Güncel
Yükleniyor...
Orman yangını ile bağlantılı çevre kirliliği son derece zehirlidir ve yöresel çevreye, hava şartlarına kayda değer ölçüde geniş çapta hasar verebilir. Bu şekilde mikroorganizma ve hastalıkların bulaşmasını kolaylaştırabilir. Orman yangını sırasında oluşan dumanlar akciğerleri tahriş edebilir, iltihaplanmaya neden olabilir, bağışıklık sistemini etkileyebilir. Ayrıca COVID-19’a niçin olan SARS-CoV-2 virüsü dâhil diğer virüsler akciğer enfeksiyonlarına daha meyilli ışık halkası getirebilir. COVID-19 salgını nedeniyle, orman yangınlarına karşı hazırlanmak birazcık daha ayrı olabilir. Bu yazıda orman yangını dumanının COVID-19 salgını sırasında nasıl etkileyebileceği ve korunmak için neler yapabileceği hakkında bilgiler yer almaktadır.

Orman Yangınları ve COVID-19 

Orman Yangınlarına Hazırlanma

Orman yangınına hazırlanmak için normalden daha artı vakit ayrılmalıdır. Eve teslim, yıkım malzemeleri satın edinmek için en tehlikesiz seçimdir; fakat bu cümbür cemaat için bir seçenek olmayabilir. Yüz yüze alışveriş yerine getirmek tek seçenekse, temel işleri yaparken kişi kendisi ve başkalarının sağlığını korumak için adımlar atmalıdır. İlk olarak orman yangını dumanına karşısında nasıl korunacağını öğrenmek önemlidir. Daha ardından rutin olarak alınan ilaçlar stoklanmalıdır ve 7 ila 10 günlük reçeteli ilaçlar, tahliye olunması durumunda yanına taşımak için su geçirmez, çocukların açamayacağı bir kapta saklanmalıdır.


Bez maskeler solunum damlacıkları bloke ederek COVID-19 yayılmasını yavaşlatmak için kullanılır ama orman yangını dumanına karşısında az koruma sağlar. bununla beraber sağlığa hasar verebilecek küçük, zararlı partikülleri dumanda tutmazlar. N95 solunum maskeleri, orman yangını dumanından koruma sağlasa da, pandemi sırasında ön saflardaki sağlık çalışanları göre kullanıldığı için eksik miktar edilebilirler.


COVID-19 salgını esnasında orman yangını dumana maruz kalındığında korunmak için harekete geçilmelidir. Orman yangını dumanının potansiyel olarak zararlı etkilerine karşı korunmanın en iyi yolu, örneğin daha temiz hava barınakları ve daha temiz hava alanları bulmaktır. böylece orman yangını dumanına maruz kalmayı azaltır. Açık Havada duman olduğunda açık hava egzersizini sınırlanmalı ya da dumana maruz kalmayı eksilmek için daha düşük yoğunluklu aktiviteler seçilmelidir. COVID-19 salgını döneminde sosyal mesafe kurallarına uymaya devam ederken unutulmaması gereken bir şey vardır. Buda kütüphaneler, toplum merkezleri ve alışveriş merkezleri gibi halk tesisleri ya kapalı ya da kapasitesi sınırlıdır ve bu yüzden kapalı alanlarda daha pak hava bulmak zordur. COVID-19 salgını esnasında orman yangını dumanından gözetmek için evde daha temiz bir hava alanı oluşturulmalıdır. Bunun için yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir:


• Bir ya da daha artı odada portatif bir hava temizleyici kullanılmalıdır.
• Filtrasyon ünitesini katiyen gözetimsiz bırakılmamalıdır.
• bunaltıcı hava dönemlerde sıcaklık tahminlerine dikkat edilmelidir
• Daha pak hava alanını sıcak günlerde rahatça serin yakalamak için olası olduğunca klimalar, ısı pompaları, fanlar ve pencere perdeleri kullanılmalıdır
• Evde cebri hava sistemi varsa, farklı filtreler ve ayarlar hakkında kalifiye bir ısıtma, havalandırma ve klima uzmanıyla konuşulması gerekebilir
aynı zamanda yiyecekleri kızartmak, süpürmek, vakumlamak ve gazla çalışan cihazları kullanmak gibi daha artı iç ve dış hava kirliliği yaratan faaliyetlerden kaçınılmalıdır.

Orman Yangınları ve COVID-19 

Dumana Maruz Kalma ve COVID-19 Semptomları Arasındaki Farklar

Kuru öksürük, boğaz ağrısı ve nefes almada güçlük gibi bir takım semptomlar hem orman yangını dumanına maruz kalma ayrıca de COVID-19’dan kaynaklanabilir. COVID-19 semptomları hakkında daha artı veri edinmek faydalı olabilir. Alev, titreme, adale ya da beden ağrıları ve ishal gibi semptomlar dumana maruz kalma ile ilgili değildir. Bu belirtilerden herhangi birine sahip kişiler, COVID-19 için daha fazla değerlendirmeye ya da teste ihtiyacı olup olmadığını belirlemesine asistan olabilir. Nefes almada zorluk ya da göğüs ağrısı gibi şiddetli semptomlar varsa, anında 112 aranmalı veya en yakın acele servise gidilmelidir. bununla birlikte COVID-19’lu kişiler, pandemi esnasında orman yangını dumanından daha yüksek risk altındadır. Günümüzde COVID-19’a sahip olan ya da iyileşmekte olan kişiler, COVID-19 ile ilgili tehlikeli yürek veya akciğer fonksiyonu nedeniyle orman yangını dumanına maruz kalmanın sağlık etkileri açısından artmış risk aşağı olabilir. Salgın esnasında orman yangını dumanı riski aşağı olup olmadığının bilinmesi önemlidir. Bir Takım kişiler, diğerlerine tarafından orman yangını dumanından kaynaklanan zararlı sağlık etkileri riski altındadır. En çok tehlike aşağı olanlar aşağıdaki gibidir:
 

• 18 yaşından minik çocuklar
• 65 yaş ve üstü yetişkinler
• Hamile kadınlar
• Kalp ya da akciğer hastalığı, astım ve diyabet gibi kronik sağlık sorunları olan kişiler
• Açık hava çalışanları
• Evsiz yaşayan kişiler veya tıbbi bakıma sınırlı erişimi olanlar dâhil elde etmek üzere sosyoekonomik statüsü daha düşük olan kişiler
• Bağışıklığı zayıflamış ya da bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar bölge kişiler
 

Yer Alan alan de herhangi bir orman yangınına maruz kalındığında ve tahliye edilmesi gerekildiğinde ne yapılması gerektiği konusunda bilgi sahibi olunmalıdır. Tahliye derhal yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir:


• Evcil hayvanlar için potansiyel barınaklar da dâhil edinmek üzere, tahliye ve barınaklar için güncellenmiş planlar hakkında yerel rehberliğe dikkat edilmelidir.
• İster bölge tahliye etmeye karar verilsin, ister ülke veya yerel makamlar kadar terhis edilmesi istenmiş olsun, tehlikesiz bir şekilde alan tahliye edilmelidir.
• Tahliye etmeden önce komşular ve arkadaşlar denetleme edildiğinde, birey kendini ve başkalarını gözetmek için sosyal uzaklık tavsiyelerini (diğerlerinden minimum 6 fit uzaktan durarak) ve diğer sağlık bakanlığı göre bildirilen tavsiyeler uygun bir şekilde peşine düşüp takip edildiğinden muhakkak olunmalıdır.
• Bir facia sığınağına gidilmesi gerekiyorsa, COVID-19 salgını esnasında bir ulus yıkım sığınağında güvende ve sağlıklı kalmak için öneriler dikkatlice izlenmelidir.

COVID-19’un Zorluklarını Vermek

COVID-19 salgınında Dünya ’daki tüm ülkeler fazla engebeli ve stresli bir dönemden geçmektedir. Birkaç ülkede görülen bir salgın, hemen herkesin hayatını her yönünü etkileyen bir salgına dönüştü. Sosyal mesafeye duyulan gereklilik, çoğu insanın bu kısıtlamalar göz önüne alındığında kurumların orman yangınlarına nasıl tepki vereceğini merak etmesine neden oldu. Herhangi bir durum müdahalesi gibi, yangınla mücadele, genel olarak yaşam alanını paylaştıkları bir asıl kamptan iki taraflı bir hedefe doğru çalışan büyük grupların olmasını gerektirir. Çoğu insanın evde kal uyarısı aşağıda yaşadığı bir zamanda bir olay komuta merkezi koymak benzersiz zorluklar ortaya çıkarır. aynı zamanda içişleri bakanlığı ve ortakları bu zorlukları aşmaya hazırdır.


Orman Yangınları ve COVID-19 

Ülke genelinde kurumlar arası ekipler, bütün coğrafi alanlar için belirli COVID-19 orman yangını müdahale planları geliştirmek için ülke, yerel ve özel kurumlarla birlikte çalışmaktadır. Bu tasarlama çabası, çevrenin yakınında bir yangın çıkması durumunda arazi yöneticilerinin verimli ve tehlikesiz bir şekilde tepki vermesini sağlar. Kurulan kurumlar arası ekipler, olay yönetimim ekipleri için bulaşıcı hastalıklar klavuzu güncellemeleri yapılmalıdır. Bu Nedenle yöneticiler ve itfaiyeciler, kampta yangın ortaya çıkarsa salgınları planlayabilir, tanıyabilir ve bunlara cevap verebilir. Böyle bir salgında orman yangını için hazırlık yapmak bambaşka görünebilir. Bunun yanında üç temel adımı uygulayarak birincil müdahale ekiplerini teşvik etmek mümkündür. Bu üç temel adım aşağıdaki gibidir:
• Sağlıklı kal: Hastalığın yayılmasını azaltmak için yerel yetkililerin ve coronavirus salgını için bildirilen tavsiyelere uyulmalıdır.
• Yangın çıkarmamak: İnsanlar orman yangınlarının çoğuna niçin olur. İstemsizce çıkan organ yangıları için nasıl önleyebileceği hakkında veri sahibi olunmalıdır. Böylelikle erken müdahele ile büyümesi önlenebilir.
• Evi orman yangına düzenlemek: Oluklar ve ölü yapraklar temizlenmeli, ağaçlar düzenli bakılmalı ve kolay yanacak her şey evin etrafından uzaklaştırılmalıdır.
 

Tabi oysa orman yangını riskini ortadan uyandırmak mümkün değildir, fakat bazı önlemler alarak hafifletilebilir. Yaban doğada yangın söndürme topluluğu için yangınla mücadeleyi daha tehlikesiz ayla getiren büyük adımlar atılmıştır. bununla birlikte COVID-19 salgınının yayılmasıyla yüzleşirken tüm toplum kadar benzer istikrar gösterilmeye devam edilmelidir.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: