Güncel
Yükleniyor...
Türk Tarihine Adını Yazdıran Kadınlar

Türk Tarihine Adını Yazdıran Kadınlar

Cumhuriyet tarihinde böylece çok kadın, başarısıyla kendinden daha sonra gelen birçok kadına öncülük etmiştir. Başarılarıyla adını tarihe yazdıran bu kadınlar bilimde, sanatta, sporda ve siyasette yaklaşık olarak çığır açmışlardır. İşte bu tarihe istikamet veren kadınlardan bazıları şunlardır:

Türk Tarihine Adını Yazdıran Kadınlar 

Safiye Ali

Türk tarihinin ilk kadın doktoru Safiye Ali’dir. Safiye Ali, Osmanlı İmparatorluğu vaktinde farklı alanlara yönlendirilmiş hizmetleriyle bilinen bir aileye mensuptur. Kabiliyetli ve başarılı kişiliğiyle dikkatleri üzerine çeken Safiye Ali, tıp eğitimi almak nedeniyle Almanya ’ya gitmiştir. Almanya’da kadın ve çocuk sağlığı üstüne eğitim aldıktan sonra Kurtuluş Savaşı bitiminde vatanına dönerek kendi açtığı bir klinikte tedavilerine başlamıştır. aynı zamanda süt ve bakımevlerinde de çalışmalarını sürdüren Safiye Ali, Türkiye ’yi dünya çapında düzenlenen tıp kongrelerinde de temsilcilik etmiştir. Ancak sonra sağlık sorunları sebebiyle eşiyle beraber Almanya ’ya taşınarak mesleğine burada sürdürmüştür. İkinci Dünya Savaşı’nda Almanya ’da yaralananların bakımını üstlenmiştir. Savaş sonucunda Türkiye ’ye dönmüş fakat yakalandığı kanser nedeniyle 1952’de hayata veda etmiştir.

Sabiha Gökçen

Dünyanın birincil kadın savaş uçağı olan Sabiha Gökçen , bununla birlikte Atatürk ’ün manevi kızıdır. Türk kadınının her meslek dalında başarılı olabileceğini uygulamak amacıyla Atatürk ’ün kendisini özel olarak yetiştirdiği bilinmektedir. Sabiha Gökçen, Sovyetler Birliği ’ne artan bir şekilde Yüksek Planör Okulu ’ndan mezun olmuş ve planör öğretmenliği yapmıştır. Bu yönüyle Türk havacılık tarihine adını yazdıran kadınlar aralarında yer almayı başarmıştır.

Lale Aytaman

Türk Tarihine Adını Yazdıran Kadınlar

Lale Aytaman, Türk tarihinin birincil kadın valisidir. Alman Dili ve Edebiyatı mezunu olan Lale Aytaman, Hamburg‘da da Alman Dili ve Edebiyatı üstüne doktora yapmıştır. 1991 yılında da Muğla Valiliği’ne atanmıştır.i 1995 yılına kadar valilik görevini sürdüren Lale Aytaman, valilik döneminde yaşamış olduğu anıları da İğneli Koltukta Dört Buçuk Yıl isimli kitapta toplamıştır.

Türk Tarihine Adını Yazdıran Kadınlar 

Selma Rıza

Selma Rıza,Türkiye’nin ilk kadın gazetecisidir. 19. yüzyılın sonlarına dürüst ailesinden sıcacık bir şekilde İstanbul ’dan kaçarak Paris ’te Jöntürk liderleri arasında yer alan abisi Ahmet Rıza ’nın yanına gitmiştir. Burada İttihat ve Terakki Cemiyeti ’ne katılarak 10 yıl kadar üyeliğini devam ettirerek cemiyetin tek kadın üyesi olmuştur . Keza Paris ’te Fransızca olarak yayımlanan Meşveret ve Türkçe olarak yayımlanan Şura-yı İmmet adlı gazetelerde çalışmıştır.


İstanbul’a Meşrutiyet ’in ilanından sonra dönen Selma Rıza, kendi ülkesinde ise gazetecilik yapmamıştır. Oysa Kızılay ’ın kurulması için farklı alanlara yönlendirilmiş çalışmalara katılmıştır. Osmanlı döneminde Hilal-i Ahmer Cemiyeti adıyla bilinen bu kuruluşun yönetiminde ise 5 yıl genel sekreterlik yapmış fakat görünüm ayrılığı nedeniyle görevden ayrılmıştır.

Jale İnan

1914 İstanbul doğumlu olan Jale İnan, Cumhuriyet tarihinin ilk kadın arkeologudur. Eser kaçakçılığına karşı o kadar çok kurtarma kazıları gerçekleştiren Jale İnan; kazıbilimci mesleğiyle genç yaşlarda tanışmıştır. Bunun yanına 1995 tarihinde Türkiye Bilimler Akademisi ’nin de haysiyet üyesi seçilerek Türk arkeoloji tarihinin manâlı isimleri arasında yer almayı başarmıştır.

Feriha Sanerk

Türk Tarihine Adını Yazdıran Kadınlar 

Türk tarihinin birincil kadın güvenlik müdürü olan Feriha Sanerk, 1941 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi ’ne giren ilk kız öğrencidir. Feriha Sanerk, kaymakamlık kursunu bitirmesine rağmen cinsiyeti nedeniyle kaymakam olma arzusu reddedilmiş ve bunun üzerine de Emniyet Genel Müdürlüğü ’ne kullanım yapmıştır. Burada komiser muavini görevini üstlenen Sanerk, 1953 yılında da Emniyet Müdürü rütbesi almıştır. Oysa yine cinsiyeti nedeniyle ataması gerçekleştirilmemiştir. Bu olay yargıya taşınınca da benzer sene ataması gerçekleşmiştir.

Semiha Berksoy

Türk Tarihine Adını Yazdıran Kadınlar 

1910 yılında İstanbul ’da doğan Semiha Berksoy, opera sanatçısı ve birincil Türk kadın ressamdır. İstanbul Hoş Sanatlar Akademisi ve Konservatuarı’nda eğitim aldıktan sonra Berlin Devlet Yüksek Müzik Akademisi Opera Bölümü ’ne artan bir şekilde bu bölümü birincilikle bitirmiştir. Opera kariyerine ise 1934 yılında başlamış, 1939 yılında Richard Strauss ’un Ariadne Auf Naxos adlı operasındaki rolüyle de Avrupa ’da sahne almaya başlayan birincil Türk opera sanatçısı unvanını almıştır.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: