Reklam
Bileceksin

C Vitamini Kaynağı 10 Besin

Reklam

 

Nezle grip zamanı geldi çattı. Bu aralar virüs yüzünden bağışıklığı güçlü tutmak çok önemli. Bağışıklık deyince akla ilk gelen en önemli şeylerden biri C vitamini. C vitamini deyice akla ilk gelen de portakal. Ama aslında portakal C vitamini yoğunluğu açısından oldukça alt sıralarda. Örneğin aynı miktarda kivi, portakalın iki katı kadar C vitamini içeriyor. Kapya biberde portakalın neredeyse 3 katı, çilekte bile 1.3 katı C vitamini var. C vitamini neden önemli ve doğal yoldan hangi besinlerden alabilirsiniz bu yazıda…

C Vitamini Bakımından Zengin 10 Besin

Kışın hastalıklardan korunmak için beslenmemize dikkat etmemiz gerekir. Beslenme programımızda da muhakkak C vitamini içeriği yüksek olan besinlere yer vermeliyiz. Bu sayede hem bağışıklık sistemi güçlenmiş olur hemde hastalıktan bir nebze olsa de kendimizi korumuş oluruz. Peki C vitamini yüksek olan besinlerin neler olduğunu biliyor muyuz? İşte siz hasta olmayın diye hazırladığımız C vitamini açısından en zengin 10 besin.

Reklam
Maydanoz

Maydanoz

160 miligram C vitamini içeren yeşil sebzelerin en başında gelir. 100 g maydanoz 133 mg (222%), yaklaşık 4 gramlık 1 çorba kaşığı ise 5 mg, (%8) C vitamini sağlar. Maydanoz C, E vitamini, B grubu vitaminlerden folik asit, A vitamininin öncüsü karotenoidlerden çok zengindir. 100 g maydanoz 133 mg (222%), yaklaşık 4 gramlık 1 çorba kaşığı ise 5 mg, (%8) C vitamini sağlar.

Kavun

Kavun

Kavun c vitamini bakımından zengin besinler listesinde bulunan bir diğer meyvedir. Sadece küçük bir diliminde C vitamini dışında büyük miktarda potasyum ve bakır da bulunmaktadır. Tıpkı üzüm gibi kavun da sindirim sistemini onarır ve kabızlık problemlerinin önüne geçer.

Karnabahar

Karnabahar

Hem çiğ hem de pişirilerek yenebilen karnabahar C vitamini almak için tüketilebilecek bir diğer gıdadır. Beslenme uzmanları tarafından haşlanarak ya da buğulama yöntemiyle pişirilmesi öneriliyor.

Çilek

Çilek

1 adet orta boy çilek (yaklaşık 7 gr) günlük C vitamini ihtiyacının %7’sini karşılar. 100 gramında 58,8 mg (%98), 1 dolu kasede (yaklaşık 144 g) 84,7 mg (%141) C vitamini var. Çilek ayrıca potasyum, besin lifi, manganez ve folat için çok iyi bir kaynaktır. 100 gramında 58,8 mg (%98), 1 dolu kasede (yaklaşık 144 g) 84,7 mg (%141) C vitamini var.

Limon ve Portakal

Limon ve Portakal

Narenciyeler iyi bir C vitamini kaynaklarıdır. Limon ve portakalın her biri yaklaşık 50 miligram içerirken, limon ve greyfurt yüz gram meyve başına yalnızca 30 miligram içerir. Narenciyeleri tüketirken sularını sıkmak yerine direk kendilerini yemenizi tavsiye ederiz. C vitamini denildiğinde akla ilk gelen meyve portakaldır. Bir adet portakal tüketimi günlük C vitamini ihtiyacımızı karşılayabilir. Portakalın 100 gramı 45 mg (%75), yaklaşık 140 gramlık orta boy bir portakal 63,4 mg (%106) C vitamini içeriyor. Ayrıca limon C vitamininden çok zengindir. Detoks etkisi yaratır ve içerdiği zengin C vitamini sayesinde ile yağ yakımını hızlandırır. 100 g limon 53 mg (%88), yaklaşık 58 gramlık bir limon 30,7 mg (%51) C vitamini içermektedir.

Kivi

Kivi

Az bilinen bir gerçek kivinin portakal ve mandalina gibi meyvelerden daha fazla oranda C vitamini içerdiğidir. Özellikle düzenli olarak kivi yiyen çocukların nezle ve grip olma riskleri yarı yarıya azalıyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren kivi meyvesi kişilerin doğal yoldan çok daha enerjik olmalarını ve zinde hissetmelerini de sağlıyor. Bir adet orta boy kivi günlük C vitamini ihtiyacının %140’ını karşılamaktadır. Ayrıca besin lifi, E vitamini, potasyum, bakır ve K vitamini bakımından zengin olan kivinin 100 gramında 92,7 mg (%155), yaklaşık 76 gramlık 1 orta boy kivide 70,5 mg (%117) C vitamini mevcut.

Reklam
Greyfurt

Greyfurt

Sadece C değil E ve K vitamini bakımından zengin olan greyfurt meyvesi bir diğer seçeneği oluşturuyor. Son yapılan araştırmalar bu meyvenin toklu hissi verdiğini de ortaya çıkarmıştır. Özellikle aç karnına ya da öğün aralarında tüketildiği takdirde iştah kontrolü sağlamakta ve kişilerin çok daha kısa sürede doyarak az yemelerini olanaklı hale getirmektedir. Diğer narenciyeler gibi yüksek miktarda C vitamini içeren greyfurt (1 adet) günlük C vitamini ihtiyacının tamamına yakınını karşılar. Bir Greyfurtta yaklaşık olarak 80 mg C vitamini vardır.

Biber

Biber

Yeşil ve kırmızıbiber aynı zamanda A vitamini, K vitamini, magnezyum, fosfor, B6 vitamini, potasyum, bakır ve manganez bakımından zengindir. 100 gram yeşil veya kırmızı acı biber yaklaşık 240 mg C vitamini içerir bu da günlük ihtiyacın yaklaşık 4 katıdır. 1 adet orta boy yeşilbiber (yaklaşık 45 gram) günlük önerilen miktarda C vitamininin tamamını karşılamaya yeter.

Yuvarlak veya sivri, yeşil veya sarı farketmez istediğiniz türde biber tüketebilirsiniz. Yüz miligram C vitamini sağlar ve böylece günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılar. Özellikle kırmızı biber C vitamini açısından oldukça zengindir.

Ananas

Ananas

C vitamini bakımından çok zengin olan ananas günlük c vitamini ihtiyacımızın %80’ini karşılamaktadır. 100 gram ananas 47,8 mg (%80), yaklaşık 165 gramlık 1 kasesi ise 78,9 mg (%131) C vitamini içermektedir. 100 gram ananas 47,8 mg (%80), yaklaşık 165 gramlık 1 kasesi ise 78,9 mg (%131) C vitamini içeriyor. Ananas diğer bütün meyvelerden farklı olarak protein emilimine yardımcı bir besin de içeriyor.

Karalahana

Karalahana

Karalahana C vitamini bakımından oldukça zengindir. C vitamini ile birlikte A, B, E vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, kükürt, magnezyum, bakır ve demir minerallerini de bol miktarda içerir. 100 g haşlanmış karalahana 41 mg (%68) C vitamini, 130 gramlık 1 kase ise 53,3 mg (%89 ) içerir. 100 g haşlanmış karalahana 41 mg (%68) C vitamini, 130 gramlık 1 kase ise 53,3 mg (%89 ) içerir.

“C Vitamini nelerde var?” sorusuna cevap niteliğinde sıralanan bu besinler fark edileceği üzere meyve ve sebzelerden oluşmaktadır. C Vitamini meyveler ve sebzelerden alınıp vücutta kullanılır. Yağda çözünmeyen bu vitamininin fazlası vücutta depo edilmez.

Günlük C vitamini İhtiyacı Ne Kadar?
C vitamini

C Vitamininin Faydaları Nelerdir?

 • Vücuda besinlerle alınan C vitamini demir emilimi için önemli bir vitamindir. Demirin emilimini arttıran C vitamini, hastalıklara karşı vücut direncini arttırır.
 • Özellikle soğuk algınlıkları için C vitamini ve çinko birlikte kullanıldığında, hastalık kısa sürede atlatılabilir.
 • Kolojen üretimini destekleyen C vitamini, vücuttaki yara, yanık ve kemik kırıklarının tedavisine yardımcıdır. Yaraların iyileşme sürecini hızlandırması C vitamini faydaları arasında yer alır.
 • Kolojen üretimini destekleyen C vitamini saç uzamasını, saçların doğal ve parlak görünmesini de sağlar.
 • Kalp ve damar sağlığının korunmasında C vitamini ne işe yarar? Antioksidan özelliklere sahip olan C vitamini, vücuttaki toksin maddelerin atılmasını destekler. Ayrıca antioksidan özelliği ile arter duvarlarına zararlı etkisi bulunan serbest radikallerle savaşır ve kalp damar sağlığını koruyucu etki gösterir.
 • Kolesterolün düzenlenmesinde etkin bir role sahiptir.
 • C vitamini gözlerde yer alan oküler tabakanın beslenmesini destekler ve katarakt riskini minimuma düşürür.
 • C vitamini kanser yapıcı hücrelerin durdurulmasını sağlar. Özellikle gırtlak, mide, ağız, akciğer ve kolon kanseri risklerini azaltıcı etkisi ile dikkat çeken C vitamini tümör oluşumunu engeller.
 • Yeterli miktarda alınan C vitamini stres hormonları olarak bilinen noradrenalin ve adrenalin salgılanmasını arttırır. Stres etkilerinin düzenlenmesi C vitamini görevleri arasındadır.
 • C vitamini cilt lekeleri tedavisinde de etkin bir rol oynar. C vitamini içeren cilt serumları düzenli kullanıldığında lekelerin tamamını yok edebilir.

Günlük C vitamini İhtiyacı Ne Kadar?

Günlük C vitamini ihtiyacı sağlıklı bireylerde 60-75mg’ken sigara içenlerde bu oran 100 mg’a kadar çıkmaktadır. Meyve ve sebze tüketiminizi artırarak rahatlıkla bu miktara ulaşabilirsiniz.

C vitamini, vücudun sizi güçlü ve sağlıklı tutmak için kullandığı önemli bir vitamin ve antioksidandır. C vitamini kemik, kas ve kan damarlarının bakımında kullanılır. C vitamini ayrıca kolajen oluşumuna yardımcı olur ve vücudun demiri emmesine yardımcı olur. C vitamini, sebze ve meyvelerde, özellikle portakal ve diğer narenciye meyvelerinde doğal olarak bulunur. Bu anahtar vitamin ayrıca C vitamini hapları ve C vitamini çiğneme tabletleri şeklinde doğal bir besin takviyesi olarak da mevcuttur.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Kayseri Ev Taşıma Fiyatları
  Kayseri ev Nakliye fiyatlarına, evinizin kaçıncı kata çıkacağınız ve sizden Bubilgilere göre uygun fİYAT. Kayseri evden nakliyat SEKTÖRÜNDE Hizmet veren firmaların kendine özgü fiyatlandırma politikası da Yazınız Fiyatlar da degisiklik olmasina sebep olabilmektedir. ev iş ofisleri, ticari ürünlerde kalite hizmeti Kayseri’de kullanılana üretima üreticilerinden Kayseri’den evden eve , edindiği deneyimler ile size hizmet sunmanın gururu nakliye işlerine devam etmektedir. Şehir içi veya şehirler hiç etmeksizin en iyi temizlik hizmetinden farksız yanınızdayken ulaşımınızla ulaşımınızla büyütmeden büyütmeniz için yanınızdayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu