Güncel
Yükleniyor...
Olay Yeri İnceleme Uzmanı Nasıl Olunur? 2021 Olay Yeri İnceleme Uzmanı Maaşı

Olay Yeri İnceleme Uzmanı Nasıl Olunur? 2021 Olay Yeri İnceleme Uzmanı Maaşı

 

Hırsızlık, cinayet, soygun, gasp, taciz, şiddet, hücum gibi dünyada her saniye binlerce değişik kategoride kabahat işleniyor. İşlenen suçlar sebebiyle insanlar mağdur oluyor. Suçluları meydana çıkarmak için emniyet güçleri döneme giriyor. İşte tam dahi bu noktada yaşananları ışıklandırmak, suçlulara ulaşmak için vakanın yaşandığı yer incelenmektedir. Bu noktada emniyet birimlerinde çalıştırma edilen olay yeri inceleme uzmanı olarak çalışan personeller döneme girer. Polis olarak çalışanlar, polis olmak isteyenler, emniyet güçlerinde çalışmak isteyenler vaka yeri soruşturma uzmanlığı ile alakalı sorular sormakta ve soruşturma gerçekleştirmektedir. Peki olay yeri inceleme uzmanı ne iş yapar? olay yeri inceleme uzmanı nasıl olunur?

Olay Yeri İnceleme Uzmanı Ne İş Yapar?

Suçun işlendiği, vaka yeri olarak isimlendirilen bölgeyi araştıran, emniyet birimlerinde çalıştırma edilen ve işin ehli olan şahıslara olay yeri inceleme uzmanı adı verilir. Uzmanlar suçun işlendiği yeri, delilleri, suçlulara ulaşılmasını sağlayacak izleri, vakanın aydınlatılması için mühim olan her şeyi inceler. Uzmanlar delilleri bulan, araştıran, kayıt altına alan, delillerin yok olmasını engel olan, soruşturma neticelerini rapor durumuna getiren kişilerdir. Örneğin filmlerde parmak izi arayan, bulan, araştıran, saç tellerini plastik poşetlere koyan şahıslar bu uzmanlardır.

Olay Yeri İnceleme Uzmanının Görevleri Nelerdir?

 1. Gelen ihbarı değerlendirmek ve teyit etmek ve haber merkezinden vazife emrini alabilmek,
 2. Olay yerine en yakın ekibe bilgi vermek, vakanın çeşidine göre görevlendirilecek ekibe katılmak,
 3. Olay yeri ve türü ile alakalı ekipmanları hazırlamak,
 4. Olay yerine intikal etmek, vakanın umumi mahiyeti ile alakalı bilgi alabilmek, 
 5. Olay yerinde yaralı yahut ölmüş varsa konu ile alakalı bilgi alabilmek, yer belirlenmesi ve bunlara uygulanan işlemlerin sırasını belirlemek, 
 6. Olayla alakalı taraflar ile alakalı bilgi alabilmek,
 7. Olay yerinde bulunan insanları, vasıta ve gereçleri fotoğraflayıp hüviyet tespitinde bulunmak,
 8. Bozulabilir delilleri teşhis etmek ve koruma altına alabilmek,
 9. Olay yeri sınırlarını belirleyerek emniyet şeridine alabilmek, girişleri denetim etmek,
 10. Olay yerinin umumi görünümünü, foto ve kameraya çekerek teşhis etmek,
 11. Olay konumunu izlenim aracılığıyla ele almak vaka soruşturma polisinin görevleri arasında yer alır.

Olay Yeri İnceleme Uzmanı Maaşı Ne Kadar 2021

Olay Yeri İnceleme Uzmanı Nasıl Olunur 2021

Olay yeri inceleme uzmanı olmak için iki değişik yol bulunmaktadır. Öncelikli olarak üniversitelerde lisans düzeyinde biyoloji yahut bir kalıtsal bölümü bitirildikten sonra olarak olay yeri inceleme uzmanı olarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Olay yeri inceleme uzmanı olmak için yapılacak şeylerden ilki Yüksek Lisans düzeyinde olan biyoloji yahut rastgele bir kalıtsal bölümünden mezun olunmasının ardından KPSS sınavına girilip yetkin olmak için yeterli olacak puanın alınmasıdır. Olay yeri inceleme uzmanı olmak için bir diğer yol şayet evvela polisliği kazanıp daha ardından emniyet yönünden açılan vaka yeri soruşturma kurslarına katılıp istenilen civarda olmaktır.

Olay Yeri İnceleme Polisliği mesleğini seçmeden evvela mesleğin kendinize elverişli olup olmadığını bilmek ve bu şartlarda severek yapabileceğiniz bir iş olup olmadığını netleştirmeniz lazım olur. Kararınız pozitif şayet ilk olarak koşulunuz bulunmaktadır. Ancak vaka yeri soruşturma memuru olmanız için hususi bir bölüm mezunu olma koşulu aranmamaktadır. Bununla birlikte olay yeri inceleme uzmanı olmak gibi bir amacınız varsa biyoloji yahut kalıtsal bölümünden mezun olma koşulunuz bulunmaktadır. Eğer bu bölümlerden birisinden mezun iseniz ileriki dönemlerde olay yeri inceleme uzmanı olma şansınız bulunmaktadır. Tabi ki siz gene de aktüel duyuruları takip edin, hatta bir yönetmelik bir yasa farklılığı sizin de bu bölümlerden olmasanız dahi vaka yeri soruşturma ekiplerinde çalışma olanağı sağlayabilir. Özellikle; Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit Birimleri Yönetmeliğini kesinlikle takip edin.

Olay Yeri İnceleme Uzmanı Maaşı Ne Kadar 2021

Olay yeri inceleme uzmanları için başlangıç maaşları 6.000TL ile 8.000TL arası değişiklik göstermektedir. Tecrübeli olay yeri inceleme uzmanı yahut olay yeri yöneticileri 10.000 TL ile 30.000 TL arasında kazanabilirler. Bekar çocuk sahibi olmayan bir polis memurunun maaşı ile karşılaştırıldığında olay yeri inceleme uzmanı 1000 TL daha fazla maaş alabiliyor. Maaşları normal bir polis memurundan daha çok olan vaka yeri soruşturma uzmanlarının evlenmeleri ve çocuk sahibi olmaları durumunda maaşları artabilmektedir.

Olay yeri soruşturma polisi olarak vazife yapabilmek için sağlamanız gereken birtakım şartlar bulunmaktadır. Bunlar; Olay yeri inceleme uzmanı işe yeni başlamış, bekar, çocuğu olmayan bir polis memurundan 1000 TL fazla . Maaşları dahi bu doğrultuda 5500 TL seviyesindedir. Olay yeri inceleme uzmanı gene , çocuk yardımı, terör tazminatı gibi ilave ücretlerle birlikte maaşları 6500 TL standardına çıkabilmektedir. Olay yeri inceleme uzmanı bütün bu saymış olduğumuz özelliklerin dışında sabırlı, hassas ve soğukkanlı şahıslar olmalıdırlar. Bu şahsi özellikleri sağlayan titiz şahıslar vaka yeri soruşturma konusu ile ilgili etkin kimseler olması daha büyük ihtimaldir.

0 Yorumlar: