Güncel
Yükleniyor...
Tüm Zamanların En Ünlü Matematikçileri

Tüm Zamanların En Ünlü Matematikçileri

Matematik bazı kişiler için özellikle mektep hayatında, korkulu bir rüya olurken bazıları için sırlarla dolu bir evrendir. Hangi yöne bakılırsa bakılsın, matematik kuşkusuz herkesin dikkatini çeken ve bir o kadar sırlarla doymuş bir alandır. Matematik konusunda araştırmacılar uzun zamanlardır matematik gizemlerini araştırmakta ve gelecek nesiller ışık tutmaya çalışmaktadırlar. Yaptıkları bu araştırmalar ile uygarlıkları açıklamaya ve şekillendirmeye muavin olan atılımlar yapmışlar ve bazıları adını tarihe kazımışlardır. Bunun yanına her ne kadar bazı kişiler matematikçilerin günlük hayatta insanlığa asistan olduğu konusunda ayrı fikirlere sahip olsa da, bu matematik dâhilerinin dünya üzerinde daimi etkileri olduğu red edilemez bir gerçektir.

Matematik, insan hayatını anlaşılabilecek bir boyutun ötesinde yöneten fazla derin ve büyüleyici bir alandır. Yüzyıllar her tarafında, çoğu büyük deha insan hayatını ve dünyayı basitleştirmeye karşın birçok gizemi çözmeye adamıştır. Bu yazıda tüm zamanların en büyük matematik dâhilerinden bazıları ve matematik alanına yaptıkları paha biçilmez katkılar hakkında bilgiler yer almaktadır.

Matematikçi Arşimet

Tüm Zamanların En Ünlü Matematikçileri 

Arşimet Archimedes of Syracuse, M.Ö. 287-212 yılları arasında yaşamıştır ve Sicilya doğumludur, Yunan filozof, matematikçi, mühendis fizikçi ve astronomdur. Tartışmalı olarak bütün zamanların en büyük matematikçisi Arşimet bu alanı, özellikle Geometri’yi şekillendirmede çok önemli bir role sahiptir. Ünlü eserleri, devrimin yüzeylerinin hacmini, bölünmezlerin kullanımını ve pi (π) değerinin fazla doğru bir yaklaşımını bulmak için kolay bir yöntem içermektedir. Hem büyük sayıları anlatmak için bir sistem tasarlamıştır. Siraküza, İtalya da hayatını kaybetmiştir.

Alim Aryabhata

Aryabhata, M.S. 476-550 yılları arasında yaşamıştır ve Pataliputra doğumludur, astronomiye ve matematiğe koskocoman katkıları olmuş ünlü Hintli bilim adamıdır. Günümüzde evrensel olarak kullanılmakta olan Hint-Arap sayı sisteminin temelidir. Meşhur eserleri Aryabhatiya ve Arya-Siddhanta’dır. Bütün zamanların en önemli Hintli matematikçileri arasındadır ve matematik alanına yaptığı katkılar eşsizdir. Aritmetik, cebir, düzlem trigonometri ve küresel trigonometri alanlarında manâlı bir etkisi olmuştur. Hem pi’nin yaklaştırılması üstünde çalışmıştır. bununla beraber Hindistan da hayatını kaybetmiştir.

Matematikçi Bernhard Riemann

Georg Friedrich Bernhard Riemann, 17 Eylül 1826 yılında Hannover Krallığında doğmuştur ve diferansiyel geometri ve tahlil dalında fazla önemli katkıları olan Alman bir matematikçidir. Bernhard Riemann 19. yüzyılın çok başarılı bir matematikçidir. En ünlü eseri asal sayıların dağılımı ile ilgilenen Riemann Hipotezi’dir. Tahlil, rakam teorisi ve diferansiyel geometri alanında hayati bir rol oynamıştır. 20 Temmuz 1866 yılında Verbania, İtalya ’da hayatını kaybetmiştir.

Matematikçi Blaise Pascal

Blaise Pascal, 19 Haziran 1623 yılında Clermont-Ferrand Fransa da doğmuştur ve Fransız matematikçi, düşünür ve fizikçidir. aynı zamanda en tanıdık eseri Fikirler’dir. 17. yüzyılın ilk mekanik hesap makinesini (paskalin) yapı etmekten geçmektedir. Gerard Desargues’in yöntemlerini kullanarak konik bölümler üzerine bir makale yayınlamıştır. Pascal, pratik kullanıma olanak tanıyan ilk birkaç birey arasındadır. 19 Ağustos 1662 yılında Fransa/ Paris ’te hayatını kaybetmiştir.

Matematikçi Carl Friedrich Gauss

dünya carlCarl Friedrich Gauss 30 Nisan 1777 yılında Braunschweig, Almanya ’da doğmuştur, Alman matematikçi, gökbilimci, fizikçi ve coğrafyacıdır. Çoğunlukla Matematik Prensi olarak anılan Carl Gauss, günümüz Matematiğini şekillendirmede fazla önemli bir rol oynamıştır. Popüler eserleri arasında muhtemelen saf matematik üstüne en büyük kitap olan Disquisitiones Arithmeticae yer almaktadır. Ayrıca sayı teorisi alanlarında, kuyruklu yıldızların ve yıldızların yörüngesini varsayım etmede manâlı katkılarda bulunmuştur. Muhtemelen en fazla teoremleri kanıtlamış ve bunlarda büyük ölçüde iyileşme sağlamıştır. Carl Friedrich Gauss 23 Şubat 1855 yılında Göttingen Almanya ’da hayatını kaybetmiştir.

Matematikçi David Hilbert

David Hilbert, 23 Ocak 1862 yılında Königsberg doğmuştur ve 19. yüzyılın en etkili matematikçilerinden biri olarak kabul edilmektedir. İspat teorisini ve matematiksel mantığı kurmada çok kayda değer bir rol oynamıştır. Keza, Matematik ve Meta matematik aralarında fark yapabilen seçkin birkaç insan arasındaydı. Keza, değişmeyen kuram ve geometrinin aksiyomileştirilmesi alanlarına büyük katkıda bulunmuştur. 14 Şubat 1943 yılında Göttingen Almanya ’da hayatını kaybetmiştir.

Matematikçi Öklid

Yunan matematikçi Öklid’e genellikle Geometrinin Babası denmektedir. MÖ 330-275 yılları aralarında yaşamış ve İskenderiye, Mısır ’da doğmuştur. Elements isimli eseri 13 kitaptan oluşmaktadır ve Matematik ile ilgili en büyük eserlerden biridir. Derhal Öklid geometrisi olarak adlandırılan ilkeleri bulmuştur. Çalışmaları bununla birlikte rakam teorisi, küresel geometri, konik kesitler ve perspektifi içermektedir. aynı zamanda İskenderiye, Darı ’da hayatını kaybetmiştir.

Matematikçi Gottfried Leibniz

Gottfried Wilhelm Leibniz, 1 Temmuz 1646 yılında Leipzig, Almanya da doğmuştur, Alman matematikçi, hukukçu, filozof ve dönemin idarecilerine danışmanlık yapmış bir münevverdir. Felsefe tarihi ve matematik tarihinde manâlı bir yer tutmaktadır. Leibniz, bütün zamanların en saygıdeğer matematikçileri arasındadır. Matematikte x ve y’nin ebedi küçük artışlarını temsil etmek için kendi notasyonlarını geliştirmiştir. Hem, bağımsız olarak ebedi ufak kalkülüs geliştirmiş ve ikili rakam sisteminin geliştirilmesine muavin olmuştur. 14 Kasım 1716 yılında Hannover, Almanya ’da hayatını kaybetmiştir.

Matematikçi Henri Poincaré

Jules Henri Poincaré 29 Nisan 1854 yılında Nancy, Fransa ’da doğmuştur, Fransız matematikçi ve fizikçidir. Bütün zamanların en büyük Fransız matematikçilerinden biridir. Saf ve uygulamalı matematik alanlarını şekillendirmede etkili olmuştur. Poincaré varsayımını formüle etmiş ve Topolojinin temellerini atmıştır. Ayrıca, modern karışıklık teorisinin oluşmasına asistan olmuştur. 17 Temmuz 1912 yılında Paris, Fransa ’da hayatını kaybetmiştir.

Fizikçi Isaac Newton

Bütün zamanların en büyük düşünürlerinden biri olan Sir Isaac Newton, 4 Ocak 1643 yılında Woolsthorpe Manor House, Birleşmiş Krallık ’ta doğmuştur ve matematik alanına büyük katkıda bulunmuştur. Çalışmaları arasında şimdiye kadar yazılı en kayda değer bilimsel kitaplardan biri olarak kabul edilen meşhur Principia ve diferansiyel hesabın ilkelerini ayrıntılı olarak ifade eden Akı Yöntemi bulunmaktadır. 31 Mart 1727 yılında Kensington ’da hayatını kaybetmiştir.

Gökbilimci Joseph-Louis Lagrange

Tam adı Giuseppe Lodovico Lagrangia olan Joseph-Louis Lagrange, 25 Ocak 1736 yılında Torino İtalya da doğmuştur, İtalyan Aydınlanma Dönemi matematikçisi ve astronomudur. Lagrange, varyasyon analizi alanının temel taşlarından biriydi. Euler ile birlikte varyasyonel hesaplamanın denklemlerini basitleştirmeye çalışmıştır ve rakam teorisi alanına yaptığı katkılar da uyarı çekicidir. 10 Nisan 1813 yılında Paris, Fransa da hayatını kaybetmiştir.

Matematikçi Leonardo Fibonacci

Leonardo Fibonacci, yaygın olarak ismiyle Fibonacci diye tanıdık, orta çağın en yetenekli matematikçisi olarak kabul edilen İtalyan matematikçidir. 1170 yılında Pisa, İtalya da doğmuştur. 12. yüzyılın en büyük zihinlerinden biri olan Bigollo’ya Fibonacci denirdi. Kitabı Liber Abacı, şimdiye kadar yazılı aritmetik üstüne en iyi aşina kitaplar arasındadır. En büyük katkısı, diziyi ve arkasında tipik bir tamsayı dizisini basitleştiren Fibonacci sayıları biçiminde gelmiştir. 1250 yılında 79-80 yaşlarında Pisa, İtalya da hayatını kaybetmiştir.

Matematikçi Leonhard Euler

İsviçreli matematikçi Leonhard Euler, 15 Nisan 1707 yılında Basel, İsviçre de doğmuştur ve 18. yüzyılın en kayda değer matematikçilerinden biridir. Geometri, ebedi küçük kalkülüs, trigonometri, cebir ve sayı teorisi alanlarına büyük katkıda bulunmuştur. Grafik teorisini icat etmiş ve çağdaş trigonometrinin temellerini atmıştır. aynı zamanda en üretken matematikçilerden biri olarak çalışmalarının bütünü 70 cildi aşmaktadır. 18 Eylül 1783 yılında St. Petersburg, Rusya da hayatını kaybetmiştir.

Hukukçu Pierre de Fermat

Pierre de Fermat, 17 Ağustos 1601 yılında Beaumont-de-Lomagne, Fransa da doğmuştur ve Bask kökenli 17. yüzyılın önde gelen bir matematikçisi olan Fermat, aynı zamanda Fransa’nın Toulouse kentinde bir avukattır. Tamsayıların kuvvet işlevlerini kullanan ilk birkaç birey arasındadır. Ayrıca maxima ve minima değerlerini için çalışmıştır. 12 Ocak 1665 yılında Castres, Fransa da hayatını kaybetmiştir.

Filozof Pisagor

Tüm Zamanların En Ünlü Matematikçileri 

Pisagor ya da Pythagoras, MÖ 570 – MÖ 495 yılları aralarında yaşamış İyonyalı filozof, matematikçi ve Pisagorculuk olarak bilinen akımın kurucusudur. Pisagor, Geometry ile sinonim bir isimdir. Matematik alanındaki çalışmaları büyük ve çeşitlidir. Pisagor formülünü, Pisagor teoremini, bu alandaki diğer katkıların yanı sıra formüle etmiştir. En iyi bilinen önermesi, kendi adıyla aşina Pisagor teoremidir ve ayrıca sayıların babası olarak bilinmektedir. bununla birlikte Metapontum, İtalya da hayatını kaybetmiştir.

0 Yorumlar: