Güncel
Yükleniyor...

Spiker sözcüğü, İngilizce speaker kelimesinden gelmekte olup, haber spikeri; haber yayınlayan şahıs manasında kullanılmaktadır. Haber spikeri, aktüel bilgi ve haberleri radyo, televizyon yahut internet yayınları aracılığı ile kamuya aktarmakla mesuldür. Pek çok kimseye "Bir televizyon spikeri sizce nasıl olmalıdır?" diyerek sorulsa, alınacak yanıt aşağı yukarı aynıdır. Çoğunluk, spikerlik mesleğini yapanın erkekse yakışıklı, kadınsa hoş olması gerekliliğini söyleyecektir. Magazin uygulamaları için bu söylem belli ölçüde reel gibi görünse de, mesleki beceriye sahip olmayan pekçok bireyin kısa sürelerde bu mesleği yaptığı söylense de, uzun süreçli olmadığı toplumca kabul edilen bir gerçektir. Televizyon spikeri olabilmek için, bir beyazperde oyuncu yahut aktrisine benzemeye lüzum yoktur. Peki spiker nasıl olunur? Spikerlik eğitimi var mıdır? Kimler spiker olur?

Kimler Haber Spikeri Olabilir?

Birçoğumuzun anılarında ailece ekran başına kilitlendiğimiz ve can kulağıyla dinlediğimiz insanlar olarak kazınmıştır spikerler. Onlar yalnızca bir kameraya doğru konuşurlar hatta fakat gerçekte yüzlerce insanın gözlerinin içine bakarak anlatırlar her şeyi.

Spikerlik hem göze hem kulağa seslenme eden bir meslektir. Bu sebeple spikerlik mesleğini icra etmek isteyenler fiziki sağlıklarına dikkat etmelidirler. Spor yapan, beden sağlığına itina gösteren insanlar bu meslek için daha elverişli şahıslar olur diyebiliriz. Dış görünüşü bir tarafa bıraktığımızda şayet spiker olmanın diğer olmazsa olmaz koşulu, konuşma dilini iyi kullanmak diksiyonu ve artikülasyonu düzenli ve doğru şekilde sağlıyor olmaktır. Sizi izleyen onlarca bireyin söylediklerinizi can kulağıyla dinlemesi, anlayabilmesi için söylediklerinizi doğru vurguyla söylüyor olmanız ehemmiyet taşır. Bu sebeple nefesinizi doğru kullanmalı kelimeleri anlaşılır ve doğru telaffuz etmelisiniz. Bu konularda eksiğiniz olduğunu düşünüyorsanız diksiyon yahut ses kurslarından birine gittikçe başlamanız yararlı olur.

Spikerlik Kursları Faydalı mı?

Spikerlik sunuculuk kursları veren pekçok kurum insanlara bu işin tafsilat vermek fazlası vakit bu işin alaylıları aracılığı ile öğretiyor. Peki sunuculuk kursları ile sunuculuğu öğrenmek mümkün olabilir mi? Bu problemin cevabı şahsa göre değişkenlik gösterebilir. Birçok meslek gibi bu meslek de azıcık yetenek ve yeteneğe bağlıdır. Kişiler yukarıdaki esas nitelikleri taşıdıklarına inanıyorlarsa spikerlik sunuculuk kursu alarak bu işin bilmedikleri yanlarını öğrenme yoluna gidebilirler.

Haber Spikerinde Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Spikerlik ülkemizde yayıncılığın başladığı yıllardan itibaren en alımlı, en alaka duyulan mesleklerden biri olmuştur. Bu çekiciliğini yalnızca saygınlık sebebiyle kazandığını sanmıyorum. Sesini anons etmek, seyredilmek, tanınmak pek çoğunun hoşuna masraf. Televizyonda yapıyorsanız bu işi sesinizin duyulması beraberinde bir de cisminizin görünmesi daha dahi alımlı kılar mesleği. Bir kez mikrofonun, kameranın, ışıkların karşısına geçen şahıs alışkanlık durumunda isteyecektir bunu. Gelin azıcık daha derinine inelim mesleğin. Haber spikerlerinde bulunması gereken özellikleri bu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Bir spikerde olması gereken ilk özellik sestir. Doğuştan sahip olunan, mikrofonik bir sese sahip olmalı spiker. Eğitimle ilerlemeye eğilimli bir ses olmalı.
  2. İkinci olarak iyi bir kulağa sahip olmalı ki sesleri doğru çıkarabilsin, vurgu ve tonlamaları doğru yapabilsin, hatalarını duyup düzeltebilsin.
  3. Dilinin müziğini kapmış olmalı. Türkçeyi gramer ve fonetik kurallarına elverişli konuşabilmeli.
  4. İfade yeteneği olmalı. Söylemek istediğini, söylenmesi gerekeni en öz, en net, altında diğer anlamlar taşımayacak şekilde dile getirebilmeli, hazır yanıt olmalı. Bunun için de düşünme organı ile söyleme organı arasındaki düzen kusursuz olmalı. Aslında bu düzen konuşan herkese lazım fakat henüz onu karıştırmayalım.
  5. Hızlı düşünüp, acele karar vermeli. Soru sormayı, dinlemeyi bilmeli. Spikerin kelime hazinesi varlıklı olmalı.
  6. Farklı söylem yollarını bilmeli, keşfetmeli.
  7. Bir de izlenim ve analiz yeteneği olmalı. Çok aydın ve çok okuyor olmalı. Dünyada olup bitenden, değişik görüşlerden, sanattan, tarihten haberli olmalı ki bu birikim sesine yansısın, aydın sesi olsun. Bu, mikrofonik sesin spiker olmaya yeteceği fakat kültürü olmayan bir sesin meslek yaşamını ortalama sürdüreceği manasına gelir. Ortalamanın üstüne çıkmak istiyorsa bu yaptıklarını daima yapması lazım.

Haber Spikerlerinin Maaşı Ne Kadar?

Haber Spikeri Nasıl Olunur?

Spiker bir yayını yahut içeriği yayınlayan/sunumunu sağlayan insanlardır. Spiker/sunucu olabilmek için ilk olarak topluluk karşısında raht hareket ediyor olabilmeniz lazım olur. Sonrasında şayet kesintisiz ve hoş bir Türkçe ile nakletmek istediklerinizi doğru ve tesirli bir şekilde anlatmalısınız. Bunun için evvela ufak organizasyonlarda yahut varsa kendi youtube kanalınızda alıştırmalara başlayabilirsiniz.

Haber spikeri spikerliğin çok daha ileri bir seviyesidir denebilir. Haber spikeri olabilmek için ilk olarak habercilik ve televizyonculuk geçmişine sahip olmak gündemi ve haberleri çok iyi takip edebilmek lazım olur. Haber spikeri olabilmek için televizyon kanallarında mümkünse haber departmanında başlamak iyi bir başlangıç olur.

Haber Spikeri Olmak İçin Gazeteci Olmak Şart mı?

Hayır koşul değil. Yeterli tesisat kazanmış cümle alem bu hususta yayın kuruluşlarına müracaat edebilir. Ancak, üniversitelerin Basın-Yayın, Medya ve İletişim yahut benzer bölümlerinde Spikerlik-Sunuculuk yahut gibi direkt olarak bir uygulama yok. Ayrica bu bölumlerin talebe yogunluğundan ötürü yeterli kolay eğitimi alamayan şahıslar, Eksiklerini tamamlayabilmek ve yayın kuruluşlarında kabul görebilmek için tek deva olan Spikerlik - Sunuculuk Kurslarını tercih ediyorlar.

Haber Spikerlerinin Maaşı Ne Kadar?

Haber spikerlerinin belli bir maaşı yoktur. Spikerin kariyeri, tecrübesi ve patronla olan ilişkileri burada belirleyicidir. Ayrıca spikerlerin ne kadar meşhur olduğu dahi belirleyici olmaktadır. Kanallar en çok geliri anne haber ve dizilerinden elde etmektedir. Bundan ötürü sevilen kişileri ekrana çıkarmaya itina göstermektedirler. 2021 senesinde haber spikerlerinin aldıkları maaşlar bu şekildedir:

Az izlenen ulusal kanallarda spiker maaşları 5-10 bin TL arasındadır. Kanal D, Star TV, ATV, Show TV, TRT 1, HaberTürk, CNN Türk, NTV gibi büyük kanallarda anne haber spikeri maaşları 20 bin TL ile 100 bin TL arasında değişiklik göstermektedir. Haber spikeri maaş kazancı çalıştığı kanalın büyüklüğüne ve rating oranlarına göre 200 bin TL’ye kadar yükselebilmektedir.

Merhaba, ben Emirhan. Günlük hayatınızda işinize yarayacak her türlü bilgiye ulaşmanız için vakit buldukça paylaşımlar yapıyorum. Umarım sizlere bir faydam dokunmuştur.

0 Yorumlar: