Güncel
Yükleniyor...
Sert ve Yumuşak Ağaçlar

Sert ve Yumuşak Ağaçlar

İnşaat endüstrisinde, ahşap işçileri aralarında sert ağaç ve yumuşak ağaç terimleri kullanılmaktadır. Bu terimler sert ve dayanıklı ahşap türleri ile yumuşak ve basit şekillendirilenler arasında ayırdetmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ve bu açıklama genellikle içten olsa da, mutlak bir kural değildir. Sert ve Yumuşak Ağaçlar Arasındaki Farklar Gerçekten, teknik ayrım türlerin üreme biyolojisi ile …

İnşaat endüstrisinde, ahşap işçileri arasında sert ağaç ve yumuşak ağaç terimleri kullanılmaktadır. Bu terimler sert ve dayanıklı ahşap türleri ile yumuşak ve basit şekillendirilenler aralarında ayırdetmek için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ve bu açıklama genellikle doğru olsa da, mutlak bir kaide değildir.

Sert ve Yumuşak Ağaçlar Arasındaki Farklar

Doğrusu, teknik ayrım türlerin üreme biyolojisi ile ilgilidir. Gayri resmen, sert ağaç olarak sınıflandırılan ağaçlar genellikle yapraklarını dökerler, yani sonbaharda yapraklarını kaybederler. Yumuşak ağaçlar ise, iğne yapraklı ağaçlardır, normal yapraklar yerine iğneleri vardır ve kış her tarafında yaprakları ağacın üstünde kalır. Genel olarak bakıldığında, sert ağaçlar; yumuşak ağaçtan fazla daha sert ve daha dayanıklı olsa da, gerçekte, sert ve yumuşak ağaçlar arasındaki teknik fark, üreme yöntemleriyle ilgilidir.

Sert AğaçlarSert ve Yumuşak Ağaçlar

Sert ağaçlar, ağaçsı bitki türleridir ve anjiyospermler olarak bilinirler. (tohumlar yumurtalık yapıları içine alınır). Bu inşa veciz veya meşe odunu palamudu gibi sert kabuklu bir meyve olabilirken, aynı zamanda elma güya bir meyvede olabilir. Bu ur aynı zamanda tek çenekli değildir (tohumlar filizlenirken birdenbire fazla ilkel yaprağa sahiptir). Sert ağaçlarda bulunan odunsu damardaki tüpler, suyun gövdeden geçmesini sağlarlar; bunlar ahşaba bakıldığında ve bu ahşap parçası enine olarak enine kesitler halinde büyütüldüğünde gözenekler biçiminde görülmektedir. Benzer gözenekler, bununla birlikte ahşabın işlenmesini ve yoğunluğunu artırmakta olan damar desenlerini meydana getirmektedirler. Sert ağaç türlerinden elde edilen kereste en çok mobilya, döşeme, ahşap kalıplar ve ince kaplamalarda kullanılır. Bu alanlarda kullanılan ağaçlar aralarında Ana Kapı, akçaağaç, huş, ceviz, kayın, maun, balsa, tik ve kızılağaç bulunur.
Sert ağaçlar çoğunlukla yumuşak ağaçlara nispeten çok daha ağır ve yoğundurlar. Fakat tipik olarak yumuşak ağaçlardan daha pahalıdır. Ve hepsi yumuşak ağaçlardan daha yavaş büyür, bu da daha fiyatı yüksek olmalarının ana nedenlerinden biridir. O Kadar çok sert ağaç güz mevsiminde kayıtlı bir süre süresince dökülmekte olan düz ve geniş yapılı yapraklara sahiptir. Sert ağaçlar veya geniş yapraklılar, kapalı tohumlu ot gibi yaşama olarak sınıflandırılan ağaçlar veya bir yumurtalıkta koruma için kapalı yumurtaları olan bitkilerdir. İyi verimli alanlarda uygun bir şekilde sulanır ya da özel bir ağaç gübresi karışımı ile peyzajda beslenirse, bu yumurtalar çabuk tohumlara dönüşür. Tohumlar ileride ağaçlardan fındık, samara, meşe odunu palamudu, bakla ve sert çekirdekler şeklinde düşerler.
Sert ağaçların ya alaşım durumda olan veya kolay yaprakları bulunmaktadır. Kolay yapraklar hem loblu ve lobsuz olarak ayrılabilir hem lekesiz yapraklar düz bir kenara (manolya gibi) ya da tırtıklı bir kenara (karaağaç gibi) sahiptirler. En yaygın Kuzey Amerika ağacı kızılağaçtır. Oval şekilli yaprakları ve kırmızımsı kahverengi kabuğu vardır ve bu ağaç 100 fit kadar uzayabilirler ve çoğunlukla batı Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada‘da bulunurlar.

En Yaygın Sert Ağaçlar

Kozalaklı ağaçların ya da yumuşak ağaç köknarlarının, ladin ve çamların tersine, sert ağaç ağaçları geniş bir müşterek türler dizisi halindedir. Kuzey Amerika’da en yaygın türleri arasında ana kapı, akçaağaç, ceviz, huş, kayın ve kiraz yer alır. Tipik artma mevsiminin sonunda ağaçlarının çoğunun yaprak döktüğü ormanlara yaprak döken ormanlar denir. Bu ormanlar dünya çapında bulunur ve ılıman veya tropikal ekosistemlerde bulunur. Ana Kapı, akçaağaç ve karaağaç gibi yaprak döken ağaçlar sonbaharda yapraklarını döker ve her baharda yenilerini filizlendirir. Bulunan en yaygın sert ağaçları vardır. bu sert ağaçlarından bazıları ve bilimsel isimleri aşağıdaki gibidir:
• Dişbudak
• Kayın
• Ihlamur ağacı
• Huş ağacı
• Siyah kiraz
• Siyah ceviz
• Kavak
• Karaağaç
• Çitlembik
• Hickory
• Holly
• Yalancı Akasya
• Manolya
• Akçaağaç
• Meşe
• Kavak
• Kızıl kızılağaç
• Kraliyet paulownia
• Sassafras
• Sığla
• Çınar
• Güvercin ağacı
• Söğüt
• Sarı kavak
Sert ve Yumuşak AğaçlarBir ağacın ürettiği ahşabın dokusu ve yoğunluğu, onu sert ağaç veya yumuşak ağaç kategorisine sokar. Sert ağaç ağaçlarının birçok, karaağaç veya akçaağaç gibi her yıl yapraklarını kaybeden yaprak döken ağaçlardır. Yumuşak ağaç kozalaklı ağaçtan (koni taşıyan), çam veya ladin gibi yaprak dökmeyen ağaçlardan elde edilir. Sert ağaç ağaçlarından elde edilen odun daha sert olma eğilimindedir çünkü ağaçlar daha yavaş büyür ve ahşaba daha artı yoğunluk verir.

Yumuşak Ağaç Ağaçları ve Odunları

Yumuşak ağaçlar ise, bir meyve ya da kabuklu yemişte bulunmayan çıplak tohumlara sahip açık tohumlulardır (iğne yapraklılar). Kozalaklar biçiminde tohum veren çamlar, ladin, köknar bu sınıfa girmektedir. Kozalaklı ağaçlarda tohumlar olgunlaştıklarında rüzgâra salınır. Bu, ağacın tohumunu geniş bir bölgeye yayılmasını sağlayarak sert ağaç türlerine göre nispeten daha erken dönemde çıkmasını sağlar.
Yumuşak ağaçların gözenekleri yoktur, bunun yerine artma için gıda karşılayan trakeid adı verilen doğrusal tüplere sahiptir. Bu trakeidler, sert ağaç gözenekleriyle aynı şeyi yani su taşırlar. Ayrıca böcek istilasından koruyan ve ağaç büyümesi için gerekli unsurları sağlayan özsu üretirler. Yumuşak ağaçlar en fazla kağıt tamamlanmak üzere hamur ağacında, inşaat sektöründe boyutlu çerçeve yapımında ve sunta, kontraplak ve yonga levha şeklindeki tabakaların yapımlarında kullanılırlar. Bu kullanımlarda değerlendirilen bu ağaçlar arasında Douglas köknar, sekoya, sedir, çam, ardıç, porsuk ve ladin bulunmaktadır. Yumuşak ağaçlar genel olarak sert ağaçlara tarafından daha az yoğundurlar ve fazla daha hafiftirler. Birçok türü, sert ağaçlardan fazla daha ucuz olduğundan ahşabın görülmeyeceği herhangi bir yapısal dilekçe için açık bir gözde yapar. Yumuşak ağaçların çoğu sert ağaca kıyasla seri büyümesi, daha ucuz olmasının bir nedenidir.
Bu ağaç türünde nadir istisnalar haricen, yaşlandıkça ağır ağır dökülmelerine rağmen yıl boyunca ağaçta kalan iğne yarı yapraklara sahiptirler ve bunlara iğne yapraklı ağaçlar denir. Birçok vakit, yumuşak ağaçlar bütün iğnelerini ve kozalaklarını iki yılda bir yenilerler.
Sert ve Yumuşak AğaçlarYumuşak ağaç ağaçları, polenleri rüzgarla diğer ağaçlara yayılan koniler oluşturarak çoğalan jimnosperm ağaçlarıdır. Tozlanan ağaçlar, yere düşen ya da rüzgarla yayılan ve diğer yerlerde gelişen çıplak tohumlar olarak bilinenleri oluşturur. Bu ağaçların genellikle iğneleri ve kozalakları vardır, böylece onları ladin veya çam ağaçları gibi iğne yapraklılar olarak bilinir. Yumuşak ağaç ağaçlarının diğer örnekleri aralarında sedir, Douglas köknar, ardıç, sekoya, selvi ve karaçam bulunur. Kozalaklı ağaçların bazı istisnalar olmasına rağmen (karaçam gibi) çoğu tekrar tekrar yeşildir, bu nedenle kozalaklılar ya da Pinophyta olarak teknik sınıflandırmalarına yan kalmak en iyisidir. Sert ağaçların çoğundan daha hızlı büyüdükleri için, birçok yumuşak ağacın yoğunluğu birçok sert ağaçtan daha düşüktür ve bu nedenle kesilmesi daha kolaydır, ayrıca hasadı genellikle daha ucuzdur.

Litaratür:
horizonwood.com/hardwood-vs-softwood-understanding-the-difference-part-1/
science.howstuffworks.com/life/genetic/question598.htm

Yazan: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: