Reklam
Bileceksin

Astronomi ve Uzay Bilimi Bölümü: Nedir?, Dersleri, İş İmkânları ve Maaşı

Reklam

                                 

Astronomi ve Uzay Bilimleri; sema cisimlerini ve olaylarını araştıran insaniyet tarihinin en eski dönemlerden beri çalışmalar gerçekleştirdiği natürel bir ilim dalıdır. İlgilenilen nesneler arasında gezegenler, aylar, yıldızlar, bulutsular, galaksiler ve kuyruklu yıldızlar yer alır. Astronomi ve uzay bilimleri, evreni ve içindeki yerimizi görmemizi sağlar. Özellikle üniversite adayı öğrencilerin ilgisini çeken Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü ile alakalı pek çok bilgiye bu yazıdan ulaşabileceksiniz. Gelin Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünü yakından tanıyalım.

Astronomi ve Uzay Bilimi Bölümü Nedir?

Astronomi ve Uzay Bilimi bölümü evrenin kökenini, atmosferin dışında meydana gelen her şeyi araştıran özetle kozmik hadiseleri ve sema cisimlerini araştıran ilim dalıdır. Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü; evrende bulunan güneş sistemi, galaksiler, yıldız grupları, saman yolu gibi kütlelerin oluşumunu, faaliyetlerini, fiziki halini, kimyevi bileşimini, başka maddelerle ve ışınımla olan etkileşimlerini, vakit ve uzay içindeki evrimini araştıran kişileri yetiştiren bir lisans bölümüdür.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Puan Türü Nedir? Kaç Yıllıktır?

Astronomi Ve Uzay Bilimleri Bölümü Puan Türü Türkiye’deki bütün üniversiteler Astronomi Ve Uzay Bilimleri bölümüne talebe alımını YKS’nin birinci ve ikinci oturumu TYT(esas yeterlilik testi) AYT(alan yeterlilik testi) puan çeşitleri ile tercih yapılmaktadır. TYT ve AYT puan çeşidine sahip olarak Astronomi Ve Uzay Bilimleri bölümünü tercih etmek talip öğrencilerin YKS’nin ilk oturumu olan TYT’den 150 ve üzeri puan alarak 2. Oturuma giriş hakkı kazanmaktadırlar 2. Oturum AYT sınavıdır. Kısacası Astronomi Ve Uzay Bilimleri Tercih Edecek Adaylar TYT ve AYT sınavlarına girmeleri ve bölüm için yeterli puanı almaları gerekmektedir.

Eğitim zamanı 4 sene olan Astronomi ve Uzay Bilimleri için girilmesi gereken sınavlar TYT ve AYT sınavlarıdır. Astronomi ve Uzay Bilimleri, SAY (SAYISAL) puan türü ile tercih edilmektedir. Tüm lisans bölümlerinde olduğu gibi Astronomi ve Uzay Bilimleri baraj puanı dahi 180 puandır

Reklam

Astronomi ve Uzay Bilimleri Puan Türü Nedir? Kaç Yıllıktır?

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Dersleri Nelerdir?

Fen fakültelerine tabi sema bilimi ve uzay bilimleri programda eğitim zamanı 4 senedir. Bu zaman içerisinde okutulan derslerin yarısından çoğu esas cebir ve fizik dersleridir. İkinci grupta okutulan derslerden bazıları şayet, umumi sema bilimi, aşırı aletler, sema bilimi tarihi, istatistik sema bilimi, astrofizik, güneş fiziği, sema mekaniği, küresel sema bilimi, radyo sema bilimi ve benzeridir. Uygulamalı derslerde bölümlere tabi rasathanelerden yararlanılır. Aşağıda sema bilimi ve uzay bilimleri bölümü dersleri listelenmiştir:

 • Astronomi Tarihi,
 • Uzay Araştırmaları,
 • Gözlem Araçları,
 • Güneş Sistemi,
 • Fizik,
 • Kimya,
 • Astronomi,
 • Diferansiyel Denklemler,
 • Küresel Astronomi,
 • Optik Laboratuvarı,
 • İstatistik Astronomi,
 • Astrofizik,
 • Kuantum Fiziği,
 • Güneş Fiziği,
 • Değişen Yıldızlar,
 • Çift Yıldızlar,
 • Yüksek Enerji Astrofiziği,

Gibi daha pek çok dersi 8 yarıyılda başarı ile tamamlayarak “Astronomi ve Uzay Bilimleri Lisans Diploması” almaya hak kazanırlar.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümünün Çalışma Alanları

Astronomi ve uzay bilimleri uygulaması öğrencileri alanından aldıkları ve Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans uygulamasını bitirdikleri taktirde liselerde yahut dershanelerde, sema bilimi ve uzay bilimleri öğretmenliği yapabilirler. Kredilerinin % 30 unu fizik yahut cebir alanından alanlar fizik yahut cebir öğretmeni de olabilirler Alanlarında yüksek lisans ve doktora yaparak üniversitelerde asistan olarak çalışabilirler. Mezunların bir bölümü de Meteoroloji Genel Müdürlüğüne tabi izlenim istasyonlarında ve rasathanelerde vazife almaktadırlar. Astronomi ve uzay bilimleri uygulamasını bitirenlerin türlü kurumlarda programcı olarak, PC programlarının yazılımı ile alakalı görevleri yürütmekte, Meteoroloji Genel Müdürlüğüne tabi gözlemevlerinde çalışabilmektedirler.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Astronomi ve uzay bilimleri mezunu olan şahıslar gökbilimci olmaktadır. Bu bölümden mezun olan şahıslar türlü pek çok alanda yahut uzay üzerinde rahat bir şekilde çalışabilirler. Aynı vakitte dahi soruşturma ve geliştirme bölümlerinde de vazife alabilirler. Astronomi uygulamasını bitirenlere “Astronom” unvanı verilir. Astronomi genellikle astronometri ve astrofizik biçiminde iki anabilim dalından meydana gelir. Birincisinde evrendeki maddelerin konumları, hareketleri, umumi özellikleri araştırılırken, ikincisinde sema cisimlerinin fizik yapıları incelenir. Astronomlar yerden ve uzaydan gözlemler yaparak, gezegenlerin hareketleri ile alakalı veriler toplar, çözümler ve yorumlarlar. Astronomlar çalışmalarını optik teleskopla yürütürler, sürekli izlenim yapar ve sonra bu izlenim verilerini değerlendirirler.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü İş İmkânları Nelerdir?

Astronomi ve uzay bilimleri uygulamasını bitirenler liselerde ve dershanelerde, cebir, fizik yahut sema bilimi öğretmenliği yapabilirler. Başarılı öğrenciler, yüksek lisans ve doktora yaparak üniversitelerde asistan olarak çalışabilirler. Mezunların bir bölümü de Meteoroloji Genel Müdürlüğüne tabi izlenim istasyonlarında ve rasathanelerde vazife almaktadırlar. Astronomi ve uzay bilimleri uygulamasını bitirenlerin türlü kurumlarda programcı olarak, PC programlarının yazılımı ile alakalı görevleri yürütmekte, Meteoroloji Genel Müdürlüğüne tabi gözlemevlerinde çalışabilmektedirler. Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünden mezun olan şahıslara ‘Gökbilimci’ yahut ‘Astronom’ unvanı verilmekle birlikte Gökbilimciler ne iş yapar? Konusu ele alındığında pek çok iş olanağı bulunmaktadır.

 • Aselsan
 • Roketsan
 • Havelsan
 • TÜBİTAK
 • Gözlemevi

Gibi kurumların düzenlediği mülakatları geçerek Kamu Personeli Seçme Sınavı’ndan ( KPSS ) elde ettikleri yeterlilik yardımıyla iş ömürlerine atılabilirler. Ayrıca fizik bölümü üzerinden eğitime devam ederek yüksek lisans ve doktora yapıldığı takdirde müzelerde, astrofizik ilim merkezlerinde, planetaryumlarda, hususi okullarda yahut düzenlenen halk etkinliklerinde astronom olarak çalışma imkânları bulunmaktadır.

Reklam

Astronomi ve Uzay Bilimi Bölümü Okuyacak Kişilerde Bulunması Gereken Özellikler

Bu bölgede okumak talip, Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünde ilerlemek talip bireylerin bilime, sema cisimlerine ve gezegenlere ilgisi ve merakı bulunmalıdır. Çok eski tarihlerden beri var olan bu ilim kısmı için bilim, cebir ve fizik gibi dallara karşı alakalı ve etkin olması gereklidir.

Bunların beraberinde ilme, uzaya merak duymalıdır. Akademik alanda ilerlemek talip şahıslar PC program ve İngilizce bilgisine de sahip olması gereklidir. Analitik fikir yetisinin ilerlemiş olması ve mesuliyet sahibi olması dahi bulunması gereken mühim özelliklerdendir.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Maaşı Ne Kadar?

Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünden mezun olanlar kariyerlerine öğretici olarak yani üniversitede kendi bölümlerinde öğretim üyesi olarak devam edebilirler. İlk ilkin Araştırma Görevlisi olarak kariyerlerinde ortalama 4000-6000 TL aylık ile başlayıp kariyer basamaklarını yükselttikçe maaşları dahi doğru orantılı olarak artacaktır. Bunun dışında sektör ülkemizde cılız olduğu için özelde iş keşfetmek azıcık sorunlu olur fakat bölüm mezunları yurtdışında kariyerlerine devam edeceklerse Astronom maaşları 5.000-20.000 dolar seviyesinde olmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu