Güncel
Yükleniyor...

 


Bunyon, ayağın kenarı boyunca oluşan kemikli bir yumrudur. Terzi bunyonu ise, bu yumru ayağın dıştan ve minik parmağın dibinde oluşur. Keza bu etap hastalığına bunyonet de denir ve alışılagelmiş bunyonlardan daha az yaygın bir durumdur. Adından da anlaşılacağı gibi, terzi bunyonları, daha verimli çalışabilmeleri için genelde sert yüzeylerde bağdaş kurup oturan terzilerde yaygındır. Günümüzde terzi …

Bunyon, ayağın kenarı her tarafında oluşan kemikli bir yumrudur. Terzi bunyonu ise, bu yumru ayağın açık havada ve küçük parmağın dibinde oluşur. Keza bu but hastalığına bunyonet de denir ve normal bunyonlardan daha eksik yaygın bir durumdur. Adından da anlaşılacağı gibi, terzi bunyonları, daha verimli çalışabilmeleri için genel olarak sert yüzeylerde bağdaş kurup oturan terzilerde yaygındır. Günümüzde terzi bunyonları genelde ayağa bütün oturmayan ayakkabılardan ve yapı problemlerden etkilenmektedir. Bu üçgenin taban olmayan kenarı deformetisi için bazı tedavi seçenekleri ve semptomları hafifletmeye muavin olabilecek evde yapılacak bazı uygulamalar vardır. Ayrıca bir takım durumlarda, bunyoneti dışlamak için ameliyat en iyi seçenektir.

Terzinin Bunyonu (Bunyonet) 

Bunyonet veya Terzi Bunyonu Nedir?

Terzi bunyonu olarak da aşina bunyonet, minik ayak parmağındaki beşinci metatarsın tabanındaki kemikli bir deformitedir. Etap başparmağının dibinde artan bir kemik deformitesi olan bunyon ile bazı benzerlikler taşır. Deformite, bilhassa iltihaplanırsa hasta için ağrılı olabilir. Bunyonet ayaktan dışarı doğru çıkarak hastanın alışılagelmiş pabuç boyutlarını giymesini zorlaştırır. Bu deformite ayağın boyutunu genişletir ve ufak parmağın dördüncü parmağa doğru işaret etmesine niçin olur. Hastanın durumun bir sonucu olarak giydiği ayakkabıların genişliğini değiştirme ihtiyacı duyması muhtemeldir. Deformitenin alternatif adı olan terzi bunyonu, küçük üçgenin taban olmayan kenarı parmakları yere sürtünerek sert zeminlerde bağdaş kurarak oturan terzilerden kaynaklanmaktadır. Bacak ve yer arasındaki sürtünmenin onlara bunyonet problemleri verdiğine ve beşinci ayak parmağının içe doğru eğilmektedir.


Terzinin bunyonu, benzer nedenlere ve semptomlara sahip olmasına rağmen bunyon kadar yaygın değildir. Durumun, diğerlerinden daha fazla Batı ülkelerindeki kadınlar kadar yaşandığı düşünülmektedir. Bunun farklı ülkelerde kullanılan kundura türlerinden kaynaklandığına inanılır. Batı ülkelerinde kişiler, ayakkabıların kemiğe sürtünmesi ve beşinci parmağı içeriye doğru itmesi sebebiyle durumu kötüleştirebilecek bakımlı kundura giyme eğilimindedir. Beşinci ayak parmağındaki metatarsal çıkıntıya meyilli olabilir. Terzi bunyonuna sahip kişinin ayaktaki kemik yapısını etkileyen kayıtlı biyomekanik özelliklere sahip olma olasılığı daha yüksek olabilir. Şart geliştikçe, beşinci parmaktaki bağlar, parmağı dördüncü parmağa yaklaştırmak için gerilir. Bazı hastalar, yere dokunduklarında ayakları dağılım eğiliminde olduğu için bunu deneyimler. Bazıları ise sorunu, başarısız bitişik metatarsal cerrahi veya arka üçgenin taban olmayan kenarı ameliyatı gibi bir etap ameliyatının umulmadık bir sonucu olarak yaşayabilir. Ek olarak, eklem iltihabı olan artropatiler durumu teşvik edebilir.

Terzi Bunyon Semptomları

Terzi bunyon şişkinlikleri ayağın dış tarafında, minik parmağa yakın bir yerde belirir. Bu bunyonunun resmedici semptomu, but parmağının yakınında, ayağın dışında şişirilmiş, sert bir şişliktir. Bu yumru zamanla büyür, kırmızı ve ağrılı bir şart haline gelir. bunun yanına ayak gün boyunca ayakkabıya sürtünürken şişme, kızarıklık ve sancı daha da kötüleşebilir. Terzinin bunyonları her iki ayağı da etkileyebilen bir problemdir. Benzer anda her iki ayakta bunyon oluşması, yürüme şeklini epeyce olumsuz yönde etkiler. Bunun yanında keza terzi bunyonlarına keza de adi bunyonlara sahip olmak mümkündür ve bu durumda, ayağın her iki tarafında da kemikli bir çıkıntılar meydana kazanç.

Terzi Bunyon Nedenleri

Ayak karmaşık bir yapıya sahiptir ve maalesef birçok pabuç üreticisi bunu hesaba katmaz. genel olarak bunyon oluşumu ayağı garip bir açıyla yerleştiren, bütün oturmayan, dar ya da yüksek topuklu ayakkabılar giyildiğinde meydana kazanç. Bunun yanında but ve ayak bileği koşulları da terzi bunyonunu etkileyebilir. Keza üçgenin taban olmayan kenarı bileği kuvveti zayıf veya baldır kasları sıkı olan biri bunyonlara daha yatkındır ve bu bunyonlarının gelişimi genetik de olabilmektedir. Terzinin bunyonları tipik olarak ağır ağır gelişir ve başlıca genç yaşlarda oluşmaya başlayabilir, fakat ileri yaşlarda semptomlar daha pozitif ağrıya niçin olur.

Terzi Bunyon Çare Seçenekleri

Ayağın kemiklerinde başka sorun olmadığından muhakkak almak için başlangıçta röntgen çekilmesi gerekir. Genelde görünür olsa da, ayak kemikleriyle ilgili altta yatan sorunları kontrol etmek için bir X-ışını görüntüsü yapılır. sonradan terzi bunyonunun varlığı onayladıktan daha sonra, çare seçenekleri belirlenir. Bu rahatsızlığın tedavisindeki yollarilaçlı tedaviden ameliyata kadar değişmektedir.
Uygulanan tedaviler arasında şişliği eksilmek için minik parmağın eklemi etrafındaki alana kortikosteroid enjekte edebilir. Hem, bunyonu yumuşatmak ve zararlı sürtünmeyi durdurmak için ayakkabıların değiştirilmesi ya da ortepetik kundura kullanımları gerekmektedir. aynı zamanda semptomları hafifletmeye yardım etmek için genellikle evde tedavi seçenekleri bulunur. Bu konut tedavi seçenekleri aşağıdaki gibidir:

Terzinin Bunyonu (Bunyonet) 

Buz paketleri ve Boy

Etkilenen ayağın günde üç ila dört kere, bir seferde 10 dakika buz uygulaması yapılmalıdır ve ayakları kaldırmak da şişmeyi azaltmaya asistan olabilir.
Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar (NSAID’ler) ibuprofen veya Naproksen sözde bazı reçetesiz ilaçlar şişme ve ağrının hafifletilmesinde faydalı olmaktadır.

Güç ve Esnekliği Artmak

Her gün ayağı ve baldırı esnetmek veya desteklemek için çalışma yapılmalıdır, bu ayağı dürüst yürümeye teşvik ederek bunyon üzerindeki baskıyı azaltmaya tezgâhtar olabilir.

Ayakkabı Değişimi

Geniş burunlu, gizli, elastik ayakkabılar giymek bunyon üzerindeki baskıyı hafifletmeye asistan olur. Rahat, sert ya da yüksek topuklu ayakkabılar semptomları daha da kötüleştirebilir. Bir Takım durumlarda, belirtilen bir ayağa uyacak şekilde özel sipariş ayakkabılar yapılabilir.

Kemer Destek Uygulamak

Üçgenin Taban Olmayan Kenarı kemerlerinin desteklemesine karşın üretilen kundura tabanları, bunyonet üzerindeki baskıyı azaltmaktadır. Ayak sağlığı uzmanları kişinin durumuna kadar ne kadarlık ir destek ihtiyacının belirlenmesinde yardımcı olmaktadırlar.

Yastıklama

Böylece çok ayağa yardım sağlayan yastıklama pedi yerel medikal mağazalarda bulunmaktadır. Bunlar, bunyonun etrafını sürtünmeden korunmasına asistan olacak şekilde silikon güya bir maddeden üretilmiş olan halka şeklindeki ürünlerdir. Bu, bunyonetin tahriş olmasını önlemeye asistan olur.

Etap Ayırıcılar

Uyurken parmak ayırıcılar veya bunyon ara parçaları takmak, zamanla bunyon veya bunyonetin ilerlemesini durdurmaya yardımcı olabilir.

Ameliyat

Terzinin bunyonu için ameliyat nispeten basittir. Genellikle bu operasyon hastanede kalmayı gerektirmez ve birçok kişi tedaviden derhal sonra taburcu olur. bununla beraber, gereklilik duyulan ameliyat türü kişiden kişiye değişir. Bazı cerrahi işlemlerle ayakta hissedilen baskının hafifletilmesinde bunyon tıraş edilmektedir.

Terzi Bunyonun İyileşme Süresi

Terzi bunyonun iyileşme süresi mesela ameliyat gerekliyse tedaviye alt değişmektedir. Çoğu birey, iyileşmenin ilk aşamalarında ayağı korumak için çizme ya da atel gibi bir cins ayakkabıya ihtiyaç duyulur. Ayrıca ameliyat uygulanan ayağa tartı verilmemesi gerekir ve bu yüzden aktivite seviyelerine bağlı olarak koltuk değneği veya yürüteç kullanılır.
Ameliyattan kurtulmak için genel olarak birey, bilhassa de ayakları üstünde zaman geçiriyorsa bir vakit evde kalması gerekir. Tedaviden birkaç hafta sonra dikişler alınır, fakat ayaktaki şişkinlik aylarca en ince ayrıntısına kadar inmeyebilir. Bu süre kapsamında, fizyoterapiste gidilmesi gerekebilir veya bölgedeki kasları güçlendirmeye yardım etmek için özel but ve ayak bileği egzersizleri yapılmalıdır.
Çoğu kişi, ayaktaki bu rahatsızlığın şikâyetlerini evde uyguladıkları bazı tedaviler ve reçetesiz ilaçlar ile hafifletebildiklerini bilirler. Cerrahi genelde bunyonu tedavi edebilir ve öteki tedavileri kullanarak rahatlama bulamayan kişilerde semptomları iyice hafifletebilir. Ameliyattan sonra iyileşme vakit alır ve kişinin iyileşme aşamalarında hareketlerinin daha pozitif kısıtlaması gerekir. Bu, işten izin almayı ve bol bol dinlenmeyi içerir. ayrıca sorunlu ayakkabılardan kaçınmak ve ayakları doğru yürümek için eğitmek semptomların geri gelmesini engellemeye asistan olabilir.


0 Yorumlar: