Güncel
Yükleniyor...
Gıda Mühendisliği Bölümü Nedir? Gıda Mühendisliği Mezunu Ne İş Yapar?

Gıda Mühendisliği Bölümü Nedir? Gıda Mühendisliği Mezunu Ne İş Yapar?

Günümüzde türlü markalar altında satılan gıdaların ilk geçiş yeri olan imalathanelerde bulunan olmazsa olmaz gıda mühendisleri belli bir kural kapsamında iş yerine talimatlar bilgilendirmeler gerçekleştirmektedir. Gıda mühendisliğinin esas ilkesi, gıdaların güvenilen bir şekilde işlenmesini, pak üretilmesini, dağıtılmasını, paketlenmesini gerçekleştiren ve bunları yapar iken ilerlemiş bilimden yararlanmaktır. Gıda mühendisliğinde hammadde durumunda olan gıdaların değerlendirilmesi, gıdaların nitelik olarak korunması, geri değişerek gıdaların oluşturulması, gıda çeşitlerinin daha çok arttırılmasına dair lüzumlu soruşturma ve eğitimler uygulanmaktadır. Peki, gıda mühendisleri ne iş yapar? Gıda mühendisliği bölümü mezunları nerelerde çalışır? Gelin inceleyelim.

Gıda Mühendisi Nedir?

Gıda mühendisi, besinin hammaddesinden başlayan ve ürünün nitelikli olarak tüketiciye sunulması için; tedarik edilmesi, Ar-Ge çalışmalarının yapılması, üretimi, nitelik - hıfzıssıhha denetim aşamalarından geçirilmesi, ambalajlanması, depolaması ve nakledilmesi aşamalarına kadar ki bütün süreçten mesul insanların sıhhatli hayat ve beslenmesini üstlenen teknik kişidir.

Gıda işleme mühendisleri, gıda ürünleri, paketleme ve işleme ekipmanlarının geliştirilmesine ve rafine edilmesine yardım eder. Sessiz, iklim denetimli bir geliştirme laboratuvarında yahut tasarımlar yaratan büroda çalışabilirler. Alternatif olarak, curcuna bir paketleme yahut işleme tesisi yerinde çalışabilir, yeni bir prosedür yahut takım parçası ihtiyacını değerlendirebilir yahut ekipmanın tertipli çalışıp çalışmadığını gözlemleyebilirler. Çalışma ortamlarındaki bu çeşitlilik, bu mühendislerin tertipli olarak gezi edebilecekleri manasına gelir. Ayrıca, elverişli hava koşullarından faydalanmak için uzun saatler çalışmak manasına gelse de, dış mekan projeleri üzerinde de çalışabilirler.

Gıda Mühendisliği Bölümü Kaç Yıllık? Sayısal mı?

Gıda Mühendisliği uygulaması eğitim zamanı 4 senedir fakat tercih ettiğiniz uygulama %30 yahut %100 İngilizce şayet hazırlık senesiyle birlikte 5 sene kabul edilir. Üniversitelerin alakalı fakültelerinden Gıda Mühendisliği lisans eğitimini tamamlayanlar “mühendis” unvanını alırken, sonrasında tıpkı alan üzerinde yüksek lisansını tamamlayanlar şayet “yüksek mühendis” unvanını alınır. Eğer Meslek Yüksek Okulu (MYO) tercih edilir, ön lisans (2 sene) Gıda Teknolojisi Bölümü okunursa “gıda teknikeri” unvanı alınır. Gıda Mühendisliği bölümü MF puan türüyle talebe kabul etmektedir.

Gıda Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Gıda Mühendisliği bölümü öğrencileri 8 dönemlik eğitim ömürleri süresince gıda kaynaklarının yönetilmesi, gıda analizleri, besinin kimyevi yapısı ile ilgili ayrıntılı ve bilimsel eğitimler ile karşı karşıya geleceklerdir. Gıda Mühendisliği bölümünü tercih listesinde sahip olan aday öğrenciler için;

 • Kimya,
 • Analitik Kimya,
 • Organik Kimya,
 • Moleküler Biyoloji Genetik,
 • Gıda Katkı Maddeleri,
 • Gıda Biyokimyası,
 • Mühendislik Çalışmalarında İstatistiksel Yöntemler,
 • Gıda Güvenliği,
 • Beslenme İlkeleri,
 • Bitkisel Yağ Teknolojileri

Başta olmak suretiyle, pekçok dersten 4 sene süresince mesul olacaklardır. Bu dersleri başarı ile bitirdikleri takdirde ‘‘Gıda Mühendisliği Lisans Diplomasını’’ elde edeceklerdir. Diplomasını alan şahıslara “Gıda Mühendisi” unvanı verilir.

Gıda Mühendisliği Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Gıda Mühendisleri, imal edilen ürünlerin denetlenmesi ve nitelik kontrollerinin yapılması, ürünün elverişli hallerde korunması, hıfzıssıhha kurallarını yapmak, üretim adımında meydana gelebilecek problemleri çözüm getirerek üretimin devam etmesini sağlamak gibi pekçok vazifiyeti bulunmaktadır.

Gıda mühendisleri, az bir maliyetle nasıl mahsul elde edilir bunu üzerinde çalışmalar yapar. Gıda üretimine dair lüzumlu bütün veriler ile ilgili soruşturma yapar, yeni gelişimlere katkı sağlar. Zor bir meslek olup bir o kadarda ademoğlu sihhati için çok ehemmiyet arz eden gıda mühendisliği bütün gıda pazarında olması gereken bir meslek çalışanıdır.

Gıda Mühendisliği Bölümü Dersleri Nelerdir?

Gıda Mühendisliğinde Aranan Nitelikleri Nelerdir?

Bir gıda işleme mühendisi olarak çalışmak için lisans derecesi lazım olur. Bu, gıda işleme mühendisliğinde yahut biyoloji, gıda bilimi yahut alakalı bir alanda elde edilebilir. Bu iş bölümünde, işverenler data analizi becerileri, izlenim ve haberleşme becerileri, eleştirel düşünme ve problemleri çözme becerisi, pc becerileri gibi türlü anahtar becerilere sahip bireyler arayacaklardır.

Gıda Mühendisliği Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Gıda mühendisliği çalışma alanları çok olmasından ötürü iş bulma oranları epey yüksektir. Gıda Mühendisleri hususi ve kamu pazarında kendilerine çalışmak için pekçok iş olanağı bulabilirler. Mezun olmuş Gıda Mühendisleri genellikle hususi sektör içinde üretim, AR-GE, satım ve pazarlama, nitelik denetim bölümlerinde çalışmayı tercih etmektedirler.

Söz hususu iş imkanlarından devlet kurumlarında bulunan fırsatlardan yararlanabilmek için Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS)’ndan elde edilecek puan belirleyici olacaktır. Üniversitelerin alakalı fakülteleri; Tarım ve Köy işleri Bakanlığı; Araştırma, Eğitim, Yayım ve Kontrol Kuruluşları; Sağlık Bakanlığı, Halk Sağlığı Laboratuvarları, Devlet Planlama Teşkilatı, Türk Standartları Enstitüsü, Belediyeler, Özel Kuruluşlar: Gıda sektörünün Üretim, Kalite Kontrol, Proje, Pazarlama, Danışmanlık, AR­GE bölümlerinde Üretim Mühendisi, Analizleyici, Ürün Yöneticisi, Satış Mühendisi ve Araştırıcı olarak vazife yapabilmektedirler.

Gıda Mühendisliği Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Ürünlerin sağlıklı olarak üretilmesini sağlar. Üretimdeki aşamaların denetim edilmesi, meydana gelebilecek problemlerin halledilmesi, imal edilen ürünlerin denetim testlerinin ve incelemelerinin yapılmasıyla üretimden kullanıcıya gidene kadar gıda ürünlerinin denetimini gerçekleştiren kişidir. Bununla birlikte ürünün daha az maliyetle daha iyi nitelikte üretilmesi için de çalışmalar yapar.

Gıda Mühendisi Maaşı Ne Kadar 2021

Özellikle de son günlerde ülkemizde gıdaya ve tüketim mallarına verilen önemin yükselmesi ile birlikte gıda mühendisi aylık oranlarının arttığını söyleyebiliriz. Kamuda yeni vazifeye başlayan gıda mühendisleri 3150 lira ortalama aylık ile başlamaktadır. Tecrübeye ve uygulanan çalışmalara göre aylık farklılık göstermektedir.

 • Yeni mezun gıda mühendisi maaşı: 3000 TL – 3750 TL
 • 1-5 Yıl Arası Deneyimli Gıda Mühendisi Maaşı : 4500 TL – 6000 TL
 • 5+ Yıl Deneyimli Gıda Mühendisi Maaşı : 7000 + TL göre değişmektedir. 

Ancak gıda mühendisi maaşları, Türkiye standartlarına göre; tecrübe, yabancı dil, sertifika ve eğitim ve becerilere göre bu maaşlar farklılık gösterebilmektedir.

0 Yorumlar: