Güncel
Yükleniyor...
 Çocuklar için Tuvalet Eğitimi Yöntemleri

Çocuklar için Tuvalet Eğitimi Yöntemleri


 Küçük çocukları olan ebeveynler, tekrar tekrar çocukları ile ilgili yapacakları aktiviteler, gıda, eğitimi ve tuvalet alışkanlığının kazandırılması gibi konularla ilgili veri arayışı içindelerdir. Tuvalet eğitimine başlangıç zamanı geldiğinde işler asap bozucu ışık halkası gelebilir. İşte bu sürecin fazla stresli ülkü gelmeden başarı ile atlatılabilmesi için püf noktalar:

Çocuklar İçin Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalı?

Tuvalet eğitimi hem ebeveynler ayrıca de çocuklar için kişisel bir süreçtir ve yapılabilecek birçok teşebbüs vardır. Bu konuda yapılacak en doğru hareket yürümeye başlayan çocukların tuvalet eğitimi için hazırlanmış olana kadar beklemektir. Çocukların çoğu lazımlık eğitimine açmak için 18 ay ila 3 yaş arası uygun bir dönemdir. Lakin bunun yanında 3 ve 4 yaşındaki bir takım çocuklar tuvalet alışkanlığını edinmek için hemen şimdi tam olarak hazırlanmış olmayabilirler. İşte çocuğun tuvalet eğitimine başlamaya hazırlanmış olduğuna dair bazı işaretler;

Çocuğun fiziksel olarak lazımlık kullanmaya hazırlanmış olduğuna dair işaretler vardır. Bu işaretler çocuğun mesane ve bağırsakları üstünde bir miktar teftiş geliştirdiğini göstermektedir. İşte belirtileri:

• Daha uzun süre altının kuru kalması: Yürümeye başlayan çocuğun altını ıslatması birkaç saat sürüyorsa veya kuru bir bezle kısa bir zaman şekerleme yapıyorsa veya geceleri uyuyorsa
• Geceleri bağırsak hareketi yoksa: Birçok minik çocuk uykusunda dışkılama yapmaz, bu da kontrol kazanmanın iyi bir işaretidir!
• Tuvaleti geldiğini söylemesi: Çocuğun ebeveynine tuvaletini geldiğini söylemesi onun tuvalete gitme dürtüsünü gösterir.
• Gizlenerek tuvaletini yapması: Çocuk tuvaletini gizlenerek yapmaya başlarsa tuvalet eğitimi için zaman geldiğinin maddi bir belirtisidir. Çünkü yaradılış gereği herkes mahremiyet duygusunu sever.

Çocuğun Lazımlık Kullanmaya Hazır Olduğuna Dair İşaretler

Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklar İçin Tuvalet Egitimi Yöntemleri

Tuvalet alışkanlığı için fiziksel olarak hazır edinmek, şehvetli ya da zihinsel olarak hazır olmakla benzer şey değildir. Çocuğun lazımlık eğitimi için hissi veya zihinsel olarak hazır olabileceğine dair işaretler aşağıdaki gibidir:


• Lazımlık kullanmaya alaka duyması
• Altını kirlettiği süre söylemesi
• Lazımlığa oturmaya istekli olması
• Lazımlık kullanmayı veya iç çamaşırı giymeyi istemesi
• Kendisi için bir şeyler yapma arzusunun belirginleşmesi
Lazımlık eğitimi hazırlığı, yukarıdaki işaretlerin ve biraz da ebeveyn sezgisinin bir birleşimidir. Çocuğun bu sürece hazırlanmış olup olmadığına karar verecek olan kişi ebeveynidir.

Lazımlık Kaygısı

Lazımlığı yararlanma konusundaki dehşet veya üzüntü, tamamiyle hazır olmadığının bir işareti olabilirken, ayrıca bu korkuların üstesinden gelmesi gerektiğinin de bir işareti olabilir. Lazımlık kullanımı hakkında ebeveynin çocuğuyla oyun oynaması korkunun aşılmasında tezgâhtar olabilir. Bu süreçte daha minik çocukların altının bağlandığını, kendisinin büyüdüğü için bundan böyle lazımlık kullanması gerektiği şeklinde örneklemeler verilmesi faydalı olabilir. Bu, çocuklara duygularını açık bir şekilde keşfetme şansı verir ve kaygıyı hafifletmeye asistan olabilir.

Lazımlık İçin Eğitim Yöntemleri

Çocuğu lazımlığa alıştırmanın çoğu ayrı yolu vardır, ancak bunlar çoğunlukla üç kategoride incelenmektedir:
 

1. Çocuğu takip ederek öğretilen tuvalet alışkanlığı: Bu yöntemle, çocuğun lazımlığı kullanmaya alaka göstermesini beklenmeli ve sonradan bu ilgisi desteklenmelidir. Çocuğu lazımlığı kullanması için bir şeyler edinmek gibi ödüllendirici hareketler yapılmaması gerekir. Çünkü bir teoriye kadar tuvalet eğitimi, yürümek gibi aktif olarak öğretilmesi gerekmeyen doğal bir dönüm noktası olmasıdır. Bu süreçte şunlarla çocuğun daha basit alıştırılması sağlanabilir;


• Tuvalet eğitimi kitaplarını birlikte okumak
• Her banyo için bir lazımlık satın olmak
• Tuvalet kullanımı modellemesi gerçekleştirmek
 

Bu yöntemin dezavantajları süre alması ve bu yöntemi izleyen çocukların daha sonraki bir yaşta tuvaletten egemen olmalarının daha muhtemel olmasıdır. Ebeveyn çocuğunu anaokuluna göndermeyi planlıyorsa, bu koşul açık bir soruna niçin olabilir çünkü birçok mektep öncesi çocukların iç çamaşırı giymesi gerekir.
 

2. İki ile üç gün yöntemi: Psikologlar Richard Foxx ve Nathan Azrin ’in yarattığı bu lazımlık eğitimi yaklaşımıyla çocuk hazırlanmış olana kadar beklenmelidir. Ama hazır olduğunu anlayınca hızlı bir şekilde eğitim verilmelidir. Bu yöntem son on yılda ortaya çıkmış ve kitabın çıkması ile popüler olmuş bir yöntemdir. Bu lazımlık eğitiminde tuvalet eğitimi hemen hemen bir eğitim kampında verilir gibi kazandırılır. Bu yöntemin çoğu çeşidi vardır oysa temel adımlar aşağıdaki gibidir:

Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklar İçin Tuvalet Egitimi Yöntemleri
 

• Ebeveynler tuvalet eğitimi hazırlığı için 2 ila 3 gün diğer hiçbir şeyle ilgilenmezler.
• Çocuğa bundan böyle bez kullanmayacağını ve lazımlığı kullanacağını söylenir. Bu yöntemin bazı çeşidinde çocuk bezi ve bebek tulumlarının atılmasını tavsiye edilirken bu ebeveyne kalmış bir karardır. Çünkü bazı çocukların gece hala onlara ihtiyacı olmaktadır.
• Ebeveyn, iki ya da üç gün her tarafında, çocuğu lazımlığı kullanması gerektiğine dair işaretler için çok yakından izlemelidir. Hatta çocuğun en azından belden aşağısının çıplak olmasına izin verilmelidir. Böylece tuvalet dürtüsünün ne vakit başladığını ve onu lazımlığa götürüleceği kolayca kavranabilir. İlk başlarda ebeveyn çocuğu lazımlığa götürürken sonraları çocuk kendisi gitmeye başlar. Çünkü lazımlığa oturmaya gereksinim duyma hissini birbirine bağlamaya başlar. Bu onun idrar yapma veya dışkılama dürtüsü hissettiğinde lazımlığa gitmesi gerektiğini öğrenmesine muavin olacaktır.
• Çocuk tuvalete gitme dürtüsünü tanıma başladığında ona iç çamaşırları giymesi ya da çıkarması için egzersiz yapmasına müsade verilmelidir. Bazı kişiler tuvalet alışkanlığına geçmeden önce iç çamaşırlarını giymeyi öğretmeyi önerirler. Bunun nedeni, iç çamaşırı bir takım çocuklara bez varmış gibi hissettirebilir.
• Pantolon ve iç çamaşırı giymekte başarılı olduğunda, dışarıdayken tuvaleti geldiğini ayrım etmesini sınamak için haricen oyun oynamasına müsade verilmeli ve takip edilmelidir.
Bu yaklaşımın yararı, lazımlık eğitiminin çoğunlukla birkaç gün içinde ve sonra yapılmasıdır. Fakat, bir takım çocukların oyuna ilgisi çok yoğun olduğundan, tuvalet kazaları çok artı olabilir ve başarısızlık konusunda endişeye neden olabilir.


3. Erken dönem yaklaşımı açılmak: Bu usul ilk olarak Dr. T. Berry Brazelton tarafından 1962 yılında kabızlığa ve lazımlık eğitiminden fazla erken ortaya çıkan öteki sorunlara yanıt olarak oluşturulmuştur. Çoğu çocuk gelişimi uzmanı kadar daha da arıtılmış edilerek değişikliğe uğramıştır. Erken dönem yaklaşımının adımları şu şekildedir:


• Çocuk bedenen hazır olduğunda bir lazımlık alınmalıdır. Bu genellikle 12-18 ay civarında olur.
• Çocuğun lazımlığı incelemesine izin verildikten sonra tamamen giyinik şekilde lazımlığa oturması için teşvik edilir.
• Bu iyi giderse, çocuk lazımlığa bezini çıkartarak oturtulmaya başlanır ve çocuk beziyle lazımlığın arasında birbirine bağlantı kurmasına asistan olunmalıdır.

Bu yöntem geri kalmış bir yöntemdir, ama çoğu ebeveyne hitap eden lazımlığa tutarlı ve mahsus ağır ağır alıştırmayı önermektedir. aynı zamanda, bir takım ebeveynleri bunaltabilecek kadar uzun bir süre yani bir yıldan artı süre alabilir.


Etkin tuvalet eğitimi stratejileri üstüne yapılan bir çalışmaya tarafından, ikinci ve üçüncü yöntemin eşdeğer derecede başarılı olduğu ve tuvaletini tutmadan kaynaklanan kabızlık gibi sorunlara niçin olmadığı ortaya çıkmıştır.

Yapılan Yaygın Hatalar

Lazımlık eğitimi yanıltıcı olabilir ve düş kırıklığına niçin olabilir. Bu yaygın hatalardan sakınmak, süreci daha az stresli ve daha idare edilir hale getirebilir. İşte yapılan yaygın hatalardan bazıları aşağıdaki gibidir:


• Tuvalet kazalarını güzel görmemek: Çalışma sürecinde çocuk kazayla altına yaptığı süre ona manâlı bir şey olmadığı hissettirilmelidir. Keza bu süreçte yardımcı olmak için orda olunduğu vurgulanmalıdır.

Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklar İçin Tuvalet Egitimi Yöntemleri
 

• Mahçup Etmek: İç çamaşırına kazayla tuvaletini altına yaptığında yalnızca bebekler altına yapar sen bebek misin gibi cümlelerle çocuğu utandırıcı mahcup edici tarzda konuşulmamalıdır. Bu kelimeler çocuğun ara sıra kendini büyük hissetmesini ve tuvalet alışkanlığı kazandırılmasında etkin olsa da tarz olarak nasıl kullanıldığı önemlidir. Ve zıt etki yapabilir. Buradaki ince çizgiye fazla dikkat etmek gerekir.

• Cebren oturtturmaya niyetlenmek: Eğer çocuk lazımlığa oturmak istemiyorsa güç kullanarak zor kullanarak muhakkak oturtmaya çalışılmamalıdır. Bu ilerideki dönemde çocukta aşılamaz korkulara dönüşebilir.

• Ödüllendirmek: Yaptığı doğru bir davranıştan dolayı ödüllendirmek olumlu pekiştirme için hoş bir tutum olabilir. Bu ödülün büyük tutulması çocuğu büyük beklentiler içine sokarken tuvalet alışkanlığının normal bir işlem olmadığı duygusuna sahip olmasına niçin olabilir. Bunun yanında olumlu pekiştirme sağlamak için çocuğa alaka duyduğu çizgi film kahramanlarının yer aldığı iç çamaşırları alınabilir ya da tuvalet alışkanlığı kazandıktan sonra kreş öncesi eğitime başlayacağına dair teşvik edici sözlü pekiştirmeler yapılabilir.

• Gerilemelerden dolayı cesaretin kırılması: Yeni yürümeye başlayan çocuk ya da mektep öncesi bir çocuk bir hafta boyunca tamamen eğitildikten sonra tuvalet kazaları yapması durumunda endişelenilmemelidir. Çünkü bu durum genelde endişelenecek bir durum değildir ve özellikle de çocuğun hayatında büyük bir değiştirme olmuşsa ortaya çıkmış olabilir. aynı zamanda, kazalar uzun bir süre her tarafında istikrarlı bir şekilde gerçekleşirse bir doktora danışmak yardımcı olabilir.

Erkek Çocuklar İçin Lazımlık Eğitimi İpuçları

Lazımlık eğitimi erkeklerde kızlardan biraz farklıdır, bu yüzden işte birkaç ekstra ipucu:

• Sabırlı olunmalıdır: Tuvalet eğitiminde erkekler kızlardan daha geç hazırlanmış olma eğilimindedirler. Uzmanlar bunun sebebi olarak erkeklerin koşma, yuvarlanma, zıplama gibi kaba motor aktiviteleriyle daha fazla ilgilenmelerinden kaynaklandığını söylemektedirler. Keza erkeklerin bu konuda kızlar kadar sabırlı olmadığını bildirmektedirler.

• Ayakta tekrar tekrar önce oturmasını öğretilmelidir: Erkek çocukları baba ya da büyük erkek kardeşlerini ayakta çişini yaparken gördüklerinde kafaları karışabilir. Ayakta işeme fikrini keşfetmeden önce tuvalet alışkanlığını öğrenmeleri gerekmektedir. Eğer ayakta durmakta kararlılarsa müsade verip vermemek ebeveyne bağlıdır.

• Niyet belirlemek: Çocuk işemeye başladığında, lazımlıkta bir amaç belirlenmelidir. Örneğin bir kağıt parçası minik bir boncuk gibi yapılarak belirlenen bölgeye atılarak ona işemesi istenebilir.

• Lazımlık kitaplarını birlikte okumak: Çocukla birlikte lazımlık kullanımı hakkında okumak, işlemle ilgili endişelerin dağılmasına tezgâhtar olabilir. Anatomik olarak dürüst dili kullanan kitapları seçilmelidir.

Yeni Yürümeye Başlayan Çocuklar İçin Tuvalet Egitimi Yöntemleri

Kızlar için lazımlık eğitimi ipuçları

Tuvalet alışkanlığında kızlar erkeklere göre daha önce öğrenme eğilimindedirler. Bu alışkanlığın kazandırılmasında birkaç anahtar sözcük:

• Lazımlık kitaplarını birlikte okumak: Ebeveynle birlikte lazımlık hakkında olan kitapları okumak çocuğun endişelerini değil eder. Anatomik olarak doğru dili kullanan bir kitap seçilmelidir.

• Tuvaletten sonraki temizliğin dürüst olarak öğretilmesi: Tuvaletini yaptıktan daha sonra yanlış şekilde temizlenmesi idrar yolu enfeksiyonlarına niçin olabilir. Bu yüzden ona nasıl içten yapılacağını göstermek önemlidir. Bu temizliğin önden arkaya yapılması gerekmektedir.

Çocukların gelişiminde manâlı adımlardan biri olan tuvalet eğitimi ebeveynler içinde kayda değer bir süreçtir. Ebeveynler için önemli olduğu kadar doğru yöntemler bulmada kafa karışıklığının yaşandığı bu dönem içten yürütüldüğü takdirde çok kısa bir sürede başarıyla aşılabilecek bir süreçtir. Ebeveynlerin bu süreci tahammül, müsamaha ve dikkatle yönetmeleri durumunda stressiz ve başarıyla aşmaları mümkündür.

0 Yorumlar: