Reklam
Bileceksin

Beslenme ve Diyetetik Bölümü: Nedir? İş İmkanları, Dersleri, Atamaları, Maaşı

Reklam

 

Beslenme ve Diyetetik Bölümü, insanların beslenmesi ile alakalı hususları inceleyen bir ilim dalıdır. Bu bölümün anne vurgusu hasta insanların beslenmesine odaklanmaktır. Türkiye’de toplam 24 üniversitede Beslenme ve Diyetetik Bölümü bulunmaktadır. Peki, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır? Beslenme ve Diyetetik Bölümü Mezunu Ne İş Yapar? Beslenme ve Diyetetik Bölümü Dersleri Nelerdir? Beslenme ve Diyetetik Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Nedir?

Beslenme ve diyetetik gıda maddelerinin ademoğlu sihhati üstüne olan tesirini ve gıdaları nasıl tüketmemiz gerekliliğini inceleyen bir bilimdir. Sağlığı güvenliğini sağlamak ve devam etmek için diyetisyenlere yani beslenme ve diyetetik bölümüne gereksinim artmıştır. Hızla sunulan ve dünyanın ortak bir problemi durumuna gelen obezite ile savaşta beslenme ve diyetetik bölümü büyük bir öneme sahiptir. Diyetisyenler yalnızca kg verdirmek hedefiyle rejim listesi vermezler. İnsan bedeninin çalışma düzenine elverişli olarak hazırladıkları rejim listesini sihhati güvenliğini sağlamak ve ilerletmek için de kullanırlar.

Beslenme ve diyetetik alanında eğitim almış, bireylerin ve toplumların beslenme alışkanlıklarını değerlendirerek onlara elverişli rejim tedavisini belirleyen, uygulayan, beslenme plan ve politikaları yapan ve eğitim yapan diyetisyenler yetiştirme gayesi ile kurulmuş olan bir lisans programıdır.

Beslenme ve Diyetetik Bölümünde Hangi Dersler Var?

Beslenme ademoğlu sağlığını direkt olarak büyüleyici bir etkendir. Yaşam niteliği için gıdaların önemi göz ardı edilemez bir gerçektir. Beslenme ve diyetetik alanında yalnızca gıdaların oluşumu, kullanımı ve cemiyet üzerindeki etkileri incelenmez. Temel tıp bilimleri, anatomi, gastronomi, fizyoloji, ahlaki, tarih, İngilizce, beslenme gibi pekçok ders vardır. Lisans eğitimi veren üniversiteler kolay ve kuramsal eğitimi eş vakitli sunarlar. Öğrenciler her eğitim döneminin belli bir zamanını sahalarda birinci basamak ve ikinci basamakta fiilen geçirirler. Saha dersleri mesleki tecrübeyi kazanmak yönünden çok önemlidir. Özellikle birinci basamakta hastaların beslenme alışkanlıklarının sorgulanması ve gereken eğitimin verilmesi için diyetisyenlere gereksinim vardır. Bölümdeki tüm dersleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Reklam
 • Temel Kimya
 • Ekonomi
 • Beslenme İlkeleri
 • Beslenme Ekonomisi
 • Tıbbi Biyoloji ve Genetik
 • Sağlık Antropolojisi ve Sosyolojisi
 • Besin Hazırama ev Pişirme Teknikleri
 • Bilimsel Kaynaklara Ulaşma ve Raporlama
 • Mikrobiyoloji
 • Anatomi
 • Fizyoloji
 • Beslenme Eğitimi ve Danışmanlık
 • Etik ve Sağlık
 • Hastalıklarda Diyet Tedavisi
 • Ana ve Çocuk Beslenmesi
 • Biyoistatistik
 • Besin Kontrolü ve Mevzuatı
 • İşletme Bilgisi
 • Toplu Beslenme Yapılan Kurumlarda Beslenme

Üçüncü senenin nihayetinde sıhhat ocakları ve anne-çocuk sihhati merkezlerinde 6 hafta zamanlı halk sağlığında beslenme stajı, son sınıfta bir yıl zamanlı hastahane ve kurumlarda beslenme stajı yaptırılır.Beslenme ve diyetetik okumak dilerseniz bu dersleri almanız gerekecektir.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü için Gerekli Özellikler Nelerdir?

Diyetisyen olmak için lazım olan özellikler nelerdir? Beslenme bilimi biyoloji, biyokimya, mikrobiyoloji ve gıda bilimi ile yakından alakalı bir alandır. Bu sebeple, beslenme ve diyetetik alanında çalışacak bireylerin tabiat bilimlerine meraklı ve bu alanda iyi yetişmiş olmaları lazım olur. Ayrıca bu alanda etkin olmak için düşüncelerinizi başkalarına net bir şekilde aktarıp onları etkileyebilmeniz lazım. Bu meslek sabırlı ve diğerleri ile işbirliği içerisinde olmayı gerektirir. Bu alanda çalışmak isteyenlerin masa başı iş ortamına dahi düzen sağlayabilmesi gereklidir. Diyetisyen olmak isteyenlerin fit bir tasarıma sahip olması, danışanlarının güvenini kazanmak için lüzumlu olan özelliklerden bir tanesidir.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü İş İmkanları Nelerdir?

Bu bölümü başarı ile bitirenlere “Diyetisyen” ünvanı verilir. Diyetisyenlik ile alakalı bilgi alabilmek talip öğrencilerin merak ettiği sorulardan bir tanesi de bu bölüm mezunalrının ne iş yaptığıdır. Bu bölümü başarı ile bitiren öğrenciler, beslenme ve diyetetiğin beraberinde Biyokimya, Anatomi, Fizyoloji, Halk Sağlığı ve Metabolizma dallarında lisansüstü eğitime devam edebilirler.

Beslenme ve Diyetetik alanında iş imkanları epey geniştir. Bu bölümden mezun olan adayların hususi sektör yahut kamu pazarında çalışma imkanları vardır. Elbette kamu pazarında çalışabilmeleri için ÖSYM yönünden hazırlanan Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) girip yeterli puan almaları gereklidir. Hastaneler, Renal Bakım Üniteleri, Okul Öncesi Eğitim Merkezleri, Zayıflama Merkezleri, Yemek Firmaları, Onkoloji ve Diyabet Ürünleri, Spor Kulüpleri ve Spor Salonları çalışabilecekleri yerlerdir.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Mezunları Ne Kadar Maaş Alır?

Beslenme ve Diyetetik Mezunları Nerelerde Çalışır?

Beslenme ve Diyetetik mezunları lüzum kamuda gerekse de hususi sektörde çalışma imkanı bulmaktadır. İş bulma konusu ile ilgili asgari zorlanan bölümlerden bir tanesidir. Dileyenler KPSS ile kamuya atanırken, dileyenler özelde etkinlik göstermiştir. Başlıca çalışma alanları şunlardır:

 • Anne-Çocuk Sağlığı Merkezleri
 • Besin Pazarlama Hizmetleri
 • Deniz Ulaşım Hizmetleri
 • Diyabet Üniteleri
 • Enteral-Parenteral Beslenme Destek Grupları
 • Hava Ulaşım Hizmetleri
 • Huzurevleri
 • Kamu / Özel Yataklı ve Yataksız Tedavi Kurumları
 • Okullar, Kreşler
 • Onkoloji Üniteleri
 • Rehabilitasyon Üniteleri
 • Renal Bakım Üniteleri
 • Spor Kulüpleri Oteller
 • Transplantasyon Üniteleri
 • Yemek Fabrikaları
 • Zayıflama Merkezleri

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Sayısal mı?

Beslenme ve Diyetetik bölümü (Diyetisyenlik) sayısal puan türünden öğrenci alabilmektedir. Taban puanları 194.46428 ile 448.7262 arasında farklılık göstermektedir. Beslenme ve Diyetetik bölümü için ÖSYM yönünden hazırlanan Yükseköğretim Kurumlar Sınavı’nın (YKS) birinci ve ikinci oturumuna girilmesi gereklidir. Birinci seans olan TYT sınavında 150 puan barajını geçen öğrenciler ikinci oturuma girmeye hak kazanır. İkinci seans olan AYT sınavında elde ettikleri puan ve başarı sırasına göre öğrenciler üniversiteye yerleştirilmektedir.

Türkiye’deki tüm üniversiteler Beslenme Ve Diyetetik bölümüne talebe alımını YKS,nin birici ve ikinci oturumu TYT(esas yeterlilik testi) AYT(alan yeterlilik testi) puan çeşitleri ile tercih yapılmaktadır.TYT ve AYT puan çeşidine sahip olarak Beslenme Ve Diyetetik bölümünü tercih etmek talip öğrencilerin YKS’nin ilk oturumu olan TYT’den 150 ve üzeri puan alarak 2. Oturuma giriş hakkı kazanmaktadırlar 2. Oturum AYT sınavıdır. Kısacası Beslenme Ve Diyetetik Tercih Edecek Adaylar TYT ve AYT sınavlarına girmeleri ve bölüm için yeterli puanı almaları gereklidir. Beslenme Ve Diyetetik 4 senelik bir bölümdür.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Atamaları

2021 KPSS puanlarına baktığımızda diyetisyenlik tayin puanlarının epey yüksek olduğunu görüyoruz. Bunun nedeni diyetisyenlik bölümü mezunlarının devlet hastanelerine çok çok tayin yapılmamasıdır. Geçtiğimiz yıl diyetisyenlik bölümü okuyanlar içerisinden 160 şahsiyet tayin yapıldı. Diyetisyenlik kpss tayin puanları vilayet vilayet değişmekle beraber 90 puan seviyesinde kaldı. Taban puan 89 iken, en yüksek puan 92 idi. Bu yüzden devlet hastanesinde diyet uzmanı olmak talip birinin rakiplik içerisinde olacağını bilmesi lazım olur. Kamu kurumlarına tayin olmak için son senelerde 80 ve üzeri puan alabilmek yeterli gelmiştir. Her KPSS atamasında taban puanlar değiştiği için mutlak bir KPSS atma puanı vermek muhtemel değildir.

Beslenme ve Diyetetik bölümünden başarı ile mezun olan şahıslardan gıdalarla alakalı bilgileri araştırıp değişimleri gözlemlemeleri, gıdaları gruplandırma ve rejim uygulamaları hazırlama, hastalıkları önlemek ve hastalıklardan kurtulmak namına diyerek listeleri geliştirme, hatalı beslenme alışkanlıklarını irdeleyerek kişileri brifing, yaş, cinsiyet ve uygulanan işe göre alınması gereken gıdalardan zincir oluşturma ve buna göre haftalık gıda listesi oluşturma gibi görevler beklenmektedir.

Reklam

Beslenme ve Diyetetik Mezunları Öğretmen Olabilir mi?

Birçok bölgede olduğu gibi Beslenme ve Diyetetik bölümünden de mezun olup muallim olma talihi bulunmaktadır. Bölümü bitirenler pedagojik formasyon dahi alıp KPSS ve öğretmenlik mülakatlarında yeterli puanı alırca Yiyecek İçecek Hizmetleri öğretmeni olarak vazife yapabilecektir.

Beslenme ve Diyetetik Bölümü Mezunları Ne Kadar Maaş Alır?

Devlette çalışan diyetisyenlerin maaşları 4450-5150 TL arasında değişirken hususi sektörde şayet 2500-1000 TL arasında geniş bir skala bulunmaktadır. Beslenme ve diyetetik okumak talip öğrencilerin en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi de bu bölüm mezunlarının ne kadar aylık aldığıdır. Devlette yeni ataması uygulanan bir diyet uzmanı 2020 senesinde 4.450 TL maaşla işe başlamaktadır. Özel Hastanede şayet diyet uzmanı maaşları hastanenin niteliği, diyetisyenin hastaya olan potansiyeli, hafta sonları ilave olarak çalıştığı günler ve ilave olarak çalıştığı saatler, çalıştığı ünite, hastanede çalışan başka sıhhat personellerinin maaşı, diyetisyenin o anne kadar yapmış olduğu deneyimlerine göre farklılık gösterebilir.Özel Hastanede yeni başlayan bir diyetisyenin asgari maaşı 2.500 ₺, ortalama aylık 3.500 ₺’ dir. 5 yıl tecrübeli bir diyet uzmanı maaşı 4.000 ₺, ortalama aylık 5.500 ₺’dir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu