Güncel
Yükleniyor...
Her Boğaz Ağrısı Koronavirüs Belirtisi midir?

Her Boğaz Ağrısı Koronavirüs Belirtisi midir?

 

İlk olarak Aralık 2019’da Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni bir virüs türü birçok hayatı olumsuz yönde etkiledi ve etkilemeye de devam ediyor. Covid-19, SARS-CoV-2 adı verilen yeni bir koronavirüs türünün neden olduğu bir solunum yolu hastalığıdır ve çok çeşitli belirtilerle kendini gösterebilir. Kuşkusuz daha önce her yutkunduğunuzda sizi rahatsız eden bir boğaz ağrınız olmuştur. Ancak her boğaz ağrısı koronavirüs belirtisi mi? bunu merak ediyor olabilirsiniz. Bu zor bir soru, çünkü boğaz ağrısının bir çok farklı nedeni olabilir. Covid-19 hakkında hala bilmediğimiz çok şey var ve bildiklerimiz de zamanla değişiyor. Bu yazımızda Covid-19 boğaz ağrısı nasıl olur? ve dikkat edilmesi gereken diğer belirtiler nelerdir? detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Hangi Belirtiler Koronavirüs Olduğunuzu Gösterir?
Koronavirüs

Her Boğaz Ağrısı Koronavirüs Belirtisi mi?

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, Covid-19 ile gelişen semptomlar kişiden kişiye göre değişebilir. Covid 19’lu kişiler boğaz ağrısı da dahil olmak üzere çok çeşitli belirtiler gösterebilirler. Soğuk algınlığı gibi diğer solunum yolu hastalıklarında boğaz ağrısı genellikle erken bir belirtidir. Solunum virüsleri önce burnunuza ve boğazınıza girerek orada çoğalabilir, boğaz ağrısına ve tahrişe neden olabilirler.

Hangi Belirtiler Koronavirüs Olduğunuzu Gösterir?

Genel olarak boğaz ağrısı çok yaygın bir Covid-19 belirtisi değildir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından Çin’de yapılan bir araştırmada 55.000’den fazla doğrulanmış vakanın yalnızca yüzde 13,9’unun boğaz ağrısı olduğu bildirilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre Covid-19’un en yaygın 3 belirtisi şunlardır;

 • Ateş
 • Kuru öksürük
 • Yorgunluk


Boğaz ağrısı da dahil olmak üzere Covid-19’un daha az yaygın olan diğer belirtileri ise şunlardır;

 • Nefes darlığı
 • Eklem veya kas ağrıları
 • Baş ağrısı
 • Üşüme
 • Bulantı veya kusma
 • Burun tıkanıklığı
 • Koku veya tat kaybı
Her Boğaz Ağrısı Koronavirüs Belirtisi midir?
Boğaz ağrısı

Yani kısaca boğaz ağrısı tek başına Covid-19 olduğunuzun bir göstergesi değildir. Ancak ateş ve öksürük gibi belirtilerle birlikte kendini gösterebilir. Yeni koronavirüs ve neden olduğu hastalık olan Covid-19 hakkında her gün daha fazla şey öğrenmeye devam ettiğimizi unutmayın. koronavirüsün yaygın ve yaygın olmayan belirtileri hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için buradaki yazıya göz atabilirsiniz.

Koronavirüs Boğaz Ağrısı Nasıl Olur?

Doktorların boğaz ağrınızın standart bir soğuk algınlığı, grip veya Covid-19’dan kaynaklanıp kaynaklanmadığını bir bakışta söylemesi zordur. Uzmanlara göre Covid-19’dan kaynaklanan bir boğaz ağrısı, grip veya soğuk algınlığı gibi başka bir enfeksiyon türünün neden olabileceği boğaz ağrısından hiçbir şekilde farklı değildir. Bu durum, koronavirüsü teşhis etmenin zorluğunun bir parçasıdır. Belirtilerin çoğu soğuk algınlığı ve grip gibi göründüğü için test yapılmadan Covid-19 olup olmadığını anlamak gerçekten zor.

Her Boğaz Ağrısı Koronavirüs Belirtisi midir?
Koronavirüs ve Grip

Koronavirüs ve Grip Belirtileri Arasındaki Fark

Boğaz ağrısı veya solunum yolu hastalıklarının diğer belirtilerinin Covid-19 mu, soğuk algınlığı mı yoksa mevsimsel gripten mi kaynaklandığını nasıl anlarsınız? Bunu anlamanın tek ve kesin yolu test edilmektir. Diğer faktörler bu üç hastalığı ayırt etmenize yardımcı olabilir;

 • Covid 19’da belirtiler genellikle yavaş yavaş gelişirken, gripte belirtiler aniden ortaya çıkar. Grip belirtileri, kişi enfekte olduktan 1 ile 4 gün sonra kendini gösterir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, Covid-19 belirtileri kişi enfekte olduktan sonra 4 ile 5 gün sonra ortaya çıkabilir, ancak bu süre 2 ile 14 gün arasında değişebilir.
 • Boğaz ağrısı ve burun akıntısı tipik olarak soğuk algınlığının ilk belirtileridir. Bu semptomlar Covid-19’da daha az yaygındır. Ayrıca ateş, soğuk algınlığında fazla yaygın değildir.
 • Covid-19 ve grip belirtileri arasında benzerlikler var gibi görünse de, aralarında önemli farklılıklar bulunmaktadır. Grip ve Covid-19 hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için buradaki yazımıza göz atabilirsiniz.


Salgın devam ederken virüsün toplumda ne kadar hızlı yayıldığı göz önüne alındığında, boğaz ağrısı koronavirüs belirtisi mi? bunu bir olasılık olarak düşünmek hala önemlidir. Özellikle ateş, öksürük ve diğer diğer belirtileriniz varsa ya da enfekte bir kişi ile temasınız olduysa, kendinizi gözlemlemeniz ve Covid-19 için test yaptırmanız gerektiğini unutmayın.

0 Yorumlar: