Güncel
Yükleniyor...
Hacker Nasıl Olunur? Hacker Ne İş Yapar?

Hacker Nasıl Olunur? Hacker Ne İş Yapar?

                                   

Günümüzde siber emniyet ve internet pazarında çalışan pek çok, önemli bir eğitim ve kendini geliştirme sürecinden geçiyor. Özellikle belli şirketlerin ve oluşumların siber güvenliğini sağlama bölümünde kendilerini gösteren ahlaki hackerlar, bilgilerini ve becerilerini çalıştıkları şirketlerin siber emniyet ağındaki eksikleri bulup kapatılmasını sağlayan kişilerdir. Biz de, böylemesine geniş bir çalışma bölümünde hacker olmak talip şahıslar için kılavuz niteliğinde bir yazı hazırladık. Hacker nasıl olunur? Etik hacker nedir? İyi bir hacker nasıl olmalı? Hackerlar ne iş yapar? Hackerlarda olması gereken özellikler neler? Gibi soruları yanıtlayıp sizin için hazırladık. Gelin şimdi, hacker nasıl olunur inceleyelim.

Hacker Nedir?

Hack, umumi anlamda bir yetkilendirmeye destursuz ulaşım manasına gelir. Bu tekniği kullanan şahıslar, bu faaliyeti gerçekleştirdikleri için 'hacker” olarak bilinir. Hacker sözcüğü Türkçe tanımlandığında "PC korsanı" demek. Çoğu hacker, korsan tanımına karşı olsa dahi, medyanın gücüyle, hacker tarifi dünya genelinde kullanılmıştır.

Aslında, "hackleme", bir sistem üstünde değişik yöntemler sınamak, sistemdeki emniyet açıklarını saptamak ve söz hususu tesire ikinci bir yaklaşım sağlamak için bu emniyet açıklarından faydalanmak manasına gelir. Bilgisayar korsanları, teknik bilgi ve becerilere sahip, program, haberleşme, program gibi pek çok alanda esasen bilgi sahibi olan ve internet üzerindeki elektronik sistemlere yahut cılız bankacılık sistemlerine erişimi olan kişilerdir.

Bilgisayar korsanları, topluluklarında programcılar yahut ağ ve sistem ustaları olarak adlandırılır. Bugün online dünyanın en eski zamanlarına dayanan on senelik bir kültüre sahipler. Aslında, hackerlar sistemlerdeki zayıflıkları keşfederek programların geliştirilmesine yardım eden PC ustalarıdır.

Tüm bu bilgi, kabiliyet ve tecrübeyi kötü gayeli yöntemlerle kullanarak operasyonlara girme izni alabilen, sistemleri bozma eden, veri çalan, kopyalayan, silen yahut bu tarz kabahat işlemlerini sağlayan şahıslar de vardır. Bu şahıslar hackerlardan ziyade cracker, yani kırıcı olarak tanımlanıyor. Ancak medya yardımıyla, internet sitesinde kabahat etkin, bilgilere hasar yaratan yahut programları bozan ve vazife eden şahıslar crackerlardan ziyade hacker olarak nitelendirilmekte ve aynı pozisyonda konumlandırılmaktadır. Genel olarak, hackerlik kötü bir meslek olarak algılanmaktadır.

Hacker Nedir?

İyi Bir Hacker Nasıl Olmalı?

Hackerlık bilgi ve yeteneğin beraberinde yaratıcı düşünme, sorun çözme ve azıcık hırs gerektiren bir meşguliyet. Bilgisayar başında uzun saatler geçirmekten sıkılmamalı ve sorun çözmeyi güya bir oyun olarak görmelisiniz. Başkalarının göremediği sorunları ustaca bulmalı, sistemlere sızma yollarını keşfedebilmelisiniz.

Problem bulma ve çözme becerinizi ilerletmek için açılmış kaynaklı yazılımları değerlendirebilirsiniz. Örneğin açılmış kaynaklı bir yazılımın hatalarını bulup çözebilir, yazılımın saldırılara karşı ne kadar sağlam olduğunu test edebilirsiniz.

Etik Hacker Nedir?

Her ne kadar "hacker" sözcüğü günümüzde negatif bir mana taşısa dahi "ahlaki hackerlık" kavramıyla bu negatif durumdan kurtulmak muhtemel. Etik hackerlar, aynı normal bir hacker gibi çalışırlar. Ancak önemli bir ferdi ve kurumsal eğitimleri olur. Tüm kabiliyet ve öğrendiklerini şayet kötü niyetlerle değil, iyi hedefler için kullanırlar.

Etik hackerler umumi olarak bir kişinin bilgilerini hackleyip bundan faydalanmak yerine, işin daha çok siber emniyet yönüyle ilgilenirler. Bu bağlamda ahlaki hackerler çalıştıkları kurumlar ve bireylerin emniyet açıklarını belirleyerek bu işverenlerinin hacker saldırılarından korunması konusundaki sorumluluğu üstlenirler. Ayrıca ferdi olarak çalışıp buldukları açıkları şirketlere bildirerek, hayrına PC korsanlığı yapan ahlaki hackerlar dahi bulunur.

Etik Hacker Nasıl Olunur?

Her şeyden evvela, teknik takım ve PC altyapısı ile ilgili tecrübe, PC korsanı olma sorununun yanıtlarıdır. Herkes bir hacker olamaz ve üstelik işlemlerin çok çok risk taşıması dahi hali öneme alır. Sistemlerin nasıl yapılandırıldığını öğrenmelisiniz. Programlama dilinin ne olduğu, nasıl çalıştığı, nasıl yapılandırılmış ve nasıl çalıştığı sorusu yanıtı, PC korsanı olmanın bütün sebepleri. Python programlama dili yeni başlattılar için uygundur.

Etik hacker olarak bir meslek yaşamı edinebilmek için atmanız gereken birtakım adımlar ve uzmanlaşmanız gereken pek çok mevzu bulunmaktadır. Etik hacker olmak; bilindik işletim sistemlerinden, programlama, program dilleri ve veri tabanları yönetimine kadar pek çok alanda bilgi sahibi olmayı gerektiriyor.

Hackerler Hırsız Mıdır?

Hacker Türleri Nelerdir? Hackerler Hırsız Mıdır?

Hacker denildiği vakit maalesef fazlası akla hayale kanuni olmayan birtakım yollara başvuran PC korsanları gelmektedir. Peki, akla gelen bu profilde hackerler yok mu? Tabii ki de var. Hackerlar kendi içlerinde 3 gruba ayrılmaktadır:

  1. Beyaz Şapkalı Hacker
  2. Siyah Şapkalı Hacker
  3. Gri Şapkalı Hackerler

Beyaz Şapkalı Hacker

Beyaz şapkalı hacker, PC korsanlarına karşı (kara şapkalı hackerler) güvenilir program teknolojileri ilerleten kişidir. Ya dahi siber saldırılara ve hırsızlıktan korunmak için sistemleri işleten kişidir.

Başarılı bir ak şapkalı hacker olabilmek için siber arakçılık ve korsanlıkta sarf edilen yöntemlerden de haberiniz olması gereklidir. Bu yöntemleri öğrenmeden karşı tarafın nasıl yöntemler uyguladığını bilmeden maalesef önlem alamazsınız. Bu sebeple iyi bir ak şapkalı hacker olabilmek için siber salıdır ve emniyet bölümünde dahi kendinizi çok iyi geliştirmelisiniz.

Siyah Şapkalı Hacker

Siyah şapkalı hacker üzerinden çok durmamıza lüzum olmadığını düşünüyorum. Zaten ak şapkalı hacker başlığı altında bahsettim. Kısaca; Siyah şapkalı hacker, Siber saldırılar yaparak emniyet açıklarından faydalanır ve kanuni olmayan bu yollara müracaat ederek önemli zararlar verebilmektedir.

Gri Şapkalı Hacker

Gri şapkalı hackerler: Bunlar çoğunlukla ak şapkalı hackerlar olarak bilindik, egoları yönünden yenik edilen ve ara sıra kısa vadeli para kazanmaya, mesai saatleri dışı planlarını bozmaya ve bu planlardan gelir elde etmeye yahut zarar vermeye çalışan kişilerdir. Bu insanlar işlerine göre kara yahut ak şapkalarla ortada duran kişilerdir.

Hackerlar Ne İş Yapar?

Bilgi âleminde hacker olarak nitelendirilen bu bireylerin asıl vaziyeti, sistemlerdeki perde arkasını ve zayıflıkları açmak, kötü insanlara karşı bu riskleri yapımcılara raporlamak ve sistemlerin geliştirilmesine yardımcı olmaktır. Hackerlar, diğer mesleklerde olduğu gibi bir şirkette yahut kurumda aylıklı çalışmaktadırlar.

Son senelerde teknolojinin gelişmesi ve elektronik sistemler üstünde bilginin işleyişi ile birlikte, devlet desteklenmiş siber ekiplerin kendi siber emniyet sistemlerini güvenliğini sağlamak ve bu kişileri ve profesyonelleri bu alanda çalıştırma etmek için kurulduğu görülmektedir.

Hackerlar Ne İş Yapar?

Hacker'da Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Hacker olmak talip bireylerin sahip olması gereken birtakım özellikler vardır. Çünkü hem zihinsel üstelik fiziki olarak epey yıpratan olur. İyi bir hacker özellikleri aşağıda listelenmiştir:

Yaratıcı Düşünmek

Şimdi, hacker olmanın temellerini öğrendiğinize göre nasıl birisi olmanız gerektiği ile ilgili konuşalım. Hackerlar istiklal sever bir sanatçı gibidir. Onlar değişik düşünür ve her daim buldukları çözümler ve gördükleri problemler insanların göremediği ve ayrım edemediği şeylerdir. Sizde sorunları değişik açılardan ele alıp çözümleriniz dâhice olması gereklidir.

Hacker filmleri gerçekte günümüzde azıcık dalga geçilir halde. Yani her filmi izleyen hacker olmak istiyor yönünden dalga geçilir halde. Ancak bu filmler sizlere iyi bir yol gösterici olur. Sizleri heveslendirdiğine göre aslında de bir değişiklik ve ışık görmüş olmalısınız. Yaptığınız hack işini güya bir oyun gibi yapmalısınız ve yaptığınız şey bundan sonra bir iş olmaktan çıkmalı. İşi tamamı ile kavradıktan sonra, işin içini bildikten sonra güya oyun oynuyormuş gibi hissedeceksiniz.

Problemleri Çözmeye Alışmak

Problemleri keşfetmek, görmek işin başlangıcı fakat bu sorunları çözmeyi de kendinize bir vazife edinin. Problemleri çözüme ulaştırmak sizin bir oyun gibi olmalı ve bu işi severek yapmanız gerekiyor. Hayatın her bölümünde karşınıza çıkan sorunları çözüme ulaştırmak sizlerin PC alanındaki karşınıza çıkan sorunları dahi çözmenizde yardım edecektir. Bir bilgisayara girmenin yolu kapalıysa dolaylı bir diğer yol bulabiliyor olmanız lazım olur.

Otoriteyi Tanımayı ve Savaşmayı Öğrenmek

Hackerların en büyük düşmanlarından biri gerçekte sıkılmaktır. Sizde bu tekdüze yaşamda eğlenmeyi veya en azından kafaya çıkmayı öğrenmeniz lazım olur. Bir hackersanız tam manasıyla bir sosyal hayatınızın olması azıcık zor olur. Bu bunaltıcı durumla savaşmak yerine ara sıra kabullenip onu olduğu gibi tasdik etmek çözüm olur.

0 Yorumlar: