Güncel
Yükleniyor...
Şirketlerde Kriz Yönetim Planına Eklenmesi Gereken 5 Unsur

Şirketlerde Kriz Yönetim Planına Eklenmesi Gereken 5 Unsur


Kuruluşunuzun kriz yönetimi planına neleri dahil etmelisiniz? Bir krize hazırlık programı, basit bir plandan çok daha kapsamlı olsa da (plan, programın fazla kayda değer bir bileşeni de olsa) temel olarak bulunması gereken bazı öğeler vardır. Bu yazıda kriz yöneriminde mevcut değilse eklenmesi gereken 5 önemli unsur üzerine bilgiler bulunmaktadır. Şirketler kriz yönetim planlarını gözden geçirerek altında …

Kuruluşunuzun kriz yönetimi planına neleri dahil etmelisiniz? Bir krize hazırlık programı, basit bir plandan fazla daha kapsamlı olsa da (plan, programın fazla önemli bir bileşeni de olsa) temel olarak bulunması gereken bazı öğeler vardır. Bu yazıda kriz yöneriminde mevcut değilse eklenmesi gereken 5 önemli öğe üstüne bilgiler bulunmaktadır. Şirketler kriz yönetim planlarını gözden geçirerek altında bulunan öğeleri beceriksiz olması durumunda kriz planlarına eklemeleri faydalı olacaktır.

1- Aktivasyon Talimatları

Şirketlerde Kriz Yönetim Planına Eklenmesi Gereken 5 Unsur 

Bütün olaylar ve sorunlar kriz düzeyine çıkmaz. Ve krize hazırlık programı her nesil sorun ve krize kadar ölçeklenirken, kriz planı ya da alıştırma kitabı sadece bir sorun kriz düzeyine çıktığında veya yükselme potansiyeline sahip olduğunda etkinleştirilmelidir. Öyleyse, kriz idare kitapçığına birincil birim olarak bu kriterler tanımlamalı ve ekibe krizin hararetli olduğu süreçlerde içten kararı vermeleri için gereksinim duydukları araçları ve bilgileri sağlamalıdır. Bu bölüme dahil edilmesi gereken bazı unsurlar şunları içerir:
• Krizin tanımı; kriz terimin daha geniş anlamıyla ya da belirli belirli kriz senaryolarını daraltarak ve tanımlayarak yapılması gerekir.
• Bütün olayların kategorize edilmesi gereken kriz yönetimi seviyeleri belirlenmelidir.
• Dahili sorun giderme protokolleri hazırlanmalıdır.
• Ekibin bir olayın seviyesini belirlerken dikkate almasını istenilen açıklanmış etkiler yazılmalıdır.

2- Detaylı Eylem Planları

Eylem planları temelde kriz ekibi için bir kriz yönetimi denetleme listesidir. Bu planlar işler telaşlanacak duruma geldiğinde kayda değer görevlerin unutulmamasını ya da gözden kaçmamasını sağlarlar. Eylem planları oluştururken, bir krizin meydana geldiği ilk 24-48 saat içinde her departmanın üstlenmesi ve gerçekleştirmesi gereken görevleri ve eylem öğelerini devretmek gerekmektedir. Eylem planları departmana özel olabilir (bu defalarca tavsiye edilendir) ve şunları yapmalıdır:
• Öncelikli olunacak konular belirlenerek işaretlenmelidir ve herkesin anlayacağı şekilde liste yapılmalıdır.
• Tamamlanması için ayrılmış bir vakit çerçevesi belirlenmelidir. Bu olabildiğince gerçekçi ve yine de muhtemel olduğunca vaktinde yapılmaya çalışılmalıdır.
• Her görev için net olarak bir birey görevlendirilmelidir. Ekipten birisinin her bir eylem planına sahip olması gerekir (mesela, departman başkanları kendi ilgili departman eylem planlarına ve her bir göreve sahip olabilir). Bunlar, öğenin tamamlanmasını sağlamaktan sorumluluk sahibi olan kişilerdir (şirket yönetimindeki)
• Ekip üyelerinin not tutması ve her eylem planında her eylem öğesi için ilerlemeyi belgelemesi için bir yer eklenmelidir.
İpucu: En olası 5-10 kriz senaryosunu listelirse, bu, her departman ya da ekip üyesi için en önemli eylem öğelerini belirlenmesine yardımcı olacak uzun bir yol kat edilmesini sağlayacaktır.

3- Ön Onaylı Kriz İletişim Stratejisi ve Mesajlaşma

Şirketlerde Kriz Yönetim Planına Eklenmesi Gereken 5 Unsur 

Başarılı kriz yönetiminin sırlarından biri, kilit paydaşlarla zamanında, sürekli ve etkili iletişim kurmaktır. gerçi, iletişimin zamanında onaylanması engebeli ve göz korkutucu bir görev olabilir. bu nedenle hedeflerden biri, kriz iletişimi stratejini evvelden tarif etmek ve iletişimlerini kroki haline getirmektir ve bunları ekibin bütün doğru üyeleri göre evvelden onaylatmak olmalıdır. (Muhtemel olduğu kadarıyla bu noktada) Evvelden onaylanmış iletişimlerin listesi şunları içermelidir:
• Kriz iletişim stratejisi (örn: proaktif vs reaktif, iletişim araçları, hashtag stratejisi vb.)
• Tavır noktaları/mesaj noktaları
• Holding ifadeleri/ilk yanıt ifadeleri
• Her bir paydaş grubuna devlete ait (yazılmış) iletişim
• Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

4- Ayrıntılı Kişi Listeleri

Kriz derhal yani zamanın çok kayda değer olduğu durumlarda, önemli iletişim bilgilerini seslenmek kimse istemez. Çünkü vakit kaybetmeye kimsenin tahammülü yoktur. böylece, kriz yönetimi kılavuzu ya da kitapçığında aşağıdaki iletişim bilgilerinin bulunduğundan belirli olmak gerekir;
• Kriz yönetimi ekibinin her bir üyesinin bütün iletişim bilgileri
• Her kriz ekibi üyesi yerinen atanan yedek kişilere dair bütün iletişim bilgileri
• Potansiyel olarak bir krizin ortasında doğrudan ulaşılması gereken her kayda değer paydaş için tüm iletişim bilgileri
• Bir kriz hemen gerekli olabilecek bütün kayda değer satıcılar ve üçüncü taraf danışmanlar/uzmanlar için bütün iletişim bilgileri
Aksine, bir ya da daha pozitif paydaş grubu için tüm bu iletişim bilgilerini taşıyan bir CRM veya öteki şirket sistemler varsa, o sistemlerde aşağıdaki bilgilerin bulunduğundan belirli almak gerekir;
• Krizin en hararetli kolay referans, erişim ve filtreleme için yerinde verileri etiketlemek
• Kriz planının uygun yerlerinde sistemleri referans kullanmak (yani: eylem planlarını)
• Sistemlerin bir kriz derhal çökmesi ihtimaline karşı bir yerde basılı bir yerine geçen kimse olmak (örneğin, yukarıda detaylandırılan listeler)
Ama, birey listeleri için ne cins bir sistem kullanım seçilirse seçilsin, onları güncel tutulması gerektiği unutulmamalıdır.

5- Detaylı Bir Kaynak Deposu

Kriz yönetimi planının bu bölümünde, kriz ekibinin herhangi bir üyesinin ihtiyaç duyabileceği bütün ek kaynakları ve materyalleri anın karmaşıklığına dahil edilmesi gerekir. Bu, aşağıdakilerden herhangi bir şeyi içerebilir:
• Süre çizelgeleri
• Akıntı çizelgeleri
• Belirtilen paydaş anlaşmaları veya emrindeki mektup detayları
• Ağ erişim kimlik bilgileri
• Ekip üyeleri ve kriz yönetimi için faydalı olabilecek diğer her şey
Bir kriz yönetimi planı geliştirmenin amacı, herhangi bir baskı kararla dikkate almak ve bir krizi yönetmeyi daha basit ve daha verimli ülkü getirmeye tezgâhtar olacak gerekli görevleri, iletişimleri ve bilgileri elden gelen en iyi şekilde planlamaktır.Şirketlerde Kriz Yönetim Planına Eklenmesi Gereken 5 Unsur
Genel gösterme açısıyla, yukarıdakiler, müşterimin kriz planlarına defalarca dahil ettiğim beş bölümdür. Bu muhakkak her şeyi kapsamaz, oysa evvelden geliştirilmiş bir krize hazırlık programı olup olmadığı ya da bu özel ihtiyacı dahili olarak tartışma sürecinde olup olmadığını düşünmek için temel bilgiler içermelidir.
Kriz iletişimi, ustalaşması zor bir durumdur. Başarılı bir kriz iletişimi fazla fazla fikir ve hazırlık gerektirir. Bunu iyi yapanlar uğurlu oldukları için yok, tedbirli oldukları için yapıyorlar. Bu yüzden bu şart şansa bırakılacak bir şey değildir. Kuruluşun liderlik ekibiyle oturarak ve krize hazırlık programında yukarıdaki adımları iyice düşünmeye ve uygulamaya başlanması yardımcı olur.
Evvelden planlanan kriz yönetiminde, kriz ortaya çıktığında, en manâlı faktörlere odaklanabilmek mümkündür. Bu şekilde İş için en manâlı olan faktörler konusunda etkili ve verimli bir şekilde iletişim kurma imkanı yakalanmış olunur.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: