Güncel
Yükleniyor...
Virüslere Salgın Potansiyeli Veren Özellikler

Virüslere Salgın Potansiyeli Veren Özellikler

Bir virüsün yıkıcı bir küresel salgını tetikleme olasılığı birçok etmen göre artırılmaktadır. Günümüzde bilim adamları en büyük tehditler olarak influenza, koronavirüs ve Nipah virüsünü değerlendirme eğilimindedirler. ECOVID-19 dünyaya yayılmadan önce, koronavirüsler bir gün bir pandemiyi ateşleyebilecek patojenler olarak bilim adamlarının radarındaydı. Bu virüs daha 2002-2003 yıllarında da hayatı tehdit etmiş ve SARS virüsü iki düzineden fazla ülkede 8.000 kişiyi enfekte etmiş, yaklaşık olarak 800 kişiyi öldürmüştür. Ve ortaya meydana çıkan bulaşıcı hastalık uzmanlarının bir virüs hakkında endişelendiği birkaç özel noktanın belirlenmesini sağlamıştır. Ancak araştırmacıların ilgilendiği tek virüs grubu bunlar değildir. Grip ve çoğu başka virüs, uzun zamandır salgın tehditleri olarak görülmektedir. Bir virüsteki pandemik potansiyeli dikkat çekici eden bir özellik, DNA yerine bir RNA’ya sahip olmasıdır. Bunun nedeni, RNA’nın kopyalanması sürecinin tipik olarak DNA replikasyonunun yaptığı gibi bir yatıştırıcı içermemesidir. Ayrıca bu nedenle RNA virüslerinin DNA çeşidinden daha yüksek mutasyon oranlarına sahip olmasıdır.

Virüslere Salgın Potansiyeli Veren Özellikler 

Epidemiyolog olan Steve Luby ’a göre, bu, insanların enfeksiyona ve bulaşmasına karşı değişebilecekleri ve daha ahenkli ışık halkası gelebilecekleri anlamına gelmekte olduğunu bildirmiştir. Güvenli Olmayan patojenleri arayan araştırmacılar, hayvanlardan insanlara geçen virüslerin kayıtlarıyla virüslere de yakından dikkat etmektedirler. Çiçek hastalığı, kızamık, Ebola ve HIV, hepsi ilk olarak hayvanlarda ortaya çıkmıştır, çünkü Luby ’e, en yok edici enfeksiyonların yüzde 80’inin yaptığını tahmin etmektedir. Solunum yolu enfeksiyonlarına neden olan RNA virüsü, daha önce görülmeyen bir virüse dönüşebilmekte ve tez yayılabilmektedir.

Bir virüs hayvanlardan insanlara zoonotik bir sıçrama yaptığında, salgına niçin olacaksa, bir kişiden diğerine geçmesi gerekmektedir.  Bu bakımdan SARS-CoV-2, orijinal ve ölümcül SARS koronavirüsü, MERS koronavirüs ve bazı kuş gribi suşlarından daha iyi performans gösteriyor gibi görünmektedir. Bulaşıcı rahatsızlık araştırmacısı Raina Ploughright ’a kadar, bu daha az bulaşıcı virüsler daima ileriki dönemlerde bir takım yeni mutasyonlara uğrayabileceklerinden, R0’ın bir kişinin niçin olduğu beklenen enfeksiyon popülasyonu sayısına çabuk bölüştürme potansiyelini artırdığını bildirmektedir.

Bir virüsün, pandemik potansiyeli değerlendirilirken göz önünde bulundurulması gereken diğer bir konu nasıl bulaştığıdır. En üzüntü verici şart, mevsimsel grip ve keza SARS-CoV-2’de olduğu gibi, bir virüsün solunum damlacıkları aracılığıyla yayılabilmesi ve yakın etkileşimlerle insandan insana sıçramasına izin vermesidir. Virolog olan Ralph Baric ’e kadar, solunum yolu enfeksiyonlarına niçin olan bir RNA virüsü, daha önce görülmeyen bir şeye dönüşebilmekte ve şipşak yayılabilmektedir. Solunum salgıları yoluyla yayılan bir RNA paramiksovirüsü olan kızamık, şayet de insanlarda bilinen en bulaşıcı hastalıktır.

Dünya SARS-CoV-2 ile boğuşmaya devam ederken, virologlardan virüsleri gelecekte bir pandemiye niçin olabilecek en büyük potansiyele kadar sıralamaları istenmiştir ve genel olarak üç yanıt ortaya çıkmıştır. Bunlar kabakulak ve solunum sinsityal virüsünü (RSV) içeren geniş bir virüs ailesi olan grip, koronavirüsler ve paramiksovirüsler ile araştırmacıların aralarında en büyük pandemik tehdidi oluşturduğunu söylediği Nipah virüsüdür. Luby ’e tarafından, bulaşıcı rahatsızlık epidemiyologlarını geceleri uyanık tutmaya karşın böylece fazla endişeye neden olduğudur.

Grip

SARS-CoV-2 salgınından önce birçok virolog, gribi ölümcül bir pandemiyi tetikleme olasılığı en yüksek casus olarak değerlendirmiştir. 1918 yılında olan grip salgını iki sene içinde tahminen 50 ila 100 milyon ölüme neden olmuş ve o zamandan beri 1957-1958 de, 1968’de ve en son 2009’da üç grip salgını olmuştur. İnfluenza bir RNA virüsüdür ve böylece her sene yeni bir mevsimsel grip aşısı gerektiren mutasyona uğrama eğilimlidir. Virologlar, influenza suşlarını iki yüzey proteinine göre sınıflandırmaktadırlar. Bunlar hedef hücreler üzerindeki bir reseptöre bağlanan hemaglutinin (H) proteini ve virüs partiküllerinin konakçı hücrelerden firar etmek için kullandıkları nöraminidaz (N) proteinidir.  hemaglutinin 18 alt tipi ve nöraminidaz 11 daha aşağı tipi vardır. Muhtemelen tüm permütasyonların, kuşları etkileyen influenza virüslerini etkileyen influenza virüsleri meydana gelmesi muhtemeldir. Oysa insanları enfekte edenlerde sadece bir avuç dolusu ortaya çıkmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Melbourne’daki Grip konusunda Referans ve Araştırma İşbirliği Merkezi direktörü Virolog Kanta Subbarao ’ya kadar, son yüz yıl içinde, on sekiz H alt tarzında sadece üçünün ve on bir N daha alçak türünün ikisinin neden olduğu pandemiler ve mevsimsel salgınlar yaşandığıdır.  ara sıra ördeklerdeki ve kıyı kuşlarındaki influenza virüsleri, evcil kümes hayvanlarına ve bazen de domuzlara bulaşmak için yayılmaktadırlar. H proteini kritiktir ve  kuş gribi virüsünün H proteini insan hücrelerini enfekte etme yeteneği kazandığında üzüntü artmaktadır. Bu, virüsün insanlara geçmesine müsade vererek insanları fazla düşük bağışıklığa sahip oldukları ya da hiç bağışıklıkları olmayan kuş proteinleri içeren yeni bir suşa sokmaktadır.

Luby, şimdiye kadar, H7N9 ve H5N1 virüsleri, kuşlardaki hücresel reseptörlere hâlâ başlıca olarak bağlandığını, ama ara sıra insanlara bulaştığını ve önemli hastalıklara neden olduğunu bildirmiştir. Endişe, öldürücü özelliklere sahip bazı virüslerin, kişiden kişiye daha basit yayılmalarına müsade verecek şekilde değişebilmesidir. Sahiden de, influenzanın şekil değiştirmenin radikal bir yolu vardır. RNA genomu sekiz bölüme ayrılmıştır. İki bambaşka virüs alt tipi, ister kuş ister memeli suşları tek bir hücrede olduğunda, viral segmentler adamakıllı yeni suşlar oluşturmak için karıştırılabilmektedir. Keza domuzların ideal viral eritme potları olduğundan şüphelenilmektedir. Subbarao, domuzlar insanlara aynı reseptörler taşıdıklarından kuş ve memeli virüsleri göre enfekte olabildiklerini bildirmektedir.

1957 ve 1968 grip salgınlarına, kuş gribi virüslerinden bir takım gen bölümleri ve dolaşımdaki insan gribi virüslerinden kaynaklanan diğer bölümler ile tekrar sınıflandırılan virüsler neden olmuştur. Uzun zamandır bu karışımın bir ara konakçıda, muhtemelen domuzlarda olduğu ileri sürülmektedir. DSÖ, yeni ortaya çıkan grip türlerini izlemek için bir dizi milli laboratuvarlara sahiptir ve günümüzde Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü ile yakın işbirliği yapmaktadır. Subbarao, hayvanlarda yeni grip virüslerini yakalamak istemektedir. Bilim adamları, son H1N1’in domuz gribi varyantından bahsetmektedirler, çünkü G4 adı dolaşımdaki insan epitel hücrelerine ve formuna bulaşabilir. Bu virüs, 2009 grip pandemisine niçin olan H1N1 daha aşağı tipinden genler taşımaktadır. bununla birlikte, pandemik patojenler nadirdir ve doğaları gereği varsayım edilmesi zordur.

Koronavirüs

Keza SARS keza de MERS koronavirüsleri SARS-CoV-2’den daha ölümcüldür. Neyse oysa, SARS ve MERS’in insandan insana geçişi nispeten düşüktür. Oysa yarasa türlerinde çok büyük bir koronavirüs çeşitliliği vardır. Çoğunlukla bağırsakları enfekte etmektedirler, oysa akciğer dokusunda da çoğalabilmektedirler. 2002-03’teki SARS salgınından sonra, bilim adamları Çin mağaralarındaki yarasalarda koronavirüs aramışlardır ve yaygın böcekçil türlerde bunlardan bir hazine bulmuşlardır. Diğer Taraftan, güney Çin’deki insanların kanında saptama edilen antikorlar, bir takım insan popülasyonlarının rutin olarak yarasa koronavirüslerine maruz kaldığını göstermektedir. Bu, virüslere insanlara harmoni temin etmek için çokça fırsat vermektedir. Koronavirüslerin yeni mutasyonlara uğrama eğiliminin habercileri, genellikle çiftliklerde meydana gelen ölümcül salgınlardır. Son on yılda domuzlarda üç yok edici domuz koronavirüs suşu ortaya çıkmıştır.

Baric, bu virüslerin hareket halinde olduklarını bildirmektedir. Koronavirüsün hayvan rezervuarlarından insanlarda dahil edinmek üzere diğer memeli türlerine yayılmasını teşvik etmek için geçiş yapıldığından endişelenilmektedir. Bu, genelde, belirtilmiş ülkelerde yabani hayvanların tüketimi ve çiftçiliği gibi insan davranışlarıyla bağlantılıdır. Çin’in bütün canlı hayvan pazarlarının kapatılması gerektiğine inanılmaktadır. Çünkü çok sayıda hayvanın kafes içinde birlikte olduğu pazarlar, daha fazla hayvan bulaşması ve daha pozitif insanın enfekte olması anlamına kazanç.

İlk SARS salgını ile birlikte mevcut koronavirüs pandemisi, yaşanılan birincil salgın değildir. MERS koronavirüsü, onlarca yıldır develerde görülmektedir ve zaman zaman insanlara bulaşmaktadır. Şimdilerde çoğu Arap Yarımadası’nda olmak üzere 2.400 vakaya niçin olmuştur. Bir Takım virologlar, artık insanlarda endemik olan ve soğuk algınlığı semptomlarına niçin olan koronavirüslerin, hayvanlardan insanlara birincil sıçramayı yaptıklarında ölümcül salgınlara yol açabileceğini bildirmektedirler.

Baric, örneğin OC43 koronavirüsünün yarasalardan sığır aracılığıyla gelmiş gibi göründüğünü ve 1890’larda bir pandemiye neden olduğuna dair kanıtlar olduğunu söylemektedir. Günümüzde, devam eden COVID-19 salgınıyla, bir takım araştırmacılar koronavirüsleri en büyük tehdit olarak görmektedir. Luby, koronavirüsü gribin önüne koymaktadır, çünkü bunu SARS-CoV-2 ile değil, SARS ve MERS ile görülmesidir. Ve görünen o oysa, Çin’deki canlı pazarlarda olan yarasaların koronavirüsleri öteki memelilere yaymasına niçin olduğunu  ve acele en yüksek riskin koronavirüsler olduğunu bildirmektedir.

Nipah Virüsü

1994 yılında Avustralya‘nın Brisbane banliyösünde Hendra adında atlarda gizemli bir hastalık patlak vermiştir. Yirmi bir beygir, kısa vakit sonradan Hendra virüsü olarak adlandırılan bir patojenden ağır şekilde hastalanmıştır. sonra, hasta atlarla ilgilenen bir veteriner, kökeni Pteropus  diğer adıyla uçan tilki cinsindeki meyve yarasalarına kadar izlenen virüsten ölmüştür. Dört yıl daha sonra, Nipah virüsü adlı ilgili bir virüs, Malezya‘daki domuz çiftçileri arasındaki salgının nedeni olarak tanımlanmıştır. Enfekte iki milyon domuz katledilerek salgın durdurulmuştur. 2001 yılında araştırmacılar, Bangladeş’te her yıl insanlarda Nipah virüsü salgınlarının, özellikle yarasa idrarı ile kirlenmiş hurma ağaçlarının özünü içen insanlardan meydana geldiğini fark etmişlerdir. Fakat insandan insana bulaşma görülmemiştir. Ama 2018’de güney Hindistan’daki bir salgın, Nipah virüsünün insandan insana bulaşmasının yakın temas aracılığıyla olası olduğunu öne sürmüştür. 27 yaşında bir köylü yarasa tükürüğü veya idrarı bulaşmış meyvelerden virüsü kapmış olabilen, Kerala eyaletindeki bir hastaneye kaldırılmıştır. Hasta, ziyaret eden arkadaşları, akrabaları ve sağlık personeli dahil almak üzere dokuz kişiye daha bu hastalığı bulaştırmıştır. Daha artı hasta ve sağlık çalışanının enfekte olduğu başka bir hastaneye sevk edilmiştir. Enfekte 23 kişiden 21’i şiddetli solunum yolu hastalığı ya da beyin iltihabından ölmüştür. Yarasaları ve Nipah virüsü salgınlarını inceleyen Ploughright, kalkmamasının bir nedeni, insanları bu kadar ivedi hastalandırarak hastaneye kaldırılmaya ve izole olmaya eğilimli olmalarından kaynaklı olduğunu bildirmiştir. Fakat Nipah virüsünün yüzde 50 ile yüzde 100 arasındaki vefat oranı, bu salgının böyle bir endişe haline getiren nedenidir.

Virüslere Salgın Potansiyeli Veren Özellikler 

Plowright, Nipah ve Hendra’nın günümüzde henipavirüs olarak adlandırılan bir paramiksovirüs grubuna ait olduğu bildirilmiştir. Hem Asya, Okyanusya ve Afrika’da uçan tilkilerde barındırılan daha çoğu suş olduğu bildirilmektedir. Henipavirüsler hemen şimdi insanlarda yaygın salgınlara niçin olmamasına karşın, kızamık ve kabakulak gibi öteki paramiksovirüslerde görülmüştür. Moleküler biyolog olan Rebecca Dutch, bu virüslerden bazıları doğrusu iyi yayılmakta olduğunu bildirmiştir. Nipah bir kişiden diğerine etkili bir şekilde geçerse, olur ya de mutasyona uğrayarak birini gerçekte hasta etmeden önce iletirse, bu yok edici olmaktadır ve bu daha fazla kara veba gibidir.

Öteki Potansiyel Tehditler

Listenin başında yer almayan ancak yine de uyarı çeken virüsler, insanlara ek olarak hemorajik ateşe niçin olan ve maymunları ve yarasaları enfekte edebilen Ebola ve Marburg virüsü gibi filovirüslerdir. Luby, Ebola’nın kan veya cisim sıvılarının iletilmesini gerektirmesi, bulaşmanın daha güç olduğu ve küresel bir korkutma olma olasılığının daha düşük olduğu anlamına gelmekte olduğunu bildirmiştir. Ve Nipah virüs enfeksiyonlarında olduğu gibi, halk müziği çabuk hastalanmaktadır ve bu nedenle erken izole edilmelidir. Uzmanlar, bir filovirüsün pandemiye niçin olması için solunum yoluyla bulaşması veya ishalde kolayca yayıldığı ve bunun ne kadar basit olabileceği demin net olmadığını bildirmişlerdir.

Bilim adamlarının peşine düşüp takip ettiği öteki virüsler aralarında, öncelikle kemirgenleri enfekte eden Bunyavirüs ve Arenavirüs ailelerinde olarlar vardır. Hem  sivrisinek yoluyla bulaşan dang, Zika virüsü ve Batı Nil virüsü de yer almaktadır. Vektör kaynaklı patojenler iki milyar insanı enfekte etme potansiyeline sahiptir, ama kuzey enlemlerinde bulaşma riski düşüktür. Sivrisineklerin coğrafi aralığı iklim değişikliğiyle birlikte daha yüksek enlemlere yayıldıkça, taşıdıkları patojenlerin çeşitliliği de artmaktadır.

X hastalığı da vardır. Dünya Sağlık Örgütü bu terimi, ciddi bir salgının günümüzde insan hastalığına neden olduğu bilinmeyen bir patojenden kaynaklanabileceğini benimsemek için X hastalığı kullanmıştır. Oysa tanımlanmamış bir patojeni araştırmak zorlama bir iştir. Dutch, SARS 2002’de ortaya çıkana kadar, koronavirüs üstünde çalışan kimselerin araştırmalarını finanse etmesini sağlamakta sorun yaşanmış olduğunu bildirmektedir. Uzmanlar, insanların doğal hayat alanlarını bozarak ve öbür kaba hayvanları kaba hayat pazarlarında bir araya getirerek daha viral dağıtım olayları için şartlar yarattığı konusunda uyarmaktadırlar.

Virüslere Salgın Potansiyeli Veren Özellikler

Yakın zamanda yarasa kaynaklı virüs çeşitliliği, dağılım ve görünme üstüne bir incelemeye müşterek yazar olan Ploughright, yeni virüslerin ortaya çıkması için insanların bir ortam yarattıklarını nbelritmiştir. Buna rağmen, bilim camiasının gelecekteki salgınları dürüst bir şekilde varsayım edemediğini de eklemektedir. Plowright ’a tarafından, bir grip salgınının 2009 Meksika‘daki domuzlardan geleceğini kimse varsayım etmemiştir. Bir sonraki patojen salgınının ne olacağı konusunda aydın olunması gerektiğini söylemiştir. Fakat araştırmacılar, COVID-19 ile ilgili deneyimlerin pandemiye tedbirli olma eğilimini değiştireceğinden umutludur. Luby’nin dediği gibi, bu tehditlere daha pozitif dikkat çekilmelidir.

Diğer Bir Salgını Ateşlemekle Tehdit Eden Virüsler Tablosu

Hayvan rezervuarları: Böcek öldürücü yarasalarda ve meyve yiyen yarasalarda büyük çeşitlilik vardır. Güneydoğu Asya’daki at nalı yarasaları (nesil Rhinolophus) SARS güya koronavirüsleri barındırır.

Yayma geçmişi: Dört soğuk algınlığı koronavirüsünün kökenleri yarasalarda olabilir, olasılıkla son birkaç yüzyılda. SARS, 2003-04 döneminde bir salgına neden olmuştur. MERS, muhtemelen develerden atlayarak insanları enfekte etmeye devam etmektedir.

Vaka ölüm oranı: Büyük ölçüde değişmektedir ve COVID-19 olasılıkla yüzde 1 civarındadır. SARS’ın yüzde 15’e yakın olduğu düşünülmektedir. MERS, hastaların yaklaşık yüzde 35’inde ölümcül olduğu kanıtlanmıştır.

Bulaşma: Temas ve havadan gelen (damlacıklar ve aerosoller)

Etkilenen hayvanlar: Köpekler, domuzlar, kediler, sığırlar, develer ve diğerleri

Özellikler: Grip

Hayvan rezervuarları: Su kuşları, kümes hayvanları ve evcil domuzlar. Köpeklerde ve atlarda bir takım salgınlar,

Dağılma geçmişi: İnsanlık tarihi baştan başa fazla sayıda salgının nedeni muhtemelen grip olmuştur

Doğrulanmış grip salgınları aralarında yıkıcı 1918 salgını ile 1957-58, 1969 ve 2009’daki salgınlar yer almaktadır.

Vaka ölüm oranı: 1918 salgını durumunda, olgu ölüm oranı küresel olarak yüzde 2,5 civarındadır.

Bulaşma: Temas ve havadan gelen (damlacıklar ve aerosoller)

Etkilenen hayvanlar: Domuzlar, atlar, yaban gelinciği, köpekler ve kümes hayvanları

Özellikler: Paramiksovirüsler (henipavirüsler)

Hayvan rezervuarları: Bazı aile üyeleri meyve yarasalarında bol miktarda bulunur.

Dağıtım geçmişi: Hendra virüsü başlangıçta 1994’te atları ve insanları enfekte etmiştir. Nipah virüsü ilk olarak 1998’de domuzlarda ve insanlarda görülmüştür.

Vaka ölüm oranı: Bilinen en ölümcül patojenlerden bazıları, hendra virüsü insanları ara sıra enfekte eder, oysa bulaştığında vefat oranı yüzde 50 civarındadır. Nipah için olgu ölüm oranı daha da yüksek, bir takım salgınlarda yüzde 50 ile yüzde 100 aralarında değişmektedir.

Bulaşma: Başlıca evcil hayvanların ve insanların yiyeceklerini kirleten yarasalardan gelen idrar ve tükürükten ve Nipah için millet arasında yakın temastan

Etkilenen hayvanlar: Hendra virüsü atları ve köpekleri etkiler. Nipah virüsü domuzları (ve hamster ve yaban gelinciği gibi laboratuar hayvanlarını) enfekte eder.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: