düşürür
Kabuklu yemişler ve yağlar yüksek oranda oleik asit içerir. Asit bakımından zengin diyetin, HDL kolesterol seviyelerini koruyarak ve trigliseridleri düşürerek eşit kolesterol düşürücü etkiler gösterdiği bulunmuştur. Bilhassa zeytinyağı tekli doymamış yağ asitleri bakımından zengin perhiz, kolesterol düşürücü ve sağlığı koruyucu etkilere sahiptir.
Oleik Asit 

Yağ yakar
Sağlıklı yağların alımı, kilo belirlemek ve kilo atamak için kayda değer bir unsurdur. Oleik asit, kilo saptamak için zorunlu olan pozitif insülini teftiş etmeye yardımcı olur. Dahası, diyete sağlıklı yağlar eklemek, doyurucu oldukları için açlığı, fazla yeme ve istekleri azaltmaya muavin olur ve kişinin daha uzun süre tok hissetmesini sağlar.


Yapılan bir egzersiz, zeytinyağıyla zenginleştirilmiş diyetin sekiz haftalık bir zaman içinde daha fazla kilo kaybına niçin olduğunu göstermektedir. Zeytinyağı bölge gruptaki kadınlar, günde 3 yemek yemek kaşığı zeytinyağı taşıyan bitki bazlı zeytinyağı diyeti almışlardır. Sonuçlar, zeytinyağıyla zenginleştirilmiş diyetteki kadınların yüzde 80’inin (en azından) yüzde 5 kilo kaybı yaşandığını göstermektedir. Ek olarak, daha yüksek HDL kolesterol seviyeleri ve daha düşük trigliseritlerle sonuçlanmıştır.
 

Diyabeti önler
Prediyabet semptomları veya tip 2 diyabeti olanlar diyete daha fazla oleik asit eklemelidir. Incelemeler, doymuş yağ palmitik asit ve tekli doymamış yağ oleik asidinin insülin duyarlılığı ve tip 2 diyabet üstünde yararlı etkileri olduğunu göstermektedir. Antiinflamatuar etkilerden kaynaklanır ve insülin sinyal yolunun aktivitesini engeller. Oleik asit alımının, kan dolaşımından glikoz alımını çoğaltmak için salınan insülini düzenlediğini göstermektedir.
 

Beyin aktivitesi arttırır
Araştırmalar, tekli doymamış yağ asitleri alımı ile bilişsel düşüş aralarında ters ilişki olduğunu göstermektedir. Sağlıklı yağların yaşla ilişkili bilişsel gerilemeye aleyhinde koruyucu olduğu ve Alzheimer için doğal çare olarak işe yarayabileceği gösterilmiştir. Hafif bilişsel bozukluğu, Alzheimer hastalığı olan ve bilişsel bozukluğu olmayan beyin örneklerinde yağ asidi profillerini ölçmek için egzersiz yapılmıştır. Alzheimer hastalığı ve hafif bilişsel bozukluğu olan kişilerden alınan ölüm sonrası beyin plazmasının, uygun beyin fonksiyonuna sahip olanlara kıyasla düşük seviyelerde oleik asit içerdiği bulunmuştur.
 

Ülseratif koliti önler
Ülseratif kolit olanlar, oleik asidi diyetin bir parçası yapmalıdır. Çalışmaya Birleşik Krallık’ta yaşamış 25000 erişkin erkek ve kadın dahil edilmiştir, oleik asit içeren gıda alımı ile ülseratif kolit gelişimi arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Daha yüksek omega-6 yağ asitleri alımı ülseratif kolit gelişimi ile ilişkiliyken, daha yüksek oleik asit alımı ülseratif kolit gelişimi ile zıt orantılı olmuştur.
 

Enfeksiyonlarla mücadele eder
Oleik asit ve diğer özgürlük yağ asitleri bağışıklık sistemlerini güçlendirir ve enfeksiyonlarla savaşır. Laboratuvar ve hayvan çalışmaları, antibakteriyel özelliklere ve koruyucu etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Hayvan çalışmaları, oleik asit alımının, kan dolaşımıyla yayılan, yaşamı korkutma eden bir enfeksiyon olan sepsiste yardımsever bir role sahip olduğunu göstermektedir. Oleik asit desteğinin etkisi, sepsisli fareler üstünde incelenmiştir ve bu incelemede klinik semptomları iyileştirdiğini, karaciğer ve böbrek hasarını önlediği bulunmuştur. Keza hayatta kalma oranını artırdığı ve şiddetli sistemik enflamatuar yanıt esnasında teşvik edilen plazma esterlenmemiş yağ asitlerini azalttığı bildirilmiştir.
 

Hasarlı cildi onarır
Zeytinyağının deri ürünlerinde kullanılmasının başlıca nedeni budur. Antioksidan, antienflamatuvar ve bere iyileştirici etkilere sahip oleik asit içerir. Yağların yüksek oleik asit ve daha yoğun kıvamı vardır, bu da nemi cilde hapseder. Kuru cilde ve hatta kuru saça sahip kişiler için faydalıdır. Yumuşatıcı görevi görür, saç ürünlerinde saçı daha yumuşak ve pürüzsüz ülkü getirmek için kullanılır.
 

Kanser riskinin azaltır
Oleik asit, kanser gibi değişik sağlık koşullarına yol açan oksidatif stresi önleyen bir antioksidandır. Kanser hücrelerinin gelişiminde rol oynayan farklı hücreli içi yolakların aktivasyonunda rol oynadığı için kanser süreçlerinde yardımsever etkileri vardır.
 

Ruh halini özendirme eder
Yapılan çalışmada, oleik asit bakımından varlıklı bir diyet ile daha yüksek dinlenme enerjisi harcaması, çoğalan bedensel aktivite ve daha düşük hiddet seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir. DEHB’li 20 ergen erkek çocukta, kandaki oleik asit seviyeleri, beyin esnekliği, erkek çocuklarının açıklığı ve dışadönüklüğü ile artı bir şekilde ilişkilendirilmiştir. Oleik asidin önerilen alım miktarları yaşa kadar değişir ve militer başına nanomol cinsindendir. Bu alım miktarları aşağıdaki gibidir:


• 1 yaşın altındakilerde 250 ila 3.500 nmol / mL
• 1-17 yaş arası 350 ila 3,500 nmol / mL
• 18 yaş ve üstü 650 ila 3,500 nmol / mL
Ayrıca jurnal tüketime çevrildiğinde bu yağlardan 1-2 yemek kaşığı tatmin edici olmaktadır.

Oleik Asit 

Oleik Asidin Ast Etkileri

Eski zamanlarda, oleik asit bir çare ve terapi olarak kullanılmıştır. Zeytin ve fındık gibi doğal kaynaklar, temel diyetin bir parçası olarak kabul edilir, deri rahatsızlıkları ve mide-bağırsak hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Oleik asidin faydaları yanında uygunsuz tüketimde bir takım alt etkileri olabilir. Bu tabi etkiler aşağıdaki gibidir:
 

• Kan inceltici kullanırken oleik asit takviyeleri kullanmaktan kaçınılmalıdır, çünkü kan basıncını manâlı ölçüde artırarak kanamaya neden olur.
• Sürekli kullanılan ilaçlarla advers reaksiyonlara yol açtığı için rahatsızlık durumunda doktora danışılmalıdır.
• Emziren ve hamile kadınlar oleik asit takviyesi kullanmamalıdır.
• Araştırmalar, kan dolaşımında oleik asit artışı olan kadınlarda meme kanseri gelişme riski olduğunu göstermiştir.
• Aşırı duyarlık varsa Oleik Asit kullanılmamalıdır.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: