Güncel
Yükleniyor...

Rostislav Alexeyev Kimdir? 

Rostislav Alexeyev, meşhur bir mucittir. 18.12.1916 tarihinde doğmuş, 09.02.1980 tarihinde ölmüştür. Hidrofil, hava yastığı ve hava boşluğu gemileri tasarladı. 400 tonluk “Lun,” 140 tonluk “Orlenok” ve 20 tonluk “Utka” dahil olmak üzere yer altı kanatlı efektli (WIG) araçlar için farklı alanlara yönlendirilmiş tasarımları pazarladı. Bu tasarım bürosu, organizasyon açısından ayrı olmasına karşın, Krasnoye Sormovo Tersanesi ile birlikte kabul fark etti.

WIG, kaldırmayı çoğaltmak ve sürtünmeyi eksilmek için, deniz seviyesinin veya arazinin yüzeyine yakın hareket eden, kanadın özelliği olan zemin etkisini kullanan bir cihazdır. Kanadın yüzeye olan mesafesi ne kadar minik olursa etkisi daha büyük olur.

WIG hava hızına sahiptir, ama havaalanları gerektirmez, yüksek ağırlık nakliye kapasitesine sahiptir, nispeten pürüzsüz bir yüzey üzerinde kullanılabilir. Denize sıfır WIG kısıtlamaları yalnızca kalkış ve iniş esnasında mevcuttur. WIG kanadı (düzlemden farklı olarak), kanat ve yüzey (“ekran”) aralarında gelen sıkıştırılmış akışın bereketli kullanımını en üst düzeye dahil etmemek için uyarlanmış özel bir profile ve şekle sahiptir.

Rostislav Evgenievich Alexeyev, 18 Aralık 1916’da doğduğunda ailesi köy ziraatçisi idi. 1932’de Alekseev’in ailesi Sovyet şehri Gorki’ye taşındı (devrim öncesi adı Nizhny Novgorod hemen restore edildi). Burası, Rusya’nın en eski tersanelerinden biri olan ve sonunda dünyanın en geniş hidrofil çeşitlerinin kurucusu olacak olan Krasnoye Sormovo’nun yeriydi. 1935 yılında, Alekseev Gorki Sanayi Enstitüsü Gemi İnşaatı Bölümüne girdi (acilen – Nizhny Novgorod Devlet Teknik Üniversitesi). Boş zamanlarını kendisi için yat inşa etmeye ve yarışlara katılmaya adadı. Yatında siyah bir yelken vardı. Efsaneye göre, Alekseev yelkeninin “korsan rengi” nedeniyle yarış iznini reddetti. Lakin o vesilelerle yarış başlayana kadar beklerdi.

Sovyet bilim adamlarının su akışındaki folyo operasyonu hakkındaki makalelerini okuyan Alekseev, bu sorun üstünde çalışmaya karar verdi. Ekim 1941’de (II. Dünya Savaşı esnasında, düşman Moskova yakınlarındayken), yüksek lisans tezini “Hidrofilli Bir Planya Teknesi” konulu olarak sundu. Çalışmaları doktora tezi seviyesine yakın olarak kabul edildi. Alekseev, T-34 tanklarının üretim kalitesini kontrol etmek için “Kırmızı Sormovo” tesisine yönlendirildi. Stalingrad Savaşı’ndan daha sonra, günde bir saat yüksek hızlı bir teknede çalışmasına müsade verildi. 1943 yılında birincil hidrofil yapıldı.


1940’larda ve 1950’lerin başında birkaç test hidroforu inşa edildi. Hidrodinamik profiller geliştirildi. Hareket stabilitesi, manevra kabiliyeti, güvenilirlik, güvenlik, inşa soruları araştırılmış ve ilkeler geliştirilmiştir. Çoğu kurum ve hükümet Alekseev’in çalışmaları hakkında negatif sonuçlar verdi ve hatta bunu menetmek için talepler bile vardı. Oysa Alekseev sığ suya daldırılmış folyolar konseptini için özverili çalışmalarına devam etti. Tasarımı bilhassa pürüzsüz, oysa açık ve sığ nehirlerde ve kanallarda çalışmak üzere tasarlanmıştır. Alexeyev’in folyo sisteminin altında yatan temel ilke, ufak kaldırma katsayıları kullanarak sakin suya batırma folyosunu stabilize etmek için batırma derinliği etkisidir.

II. Dünya Savaşı’ndan hemen daha sonra, Ruslar Sachsen’de bir tasarım ofisi kurdu ve sadece 1950’lerin ortalarında River Fleet Bakanlığı, Alekseev’in projesi için bir hidrofil sipariş etmeye karar verdi.

Alexeyev folyo sistemini kullanan RAKETA # 1 prototipi 1957’de piyasaya sürüldü. 25 Ağustos 1957’de hidrofil tekne “RAKETA # 1” ilk yarışa Gorki-Kazan’a gitti. Hızı 60 km / saatti – adi yer değişiklik, akarsu gemilerinin hızından üç kat daha artı idi. İlk tasarımına ve 1957’de piyasaya sürülmesine karşın, RAKETA en başarılı Sovyet ticari gezgin hidrofillerinden biri olarak adlandırılabilir. 1973’e kadar bile, ABD Donanması birincil PHM hidrofilini başlattı, Sovyet nehirleri ve göllerinde 300’den fazla RAKETA vardı, bunlardan 66’sı sadece Volga United River Shipping Agency tarafından işletildi.

1960’ların başında Alekseev yüksek seri yolcu filosu oluşturma programını geliştirdi. Şu sınıflar inşa edildi: Raketa, Meteor, Sputnik, Belarus, Volga, Berevestnik, Vihr, Kometa. 1962’de Sovyetler Birliği lideri NS Hrutshev, “Öküzlere binmek yeterli!” Dedi ve Lenin Ödülünü Alekseev’in kolektifine verdi. 1960’ların ortasından sonuna kadar, Rusya’da minimum 45 hidrofil servisi işletiliyordu ve bir yılda yaklaşık 3.000.000 yolcu taşındı.

Rostislav Alexeyev Kimdir? 

1960’larda Alekseev, devingen hava yastığı – ekranoplans üstünde yeni bir tür yüksek seri vasıta geliştirmeye başladı. Alekseev’in çalışmasındaki en ihtişamlı deney, 500 tonluk ekranoplan “KM” nin tasarımı, yapımı ve deneme edilmesiydi. “KM” üstünde yapılan birkaç takvim deneme, gelecekteki ekranoplansların inşası için paha biçilmez veriler verdi. Bir sonraki proje fazla işlevli “Orlyonok” idi. 1970’lerin sonunda Alekseev, gezgin ekranoplans Volga-2 ve Raketa-2’nin yaratılması üzerinde çalıştı. Teknik belgelerin tamamlanmasını beklemeyen Alekseev, Volga-2’yi üretime soktu, fakat zaruri talihsizlik geldi. 9 Şubat 1980’de Rostislav Evgenievich Alekseev öldü.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: