Güncel
Yükleniyor...
Tunus’taki Gezilecek Yerler

Tunus’taki Gezilecek Yerler

 


Tunus, Kuzey Afrika ’da bulunan, Akdeniz ’e kıyısı olan bir ülkedir. Komşu olduğu ülkeler, batısında Cezayir, doğusunda ise Libya ’dır. Büyük bölümü çöllerle dolgun olan bu ülkenin nüfusu 12 milyondur. Ülkenin ana geçimini sağlama kaynağı tarımdır. Tunus ’un devlete ait dili Arapçadır ama ikinci dil olarak Fransızca konuşulmaktadır. Her mevsimi sıcaktır. Türkiye ’den Tunus ’a seyahatlerde pasaport yeterlidir, 90 güne kadar seyahatlerde …

Tunus, Kuzey Afrika ’da yer alan, Akdeniz ’e kıyısı olan bir ülkedir. Komşu olduğu ülkeler, batısında Cezayir, doğusunda ise Libya ’dır. Büyük bölümü çöllerle astarlı olan bu ülkenin nüfusu 12 milyondur. Ülkenin belli başlı geçim kaynağı tarımdır. Tunus ’un devlete ait dili Arapçadır fakat ikinci dil olarak Fransızca konuşulmaktadır. Her mevsimi sıcaktır. Türkiye ’den Tunus ’a seyahatlerde pasaport yeterlidir, 90 güne kadar seyahatlerde vize istenmez. İlk çağdan bu yandan pek çok devlete konut sahipliği yapan bu topraklar turizm açısından epeyce zengindir. Bunun yanı sıra harikulade plaj ve beyaz evleriyle turistlerin ilgisini çekmektedir. Tunus ’ta gezilip görülmesi gereken yerler altında sıralanmıştır.

Tunus'taki Gezilecek Yerler 

Sıcacık Ben Abdallah Sarayı

1796 yılında Tunus ’un Medine kentinde inşa edilmiştir. Kurulduğu birincil yıllarda üstteki seviye devlet görevlilerinin ikamet yeri olarak kullanılmıştır. 1800 ’lü yıllarda sarayın dizaynı en ince ayrıntısına kadar değişmiş ve İtalyan mimarisine uygun bir şekilde restore edilmiştir. Günümüzde müze olarak kullanılan bu saray, pazar günleri hariç ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Al Zaytuna Camii

732 yılında Medine kentinde yapılmıştır. Afrika ’da inşa edilen en eski camidir. bununla birlikte ilk İslam Üniversitesi olan Al Zaytuna Camii, tarihi ve dini bakımdan epeyce önemli bir yere sahiptir. Tunus ’un en büyük camisidir. Öyle fazla kez restore edilen bu cami, Tunus da gezilecek yerlerin başında gelmektedir.

Tunus'taki Gezilecek Yerler 

Sidi Bou Said

Tunus ’un başkenti Tunis kentinde yer alır. Iyice mavi beyaza bürünmüş olan bu köyün nüfusu takriben 6 bindir. Sidi Bou Said ’i meşhur yapan özelliği, beyaz evlere eşlik eden mavi pencerelerdir. Muazzam bir görüntüye sahip olan bu köyün ismi 13.yüzyılda bu köyde yaşamış İslam düşünürü Sidi Boud Said ’den gelmiştir. Her yıl milyonlarca turist ağırlayan bu köy, böylece fazla hoş sahile konut sahipliği yapmaktadır.

Kartaca

İlk ikâmetgâh yerlerinden biri olan Kartaca, Sidi Bou Said Köyü ’nün yakınlarında yer alır. Fenikeliler göre kurulan bu antik kent, Fenikeliler vaktinde büyük bir ticari merkeziydi. Tunis kentine 19 kilometre mesafede yer alır. Antik kentin girişinde Tofet Tapınağı yer alır. Tapınak, geçmişte Fenikelilerin birincil çocuklarını tanrıya adak olarak sundukları bir yerdir. Tapınağın ön kısmında Pön Limanı yer alır. Bu liman ufak bir geçitle limana bağlanır. Daha böylece çok tarihi yapıya konut sahipliği yapan bu antik şehir, UNESCO Dünya Mirası Listesi ’nde yer alır.

Saint Vincent De Paul Katedrali

1883 yılında inşa edilen bu yapı, 17.yüzyılda yaşamış Saint Vincent De Paul adlı Fransız din adamı anısına yapılmıştır. Farklı mimari tarzı ile Tunus ’a renk katmaktadır. aynı zamanda Fransız sömürgesinden kalma en önemli eserdir. Gotik ve Roma mimarisinin karışımı bir tarza sahiptir. Katedralin karşı şehrin amblem yapılarından biri olan Saat Kulesi yer alır.

Tunus'taki Gezilecek Yerler 

El Cem Amfitiyatro Tiyatrosu

Tunus ’un El Cem kentinde yer alan bu inşa, 238 yılında yapı edilmiştir. Tunus ’un Roma İmparatorluğu ’na alt olduğu dönemde inşa edilen bu yapı, geçmişten günümüze en iyi korunan yapılardan biridir. Tıpkı diğer amfitiyatro tiyatrolar gibi gösteri nedeniyle yapılmıştır. Kapasitesi 35 bin olan bu inşa, 1979 yılında UNESCO kadar Dünya Miras Listesi ’ne dahil edilmiştir.


Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: