Güncel
Yükleniyor...
Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Belli Olur?

 

Muhtemelen tüm bebeklerin doğduklarında mavi gözleri olduğunu duymuşsunuzdur, değil mi? Ama bu gerçekten her zaman böyle midir? Peki bebeğinizin son göz rengi ne zaman belirlenir? Ve en önemlisi, bebeğinizin gözlerinin rengini tahmin edebilir misiniz?

Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Netleşir?

Sevgili anne babalar bebeklerin göz rengi hamilelik  döneminin 4.haftası ile birlikte oluşmaya başlasa da göz renginin ne olduğu  hakkında şu an için bir şey söyleyemiyoruz. Bu konuda  bilgi edinebilmek için doğum sonrasını hatta doğumdan sonra bir süre geçince belli olacağı için  beklemek gereklidir. Doğum sonrası genel olarak 6 aylık bir süre geçmesi beklenir. Bebeklerin göz rengi ebeveynleri tarafından en çok merak edilen sorular arasındadır. Mavi, yeşil, kahverengi annelerin aklında koca bir soru işareti. Açık tenli bebeklerin çoğu parlak mavi gözlerle doğarken, koyu tenli bebekler genellikle koyu veya gri gözlerle doğarlar.

Açık tenli bebeklerin göz rengi mavidir çünkü irisin melanin boyası ile pigmentasyonunun gelişimi henüz doğumda tamamlanmamıştır. Ebeveynlerden birinin gözleri kahverengi ise, bebeğin de kahverengi gözleri olması muhtemeldir. Bununla birlikte, bu kural en iyi ihtimalle kaba bir yol gösterici olabilir, çünkü bebekteki göz rengi basit çapraz şema ile açıklanamaz.

Bebeklerin Göz Rengi Ne Zaman Netleşir?
Bebeklerin Göz Rengi

Bebeğinizin Son Göz Rengi Ne Zaman Belirlenecek?

Yenidoğan bebeklerin genellikle mavi gözleri veya başlangıçta mavi görünen gözleri vardır. Çünkü bebeğin göz rengi gerçekten mavi değildir. Bunun nedeni, göz renginden sorumlu olan gözün irisinin bebeklerde sadece birkaç ışık ışını almasıdır, çünkü şimdiye kadar sadece birkaç pigment ve az melanin depolanmıştır. Sonuç, birçok ışık ışınının geri atılmasıdır, çünkü hiçbir absorpsiyon gerçekleşemez. Bu, irisin mavi görünmesine neden olur. 4 ve 6. aylar arasında bebeğinizin göz rengi kendini belli etmeye başlar. Yaklaşık 18 aylıkken çocuğun göz rengi nihayet belirlenir. Bununla birlikte, ergenlik döneminde rengin tekrar değiştiği birkaç istisna vardır.

Bebeklerin Göz Rengi Kaçıncı Aydan Sonra Belli Olur?

Bebeğinizin göz rengi ilk aylarda belirsizdir. Bebeğiniz ilk doğduğu zaman göz rengini belirleyen pigmentler henüz gelişmemiş olur. Bu nedenle göz rengi size biraz daha gri gibi görülebilir. Bebeğiniz doğduktan sonra göz rengi yavaş yavaş değişmeye başlar. Bu değişimler bebeğin göz rengini belirleyen pigmentlerin yavaş yavaş gelişmeye başlamasından kaynaklanır. Bebeğiniz doğduktan bir ay sonra bu değişimler belirgin bir şekilde artar. Genellikle bebeklerin göz rengi yaklaşık 6. aydan itibaren belirginleşmeye başlar. Ancak her bebeğin gelişim dönemi farklıdır. Eğer bebeğinizin göz rengi 6 ayda değişmeye başlamadıysa bu süreç 12 aya kadar da uzayabilir. Bu durum oldukça normaldir. 

Bebeğinizin Son Göz Rengi Ne Zaman Belirlenecek?
Yeni Doğan Bebeklerin Göz Rengi

Bebeğin göz rengindeki değişimler de ebeveynler tarafından merak edilir. Göz rengi mavi yada yeşil olan bebeklerin gözleri ilerleyen süreçlerde kahverengi olabilir.Yine göz rengi koyu bir renk olarak görünen bebeklerin de ilerleyen süreçlerde göz renkleri açık bir renge dönüşebilir.

Bebekler Göz Rengini Kimden Alır?

Bildiğiniz üzere göz rengi tamamen genetik bir durumdur. Bebeklerin göz rengi anne tarafından ve baba tarafından gelen genler ile şekillendir. Dolayısı ile yalnızca anneden alır ya da babadan alır ifadelerini kullanmak doğru olmaz. Bebeklerin göz renginin belirlenmesinde anne ve babanın dışında annenin anne babası, babanın anne babasının göz renkleri de önemli roller oynar. Yani şöyle söyleyebiliriz, bebeğinizin göz rengini alabileceği 6 kişi var. Annesi, babası, annesinin annesi, annesinin babası, babasının annesi ve babasının babası. Bu 6 kişi içerisinden bir tanesinin bile gözü renkli ise, bebeğinizin de gözleri renkli olabilir.

Bebekler Göz Rengini Kimden Alır?

Yeni Doğan Bebeklerde Göz Rengi Ne Olur?

Yeni doğan  bebeğinizin göz rengi  doğduğu ilk zamanlar çoğunlukla mavi, lacivert gibi renklerde olur. Fakat bu renkler bebeğinizin göz rengi hakkında  yanıltıcı bilgilere sebep olabilir. Minik bebekler ilk 4 aylık süre içinde net göremezler ve bu dönemde belirli bir göz renkleri olmaz. Çünkü yeni doğan bebeklerin gözlerinin içinde  renk hücresi bulunmaz. Bu sebeple göze gelen ışığı direk yansıtırlar. Bu durum da doğal olarak bebeklerin gözlerinin mavi olarak görülmesine neden olur.

Bebeğinizin Göz Rengi Ne Zaman Kalıcı Olur?

Sevgili anne babalar bebeğinizin göz rengi zaman içinde kalıcı gerçek rengini alır. Bunun için en az 6 aylık süreç gereklidir. Bebeklerin göz rengi ne zaman belli olur sorusu için ise doğumdan sonraki 6 ile 12 aylık olmaları beklenmelidir. Bu sürede bebeğin gelişim düzeyine bağlı olarak göz rengi de gerçek  kalıcı halini alır.

Yeni doğan bebeklerden  mavi ya da yeşil gözlü olanların  renkleri  zaman içerisinde genellikle kahverengiye dönüşür.  Ancak yeni doğduğunda göz rengi siyah olan bebeklerin göz renklerinde  sonrasında herhangi bir fark görülmez ve siyah olarak kalıcı rengini alır.

0 Yorumlar: